Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Jan 2010, 17:03   #41
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
@Marius

Am incredere in orice mai putin in industria farma cu care am avut ocazia sa lucrez, spre nefericirea mea si sa aflu cele mai oribile lucruri care pot exista in vreo industrie. Este cea mai murdara industrie din lume, cea mai mare mafie si face mai mult rau decat toti criminalii in serie pusi la un loc, toate pandemiile din istorie, toti dicatorii si tiranii de pretutindeni cu Hitler in frunte. Numai cand ma gandesc, mi se ridica tensiunea

In rest am incredere in toti, si-n tine
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 17:04   #42
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
@Cinemania,

Nu ai zis tu ca toti murim depinde de timping sau asa ceva?
Asa am citit.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 17:12   #43
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
@illo

Foarte corect. Eu intrebam de legatura intre mesajul meu si exemplul tau din perspectiva urmatoare:
Din exemplul tau reiese (asa am dedus eu cel putin) ceva de genul: nu are nici un sens sa evitam anumite situatii, pentru ca oricum o mierlim la un moment dat.

Or din ceea ce am scris eu nu reiese (sau nu ar trebui sa reiasa) ca stau toata ziua in fund contempland si doar asteptand-o pe doamna cu coasa.

Sau am inteles eu aiurea ca napul ?!
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 21:09   #44
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Ma minunez, ce naiba acum ati luat-o pe conceptia asta : ca toti murim ?!
Normal, dar cred ca fiecare viseaza sa moara batran cu copii, nepoti, etc. De ce sa te resemnezi, si sa mori tanar ?
Cat despre Streptococ, imi cauzeaza cele mai mari probleme. De fiecare data cand racesc, asta inseamna ca se umfla gatu' de nu mai pot manca, temperatura + frisoane. Niciodata altceva.Si se intampla foarte des, multumesc lui Dumnezeu ca in ultimele 2 luni numai. Dar pana de curand nu trecea o luna fara sa ma umflu un gat, ce-i drept, trece repede, 2-3 zile, dar e un chin. Citeam undeva ca asta poate duce peste ani de zile la o boala cardiaca destul de severa ...
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 16:49   #45
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Ei iata, e tocmai ce spuneam.....si da gospin, da boala la inima si tre sa faci mii de injectii dureroare cu Moldamin care sunt atat de crunte incat in ziua in care faci una, tre sa ramai la pat.....I was so close to that.....

@Cinemania,

ziceam ca e aiurea sa zici ca oricum toti murim, devenind pasiv si neavand grija de tine....exemplele date de mine exprima ridicolul acestei resemnari "toti murim". Ideea e ca tocmai, tre sa facem tot ce ne sta in putiinta si sa nu ne asezam pe calea ferata.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 17:02   #46
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by illotempore2002:
ziceam ca e aiurea sa zici ca oricum toti murim, devenind pasiv si neavand grija de tine....exemplele date de mine exprima ridicolul acestei resemnari "toti murim". Ideea e ca tocmai, tre sa facem tot ce ne sta in putiinta si sa nu ne asezam pe calea ferata.

Absolut de acord.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 17:57   #47
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Talking

Originally Posted by illotempore2002:
tre sa faci mii de injectii dureroare cu Moldamin care sunt atat de crunte incat in ziua in care faci una, tre sa ramai la pat.....I was so close to that...
fals! am făcut, când aveam puţin peste 19 ani, preţ de un an, câte un Moldamin pe săptămână, şi asta cu toate că ASLO-ul meu era sub 200. după 5-6 injecţii am devenit imună la durere , însă mici acum nu pot uita faptul că mi se spunea, aproape de fiecare dată, că voi fi o bătrânică sănătoasă!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2010, 09:52   #48
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Sorry, i forget to say, sunt alergic la penicilina, deci, in cazu' in care as face vaccinu' exista vreun risc?
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2010, 16:15   #49
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
vaccinat. ieri seara la Colentina. 15 minute cu totul. C.I. la purtator. doare nitel. m-a intrebat de tratament anticoagulant, alergie la ou sau altele (chestiuni demne de mentionat). macar am scapat de o grija. va anunt daca intervine ceva intre timp.
sfatul meu: sa faca fiecare ce crede ca e mai bine pentru el,ea/familia lui/ei.
bafta!
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2010, 20:39   #50
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
am ceva cunostinte in domeniul sanatatii si am fost sfatuit prieteneste sa nu-mi fac vaccinul!!! cica-se peste 5-6 ani se vor vedea efectele negative ale asa-zisului vaccin... acum - poate ca gresesc, poate ca nu - dar la cate interese sunt orice este posibil... la mijloc sunt multi, foarte multi bani..
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2010, 21:52   #51
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Nu si nici nu o voi face, pentru ca:

1) Gripa se trateaza ca orice gripa normala.Avand in vedere faptul ca niciodata nu ignor simptomele unei boli, there's no need to panic.
2) Imi place sa fiu exceptia de la regula
3) Inca imi mai amintesc de vaccinul contra gripei facut in urma cu vreo 14 ani si de gripa groaznica ce m-a lovit la cateva luni dupa ce l-am facut.
4) Ultimele vaccinuri pe care le-am facut obligata-fortata de scoala s-au lasat cu scantei. Primul - bratul umflat,greturi, fucked up state, iar celalalt m-a lasat cu ditamai vanataia pe brat vreo 3 saptamani. No thanks!
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 11:05   #52
claudiu-daniel-lugoj
Senior
 
claudiu-daniel-lugoj
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 117
Thumbs up claudiu-daniel lugoj

Nu m-am vaccinat si nici n-am so fac.Am facut doar vaccinul acela sezonier contra gripei,dar nu acesta contra gripei porcine.La virusul sezonier sunt la al doilea an consecutiv de cind il fac si pot spune ca nu m-am racit niciodata,sper sa ma tina tot asa.
claudiu-daniel-lugoj is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 11:22   #53
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Nu te-ai racit?
sau nu ai racit?
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 15:22   #54
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
o cam luam rara......
oare victimele "ce-ar spune despre asta"? ca e conspiratie? ghinion?................

p.s. am spus-o si anterior. fiecare sa faca ce crede ca e bine pentru el. lasati conspiratiile, teama si chiar sfaturile la o parte. e o tema pe care putem discuta la nesfarsit. banuiesc ca stiti asta. eu doar ma rog sa nu ne mai influentam cu fel si fel de bazaconii. atata tot.

Last edited by pipes : 12 Jan 2010 at 15:27.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2010, 19:33   #55
Kourt...
Junior
 
Kourt...
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 43
Am auzit pe multi care si-au facut vaccinul si nu s-a simtit rau niciunul. Deocamdata sunt pe ganduri, dar in principiu nu l-as face pentru ca si cu vaccin si fara (vorbesc de cel contra gripei sezoniere), tot am racit si nu cred ca acesta mi-ar creste prea mult imunitatea.
Kourt... is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2010, 19:38   #56
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
pipes are dreptate, fiecare face ce vrea!
Ca sa nu traga ponoasele altii pt. ce li se intampla celor confuzi.
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 00:11   #57
moltisanti88
Guru
 
moltisanti88
 
Join Date: Nov 2008
Location: Bucuresti
Posts: 360
Poate că am văzut prea multe documentare cu diferite teorii ale conspiraţiei şi din acest motiv sunt cam sceptic în privinţa vaccinului pe care refuz să îl fac. Dacă cineva controlează într-adevăr mass-media la nivel global atunci nu gripa porcină e epidemia care va răpune miliarde de oameni, ci tocmai vaccinul împotriva acestei boli fictive.
moltisanti88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 15:28   #58
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Astia ori testeaza vaccinul pe romani(care de cativa ani au devenit cobai), ori chiar le e frica sa nu se extinda virusul si sa acapareze o mare parte din populatie si astfel aparand riscul de a muri chiar si Mogofanii cu multi bani.

Tind sa cred pe prima datorita produselor de proasta calitate(vorbesc de mancare,bautura si tot ce utilizeaza un om zi de zi).

Nici a doua varianta nu e de lasat dar mi-se pare absurd sa nu mai stoarca ei ceva bani de la Bogatii de romani.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 17:06   #59
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

@moltisanti88 -
trebuie să fii un pic dus ca să crezi în aşa ceva, sau să fi citit prea multe romane despre "conspiraţii" etc

oricum, chestia asta-mi aduce aminte de o fază super haioasă, legată de evenimentele din 11 septembrie, din America. a doua zi după celebrele atacuri vine colegul nostru, D., şi ne întreabă dacă-l cunoaştem pe unul, Buştean, tot coleg de-al nostru, despre care-i povestise soţia, cea care e medic, cum că fusese adus la spital, în cămaşa de forţă, "unul Buturugă" (LOL) pt. că urla pe străzi, cât îl ţineau plămânii: "vine sfârşitul lumii, pregătiţi-vă!! vine sfârşitul lumii" mai târziu am aflat că lectura preferată a tipului o constituiau cărţile de spionaj, contraspionaj.... maculatura aia modernă pe care-o tot scoteau într-o vreme unele edituri.

no, şi ăsta e on-topicul zilei:


Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2010, 23:37   #60
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Cred ca Girafel a amintit prima de presiunea companiilor farmaceutice...
http://www.hotnews.ro/stiri-doctorh_...rmaceutice.htm
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells