Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Dupa cine va luati?
Gloria Sauciuc 1 2.63%
Andrei Gorzo 17 44.74%
Alex Leo Serban 12 31.58%
Mihnea Columbeanu 14 36.84%
Stefan Dobroiu 1 2.63%
Mihai Fulger 2 5.26%
Andrei Cretulescu 5 13.16%
Cristian Tudor Popescu 4 10.53%
Iulia Blaga 6 15.79%
Anca Gradinariu 1 2.63%
Multiple Choice Poll. Voters: 38. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Feb 2010, 22:44   #61
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by Pitbull:
@Vave:
...Tot ce sä potchie...

__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   sendpm.gif
Old 01 Feb 2010, 23:43   #62
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
... ma bucur sa constat k strategia mea a functionat

ps vroiam doar sa spun k pollul e ridicol in absenta, dk nu a tinerilor, multi, nominalizati de mine, atunci macar a doamnelor & domnilor care au onorat & inca onoreaza aceasta meserie prin semnatura lor!
or, cum sint cel mai in virsta dintre cei prezenti in poll, as prefera sa fiu 'lasat la vatra' - k si ei... macar in semn de solidaritate cu oameni care-mi sint prieteni & a caror apreciere ma onoreaza
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 01:37   #63
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
... apropo de anca gradinariu (care nu stie, saraca, ce coca(lar) de fan are! - fara nicio vina din partea ei, fireste):

http://agenda.liternet.ro/articol/93...nariu/ALS.html

ps duduie gloria, sa-nteleg k dvs insiva, cu delicatetea care va caracterizeaza, ati contrasemnat revenirea in sinul - atit de primitor - al cinemagiei a unor exemplare pe care le credeam - speram! - disparute pt totdeauna?
sa-nteleg k site-ul pe care cu onoare il conduceti premiaza infamiile?
pai atunci, dk e vorba dspr umilinta, aflati k ma simt profund umilit sa stiu k - printre cei care voteaza (unii dintre ei, persoane absolut admirabile) - se afla 2, nici nu stiu cum sa le spun... declasati? nu exista 'clasa' din care sa mai decada!!
truffaut spunea: vom ajunge sa fim judecati de oameni care n-au vazut in viata lor un film de murnau...
astazi, criticii de film au ajuns sa fie judecati de unii care n-au vz in viata lor un film de oliveira, rohmer, paradjanov sau agnes varda...
sa-nteleg k 'ucenicia' la coada vacii - & limbajul/comportamentul suburban - vor fi devenit, astazi, ekivalentele uceniciei la cinemateca & a finetei analizelor?

ce fericire, atunci, pe magda mihailescu sa fie scutita de astfel de umilinte!
si ce nefericire pe cineva al carui 'aparat critic mediocru' include nume precum krakauer, walter benjamin sau deleuze (si caruia i se cer articole pt reviste 'mediocre' precum 'cahiers du cinema' sau 'film comment'...) - ce nefericire, spuneam, sa se afle la keremul unui click pus de o mina harnica, dar nevrednica...

in ce ma priveste, refuz categoric o astfel de 'onoare'!
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 08:00   #64
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Am spus clar cä, pe lângä aparatul critic mediocru (nici mäcar sub- sau slab), ai un bagaj de cunostinte bun, si condei.
Acum ce vrei, sä-ti gäsesc numai calitäti?
Stiu cä da, dar nu; ai si defecte; it sucks, doesn't it?

...Si färä mârlänii la adresa Gloriei, cä munte cu munte se-ntâlneste. Ia vezi!

Last edited by Gloria : 02 Feb 2010 at 10:11.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 09:03   #65
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Sincer, eu nu pot intelege dualitatea lui Alex Leo Serban.
Pe de o parte, vorba aia, a cunoscut si cunoaste oameni distinsi, se invarte prin zona VIP a festivalurilor de film, este prezent in diverse medii culturale de tinuta, trece drept un tip cultivat si manierat.
Pe de alta parte, ce-am vazut pe aici ma ingrozeste. Imi aduc aminte doar de doua mizerii, cand scria pe aici, pe undeva, ca "se pisa regal pe sentimentele crestinesti" si cand o blestema pe Dragomara sa moara de cancer uterin.
Sigur, ne-am mai injurat cu totii pe aici, dar nu tin minte sa mai fi ajuns cineva la o astfel de "coloratura" de-a dreptul demonica a limbajului.
Ei bine, poate acoperi o semnatura intr-o revista simandicoasa un vizibil handicap sufletesc?
Iar daca el se intreaba vreun moment de ce starneste in randul unora furie si dezgust, ar trebui sa priveasca adanc in constiinta sa pentru a gasi raspunsul.
keepwalking is offline   sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 09:15   #66
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Citeodata, insa, "sentimentele crestinesti" sint prea la ele acasa pe aici...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 09:19   #67
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ar putea cineva sa le explice 'stimabililor' de mai sus k

1 nu stau de vorba cu bataushii (care se mai si lauda cu lamentabilele lor obiceiuri!)
2 nu ma intereseaza nici cit negru sub unghie (nu unghiile mele, desigur, caci igiena mea este perfecta) parerea lor dspr mine?

'strimba' lui hoho-keepwalking este tipica arsenalului de calomnii a la romania mare/propaganda de partid antiimperialista dp vremuri: dk negi k e asa, nu rezolvi nimic, dk incerci sa arati cum stau - de fapt - lucrurile, nu faci decit sa dai si mai mult apa la moara...

cit dspr 'mirlaniile la adresa gloriei' (!!!), acestea fac parte din acelasi set de manevre comunisto-securistice in care cineva scrie 'duduie delicata', iar bataushul striga: ati auzit?! a facut-o 'duduie kkta'!!

ps mi s-a adus la cunostinta k intilnirile cinemagia se sfirsesc - invariabil - prin intonarea unor cintecele legionare... asa sa fie?
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 09:49   #68
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Alex Leo Serban:
Originally Posted by bremen1980:
conteaza si unde mai critica respectivii

indeed.
k si in cazul regizorilor 'noului val', unii sint mai apreciati afara...

http://agenda.liternet.ro/articol/10...eceniului.html

Foarte misto (si spicy) topurile !
Chambord is offline   sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 10:07   #69
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Originally Posted by Alex Leo Serban:

ps vroiam doar sa spun k pollul e ridicol in absenta, dk nu a tinerilor, multi, nominalizati de mine, atunci macar a doamnelor & domnilor care au onorat & inca onoreaza aceasta meserie prin semnatura lor!

E adevarat; lipsesc Magda Mihailescu, Viorica Bucur, Tudor Caranfil, dna Corciovescu, Dana Duma, Valerian Sava etc; vom face inca un poll, pentru a fi si ei votati.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 10:08   #70
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Alex Leo Serban:
2 nu ma intereseaza nici cit negru sub unghie (nu unghiile mele, desigur, caci igiena mea este perfecta) parerea lor dspr mine?

nu ma indoiesc ca igiena ta exterioara este perfecta.
o fi de ajuns?
tu ce crezi?
keepwalking is offline   sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 10:15   #71
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Voi continua sa sterg tot ce va face ca acest topic sa degenereze in altceva decat este - un poll pentru alegerea criticului de film preferat.
Si, Leo, nu stiu cum s-a intamplat; dar "duduie" e unul dintre cuvintele de adresare care ma deranjeaza cel mai mult. Asa ma interpelau batranicile, pe cand eram la liceu, si in facultate, atunci cand vroiau - sa le trec strada, sa le compostez biletul, sa le ajut la urcatul in autobuz. Ma bucura ca le pot fi de folos, dar uram cuvantul"duduie".
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 10:19   #72
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cum spuneam:
Originally Posted by Pitbull:
..."duduia" e o jignire contextualä - un semi-arhaism, care ca atare
poate dobândi conotatii dispretuitoare, în functie de conjuncturä; o
formä de ipocrizie în plus: insulta implicitä.

Glo, au mai rämas cel putin douä mesaje de sters (provocatoare si cu aluzii calomnioase): #63 si #67.
Si, repet: cu respect si în spiritul regulamentului, solicit un avertisment sever la adresa userului Alex Leo Serban, urmat de bannarea imediatä în caz de recidivä.

Last edited by Pitbull : 02 Feb 2010 at 10:22.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 10:20   #73
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Ma distrez de minune citind topicul asta. Habar n-am despre ce e vorba, dar intepaturile sunt delicioase. Si acum mi-am dat seama cine e Alex Leo Serban, ca l-am vazut la TV. Dar nu stiu daca e vedeta, cum scria intr-un link mai sus. Adica apare in reviste mondene? (intreb ca nu sunt la curent cu revistele mondene). Arunca cu bani in ligheanul cu apa sfintita? E ruda cu Basescu? Canta manele? Macar danseaza pe manele? Eu nu cred ca voi intelegeti ce inseamna "vedeta".
marius_em is offline   sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 10:30   #74
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
"Duduie" poate fi reprosat doar daca esti casatorita. Nuanta de cinism, de intepatura sta in ton, dar apelativul trebuie asumat in sensul sau nealterat. Si eu daca ii spun unuia "stimate domn" pe un anumit ton, il cam iau peste picior, dar ce poate sa-mi spuna respectivul? Ca nu-i stimat? Ca nu-i domn?
marius_em is offline   sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 10:33   #75
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
@marius

Alex Leo Serban este vedeta pentru ca a stiut sa-si managerieze foarte bine imaginea.
Intr-adevar, are un stil dandy si nonconformist care-l detaseaza de restul criticilor de film, ceva mai conservatori in aparitiile publice.
Pitbull i-a enumerat calitatile.
Insa, din pacate, in interiorul acestei constructii media, se pare ca exista anumite carente ale personalitatii sale.
Cu totii avem astfel de lipsuri, insa el, pe acest forum cel putin, le-a dezvaluit o dimensiune hipertrofiata.
Cunoscandu-l personal doar din doua scurte intalniri in care a fost foarte amabil cu mine, dar, mai ales, din cele scrise de el pe forum, perceptia mea despre el a devenit una foarte confuza.
Iar ceea ce spun aici are legatura cu acest topic.
Anul trecut a fost votat de catre userii cinemagia drept cel mai bun critic din Romania.
Tot anul trecut, ALS s-a intors impotriva acestor useri, coborandu-i la conditia de cocalari, de idioti, etc.
O minima recunostinta s-ar fi cuvenit a fi manifestata fata de acesti oameni care l-au preferat in 2009.
keepwalking is offline   sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 10:33   #76
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by marius_em:
Ma distrez de minune citind topicul asta. Habar n-am despre ce e vorba, dar intepaturile sunt delicioase. Si acum mi-am dat seama cine e Alex Leo Serban, ca l-am vazut la TV. Dar nu stiu daca e vedeta, cum scria intr-un link mai sus. Adica apare in reviste mondene? (intreb ca nu sunt la curent cu revistele mondene). Arunca cu bani in ligheanul cu apa sfintita? E ruda cu Basescu? Canta manele? Macar danseaza pe manele? Eu nu cred ca voi intelegeti ce inseamna "vedeta".

Unde scrie ca e "vedeta"?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 10:36   #77
zxcvbnm
Novice
 
zxcvbnm
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 15
Originally Posted by marius_em:
Ma distrez de minune citind topicul asta. Habar n-am despre ce e vorba, dar intepaturile sunt delicioase. Si acum mi-am dat seama cine e Alex Leo Serban, ca l-am vazut la TV. Dar nu stiu daca e vedeta, cum scria intr-un link mai sus. Adica apare in reviste mondene? (intreb ca nu sunt la curent cu revistele mondene). Arunca cu bani in ligheanul cu apa sfintita? E ruda cu Basescu? Canta manele? Macar danseaza pe manele? Eu nu cred ca voi intelegeti ce inseamna "vedeta".


Trist, Mariuse !


Vezi ce se intampla daca citesti numai Cinemagia si Click – nu stii cine e Alex Leo Serban.
zxcvbnm is offline   sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 10:47   #78
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Keepwalking:
Sincer, eu nu pot intelege dualitatea lui Alex Leo Serban.
Pe de o parte, vorba aia, a cunoscut si cunoaste oameni distinsi, se invarte prin zona VIP a festivalurilor de film, este prezent in diverse medii culturale de tinuta, trece drept un tip cultivat si manierat.
Pe de alta parte, ce-am vazut pe aici ma ingrozeste. Imi aduc aminte doar de doua mizerii, cand scria pe aici, pe undeva, ca "se pisa regal pe sentimentele crestinesti" si cand o blestema pe Dragomara sa moara de cancer uterin.
Sigur, ne-am mai injurat cu totii pe aici, dar nu tin minte sa mai fi ajuns cineva la o astfel de "coloratura" de-a dreptul demonica a limbajului.
Ei bine, poate acoperi o semnatura intr-o revista simandicoasa un vizibil handicap sufletesc?
Iar daca el se intreaba vreun moment de ce starneste in randul unora furie si dezgust, ar trebui sa priveasca adanc in constiinta sa pentru a gasi raspunsul.
(...)
Alex Leo Serban este vedeta pentru ca a stiut sa-si managerieze foarte bine imaginea.
Intr-adevar, are un stil dandy si nonconformist care-l detaseaza de restul criticilor de film, ceva mai conservatori in aparitiile publice.
Pitbull i-a enumerat calitatile.
Insa, din pacate, in interiorul acestei constructii media, se pare ca exista anumite carente ale personalitatii sale.
Cu totii avem astfel de lipsuri, insa el, pe acest forum cel putin, le-a dezvaluit o dimensiune hipertrofiata.
Cunoscandu-l personal doar din doua scurte intalniri in care a fost foarte amabil cu mine, dar, mai ales, din cele scrise de el pe forum, perceptia mea despre el a devenit una foarte confuza.
Iar ceea ce spun aici are legatura cu acest topic.
Anul trecut a fost votat de catre userii cinemagia drept cel mai bun critic din Romania.
Tot anul trecut, ALS s-a intors impotriva acestor useri, coborandu-i la conditia de cocalari, de idioti, etc.
O minima recunostinta s-ar fi cuvenit a fi manifestata fata de acesti oameni care l-au preferat in 2009.

Aceste comentarii ar merita sä fie afisate pe prima paginä a site-ului.
Sunt obiective, pertinente, elegante, absolut adecvate (incomparabil peste propriile mele replici - desi, culmea, temperamental eu sunt mai calm decât Keep; aici, însä, mi-a dat clasä).
Iti multumesc, Gabi.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 10:48   #79
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by zxcvbnm:
Trist, Mariuse !


Vezi ce se intampla daca citesti numai Cinemagia si Click – nu stii cine e Alex Leo Serban.

LOL!

Totusi, urat, urat de tot, ca ai asociat cinemagia cu click. Nu se face asa ceva. Nu incape comparatie, pe cinemagia nu sunt tzatze pe jumatate de pagina, in ciuda numeroaselor mele rugaminti.
marius_em is offline   sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 10:58   #80
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by keepwalking:
Cunoscandu-l personal doar din doua scurte intalniri in care a fost foarte amabil cu mine, dar, mai ales, din cele scrise de el pe forum, perceptia mea despre el a devenit una foarte confuza.
Iar ceea ce spun aici are legatura cu acest topic.
Anul trecut a fost votat de catre userii cinemagia drept cel mai bun critic din Romania.
Tot anul trecut, ALS s-a intors impotriva acestor useri, coborandu-i la conditia de cocalari, de idioti, etc.
O minima recunostinta s-ar fi cuvenit a fi manifestata fata de acesti oameni care l-au preferat in 2009.

Acuma serios, pe forumuri spunem multe, si in genere suntem mai liberi in exprimare, dar si mai neclari in intentie. Ii recomand d-lui ALS, sa-si incheie fiecare postare cu un smiley face.


Gata, ca trebuie sa si muncesc. (Da, sunt sclav pe plantatie).
marius_em is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells