Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Mar 2002, 21:55   #1
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
titlul subiectului contine si intrebarea mea pentru voi...
raspunsuri generale stiu si eu, dar pe mine ma intereseaza exact ce imi trebuie ca sa fiu un regizor bun?
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2002, 22:24   #2
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Raspunsul 1:

Sa fi un megalomaniac care crede ca este centrul pamantului si care are complexe serioase de afirmare, care urla si fumega cu fiecare ocazie si se enerveaza cand cineva indrazneste sa cracneasca.

Raspunsul 2:

Sa stii cat mai multe despre FIECARE dintre meseriile celor cu care colaborezi.

Sa asculti intotdeauna ce iti sugereaza ei, DAR sa nu faci neaparat asa, ci doar cand consideri tu ca e bine.

Sa fi in stare sa iti imaginezi FOARTE clar cum vrei sa curga povestea in imagini a filmului tau. Daca nu esti in stare sa decupezi in cadre si secvente (fie in pre-productie, cum e recomandat, fie on-set daca vrei sa fi foarte avant-garde), esti un regizor prost.

Sa fi constient pentru CINE faci acel film, care este publicul caruia te adresezi. Ce stii tu despre film in cap nu este neaparat imediat vizibil si in produsul finit. Trebuie sa stii, cu alte cuvinte, sa COMUNICI.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2002, 03:21   #3
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Mi-e greu sa spun CUM trebuie sa fie un regizor. Mai curand as putea sa spun CE poate fi un regizor. Si mi-e si mai greu mie sa spun CE poate fi un regizor, cand sunt regizori care fac teoria asta mai bine.
Cred ca am mai pomenit pe-aici pe undeva de "Mulholland Drive" si de scena regizorului ca estet perfect / prin excelenta.
De altfel, filmul in intregime este un film/vis despre "a fi regizor", vad ca o sa ajunga in Bucuresti la inceputul lui iunie. Nu-l ratati sub nici o forma, voi cei deja initiati.

Scena definitiva care il prezinta pe regizor ca estet, sau cel putin asa cum David Lynch il vede este cand, tanarul regizor (unul dintre eroii principali), un geniu proaspat si plin de stil si personalitate isi surprinde, in luxoasa vila de pe Mulholland Drive (aleea regizorilor din Hollywood), sotia in plin (si consumat) adulter. :lol: Reactia prima, necenzurata si poate de asta perfecta: regizorul se repede la cutia de bijuterii. Ea il urmeaza in fuga, curioasa si neintelegand in ce consta pedeapsa. El ia bijuteriile si, urmarit in permanenta de ea, TOARNA PESTE ELE VOPSEA ROZ. Roz.

Atat.
__________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2002, 11:23   #4
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Apropos de Lynch, un dialog antologic:

El, impreuna cu Ron Garcia (operator), la filmarile lui "Twin Peaks: FireWalk with Me", discutand despre o scena in care un cuplu trebuia sa fie intr-o padure intunecoasa. Lynch vroia ca intreaga scena sa fie filmata natur, fara nici un fel de lumina cu exceptia lanternei.

Garcia ii explica destul de calm ca in conditiile acelea nu o sa se vada nimic din padure si degeaba au mers pana in mijlocul codrului, ca puteau foarte bine sa filmeze si intr-o debara, si ii sugereaza lui Lynch sa-i permita macar un bounce-light pe copaci.

Lynch se enerveaza si el si intreaba sententios : "Da, da' de UNDE sa vina lumina asta intr-o padure?"

Garcia ii replica: "De acolo de unde vine si MUZICA!"

Evident, scena s-a filmat apoi cu un HMI pe copaci, asa cum a vrut Garcia.

Asta da interactiune intre regizor si echipa. :smile:

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2002, 21:14   #5
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eu tot nu m-am lamurit...problema mea este foarte simpla: eu nu pot sa-mi dau seama daca aceasta meserie mi se potriveste sau nu...
aveti vreo solutie pentru aceasta problema?
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2002, 03:42   #6
printesa
Novice
 
printesa
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 23
Quote:
On 2002-03-08 04:21, Blizz wrote:
Mi-e greu sa spun CUM trebuie sa fie un regizor. Mai curand as putea sa spun CE poate fi un regizor. Si mi-e si mai greu mie sa spun CE poate fi un regizor, cand sunt regizori care fac teoria asta mai bine.
Cred ca am mai pomenit pe-aici pe undeva de "Mulholland Drive" si de scena regizorului ca estet perfect / prin excelenta.
De altfel, filmul in intregime este un film/vis despre "a fi regizor", vad ca o sa ajunga in Bucuresti la inceputul lui iunie. Nu-l ratati sub nici o forma, voi cei deja initiati.

Scena definitiva care il prezinta pe regizor ca estet, sau cel putin asa cum David Lynch il vede este cand, tanarul regizor (unul dintre eroii principali), un geniu proaspat si plin de stil si personalitate isi surprinde, in luxoasa vila de pe Mulholland Drive (aleea regizorilor din Hollywood), sotia in plin (si consumat) adulter. :lol: Reactia prima, necenzurata si poate de asta perfecta: regizorul se repede la cutia de bijuterii. Ea il urmeaza in fuga, curioasa si neintelegand in ce consta pedeapsa. El ia bijuteriile si, urmarit in permanenta de ea, TOARNA PESTE ELE VOPSEA ROZ. Roz.

Atat.

Sunt de acord ca filmul este excellent, pacat ca David Lynch e considerat un eccentric pe jumatate nebun in lumea Hollywood-ului. Capacitatea lui de a sparge tabuuri si conventii nu e decit de admirat.

printesa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2002, 03:46   #7
printesa
Novice
 
printesa
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 23
Quote:
On 2002-03-08 22:14, ricutza wrote:
eu tot nu m-am lamurit...problema mea este foarte simpla: eu nu pot sa-mi dau seama daca aceasta meserie mi se potriveste sau nu...
aveti vreo solutie pentru aceasta problema?
Eu cred ca nu poti sti daca esti potrivit sau nu pina nu incerci? Faptul ca esti nesigur spune ca trebuie sa incerci. Totul e relativ in viata. Eu am inceput cu istoria si mi s-a parut ca va fi meseria vietii mele. Nici prin gind nu mi-a trecut ca voi trece la computere si voi deveni analist de sisteme/programator. Ai incredere in tine. Citesti biografii ale regizorilor ca sa le intelegi framintarile si sa vezi ca si ei sunt de fapt, humans.
printesa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2002, 11:12   #8
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Avantajul zilelor noastre e ca aproape oricine poate deveni regizor pe cont propriu. Imprumuta si tu o camera video digitala de la un prieten, invata un programel de editare pe calculator si deja ai toate uneltele necesar pentru a incerca sa faci un film. Nu o sa ai cunostintele teoretice, e adevarat, dar ce inveti pur teoretic in facultate poate fi rezumat de o carte despre regie fara probleme.

Daca iti place ce ai incercat sa faci (pentru ca aproape sigur nu vei reusi decat un fel de incercare de film), inseamna ca merita sa te arunci si la U.N.A.T.C.. Daca nu, nu.

Cand Jon Jost vorbeste de Cinema Electronica ca urmatorul pas evolutionar, nu e de loc departe de adevar.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2002, 16:26   #9
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Quote:
eu tot nu m-am lamurit...problema mea este foarte simpla: eu nu pot sa-mi dau seama daca aceasta meserie mi se potriveste sau nu...

Esti mai aproape de a-ti da seama acum, ricutza, dupa introducerea lui Amyd?
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2002, 04:52   #10
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
da mai Blizz...raspunsul lui Amyd m-a mai lamurit un pic...ca si cel al Printesei...
n-as vrea totusi sa declar acest subiect inchis....asa ca daca mai aveti idei despre ceea ce inseamana a fii regizor...va rog impartasiti-mi-le!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2002, 10:16   #11
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Sint sigur ca din raspunsul Printesei te-a lamuritmai ales fraza "Totul e relativ in viata." :lol:
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2002, 08:19   #12
cristinelle
Novice
 
cristinelle
 
Join Date: Apr 2002
Location: site
Posts: 5
Send a message via MSN to cristinelle
acu iau o clasa de regie la colegiul unde sunt si pot spune ca nu e asa de usor. am de regizat o scena pt marti si e al naibii de greu. am o carte cu interviuri cu regizori de teatru celebri pe care o citesc. si toti au stiluri asa de diferite ca nu se poate spune ca e doar un fel de a fi regizor. unii stiu cum va arata piesa din scoarta in scoarta inainte de repetitii, altii habar nu au si tot schimba si tot incearca. unii asculta sugestiile actorilor, altii le inchid pliscul imediat. eu cred ca sunt prea lenesa sa fiu regizoare.
nu stiu cati ani ai si ce posibilitati de a regiza ceva ai unde esti tu acum, dar in mod cert ar trebui sa incerci macar o scena dintr-o piesa ca sa vezi daca te prinde fiorul creatiei sau zici " la naiba, e prea greu, nu e de mine." daca vrei o sa aduc cartea cu mine si ti-o trimit prin posta. poti sa imi trimiti un email.
cristinelle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2004, 13:41   #13
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
E ca si cum ai visa iar visul il transpui in sufletele celorlalti.
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2004, 15:39   #14
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Action
Well, that's a wrap
Quiet in the set
Cam astea sunt esentiale....

Multumesc Gand...for the "w"
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2004, 15:44   #15
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Jay:
Action
Well, that's a rap
Quiet in the set
Cam astea sunt esentiale....
Ash zice k se scrie : "that's a wrap"
Sincer nu shtiu ce inseamna sa fii un regizor. Daca ar fi sa ma ghidez dupa ce vad la TV - m-ash inshela 100 in 1000. Ei asta fac in fatza camerelor de filmat TV ne "insheala". La Tv vedem cum se fac promotzii la filme shi cum fiekre actor spune ca a lucrat cu cel mai bun regizor al tuturor timpurilor: "he's great to work with", "he's fun", "he brings something special to the picture" ... blah, blah, blah ... :sick: :sick: :sick: all a SHIT load of CRAP. If you ask me...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2004, 16:37   #16
CIPRYX
Veteran
 
CIPRYX
 
Join Date: May 2003
Posts: 209
Send a message via Yahoo to CIPRYX
Ce inseamna sa fii regizor?Cu toate ca nu sunt regizor sau nici nu am citit nimic din ceea ce inseamna sa fii regizor...m-am jucat si eu putin cu aceasta meserie si mai mult am invatat privind marile filme.
Tehnic nu prea stiu cu ce se mananca dar un regizor trebuie sa cunosca foarte bine oamenii, sa stie foarte bine cam toate tipurile de caracter.Un regizor foarte bun e ca un chirurg foarte bun:taie precis si umbla fin.Ca sa faca un film care sa loveasca mai adanc trebuie sa fie cat mai subtil.Subtilitatea e foarte importanta atunci cand vine vorba de un subiect care apeleaza la alte subiecte care nu ies la iveala asa usor.Un regizor trebuie sa fie un poet...da...cred ca trebuie sa se joace cu camera in asa fel incat sa transmita cat mai fluent ideile sale.Un regizor foarte bun are sistem complex de gandire, are multe perspective asupra unui subiect sau a unui obiect.O alta calitate ar fi aceea de a putea privi lucrurile din interior si totodata din exterior.Putina "nebunie" nu cred ca ar strica unui regizor iar simtul umorului e de ademenea un avantaj .Un regizor foarte bun priveste mult in jurul sau, sta, analizeaza fiecare miscare din viata de zi cu zi si apoi mediteaza.Un regizor ar trebui sa aiba multe alte hobby-uri printre care: fotografia, muzica, cultura...si tot ceea ce cuprinde arta in general.Toate acestea il vor ajuta enorm atunci cand va face un film.
Cam astea le-am considerat eu a fi necesare unui regizor...si le-am zis cum m-am priceput si eu mai bine.Sper sa nu fi gresit...daca imi mai vin in minte idei, le voi asterne aici si pe acelea.
__________________
Om sunt si nimic din ceea ce este omenesc nu-mi este strain.
CIPRYX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells