Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Jul 2015, 06:58   #1
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 535
Satyajit Ray

Am citit despre el o discutie pe forum. M-am bucurat mult sa o gasesc. Pacat ca s-a terminat rapid, la primul sau film, si intr-un mod mai putin placut.
Acolo se vorbea despre trilogia sateasca, cum e cunoscuta ea, eu zic un film din cea oraseneasca, cum ii zic eu, despre Calcutta, Jana Aranya (1976).
Are insa o intreaga cariera plina de filme bune. Chestiunea e ca publicul larg nu are rabdarea necesara sa vada aceste valori, dar e numai chestiunea lui. Adevarul e ca nici nu-i poti cere asta unui public occidental de profesie, dar te bucuri pentru el daca se mai incumeta din cand in cand la asa ceva.
Mai amintesc despre alte patru filme ce ies in evidenta, facute de el, la care inca nu am gasit discutii pe forum (asta nu inseamna ca nu sunt) si nici nu bat la dantura daca se vorbeste de ele.
Jucatorii de sah - Shatranj Ke Khilari (1977), imi place finetea cu care regizorul reda lucrurile, iar filmul acesta e un exemplu.
Jana Aranya (1976), sau la oras, mai poate fi numit, un film foarte bine ilustrat.
Ghare-Baire (1984), situatii complicate, schimbari, forfota, dupa un roman indian reprezentativ.
Sadgati (1981), alta mostra de finete si ironie, omul bun si cel ne-bun.
Ce mai vreau sa mai spun, in gluma, e ca regizorii ar trebui sa faca precum el, mai intai studii economice si apoi, firesc, filme bune cu bani putini, mai ales cei care stiu ca nu se intrevede pentru ei un buget mare la orizont.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2015, 09:26   #2
yigru_zeltil
Novice
 
yigru_zeltil
 
Join Date: Oct 2015
Posts: 3
N-am vazut decat Days and Nights in the Forest (1970). Sunt momente frumoase in film, sunt alegeri interesante de montaj, totul e echilibrat si redat credibil, dar ii lipseste un "acel ceva"... in afara, desigur, de aspectele tehnice si (sa le zicem) socioculturale. Cunosc poate prea putine date contextuale ca sa inteleg toate momentele (si subtitrarea a fost de vina), insa, in orice caz, nu e un film care sa ma faca sa caut si alte filme ale aceluiasi regizor.

Mi-ai recomanda si altceva?
yigru_zeltil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells