Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Oct 2005, 15:55   #1
cineva
Junior
 
cineva
 
Join Date: Aug 2003
Location: Bucuresti
Posts: 33
Send a message via MSN to cineva Send a message via Yahoo to cineva
"15"

Lui Sergiu Nicolaescu nu ar mai trebui sa i se dea voie sa faca filme!!!

Cam asta este parerea catorva dintre cei prezenti la vizionarea de presa a celui mai recent film purtand semnatura SERGIU NICOLAESCU: 15. 15 nu se vrea “doar un alt film” despre evenimentele din ‘89, desi asta este. 15 nu se vrea nimic, si reuseste din plin. 15 este “doar un alt film” cu buget mare si atat.
Un marinar betiv pe care il cheama - cum altfel decat - Marinica (daca era pompier, sigur il chema Pompiliu), trei femei disperate, o jurnalista romanca trimisa de un ziar francez sa scrie despre pedofili, aurolaci, copii abandonati si alte mizerii (ceva nou, nu?), intr-o Romanie peste care au trecut 15 ani de la revolutie.
Singura concluzie pe care am tras-o din acest film este ca alcoolul dauneaza grav sanatatii. Marinica moare ca un prost pentru ca, beat fiind, este impuscat si apoi ars de viu la Crematoriul Cenusa... Altfel, este considerat un erou si prezentat ca un exemplu demn de urmat.
Sergiu Nicolaescu a imbatranit... Iar momentele lui de glorie au apus de ceva vreme. Insa el si apropiatii lui mai cred ca publicul roman il venereaza inca. Ca “filmele” lor sunt - cel putin - o opera de arta. Ca Un comisar acuza, Cu mainile curate, Dacii si Mihai Viteazu - filme valoroase, incontestabil - pot asigura succesul productiilor de acum.
Sinistru, murdar, previzibil, jucat parca de amatori, fals, prost filmat si montat, prafuit, replici seci si hilare - chiar in momentele dramatice, muzica parca din alt film. Asta este 15... Pe asta s-au dus banii CNC-ului, in timp ce alti regizori - tineri, cu bun simt si cu alta viziune asupra ideii de film in 2005 - freaca menta in lipsa fondurilor. Cate premii a luat Sergiu Nicolaescu in toata cariera lui? Dar urmasii lui? Cristi Puiu, Tudor Giurgiu, Corneliu Porumboiu... Sau succesul lor e doar un moft, o chestie de moment?

Totusi, am apreciat ceva la filmul asta. Sergiu nu apare! Nu mai e nici in rolul secretarului de partid, nici in cel al procurorului, nu e nici gropar, militian, soldat, nu e nici in rolul femeii gravide care isi abandoneaza copilul in catedrala de la Timisoara, nici in rolul copilului de 15 ani, care traieste in canale si poseda acelasi simt eroic precum al sau tata. Nu mai e! A avut bunul simt - macar atat! - sa stea doar in spatele camerei. De data asta.

Lui Sergiu Nicolaescu nu ar mai trebui sa i se dea voie sa faca filme! Pentru ca nu are decenta de a se opri atunci cand este cazul... Marinica, atunci cand mai multi oameni iti spun ca esti beat, te duci si te culci, maestre!
__________________
Cristi Dumitrescu
Delta RFI
cineva is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2005, 17:55   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
And what else is new...?

N-as fi crezut, pe vremea când vedeam de tzî ori "Mihai Viteazul", "Cu mâinile curate", "Un comisar acuzä" sau "Osânda", cä voi ajunge vreodatä, printr-o anumitä asociere, peste un (trist) arc de timp, cu ele, la concluzia: sunt unele chestii de care numai sfârsitul biologic ne mai poate scäpa...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2005, 21:30   #3
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
in buna mea traditie...


HAHAHAHAHAHAHAHAHA.

8)
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2005, 23:54   #4
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Re: 15

Originally Posted by cineva:
Un marinar betiv pe care il cheama - cum altfel decat - Marinica (daca era pompier, sigur il chema Pompiliu)
lol
Originally Posted by cineva:
trei femei disperate, o jurnalista romanca trimisa de un ziar francez sa scrie despre pedofili, aurolaci, copii abandonati si alte mizerii ...

Vorba lu' ALS: "Pai,nu?"

Ca sa nu mai vorbim de titlu : "15" ..
Cei asta ..film pentru pitagoricieni ???
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2005, 00:54   #5
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
tare neferict e acest Sergiu... nu-l ajuta nimeni sa inteleaga ca tre' sa se lase de filmat. pe tot ce pune mana acest om este compromis, ratat, pangarit... are o defectiune structurala, chiar daca unii - vezi mai sus - ii gasesc si filme pasabile. eu nu... si daca mai multi spuneau NU la momentul potrivit, poate ca n-am fi asistat astazi la acest delir respingator.
acest "15" mi se pare o rusine. mi-e si mai mare mila pt actorii care s-au filmat la Sergiu. nu se poate - un actor mai si gandeste, uneori chiar intelege unlele lucruri, mai refuza din orgoliu... vorba lui Plesu: nu te lasi premiat (aici: filmat) de orice bodega.
pacat de banii cheltuiti aiurea, in mod aproape criminal. eu i-as fi dat mai tinerilor regizori, lui Pitbull (ca e implinit cultural si, cu siguranta, chiar intr-o situatie disperata, ar fi reusit sa evite ridicolul si catastrofa) si - of course - lui Ambrozie al nostru, ca-i destept si timid si ne porcaieste artistic pe coclaurile acestea...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2005, 00:59   #6
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
aici s-a repetat, pt ca eram enervat-distrat. cel de sus e important. sorry.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2005, 01:19   #7
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by herbert:
nu-l ajuta nimeni sa inteleaga ca tre' sa se lase de filmat.
E-te, na! Cine sä-l "ajute", când dintotdeauna a fost un corifeu al anturärii? Si-apoi... sä "înteleagä"? Asta presupune putere si sänätate de gândire, Herbie! N-are nici una, nici alta! Stii si tu cä aceastä "boalä de sine însusi" se agraveazä iremediabil cu vârsta. Omul destept moare întelept, iar prostul, nebun!
Originally Posted by herbert:
pe tot ce pune mana acest om este compromis, ratat, pangarit... are o defectiune structurala, chiar daca unii - vezi mai sus - ii gasesc si filme pasabile. eu nu...
Din päcate, da... Dar recunoscându-i perioada "pasabilä", cum spui, în fond ne facem nouä însine un bine, dovedindu-ne onestitatea. Asa, nimeni nu ne-ar putea acuza cä "avem ceva cu el", si nu stiu ce... Bine, nici un om cu-o juma' de encefal n-ar zice asta, da' vorbeam asa, în principiu.
Originally Posted by heerbert:
si daca mai multi spuneau NU la momentul potrivit, poate ca n-am fi asistat astazi la acest delir respingator.
Ah, da, "momentul potrivit"... Momentul Madam Maurer, mai bine zis, când s-a läsat cu "Dacii"... si prelungitul moment Ceausescu, cäruia reusise sä i se vâre sub piele färä sä-l lingä-n cur niciodatä pe fatä - asta, da, probä de viclenie! Bine cä i-au rämas textele de propagandä din "Un comisar acuzä"! - pentru cine l-a tras pe video la timp, de la televizor, cä acum si le-a scos! Cum a scos si rusii din "Noi, cei din linia întâi"! Si pe urmä: "Eu n-am fäcut concesii niciodatä! :o Eu am fost un anticomunist activ toatä viata!" ...
Originally Posted by herbert:
acest "15" mi se pare o rusine. mi-e si mai mare mila pt actorii care s-au filmat la Sergiu. nu se poate - un actor mai si gandeste, uneori chiar intelege unlele lucruri, mai refuza din orgoliu... vorba lui Plesu: nu te lasi premiat (aici: filmat) de orice bodega.
Eh, cea mai veche meserie din lume se infiltreazä pe oriunde, inclusiv printre actori... Si-apoi, nici ei nu mänâncä aer... Trist, da' ce sä-i faci?
Originally Posted by herbert:
pacat de banii cheltuiti aiurea, in mod aproape criminal. eu i-as fi dat mai tinerilor regizori, lui Pitbull (ca e implinit cultural si, cu siguranta, chiar intr-o situatie disperata, ar fi reusit sa evite ridicolul si catastrofa) si - of course - lui Ambrozie al nostru, ca-i destept si timid si ne porcaieste artistic pe coclaurile acestea...
Multumim, dragä, da' noi nu suntem senatori P.S.D. - iar la Revolutie, eu am stat în curtea televiziunii cu multimea, nu m-am protäpit în Studioul IV, sä mä fac cä lucrez! Apropo, stiati cä Serj a särit EFECTIV gardul atunci, de la el de-acasä, din Zambaccian? Cum a väzut puhoiul, cum hop (si la propriu, si la figurat) si el!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2005, 02:11   #8
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
pe linie "revolutionara" Sergiu imi este si mai antipatic. am rabdarea -disperata & tampa - chiar sa-l urasc (ceea ce pt el e un privilegiu). a manipulat si a maculat multe lucruri in acesti ani...
despre filmele sale - ramane cum am stabilit: un morman de rahaturi. si, mai ales, a otravit (aproape) totul in jurul sau...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2005, 10:32   #9
cineva
Junior
 
cineva
 
Join Date: Aug 2003
Location: Bucuresti
Posts: 33
Send a message via MSN to cineva Send a message via Yahoo to cineva
Problema nu e ca inca mai face, problema e ca nimeni nu zice nimic niciodata. Ar trebui huiduit, injurat, manjit cu oua si rosii. Poate asa s-ar prinde ca e cazul sa dispara. Ieri la vizionarea de presa am facut misto de el tot filmul. Dar ar fi cazul sa se intample asta la premiera. De exemplu, hai sa ne strangem vineri seara si sa-l huiduim... Nu e cel mai ortodox mod de exprimare, dar poate omul nu intelege altfel. Ar fi o faza de mare angajament artistic, mai ales ca va fi o gramada de presa acolo...

L-am auzit spunand ieri ca 15 e cel mai bun film al lui de pana acum. Ca el stie cel mai multe despre revolutia din '89. Iar faza cea mai misto a fost la Carcotasi. Sergiulica a zis intr-i emisiune ca toti copiii din film au fost de pe la casele de copii. Cand colo, multi dintre ei erau de la un liceu din Timisoara... De senzatie! Clar e senil mosu'.
__________________
Cristi Dumitrescu
Delta RFI
cineva is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2005, 17:24   #10
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by cineva:
...problema e ca nimeni nu zice nimic niciodata.
Asta, da, ESTE o problemä, si meritä sä fie putin studiatä. Avem oarece critici de film buni, sau mäcar lucizi. Oare de ce toate cronicile din presä o dau cotitä? Chirilov, Gorzo, A.L.S. - voi ce ziceti? (Räspunde tu, Leo, în numele breslei.)
Personal, dacä m-as întoarce în presä cu vreo rubricä de cinema prin vreun periodic, nu m-as codi sä zic lucrurilor pe nume. La patruscinci de ani, ce-o sä-mi facä, o sä-mi ia boii de la bicicletä? - Desi, cu mâna pe inimä, recunosc: dacä m-ar chema la el si mi-ar zice: "Bä, ia aici zece mii de euro, achitä-ti datoriile, si pe urmä, fugi în Olanda si te-nsoarä!", da: mi-as face un pseudonim si as deveni "diplomat". Pe dooj de mii, l-as si läuda. Pe treizeci, as si semna olograf! Pe patruzeci...
Oferä cineva mai mult?
A luat cineva mai mult?
Originally Posted by cineva:
Ar trebui huiduit, injurat, manjit cu oua si rosii. Poate asa s-ar prinde ca e cazul sa dispara.
S-ar prinde pe dracu'.
Originally Posted by cineva:
Ieri la vizionarea de presa am facut misto de el tot filmul.
Fain! Mai vrem! Ne povestesti si nouä ceva amänunte? Cum a fost?
Originally Posted by cineva:
Dar ar fi cazul sa se intample asta la premiera. De exemplu, hai sa ne strangem vineri seara si sa-l huiduim... Nu e cel mai ortodox mod de exprimare, dar poate omul nu intelege altfel.
Da, si asa, ar întelege mai mult de-o grämadä! Cu un zâmbet Ã* la Miclovan cam acru si-o sprânceanä amärât-ironic-piezisä, ar gäsi un fel de "Ehe, copii, copii..."
Originally Posted by cineva:
Ar fi o faza de mare angajament artistic, mai ales ca va fi o gramada de presa acolo...
Ar fi FOARTE INTERESANT, de fapt! Pe bune! Mäcar asa, ca fenomen.
Originally Posted by cineva:
L-am auzit spunand ieri ca 15 e cel mai bun film al lui de pana acum.
Da, si mai ce? Un pepene cu elice? Chestiile astea sunt asa de fumate...! La fel zicea si la "Ultima noapte de dragoste", si la nu stiu câte altele, la fel zicea si Timi Ursu despre "Al patrulea stol" (care era cu trei clase sub "Septembrie"), la fel zic toti. De obicei, când un artist spune despre ceva de-al lui cä e "cel mai" (fie si doar raportat la propriile-i creatii), poti fi sigur cä e tocmai pe dos! (Chiar si când - rara avis! - spune "cel mai prost"! Asta-i mai dä mäcar o sansä!)
Originally Posted by cineva:
Ca el stie cel mai multe despre revolutia din '89.
Normal, cä a fost sef de comisie! Comisia aia care bäga documentele-n tocätor. Te pomenesti c-o fi si citit o parte din ele!
Originally Posted by cineva:
Iar faza cea mai misto a fost la Carcotasi. Sergiulica a zis intr-i emisiune ca toti copiii din film au fost de pe la casele de copii. Cand colo, multi dintre ei erau de la un liceu din Timisoara... De senzatie!
Mitomania lui nativ-traditionalä.
Originally Posted by cineva:
Clar e senil mosu'.
Mai încape vorbä?

Apropo: update!
Chiar acum, în timp ce scriam, vine fi-miu si începe sä-mi povesteascä de la conferinta de presä:
"Maestre! E ultimu'?" :lol:
"Ce-ai fäcut, comisare?" :huh: "Un fleac. Am mai tocat putin banii C.N.C.-ului." :hmm:
"Da' ce-i asta, dom'le, 'Dallas'? Cä numa-n 'Dallas' visa Pamela câte douäzeci de episoade!"
"Da' de ce n-ati produs singur filmul? De ce-ati luat bani de la C.N.C.?" :? "Eeee, päi eu nu pot sä lucrez singur..." :sleep:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2005, 17:49   #11
cineva
Junior
 
cineva
 
Join Date: Aug 2003
Location: Bucuresti
Posts: 33
Send a message via MSN to cineva Send a message via Yahoo to cineva
Pe aia cu "Maeste, e ultimu?" o recunosc. Desi mai era si un "sper" la urma...

Am ras tot timpul filmului ca la cea mai reusita comedie de pe fata pamantului. Mai ales cand, printre gloante si rafale de mitraliera, Ioana Moldovan se trezeste (cu o voce ca de reclama la absorbante) spunand: "Fetelooor, mi s-a rupa apa...". Am crezut ca lesin de ras. Altfel, film serios! Iar Mihaela Radulescu a avut o prestatie mai rea decat la Duminica in Familie. Ce sa zic de Maia, care m-a dezamagit complet. Aveam alte pretentii de la ea. Parca juca in bataie de joc...

Faza cu premiera si cu "blasfemiatul" maestrului ar merita facuta. Macar ca nu s-a mai facut niciodata. Poate isi da cineva seama ca nu suntem un public chiar atat de tampit si ignorant. Poate nu SergiuNescu, poate nu acum, dar candva si cineva se va trezi. Oricum, impactul media va fi destul de bun.

Imi zicea cineva ca sa-l lasam in pace, sa-si traiasca batranetile. El de ce nu ne lasa in pace? Sincer, as vrea sa vad in Romania, pentru prima data ca oamenii protesteaza impotriva unui produs prost, chiar daca e vorba de un film sau mai multe.

Astept si alte sugestii.
__________________
Cristi Dumitrescu
Delta RFI
cineva is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2005, 18:01   #12
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Originally Posted by cineva:
Sincer, as vrea sa vad in Romania, pentru prima data ca oamenii protesteaza impotriva unui produs prost, chiar daca e vorba de un film sau mai multe.

Da, adevarul e ca situatiile extreme cer de cele mai multe ori solutii extreme, ca in cazul de fata.Deci, un manifest contra Sergiulica ar fi bine venit.Chiar daca probabil nu va avea nici un efect vizibil asupra sa.Eu nu am nimic cu faptul ca face filme, sa faca, de aceea e piata libera.Daca Gigel nu are pic de minte, sa se minuneze la "operele" marca Serge.Dar ma enerveaza ptr desi nu sunt bani in industria filmului romanesc, ii mai si iroseste aiurea.Si sunt "pustani" cu super idei, care nu au treaba cu revolutia si comunismul, care pot sa se uite inainte.Dar se uita inainte stand pe banca.Si de cele mai multe ori nu se ridica de pe banca, si raman doar cu uitatul.Good work Serge.
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2005, 02:00   #13
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dacä vreun periodic mai acätärii e de acord, sunt gata oricând sä scriu un eseu serios, solid argumentat, mai ales pe partea profesionalä (si chiar si... "pe partea economicä", vorba lui Becali), despre toatä povestea asta.
E maximum ce pot sä fac, si stiti cu totii cum ar aräta produsul finit.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2005, 01:44   #14
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
nu mi-a placut, dar spre deosebire de orient expresuu groazei, l-am putut suporta
pe scurt, ce-am retinut e gen:
spoilere d-aku inkolo
cristi iacob este marinica, marinar cintaret (ingrozitor) la chitara; dupa care coboara de pe nava
mu ia morgenstern e o rafinata ziarista de origine romana care locuieste la paris (in incercarea de a nu fi plin d clisee, in loc sa ne arate turnu eiffel ni se arata galeriile lafayette, bine sergiulika!, o arzi la paris p banii nostri ca sa filmezi o (una bucata) secventa de interior)
iana moldovan este (uber-penala si netalentata) -imola, muncitoare la fabrica (e foarte in logica lucrurilor ca un marinar- adik lokuitor din an in paste al constantei sa se indragosteasca de o timisoreanca)
madam nane e element de decor si cel mai bun lucru din tot filmul, pe simplu motiv ca e decor
mihaela radulescu e vie si paradoxal singura fiinta de sex feminin care macar incerca sa joace!!!! (evident ca nu reuseste dar tot e MUUUULT mai suportabila dkat mu ia sau moldovan)
un chelios pe care la-m vazut si pe protv e sofer de tir
animalele (un cine si o psika) sunt raioase (tocmai pt a sugera mizeria poporului ro inainte de revolutie)
raduleasca se duce, contrar oricarui bunsimt la politie sa predea un pistol si desi sectia e plina de revolutionari care sunt batuti in jurul ei, gagica trebuie sa intre
moldovan tot naste, si ca e dusa la spital e de-nteles dar cum ajung cele trei patzachine in fata catedralei cu gravida ramane un mare mister
mu ia are de fapt o poveste trista (copil murit in accident d masina) si povesteste dsp asta cu aceeasi naturalete cu care ar citi pamela anderson in suedeza
marinica dupa ce e beat e impuscat (mare merit: cadavrele chiar sunt ok, apropae simti un rigor mortis) dar moare incinerat de viu (now, THAT`s nice)
moldovan se uita la icoanele din biserica in timp ce naste si crapa
cum ajunge copilul sa fie abandonat si daca toti cei din biserica sunt impuscati ramane la latitudine fiecaruia
copilul (devenit auroloc) este inchis intr-o retea de canale (!????????)
mu ia se duce dracu cu avionu (si intr-un final alternativ personal se prabuseste si crapa si ea arsa de vie, mortii masii de varza cu pretentii de "actrita")
cum era sa uit toata retorica anti-imbuibatii post-revolutionari (sergiulica se pare ca are simtul penibilului and that`s why we love him)
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2005, 01:50   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Tzutz!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2005, 08:28   #16
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Originally Posted by cineva:
Am ras tot timpul filmului ca la cea mai reusita comedie de pe fata pamantului. Mai ales cand, printre gloante si rafale de mitraliera, Ioana Moldovan se trezeste (cu o voce ca de reclama la absorbante) spunand: "Fetelooor, mi s-a rupa apa...". Am crezut ca lesin de ras.

Eu de obicei sunt cu ciocu' mic in sala da' nu s-a putut nene. Nominalizez doua scene (desi fiecare cadru e un prilej de amuzament) :
1. soseste trenu' in timisoara si alea trei il asteapta pe marinica care nu coboara pentru ca e out-cold matol. ioana incepe imediat sa planga si vrea sa plece, da' el pana la urma se da jos si tipa face cu vocea aia de care zice cineva mai sus : 'uuuuite-l, marinica'.
2. cand il intreaba maia pe cocalarul ala din scoala de corectie 'credea in dumnezeu?' si ala, rapid si fara nici o modulatie a vocii, face : "in ce?" iar maia se da in spate cu o figura grava rau.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2005, 08:34   #17
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
draga pitbull,
ma mira ca mai esti atit de naiv incit sa crezi ca o demolare 'cum scrie la carte' a lui serge ar avea alt efect decit sa-l faca sa se simta victima unei persecutii... ba inca, 'politice'!
parerea mea (si nu, nu vbesc 'in numele breslei': n-as face niciodata asa ceva... 8) ) e ca omu e senil, dar e singurul care nu-si da seama de asta.
daca n-ar lua din buzunaru fiecaruia pt a-si face excrementele apoase numite 'film' as trece cu vederea - in fond, '15' e chiar hilar de prost, eu am ris aproape tot filmu, desi in fata statea d. nane, saraca... (la un moment dat cred ca a clacat si ea, ca ne-a lasat sa ridem in voie :lol: !).
cred ca a fost sponsorizat de brigitte bardot, sau de vier fotten (de aici puzderia de patrupede) si de jacko (de unde puzderia de puradei).
in plus, e clar ca personajele (cele 3 zuze + marinica-bun-baiat, mereu-vesel, mereu-beat) au o problema cu casa in care stau: nu intra bine ca, dupa nici 3 min., pleaca toti care-ncotro - la spital sau la biserica sau la primarie, whatever...
cea mai burlesca faza mi s-a parut aia in care tanti hilde (raduleasca) baga trabantu intr-un zid, din masina iese fum ca-n comediile mute, celelalte 2 + marinica ies afolati (m-asteptam sa tot iasa, o timisoara intreaga - ca la fratii marx!), marinica e plin de singe pe fata, da zice: 'n-am nimic'! ('un fleac, m-au ciuruit' - remember?)...
apoi, sigur, cum am putea trece cu vederea toata partea de 'vis', bobby-ewing-style?? aici nea serge isi 'deconstruieste' propria 'estetica'... :w00t:
per total - inca un rebut marca 's.n.'; vorb-aia: what's new?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2005, 09:47   #18
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
draga pitbull,
ma mira ca mai esti atit de naiv incit sa crezi ca o demolare 'cum scrie la carte' a lui serge ar avea alt efect decit sa-l faca sa se simta victima unei persecutii... ba inca, 'politice'!
Päi iubite neprecutzäpite, n-am zis si eu acelasi lucru, pe puncte, în replicile date mai sus Cuiva (adicä lui Cineva)? Intrebarea mea non-retoricä nu avea în vedere vreo utopicä iluminare a säräcutzului maëstro în ceasu-al doispcelea, ci simplul fapt în sine: DACA ASTA E REALITATEA, SI-O STIM, de ce nu-i spune nimeni CLAR, PE NUME (äää... da... nomina odiosa! )? In fond, ce proportie din cronicile de film (alea serioase, zic), urmäreste scopul de a lumina regisorul? Ce întelege sau nu întelege el din ele, e treaba lui si a luciditätii lui, nu-i a criticului (cel putin de la un punct).
Originally Posted by Alex Leo Serban:
parerea mea (...) e ca omu e senil, dar e singurul care nu-si da seama de asta.
Aferim!
Originally Posted by Alex Leo Serban:
daca n-ar lua din buzunaru fiecaruia pt a-si face excrementele apoase numite 'film' as trece cu vederea
Vezi, tocmai ASTA e! Nu merg pânä la a spera cä o atitudine predominant normalä a criticilor ar ajunge sä-i influenteze perceptibil pe äia de la C.N.C., cä stim care-s jocurile acolo - dar, din nou: ar trebui sä se INCERCE, dacä nu din pragmatism, mäcar din simplä onestitate.
Si pe urmä, mai e si publicul. Unii, altii, citesc presa - cä dacä n-ar citi-o, voi ati päpa pâinicä cu margarinä tinând cursuri pe ici, pe colo (sau cu unt, dacä nimeriti la niscaiva particulari). Uite cât popor încä mai picä pe coada fracului în fata lu' neica. Ridicati-i nivelu', bre - mäcar nivelul pärtii de sub coada fracului, dacä nu si-al astupushului de grumaji! Cä altfel, de ce scrieti? Ca sä luminati autorii, nu, cä ei e mai däshtepti. Ca sä luminati natia, nici, cä ea e gregarä. Atunci, de ce? Ca sä vä simtiti voi bine, plus câteva capete mai räsärite?
Originally Posted by Alex Leo Serban:
- in fond, '15' e chiar hilar de prost, eu am ris aproape tot filmu,
Abia astept regalu'! Merg säptämâna viitoare, la un matineu d-äla cu juma' de pret (ce päcat cä mi-am pierdut de vreun sfert de veac carnetu' de student!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2005, 17:06   #19
cineva
Junior
 
cineva
 
Join Date: Aug 2003
Location: Bucuresti
Posts: 33
Send a message via MSN to cineva Send a message via Yahoo to cineva
Sustin parerile de mai sus ca ar trebui desfintat moshu in ziare si reviste. Cineva o face totusi. Putin... Chiar m-am uitat azi prin ziare si uite ce am gasit:


http://www.hotnews.ro/articol_34918-...i-la-%8415.htm

http://www3.ziare.ro/articol.php/1129787371


Si asta, asa, la misto:

http://www3.ziare.ro/articol.php/1129371877

http://www.ziare.com/?ziare=details&a_id=8456


Pitbull, inteleg ca esti ziarist. Nu ai unde sa scrii?

Mie chiar imi pare rau ca emisiunea Cinemagia de la DeltaRFI nu mai fiinteaza. Ca aveam o promisiune de la Sergiulica sa vina si dupa premiera lui 15. De data asta nu ma mai abtineam... Nu ca la Orient Express s-a simtit prea bine ... Emanuel stie ce zic!
__________________
Cristi Dumitrescu
Delta RFI
cineva is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2005, 19:02   #20
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by cineva:
Pitbull, inteleg ca esti ziarist. Nu ai unde sa scrii?
Intr-un fel... De la Revolutie (nu aia dupä Nicolaescu!) încoace, am fäcut diverse. De vreme ce productia de filme a trecut prin ce-a trecut în ultimii 15 (nu de Nicolaescu!) ani, si dupä "Neînvinsä-i dragostea" (1994), n-am mai putut face nici unul, am cârmit-o spre edituri. Ziarist propriu-zis am fost doi ani, în 1991-1993, la "Radio NOVA 22" si la "Expres Magazin".
Deci, nu se pune problema cä "nu am unde sä scriu" (slavä Domnului, scriu si traduc pentru edituri de mi se-apleacä!), dar uneori mä doare sä-mi mai astern si eu niste gânduri, nu tot sä le tälmäcesc pe ale altora, sau sä scriu serios, nu cärti comandate si la repezealä compilate din nu stiu câte surse. Mai ales în domeniile pe care le stäpânesc (film, literaturä), si mai ales când väd niste goluri pe care, din varii motive, altii mai îndreptätiti ca mine ezitä sä le umple - cum ar fi ästa de-acum, cu spusul Sergiulicului pe nume.
Originally Posted by cineva:
Mie chiar imi pare rau ca emisiunea Cinemagia de la DeltaRFI nu mai fiinteaza. Ca aveam o promisiune de la Sergiulica sa vina si dupa premiera lui 15. De data asta nu ma mai abtineam... Nu ca la Orient Express s-a simtit prea bine ... Emanuel stie ce zic!
O, da...! Ce frumos ar fi fost!

Ei, si apropo de articolele de mai sus. "De ce sä nu vä duceti..." l-am citit si eu, ieri. Da, în general, sunt corecte - dar sau n-au vânä, sau aparatul critic scârtâie (ca la Valerian Sava, care desi dä tare, rämâne atât de vag, încât e exact prilejul pentru ce spunea A.L.S. mai sus: ca Sergiu sä-l expedieze ca pe un atac personal.
In schimb, cel mai dulce e interviul! Bäi, stiam eu cä-i mitoman, da' a ajuns sä se-ntreacä pe sine însusi! Ia sä spicuim noi nitel:

Originally Posted by Sergiu Nicolaescu:
Din cauza dosarului care imi aducea numai probleme, atunci cand am intrat student la Politehnica mi-am completat fisa cu date false si m-am trecut drept orfan. Eram foarte sarac, aveam o singura pereche de pantaloni, si aceia capatati de la tata, o camasa si un trenci, mancam la cantina. Apoi a venit succesul, dar mi-am dorit dintotdeauna o alta lume.
In perioada aia, taicä-su murise, iar maicä-sa era cu Generalul Cambrea. Sergiu era un june al protipendadei epocii, cunoscut de multi ca "Florin Cambrea" (al doilea prenume al lui fiind Florin).
Apropo, aici n-o spune, da' a spus-o-n atâtea alte locuri (plus biografii "oficiale"), cä meritä subliniat: el sustine cä ar avea "trei diplome": scoala de ofiteri de marinä, artele plastice si politehnica. Aiurea, le-a-nceput pe toate trei si n-a terminat nici una. Nici mäcar inginer nu e, cum se crede!
Originally Posted by Sergiu Nicolaescu:
As accepta totusi sa fac un serial in care sa spun cateva dintre adevarurile Revolutiei.
I-auzi, dom'le!
"As accepta" - citeste: "ce-as mai vrea, da' astea nu le face C.N.C.-ul!"
Si de ce-asteaptä "un serial", ca sä le spunä? Si care ANUME adeväruri, întreba-m-as si n-am cui?
Originally Posted by Sergiu Nicolaescu:
Eu nu fac probe de actori, nu fac repetitii.
Repetitii nu face, DAR PROBE VIDEO FACE, când ia actori noi.
Originally Posted by Sergiu Nicolaescu:
Ma bucur ca am lansat brand-ul Sergiu Nicolaescu...
Taci, tu!
Originally Posted by Sergiu Nicolaescu:
Simt nevoia sa fac filme adevarate...
Pe-asta cum s-o luäm? Cine le-a dezadeväräticizat pe "Oglinda", "Puntul Zero", "Triunghiul mortii", "Orient Express", "15"? A?
Originally Posted by Sergiu Nicolaescu:
...dupa Revolutie am facut greseala vietii mele si m-am lasat tarat in politica. Politica nu a fost un rol pe care l-am acceptat. N-am fost eu cu adevarat, desi mi-am facut datoria de senator.
LOOOL !!!!
Originally Posted by Sergiu Nicolaescu:
Acum incerc sa imi vad de filmele mele, dar sunt unii care nu ma lasa.
LMAOFFFFFFFFF !!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Exact asa se plângea si-n anii '80: cä el ar vrea sä facä doar filme de artä, ca vezi-Doamne "Ultima noapte de dragoste" sau "Ciuleandra", da-l tot piseazä ästia sä le facä "Ziua Z" si "Noi, cei din linia întâi", si alte chestii istorice si de actiune în care el nu mai e el însusi!
Originally Posted by Sergiu Nicolaescu:
am ramas acelasi om al dracului.
Gura senatorelui adevär gräieste!
Da' lasä, Sergiulicä, lasä mamä, cä nu-i dracu-asa de negru! S-apoi, tu ai fost dintotdeauna si cu' dracu', si cu lumânarea, nu? :sleep:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells