Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Mar 2010, 15:01   #1
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
misoginism si feminism- batalie in pareri

detalii si pareri despre ambele

Last edited by copila_satanista : 17 Mar 2010 at 15:46.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 15:13   #2
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
It's a dyke's invention. Women who can't stand a good, healty joke like:

How do you know when your wife is really dead?
Your sex life is the same but your washing pile gets bigger.

What do women and police cars have in common?
They both make a lot of noise to let you know they are coming.

Why are women like Kentucky Fried Chicken?
After you've finished with the thigh and breasts, all you have left is a greasy box to put your bone in.

Restul e tacere...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 15:38   #3
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
O parere in limba romana se poate?
Femeile au bubele lor, noi pe ale noastre.
Eu recunosc ca sunt cateodata misogin in trafic. In rest consider ca se poate ajunge la un conventional decent. Daca nu, nu. Razboiul sexelor - castiga cel mai echilibrat, diplomat, smecher, parsiv, oportunist etc etc etc.

Last edited by pipes : 17 Mar 2010 at 16:05.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 15:44   #4
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Sunt curioasa cum o sa evolueze topicul asta si cum o sa-si dea unii useri arama pe fatza )
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 16:00   #5
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by pipes:
o parere in limba romana se poate?
femeile au bubele lor, noi pe ale noastre.
eu recunosc ca sunt cateodata misogin in trafic. in rest consider ca se poate ajunge la un conventional decent. daca nu, nu. razboiul sexelor, castiga cel mai echilibrat, diplomat, smecher, parsiv, oportunist etc etc etc.

Sau poate o parere in care frazele incep cu litera mare...

On:
Mie-mi place Femeia, d'le. Am invatat o gramada de lucruri folositoare de la dragele de ele. Oricum, pentru mine conteaza creierul. Iar daca vreo tipa imi zice ca vrea sa care o roaba cu caramizi la deal, o sa-i spun ca o astept cu o sticla de apa la finish line. Sau ceva de genu'.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 16:03   #6
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
nu toate "e" fraze....., dar a fost un comentariu teribil de genial. bravos!

Last edited by pipes : 17 Mar 2010 at 16:06.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 16:19   #7
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Sunt feminist convins. Si sunt si pentru discriminarea pozitiva pentru femei.
In Romania, in aia reala, majoritara, aia rurala, femeia are statut de sclav. Chiar si in 2010. Violenta domestica inca e o problema. As propune pedeapsa capitala pentru toti betivii de-si bat nevestele.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 16:21   #8
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Eu stiam ca misogini sunt aia care urasc femeile, nu care le desconsidera si le iau in balon din cand in cand, mai ales pe feministe.
Eu sunt de parere ca trebuie gandit si actionat cu realism - sunt unele treburi specific feminine, asa cum sunt unele specific masculine. E nenatural sa iti doresti sa te ocupi de ceva care celuilalt ii este mai usor de realizat.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 16:22   #9
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by pipes:
Eu recunosc ca sunt cateodata misogin in trafic.

Uneori, cand vad cate o masina condusa de un sofer dezastruos, ma uit sa vad cine e la volan, asteptandu-ma parca sa vad o femeie, desi am vazut si destule antitalente de sex masculin.

Ieri, de exemplu, cineva incerca sa intre intr-o curte cu o masinuta mica, parca era Matiz. Trebuia sa vireze stanga si sa intre cu fata, dar nu a virat suficient si a lovit poarta cu partea dreapta fata. De-abia imi stapaneam rasul. M-am uitat sa vad cine conducea, era un barbat.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 16:23   #10
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Judex:
Eu stiam ca misogini sunt aia care urasc femeile, nu care le desconsidera si le iau in balon din cand in cand, mai ales pe feministe.
Eu sunt de parere ca trebuie gandit si actionat cu realism - sunt unele treburi specific feminine, asa cum sunt unele specific masculine. E nenatural sa iti doresti sa te ocupi de ceva care celuilalt ii este mai usor de realizat.

Si io care credeam ca prima ta reactie la topicul asta va fi sa recunosti ca: Damm, mereu m-am simtit bine printre femei
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 16:28   #11
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
O me ge, ce bine le zici! Trista realitate au unii oameni..... dar nimic nu e pierdut.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 16:32   #12
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Oooo, Coco, dar nu-i o regula ca tre sa fie femei ca sa sofeze prost. Cred ca 80% dintre posesorii de permis auto din Romania n-au ce cauta la volan.
E drept ca femeile au oarece dezavantaje la capitolul asta - nu prea au reflexe, au un simt al orientarii mai slab dezvoltat, nu se coordoneaza ca lumea, nu se concentreaza suficient, nu prea au aptitudini tehnice etc. De aceea solutia este sa fii mai indulgent cu ele in trafic, daca tot li s-a dat dreptul sa conduca. Poate ca ar trebui sa exista o mamaliga speciala pentru soferite, ca aia pentru incepatori, iar astia de se dau macho la volan sa invete ca n-au descoperit Atlantida numai pentru ca au permis auto.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 16:41   #13
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

@Marius - ai uitat să pui ghilimelele, sau mi se pare doar mie că ăsta e un citat din Caragiale?!
Originally Posted by marius_em:
discriminarea pozitiva

Şi pe cei care nu se afla sub influenţa alcoolului îi premiem, dându-le câte un rând sau ce?!
Originally Posted by marius_em:
As propune pedeapsa capitala pentru toti betivii de-si bat nevestele.

@Cinemania - n-ai făcut nimic dacă nu te urci şi tu în roaba aia, şi nu agiţi prin faţa tipei asudate, o bere rece!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 17:02   #14
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by Cinemania:
Originally Posted by Judex:
Eu stiam ca misogini sunt aia care urasc femeile, nu care le desconsidera si le iau in balon din cand in cand, mai ales pe feministe.
Eu sunt de parere ca trebuie gandit si actionat cu realism - sunt unele treburi specific feminine, asa cum sunt unele specific masculine. E nenatural sa iti doresti sa te ocupi de ceva care celuilalt ii este mai usor de realizat.

Si io care credeam ca prima ta reactie la topicul asta va fi sa recunosti ca: Damm, mereu m-am simtit bine printre femei
Pai sa stii, bro. Si am si o capacitate la limita paranormalului: in general nimeresc in colectivitati unde femelele sunt majoritare numeric si mereu atrag in grupul din care fac parte cele mai faine exemplare.
Din gradinita - care era a Armatei! - pana in prima facultate inclusiv, tot asa s-a intamplat. In liceu, de pilda, eram 5 baieti in toata clasa, o clasa ramasa in istoria institutiei ca avand cele mai multe bunaciuni pe metrul patrat ever!!! Nici nu se terminase bine a noua, iar noi deja terminasem cu colegele de proximitate si baleam dupa unele sau altele ratacite pe la mate-fizica. O colega dupa care suspinau multi alerga dupa mine la propriu pe holuri ca sa ma smotoceasca, iar eu nu stiam cum sa-i explic fara s-o jignesc ca trec printr-o perioada in care incerc sa descopar comorile vecinilor. In scurt timp centrul nostru de interes se muta, evident, in liceul maghiar.
In prima facultate, desi eram inconjurat de dame numai una si-una, de prin anul 2 deja nu mai aveam ce culege si dadeam iama-n ASE.
Dar cel mai fain a fost la a doua, eminamente tehnica: am nimerit in grupa cu cele mai multe gagici din tot anul - trei. Iar astea trei erau cele mai mari bunaciuni din toata universitatea.

In concluzie, da, ma simt de minune printre femei.

Last edited by Judex : 17 Mar 2010 at 17:04.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 17:28   #15
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Dragomara:
@Cinemania - n-ai făcut nimic dacă nu te urci şi tu în roaba aia, şi nu agiţi prin faţa tipei asudate, o bere rece!

Daca-i place berea, de ce nu ?!
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 17:30   #16
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Judex:
Oooo, Coco, dar nu-i o regula ca tre sa fie femei ca sa sofeze prost.

Bineinteles ca nu. Sunt destule femei care conduc mai bine decat multi barbati.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 17:31   #17
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Eu sunt pentru egalitatea partiala intre sexe. Trebuie sa recunoastem ca sunt activitati carora femeile nu le pot face fata ( in constructii, de exemplu, nu as putea vedea femei carand in spate saci de ciment), dar si ca barbatii se pot afla in situatii similare ( nu am auzit de bona masculina decat intr-un film, pare-mi-se). In rest, nu fac diferente, mai ales din cele de natura intelectuala.
Iar barbatii ce-si bat nevestele sau le trateaza ca pe niste animale sper ca nu sunt decat niste biete specii pe cale de disparitie.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 18:23   #18
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Da, ce muieri proaste! Ce usor e sa judecam si sa trivializam, sa vorbim cu fundul. Sa nu luam in considerare toate presiunile la care e supusa o femeie, de la a creste copiii, pana la a accepta regulile patriarhale ale unei societati traditionale. El e barbat, si asa sunt barbatii, mai bat nevestele, mai merg la femei, etc.
Asta e asemenatoare cu atitudinea aia retarda de a condamna femeia pentru ca a fost violata. Pai daca poarta fusta, daca are decolteu, pai cum sa n-o violezi, nu?
Si da, dragomara, discriminare pozitiva. De exemplu eu as pedepsi mult mai grav cand un barbat loveste o femeie, decat un alt barbat. Sau mai precis, violenta domestica impotriva femeii. E ca o crima, e mult mai grava decat violenta de pe strada.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 19:15   #19
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
AM auzit numeroase cazuri in care UNELE si-o cereau afirmand intr-un final ca nu e BARBAT daca nu ii mai da cate o corectie.

BDSM domestic
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 19:25   #20
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
De abia s-a consumat o pagina din topicu' asta si deja e vorba de bataie?
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells