Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 May 2009, 21:14   #121
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Maine mergeti la screeningul pt The Imaginarium of Doctor Parnassus? Gilliam spunea ca a pastrat in intregime footage-ul cu Heath, chiar daca unele secvente vor fi greu de digerat inca de la inceput,cand il spanzura si unele dialoguri sunt 'shocking', avand in vedere ce s-a intamplat cu el. Chiar Heath spunea intr-un interviu ca dupa ce va termina de filmat,he'll drop to the ground dead for a year...pacat ca year-ul a ajuns sa fie forever. Imi furati si mie un poster daca gasiti pe acolo?

Controversy creates $$$. Bun sau rau, Antichristul e filmul despre care se vorbeste cel mai mult la Cannes, atingandu-si astfel scopul. Hehe, asta desigur pana maine, cand va avea loc proiectia pt Enter the void-ul lui Noe.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2009, 17:56   #122
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
cel mai ambitios film al actualei editii: 'enter the void' al lui gaspar noe, care tocmai s-a terminat - dupa 2h40 min...
un premiu?
o palma?

noe face un film grandios, care povesteste - nici mai mult nici mai putin - moartea unui tinar, iersirea lui din corp & haladuirea lui (via flashbackuri & stuff) pina la intrarea in alt corp: acela al nepotului sau

folosire intensa a camerei subiective (k la 'pescuitu' lui sitaru), lots of aerial views, senzatie de 'vase comunicante' etc; fluiditatea camerei este remarcabila (practic nu vezi nicio taietura, totul 'curge' & se scurge in cite-un obiect - preferabil circular - k si cum ar fi 'supt' in gol)

exista si naivitati inevitabile - mai ales la sf, cind vedem un penis in close up penetrind, ejacularea (cu spermatozoizii etc) si, in fine, taierea cordonului ombilical din pov-ul bebelului (deci revenire la camera subiectiva)

multe asemanari cu 'antichrist'-ul lui lvt, doar k 'enter the void' pare versiunea 'life-affirming' a acestuia

in orice caz, noe se re-afirma k unul din cei mai 'dementi', mai inovatori & mai provocatori cineasti contemporani - ceea ce inseamna k 'the lvt legacy' este asigurata

9/10 (da, that means k este PESTE 'irreversible'!)

ps mi-a placut si 'dr parnassus' - emotionant & neasteptat de (bine)'adunat', tinind cont de drama mortii lui heath; unul din terry gilliam-urile reusite... 8.5/10

Last edited by Alex Leo Serban : 22 May 2009 at 17:59.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2009, 11:20   #123
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Alex Leo Serban:
cel mai ambitios film al actualei editii: 'enter the void' al lui gaspar noe

multe asemanari cu 'antichrist'-ul lui lvt, doar k 'enter the void' pare versiunea 'life-affirming' a acestuia

in orice caz, noe se re-afirma k unul din cei mai 'dementi', mai inovatori & mai provocatori cineasti contemporani - ceea ce inseamna k 'the lvt legacy' este asigurata

9/10 (da, that means k este PESTE 'irreversible'!)
in conferinta de presa (de pe pagina festivalului), intrebat fiind ce-l inspira, noe a raspuns ca-si doreste sa vada 'antichrist'-ul lui lvt si singura nominalizare pe care a mai facut-o a fost "4 luni, 3 saptamani...."
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2009, 13:51   #124
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
tare mi-e teama ca demersul lui Noe e mai mult teribilist decat artistic. Mie Irreversible mi s-a parut insuportabil. literalmente nu m-am putut uita la el. stateam ca la filmele de groaza cu ochii deschisi pe jumatate. intr-atat a fost de extrem in prima parte, ca la cea de-a doua nu am mai fost capabila sa ma concentrez. in afara de asta, nu-mi place aceasta atitudine infantila de a provoca fiindca vezi doamne publicul e prea conventional, somnolent si hai sa-l trezim. pentru mine sunt putine situatiile in care cei care au provocat, au si adus ceva nou in cinema. nu-mi vine in minte deocamdata decat La grande bouffe.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2009, 18:55   #125
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
@ klein: ... si 'un chien andalou', si 'salo', si 'in the realm of the senses', si 'the cook, the thief, his wife & her lover', si 'crash' (al lui cronenberg!), si 'idiotii' lui lvt...

si, pt k azi dim am vz 'coco & igor': 'le sacre du printemps', al lui stravinski, a fost socotit la vremea respectiva (1913) tot 'teribilist'...

ps in 'metro' de azi se zice k huppert 'a adore le film de lars von trier' (care, altminteri, tocmai a primit un... antipremiu din partea juriului ecumenic condus de radu mihaileanu, k fiind 'cel mai misogin film din competitie' (bof); aceasta decizie, dupa parerea ta, este 'artistica' sau 'teribilista'? )

take 5:

http://agenda.liternet.ro/articol/91...mele-zile.html
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2009, 20:09   #126
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Alex Leo Serban:
ps in 'metro' de azi se zice k huppert 'a adore le film de lars von trier' (care, altminteri, tocmai a primit un... antipremiu din partea juriului ecumenic condus de radu mihaileanu, k fiind 'cel mai misogin film din competitie' (bof); aceasta decizie, dupa parerea ta, este 'artistica' sau 'teribilista'? )
nu stiam ca se dau si anti premii? ! aceasta decizie e prosteasca si ridicola. nu am crezut in Mihaileanu ca artist, dar parea cel putin cu simtul umorului.
cat despre madam huppert nici nu ma mira ca ii place lvt. intra si ea in categoria provocarilor,nu? sa vezi ce palma le trage maine jurnalistilor de-abia astept. Fac pariu ca nu va fi un palmares impaciuitor.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2009, 21:02   #127
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
citit articolele de pe liternet - mi-au placut toate, si m-a emotionat comentariul despre Ebert...

dar un top, ceva?
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2009, 22:20   #128
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
E 2-0 pentru Corneliu De ce nu-l sarbatoreste nimeni?
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2009, 22:38   #129
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Mala Portugal:
E 2-0 pentru Corneliu De ce nu-l sarbatoreste nimeni?
sa-l vedem intai
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2009, 22:44   #130
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Alex Leo Serban:

ps in 'metro' de azi se zice k huppert 'a adore le film de lars von trier' (care, altminteri, tocmai a primit un... antipremiu din partea juriului ecumenic condus de radu mihaileanu, k fiind 'cel mai misogin film din competitie' (bof); aceasta decizie, dupa parerea ta, este 'artistica' sau 'teribilista'? )

apropo de asta , citisem ieri raspunsul lui in evz :
Ce le-aţi răspunde celor care vă vor acuza de misoginism?
Filmele mele au avut parte de interpretări foarte diferite, iar cu unele nu am fost niciodată de acord. Sunt liber să mă opresc oriunde în acest Univers, indiferent de ce vor spune ceilalţi. Nu cred că am făcut vreun film care să transmită ce anume cred eu despre un lucru sau altul şi nu cred că există un feminist mai loial ca mine! De la mama mea am deprins asta, ea era şefa Ligii Femeilor din Danemarca.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"

Last edited by Mala Portugal : 23 May 2009 at 22:50.
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2009, 23:01   #131
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by klein:
Originally Posted by Mala Portugal:
E 2-0 pentru Corneliu De ce nu-l sarbatoreste nimeni?
sa-l vedem intai

daca lua Sergiu doua premii la Cannes ii dadeam entuziasmului o sansa dupa vizionare dar fiind vorba de Porumboiu imi permit sa ma bucur inainte de a vedea filmul fara sa-l pun sub semnul unei strambaturi din nas.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2009, 23:06   #132
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Mala Portugal:
Originally Posted by klein:
Originally Posted by Mala Portugal:
E 2-0 pentru Corneliu De ce nu-l sarbatoreste nimeni?
sa-l vedem intai

daca lua Sergiu doua premii la Cannes ii dadeam entuziasmului o sansa dupa vizionare dar fiind vorba de Porumboiu imi permit sa ma bucur inainte de a vedea filmul fara sa-l pun sub semnul unei strambaturi din nas.
nu e nici o strambatura din nas. abia acum am vazut ca a luat premiu. interpretasem altfel mesajul tau. chiar ma bucur pt Porumboiu. si abia astept sa ii vad filmul.
in plus am vazut ca a luat premiu si filmul iranian care a starnit atata entuziasm.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2009, 23:45   #133
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
acum vad ca si faza cu anti-prix-ul e reala. nu pot sa cred
si mihaileanu chiar s-a vrut ironic. Numai ca de data asta nu i-a iesit umorul, iar sarcasmul a avut efect bumerang
http://www.google.com/hostednews/afp...1dRfZf83ad95qw
Ia priviti aici ce juriu:
http://cannes.juryoecumenique.org/spip.php?rubrique2
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2009, 11:08   #134
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
in seara asta aflam si premiile. As incerca un pronostic la Palme d'or: Haneke
pt porumboiu.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2009, 11:19   #135
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Incerc si eu un pronostic:
Les Herbes folles de Alain Resnais

Congrats for Porumboiu!
Tot vorbea aseara o cucoana despre film la tv,mentionand in repetate randuri finalul excelent si ma temeam sa nu mi-l spoileruiasca .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 24 May 2009 at 11:22.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2009, 11:23   #136
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Tante Kleine hochnäsig,
e dreptul oricui de a oferi ce premiu crede,ca unii spectatori dau dovada de marginire si intoleranta,nu intereseaza pe absolut nimeni.(Pana si LvT a zis ca nu e sigur de existenta divina,nu I-a negat Lui existenta copilareste).
In plus,cred ca decadenta in cinema a inceput cam din anii 2000(vezi colapsul produs in celelalte arte,pictura,literatura).

Filmele lui Noe si Trier sunt doua dejectii,si dejectii merita si ele.Ce titlu e asta"Anticristul(cartea lui Nietzche,vax)?Epatare cu orice pret,iar "hidosul "Lars e normal sa fie privit ca un freak,ca un bolnav psihic,talentat dar plictisit de sine,confuz si submediocru in ultimul film.Eu astept urmatoarea sa comedie,mi-au placut la nebunie Breaking the Waves,Dogville,Dancer in the dark...E penibil cum incearca acum criticii sa-l scuze cu porcarioara asta,pt ca "e rateul unui regizor mare"...Cannesul de anul asta e ratat,cinema-ul a murit,traisca cinema-ul!
Iar Gaspar Noe nu e regizor ,e orice altceva.Plictiseala inseamna sa spui totul, zicea pere Voltaire,si ce dreptate avea ,ar fi adormit la filmele lui Noe ca dupa o supradoza de barbiturice.Noe singur se drogheaza cand isi face filmele,stiam de un scriitor care nu putea fi atins de efervescenta inspiratiei decat in stare de ebrietate.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2009, 11:59   #137
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
@ europe: msi
n-am stat sa fac un top anul asta, nu prea ma stimuleaza - as face mai degraba un anti-top (yeah right ), in care ar figura 'kinatay' (= o rusine revoltatoare), 'map of the sounds of tokyo' (= un sirop stupid cu sex slinos) , 'looking for eric' (= un 'notting hill' pt barbati) & 'bright star' (= un film hallmark filmat meserias)...

@ klein: si mie mi s-a parut stupid, in + teribilist/infantil, de park distinsul juriu ecumenic s-ar fi 'contaminat' de la... lvt

@ mala : cel mai tare a fost aseara cind, dupa premiu, fiind la asa-zisul cocteil de la sediul wild bunch cu cornel, sotia s.a., m-au sunatd e la realitatea tv & m-au rugat sa zic 2 vbe dspr premiul lui... ciprian porumboiu!

@ pauline: ai vz filmele?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2009, 12:01   #138
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Pauline Kael:
Tante Kleine hochnäsig,
e dreptul oricui de a oferi ce premiu crede,ca unii spectatori dau dovada de marginire si intoleranta,nu intereseaza pe absolut nimeni.(Pana si LvT a zis ca nu e sigur de existenta divina,nu I-a negat Lui existenta copilareste).
In plus,cred ca decadenta in cinema a inceput cam din anii 2000(vezi colapsul produs in celelalte arte,pictura,literatura).
Filmele lui Noe si Trier sunt doua dejectii,si dejectii merita si ele.Ce titlu e asta"Anticristul(cartea lui Nietzche,vax)?Epatare cu orice pret,iar "hidosul "Lars e normal sa fie privit ca un freak,ca un bolnav psihic,talentat dar plictisit de sine,confuz si submediocru in ultimul film.Eu astept urmatoarea sa comedie,mi-au placut la nebunie Breaking the Waves,Dogville,Dancer in the dark...E penibil cum incearca acum criticii sa-l scuze cu porcarioara asta,pt ca "e rateul unui regizor mare"...Cannesul de anul asta e ratat,cinema-ul a murit,traisca cinema-ul!
Iar Gaspar Noe nu e regizor ,e orice altceva.Plictiseala inseamna sa spui totul, zicea pere Voltaire,si ce dreptate avea ,ar fi adormit la filmele lui Noe ca dupa o supradoza de barbiturice.Noe singur se drogheaza cand isi face filmele,stiam de un scriitor care nu putea fi atins de efervescenta inspiratiei decat in stare de ebrietate.
dragomara, tu esti?
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2009, 12:15   #139
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
misto ce zice omul asta:

http://agenda.liternet.ro/articol/91...ngrozitor.html
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2009, 12:22   #140
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by klein:
dragomara, tu esti?

de data asta eşti un prost psiholog. io abia aştept să văd filmele alea, ca să mă dau şi io mare, of course!

şi dacă io nu spun chiar totul, nimeni nu spune.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells