Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 May 2010, 20:17   #21
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Un film ambiţios, care impresionează în egală măsură cu Moartea domnului Lăzărescu (producţie cu care Cristi Puiu obţinea premiul secţiunii Un Certain Regard în 2005), dar mai ales filmul românesc ce construieşte cele mai adânci momente de aşteptare pentru spectator. Şi cele mai sumbre. Iar universul creat se distinge prin expresivitatea crudă şi sordidă a unei lumi surprinse în goliciunea ei inestetică şi morbidă.

Personajul principal, inginer metalurg (jucat de regizorul însuşi), este într-o tăcută şi sumbră căutare a ceva, pe tot parcursul filmului. Bântuie pe drumuri înglodate, printre căi ferate şi remorci abandonate pe terenul viran dintre casele Chitilei - aici bărbatul pândeşte o femeie cu doi copii. Îşi străbate dintr-o cameră în alta apartamentul igrasiat, cu pereţii decopertaţi, cu bucătăria în dezordine, murdară. Trece pe lângă un abator. Este abătut, stăpânit de gânduri numai de el ştiute. Recuperează de la fabrica unde lucrează (dar unde e săpat pe la spate) două percutoare artizanale necesare armei de vânătoare pe care o are acasă, dar şi banii pe care un coleg amână să i-i înapoieze. Fabrica are pereţii scorojiţi, iar în biroul lui Viorel, că aşa îl chemă
pe protagonist, dosarele sunt prafuite, îngălbenite, vechi. Atmosfera astfel creată pregăteşte terenul degradării umane. Iar realismul capătă tente naturaliste.

Ce i s-a întâmplat acestui bărbat? Ce îl preocupă? Şi, mai ales, ce plan are - pentru că, în mod evident, pregăteşte ceva.
Cristi Puiu jonglează cu indiciile, pe care ni le presară în ritm lent; unele sunt înşelătoare, cele mai multe oferă, însă, coordonatele necesare "citirii" poveştii. Indiciile oferă, totodată, acroşe care ne captează atenţia între momente de apăsătoare aşteptare; apoi, în susţinerea primului indiciu pentru un aspect important al poveştii, mai este dat un al doilea, după care adevărul pe care îl bănuiam este rostit, confirmat. Cristi Puiu îşi lasă spectatorul să emită în gând ipoteze, să construiască în avans povestea, pentru ca - mai apoi- să-l surprindă, cu o evoluţie a întâmplărilor neaşteptată. Un blister cu pastile date pe sub mână, o palpare a unei zone dureroase, în timp ce face duş, mutarea bunurilor, o mamă care îi calcă cămăşile, şi nu o soţie, testarea unei puşti cu percutoare artizanale... toate oferă fragmente foarte îndepărtate între ele dintr-un puzzle. Se va sinucide Viorel? Va ucide? Ce i s-a întâmplat? Cum de a ajuns în această situaţie? Spectatorului i se oferă şansa unui demers detectivistic.

Prima scenă a filmului este una casnică; aici găsim un exemplu de indice fals, care induce în eroare asupra identităţii bărbatului şi a femeii (Clara Vodă) ce discută despre bunica Scufiţei Roşii, având grijă să n-o trezească pe fetiţa (Ileana Puiu) care doarme în camera alăturată. Iar scena finală este una aproape kafkiană, în care sunt implicaţi trei poliţişti, creionaţi în jurul tipologiei standard - nătângi, unul animat însă de un exces de zel în aplicarea procedurilor standard, indiferent de caz, celălalt de o bonomie sterilă şi al treilea (jucat de Constantin Diţă): poliţistul-funcţionar sătul de toate, conştiincios într-un târziu.

Între cele două scene de început şi final: căutări... aşteptări...priviri... tăceri... totul în cadre lungi, în care tensiunea mocneşte insidios. Motivaţia pe care o aduce protagonistul la sfârşit - şi pe care o aşteptam cu toţii - este, totuşi, eliptică, şi prin asta vreau să spun nesatisfăcătoare, expediată. Deşi, până la ea, sunt aduse cel puţin două argumente care cântăresc în empatizarea cu personajul.

Per ansamblu, un film mai profund si mai ambitios decat Marti, dupa Craciun, de asemenea selectionat in sectiunea Un Certain Regard, cu a carui cronica voi reveni numiadecat.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2010, 15:34   #22
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
ce admir la cristi puiu e rabdarea de-a dreptul budista de a face un film de trei ore dupa o pauza de cinci ani.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 08:09   #23
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
si totusi, imi place subiectul propus de "Aurora".
pot chiar spune ca e genul de film pe care il prefer.
dar e posibil ca, intr-adevar, sa fie atat de lung, incat sa ma faca sa-mi pierd rabdarea.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 18:15   #24
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Nu-mi vine sa cred cat de entuziast e Gorzo.
http://www.dilemaveche.ro/sectiune/f...spre-aurora-ii

Cate nopti nedormite cum trebuie mai indur pana la premiera in RO?
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 18:32   #25
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Eu am luat ziarul, am deschis la cronica, am vazut ca e partea a doua despre Aurora si l-am inchis la loc. Mi se pare interesant subiectul si nu vreau sa mai aflu nimic despre film pana nu-l vad, ca deja mi se pare ca stiu destule oricum. Imi pare rau ca nu pot sa-i citesc cronica lui Gorzo pana nu vad filmul si dupa cum se pare o sa astept mult filmul. Nu chiar nopti nedormite dar sunt foarte curios.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 18:38   #26
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Originally Posted by keepwalking:
ce admir la cristi puiu e rabdarea de-a dreptul budista de a face un film de trei ore dupa o pauza de cinci ani.

Ei, a mai lucrat și la altele: Offset (scenarist), Francesca (producător dar, spun gurile rele, și regizor neoficial).

Originally Posted by Federico:
Cate nopti nedormite cum trebuie mai indur pana la premiera in RO?

Eu aștept uichendul ca să văd în sfârșit ultima creație a lui Shin'ya Tsukamoto, care pe lângă toate ipostazele lui Puiu (regizor, producător, scenarist și actor) mai e din când în când și operator de imagine. Aurora va rula probabil foarte curând în România, dar Tetsuo: The Bullet Man nu s-a lansat încă în patria autorului, deși a participat anul tecut în competiția de la Veneția!
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 20 May 2010 at 18:48.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 20:18   #27
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Federico:
Cate nopti nedormite cum trebuie mai indur pana la premiera in RO?
ce p'la mea am scris io aici!?

Edit: (Inca o nota despre "Aurora" .)
Aveam o mare admiratie pentru faptul ca romanii se abtin (in armonie - mai mult sau mai putin voit - cu Dogme 95) sa recurga la cele mai ieftine mijloace (cinematografice, cel putin) de a atrage atentia - pusti/pistoale, crime etc. - dar se pare ca incepem si noi.
Desigur, motivele astea pot fi fol. cu mare talent si inteligenta, dar ca principiu zic...
Nu vreau sa apuc ziua in care o sa descoperim si noi exploziile.

Last edited by Federico : 20 May 2010 at 20:41.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 22:37   #28
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Federico:
Nu-mi vine sa cred cat de entuziast e Gorzo.
http://www.dilemaveche.ro/sectiune/f...spre-aurora-ii

Cate nopti nedormite cum trebuie mai indur pana la premiera in RO?

cronica lui gorzo e absolut gretoasa in pupincurismul ei.
redau un fragment la intamplare:

"Filmul nu e numai despre ce face acel om cu puşca lui de-a lungul unei zile şi jumătate; e şi despre ce se întîmplă în acel timp cu Soarele şi cu Pămîntul – despre cum noaptea se face ziuă, apoi ziua – noapte, apoi noaptea – zi".

da, dom'le, puiu e Dumnezeu, iar filmul e despre Geneza!
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 22:47   #29
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
o alta mostra de gretosenie:

"Pentru Puiu, accesul la transcendenţă în arta filmului nu se poate face decît prin realismul ei congenital, care ţine de capacitatea cinematografului, ca tehnologie, de a capta fluxul lumii, modificările prin care trece aceasta în continuitatea ei temporală".

cum dracu poti sa scrii atat de libidinos??!
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 22:58   #30
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Unde-ai väzut filmul, Keepy?
Ai fost la Bucuresti în lunea aia, si pe mine nu m-ai cäutat?
Sau... la Cannes?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 23:04   #31
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Pitbull:
Unde-ai väzut filmul, Keepy?
Ai fost la Bucuresti în lunea aia, si pe mine nu m-ai cäutat?
Sau... la Cannes?

adica tu vrei sa spui ca aceasta cronica apartine unui om intreg la minte?
chiar nu e evidenta deraierea mintala a acestui gorzo?
am scris si voi mai scrie filme, dar nu voi dori in viata mea ca acest individ sa scrie vreun rand despre ele!
ma lipsesc de astfel de indivizi, lipsiti de ratiune, de luciditate.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 23:12   #32
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
De ce faci asta?
Cum poti sä aduci asemenea injurii celui mai bun critic de film din generatia actualä?
Un om competent, inteligent, cult, echilibrat, cu o ratiune sclipitoare, o luciditate täioasä si o profundä sensibilitate? Singurul lui defect, relativ oricum, e cä uneori manifestä o exigentä excesivä, care poate ajunge sä denatureze concluziile (de exemplu, apropo de "Nunta mutä", sau "Ho, ho, ho").
Dar poti sä-l critici sub acest aspect, pe un ton impartial si just, nicidecum sä scrii mäscärile absolut condamnabile din mesajul de mai sus - care fac numai räu: te compromit si pe tine, ca om, si pe noi, ca site. Mai lipseste sä zici cä vulpea e o felinä marsupialä, si cä cercul e o linie frântä deschisä.
Rusine, Keepy! Rusine obrazului sä-ti fie!

Last edited by Pitbull : 20 May 2010 at 23:44.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 23:17   #33
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
aha, ok.
se pare ca timpul meu pe cinemagia a expirat.
nici o problema.
pit, o sa ma fac ca nu am citit chestiile astea cu "rusine sa-ti fie".
e problema ta daca ii faci cultul personalitatii lui gorzo, care, la randul sau, face cultul personalitatii lui cristi puiu.
gata, baieti, drumurile noastre se despart aici.
plec fara nici o parere de rau.
that's all, folks!

si inca ceva: va compromit ca site?
imi spui mie treaba asta, care am stat si m-am luptat pana in panzele albe cu cei care va injurau?
bine.
m-am lamurit.
rusine sa-mi fie, intr-adevar....
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 23:42   #34
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da' tu chiar mä enervezi!!!
Cum poti sä fii asa de infantil?!?
Adicä faptul cä te cert pentru o iesire prosteascä, la un moment dat, anuleazä recunostinta pe care ti-o port, si meritele pe care ti le recunosc, în alte situatii, mult mai numeroase si semnificative?
Când, de multe ori, ai contributii de valoare, sau esti atacat miseleste, stii bine cä te laud si te apär - si mi-as da si viata pentru dreptatea ta, fiindcä meriti.
Când, rareori, dai cu mucii-n fasole, ca acum, te taxez de nu te vezi - din nou, asa cum meriti.
Asa cä ia te rog, fä bine si lasä fasoanele astea de copilas mofturos.
BUCURA-TE pentru cä esti tratat corect: majoritar laudativ, uneori aspru.
Stai naibii aici, cä avem nevoie unii de altii: noi de Keep cel inteligent si cu bun-simt (nu ca acum), tu de Cinemagia cea elevatä si dreaptä (nu ca atunci când tolereazä iesirile deplasate, indiferent dincotro si încotro).
(Si mai gândeste-te si ce apä la moarä le dai fecaloizilor care ne uräsc - pe tine si pe noi.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2010, 07:51   #35
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
problema criticilor de genul lui gorzo e ca se plaseaza mereu la extreme.
pentru ei, exista doar cronici exaltate, patetice - cum este si cazul Aurorei - si cronici in care desfiinteaza pe cineva.
cale de mijloc nu au.
criticul gorzo are probleme cu simtul masurii, deficienta specifica romanilor.
romanii ori il ridica in slavi pe cineva, ori il decapiteaza.
avem un apetit formidabil pentru ode si omagii, dar si pentru ghilotinari in piata publica.
iar lui gorzo ii place sa se si admire in ceea ce scrie.
pun pariu ca, in timp ce redacta cronica, se decuplase total de filmul in cauza, intrand in transa, fabuland, privindu-se in oglinda si spunandu-si "uau, ce destept esti".

si inca ceva.
de cand a devenit o impietate ca cineva sa nu fie de acord cu un critic? chiar trebuie sa inghitim pe nemestecate tot ce ne livreaza un critic evident partinitor si slugarnic pana la ridicol?

Last edited by keepwalking : 21 May 2010 at 07:54.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2010, 08:09   #36
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by keepwalking:
si inca ceva.
de cand a devenit o impietate ca cineva sa nu fie de acord cu un critic? chiar trebuie sa inghitim pe nemestecate tot ce ne livreaza un critic evident partinitor si slugarnic pana la ridicol?

Iar ai uitat ca n-ai vazut filmul inca si, evident, Gorzo l-a vazut. Macar asteapta sa-l vezi si revino atunci...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2010, 08:15   #37
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by keepwalking:
si inca ceva.
de cand a devenit o impietate ca cineva sa nu fie de acord cu un critic? chiar trebuie sa inghitim pe nemestecate tot ce ne livreaza un critic evident partinitor si slugarnic pana la ridicol?

Iar ai uitat ca n-ai vazut filmul inca si, evident, Gorzo l-a vazut. Macar asteapta sa-l vezi si revino atunci...

nu e nevoie sa vad filmul pentru a-mi da seama ca, indiferent de calitatea acestuia, el va fi supraevaluat de gorzo.
chiar nu pricepe nimeni ca sunt anumiti regizori in romania intangibili in fata criticii autohtone?
sunt regizori de care nimeni nu se atinge, care sunt priviti cu evlavie, intr-un paradis al filmelor mirobolante, unice, fara cusur si al criticilor cantate suav din harpa.
totul e perfect in lumea asta desprinsa de realitate.
e ca in pliantele iehoviste, in care copii bucalati traiesc in deplina armonie cu leii tolaniti pe pajisti inverzite.
ok, daca gorzo si altii ca el vor sa devina scribii de casa ai unor regizori, e problema lor.
daca vor sa o faca pe bufonii, daca vor sa-i binedispuna pe idolii lor, sa o faca in particular, nu sa se craceasca in public.

Last edited by keepwalking : 21 May 2010 at 08:20.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2010, 10:37   #38
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Gorzo a admis ca NU considera filmul o capodopera, si a vorbit mai mult despre stil decat despre filmul in ansamblu. Daca de defecte nu a avut timp/loc/chef sa pomeneasca nu inseamna ca acestea nu exista sau ca nu le recunoaste.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2010, 11:11   #39
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
problema criticilor de genul lui gorzo e ca se plaseaza mereu la extreme.
pentru ei, exista doar cronici exaltate, patetice - cum este si cazul Aurorei - si cronici in care desfiinteaza pe cineva.
cale de mijloc nu au.


Neadevärat. Aceastä problemä le apartine criticilor opusi genului lui Gorzo - adicä thalamici, emotionali, impulsivi (precum si anumitor veleitari infiltrati pe usite dosnice pânä-n primele esaloane ale breslei). Criticii analitici, cerebrali, exacti, cum e Gorzo, acoperä laudele färä rerzerve, desfiintärile totale si întreaga gamä a pozitiilor mediane într-o proportie rezonabilä, proprie oricärui critic normal. Deci, "problema" sus-mentionatä nu li se aplicä lor, ci celorlalti.

iar lui gorzo ii place sa se si admire in ceea ce scrie.
pun pariu ca, in timp ce redacta cronica, se decuplase total de filmul in cauza, intrand in transa, fabuland, privindu-se in oglinda si spunandu-si "uau, ce destept esti".


Pariu pierdut lamentabil. L-am cunoscut pe Gorzo acum cinci ani, si l-am privit la început cu reticentä, având aceeasi falsä impresie ca tine. Imediat, însä, m-a surprins în mod pläcut la el tocmai modestia, bunul gust, simtul mäsurii, absenta oricärei megalomanii sau egolatrii. Portretul imaginat de tine mai sus i se aplicä altcuiva (stim amândoi cui - bine cä am scäpat de el), nicidecum lui Gorzo - un om al cärui bun-simt frizeazä de-a dreptul sfiala. (Tocmai ästa e unul dintre motivele pentru care, desi ne citeste constant, nu s-a pronuntat aici, pe forum, niciodatä.)
De retinut si cä, uneori, schimbäm SMS-uri cu comentarii laconice despre cronicile noastre. Adesea, îmi recunoaste creditul pentru unele idei, concluzii sau formuläri, pe care el apoi le preia si le dezvoltä în propriile lui cronici. Asta se cheamä modestie si obiectivitate, nicidecum narcicismul intelectual din crochiul eronat de mai sus.

de cand a devenit o impietate ca cineva sa nu fie de acord cu un critic?

Reciteste ce am spus (mesajul #32):
"Dar poti sä-l critici sub acest aspect, pe un ton impartial si just, nicidecum sä scrii mäscärile absolut condamnabile din mesajul de mai sus..."
Acele calmonii injurioase sunt reprobabile (nu tocmai "impietate", cä Gorzo e un critic în viatä, nu sfintele moaste ale nu stiu cui), nu faptul cä nu esti de acord cu el. Cuvintele, nu opinia.

nu e nevoie sa vad filmul pentru a-mi da seama ca, indiferent de calitatea acestuia, el va fi supraevaluat de gorzo

Ba da.
E nevoie.
Imi pare räu, si mie îmi complicä uneori viata aceastä regulä, dar n-avem ce-i face: nu ne este moralmente permis sä vorbim în necunostintä de cauzä (päcat deosebit de grav, numit ignorantä). Suntem supusi imuabil unei alternative de fier:
- sau avem opinii (si ni le exprimäm) numai despre ceea ce cunoastem;
- sau täcem mâlc (dar nu definitiv! Doar pânä ne vom informa.)
Sunt sigur cä si tu, si eu, putem supravietui acestei reguli.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2010, 11:20   #40
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
sa fim sinceri....exista cineva in Romania care, asteptand filmul lui Puiu, sa nu fi pregatit si o osana?
s-a creat in jurul acestui regizor o aura inexplicabila de genialitate, de bun inclus in patrimoniul national, de legenda a cinematografiei care, chiar si atunci cand nu face film, e inconjurata cu jerbe de flori.
chiar daca Aurora ar fi fost un rateu magistral, tot s-ar fi gasit suficiente cuvinte preamaritoare la adresa lui Puiu.

apropo de faptul daca am vazut sau nu filmul.
pai eu vorbeam de cronica lui Gorzo, pe care am citit-o, nu de film!
cronica imi displace, nu filmul.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells