Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Oct 2005, 15:56   #41
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
E, da' la asta nu mai ai ce sä zici!
Atuncea când Ilarion adicä Roman vine la mormântule si împlântä Ultimu Cartus în pämântule si pe urmä pleacä da se mai uitä o datä si ce vede acolo Miclovan îi face cu deshtele asa si atuncea face si el cu destele asa si când se uitä el mai bine Miclovan ia-l de unde nu-i si atuncea el pleacä si se uitä la aparat adicä la noi si zice-asa:
- Am si eu sensibilitätile mele...!
Si muzica:
- Ta-da-da-DAMMM...!!! Ta-da, ta-da-da-dammm...
Ta-da-da-DAMMM...!!! Ta-da, daaa-da-dam...!
Ta-da-da-daaaaaaam? Taaa, da-da, da-dam!
Ta-da-da-daAaAammm...??? Ta-da-da... da-daaam...

Refren:
Ta-da-da-da-da-DAM!
Aa, aa, aa, a, a!
Ta-da-da-da-da-DAM!
Aa, aa, aa, a, a!
Ta-da-da-da-da-DAMMM!
Aa, aa, aa, a, aaa!
TA-da-da-da-da-DAM!
Aa, aa, aa, a, aaa!

Fac pariu cä nici la tambal n-o stii!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2005, 19:51   #42
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Trist e ca scenariul avea un oarecare potential. Mda. Marinaru Marinica e impuscat, ia foc si diverse individe plang pe langa el. Dar nu merita sa dai banii ca sa-l vezi. In total am fost 6 oameni in sala, 1 batran (probabil prieten de-al lui Nicolaescu), o fata la vreo 20 de ani (probabil ruda de-a lui Nicolaescu), 3 aurolaci (probabil actori din film) si eu (...). Nu e plictisitor pentru ca razi de cat e de prost si cat de jalnic pot juca actorii astia, in frunte cu MMorgenstern. Si nu simteam nevoia sa-i vad puta lui Cristi Iacob.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2005, 00:51   #43
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
De fapt, ästa-i al doilea motiv pentru care vreau sä-l väd: ca sä mä amuz.
(Primul motiv e trista necesitate cä nu poti sä critici ceea ce nu cunosti - chiar si când e vorba de Nicolaescu!)
"Orient Express"-u-l am pe CD, da' de când si-a luat fi-miu computer barosan, încä n-am avut timp.
Cine-mi dä si mie "15"?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2005, 09:42   #44
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
i could give you 5.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2005, 09:48   #45
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
CINCI, ca la chiori?
Mier, nu servesc!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2005, 10:20   #46
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
nu, dom traducator, e o expresie!
'gimme five' - doesn't ring any bell? :o
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2005, 10:40   #47
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ietete, dom'le, nu mai poa' sä facä omu' un carambul, eee!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2005, 11:10   #48
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mata ai facut un 'carambulaj'
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2005, 11:30   #49
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, io am fäcut un carambulaj, da' nenea Serj, cân sä ciocnä aftomobilele în "Cu mâinile curate" si "Un comisar acuzä", fäcea calamboraje. Stiu cä pare padaroxal, da' asa e!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2005, 20:39   #50
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Asta da bomba! Serge vrea sa faca Dracula!!! :w00t:
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2005, 20:57   #51
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Heck, de unde se opreste individul asta ?
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2005, 20:57   #52
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ce spui, dom'le? :shock: Care, unde, când, ce fel...?
Atentie: dacä e realmente un proiect concret, new topic, please!
("In toate avem nevoie de organizare, chiar si-n mistocäreala de Sergiu." - Parafrazä dupä "Caligula" lui Camus, care spunea: "...chiar si în artä.")
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2005, 21:00   #53
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Serios ca asa e! Dupa ce il invie pe comisar, se baga si la Dracula!
(PS.Pitbull, da split de la mesajul meu anterior)
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2005, 23:35   #54
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
uite o cronica la "15", aparuta in revista 22, nr. 816, 25-31 oct. 2005.
mi se pare cea mai curajoasa si exacta din cate am citit pana acum. Laurentiu Bratan (care nu-si publica niciodata fotografia), este un critic de film pe care il respect si apreciez.

Ofensa la adresa bunului simt (LAURENTIU BRATAN)


Cu fiecare nou film, Sergiu Nicolaescu nu mai pridideste cu laudele de sine megalomanice. Considerandu-se luceafarul cinematografului romanesc, problema cea mai mare e ca, la fel ca 99% dintre cineastii romani, Sergiu Nicolaescu nu vede film, ca sa aiba cu ce sa se compare. Nu vede ce se face de 15 ani încoace în materie de cinema, de aceea se considera centrul universului (cinematografic). Pentru ca, daca ar vedea (si ar avea discernamant), Sergiu Nicolaescu si-ar da seama ca opera lui e pigmeica. Si-ar da seama ca e doar un mestesugar (marunt, în plus), nicidecum un artist, asa cum îi place sa se considere. Problema cu discernamantul e iarasi serioasa - dovada stau iesirile furibunde la adresa filmului lui Cristi Puiu. Caci, daca nu sesizeaza calitatile Mortii Domnului Lazarescu, atunci nu se poate gasi o baza comuna de discutii cu el...
Aveau priza la public unele din filmele de actiune din anii ’60-’70 ale lui Sergiu Nicolaescu, pana la un punct bine facute în genul lor. Au si-n continuare o oarecare priza (o dovedesc difuzarile de la televiziuni), explicabila probabil printr-o anume nostalgie pentru filmul de altadata - bun, prost, asa cum era el, nicidecum prin aceea ca ar avea vreo calitate particulara, care sa le faca sa intre în panteonul cinematografic romanesc (anemic, de altfel).
Problema cu adevarat majora sunt filmele pe care le scoate Nicolaescu în ultimul timp. Dupa catastrofa Orient Express, vine acum catastrofa “15” (scris exact asa, cu ghilimele, oare de ce?). Pentru corectitudine, trebuie spus ca Orient Express era o catastrofa de la cap la coada, cu o discrepanta uriasa între intentii (aristocratic-rafinat-viscontiene) si realizari (replici ridicole, interpretari rusinoase, muzica înfioratoare, scenariu lacrimogen-penibil); în timp ce, în “15”, ridicolul alterneaza cu scene corect filmate, în spiritul cascadoriilor de odinioara. Fara a intra prea mult în amanunte privind scenariul (D.R. Popescu si Sergiu Nicolaescu), prost si confuz spre final, ceea ce deranjeaza cel mai tare în filmul lui Nicolaescu sunt lectiile de moralitate la adresa coruptiei colegilor. Am fi acceptat asemenea lectii de la un Pintilie bunaoara, integru din punct de vedere moral si cu o filmografie extrem de onorabila, dar nu de la Sergiu Nicolaescu! E o palma pe obrazul unui popor pe care-l minte cu o nerusinare si un tupeu caracteristice nomenclaturistilor de ieri, transformati în nomenclaturistii de azi.
Dincolo de aprecierile de ordin extra-estetic, si ca sa nu fiu acuzat ca transform o cronica de film într-un proces politic-moral, sa ne întoarcem la “15” ca produs (non)artistic si sa remarcam fie si numai o performanta nefericita, pe care Nicolaescu o reusea si-n Orient Express si o continua cu brio acum: este singurul cineast care a reusit sa distruga (în filmele lui) o Actrita de exceptie: Maia Morgenstern. Rolul pe care-l face Maia Morgenstern e atat de jalnic, încat Nicolaescu ar trebui sa fie dat în judecata pentru crima artistica într-o (iluzorie) justitie a artei. Nu e ceva de spus despre alti actori (Cristian Iacob, Serban Ionescu, Daniela Nane...), decat ca e imposibil sa scoata ceva într-un asemenea context. Nu e vina lor, dar ar trebui sa aiba forta sa refuze din start colaborari rusinoase ca aceasta.
Scoasa din context, scena evadarii marinarului (Cristian Iacob) din camionul cu morti e destul de reusita. Doar extrasa din context însa! Pentru ca însasi aceasta paranteza din scenariu e complet lipsita de sens. Si, oricum, ea vine dupa si înaintea altora la care pana si la proiectia de presa s-a fluierat în sala si s-a strigat “lasa-te de film!”.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2005, 07:14   #55
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mda... Nu e atât o cronicä de film (desi este la fel de respectabilä), cât mai degrabä un "studiu de caz". Si nu mä simt ofuscat din cauza asta - pentru cä, în fond, tot ce-a ajuns sä comitä Nicolaescu sunt într-adevär "cazuri" - filme nu se pot numi decât printr-o insultä la adresa cinematografiei, din voialä sau din tâmpealä. In tot ce spune, Bratan are perfectä dreptate si descifreazä cu o cruzime precisä si nemiloasä fenomenul. Inteligent, ce sä zic! Inteligent, lucid, constient. Mäcar de-ar gândi la fel o proportie mai semnificativä din tot ce miscä-n tara asta râul ramul...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2005, 01:20   #56
cineva
Junior
 
cineva
 
Join Date: Aug 2003
Location: Bucuresti
Posts: 33
Send a message via MSN to cineva Send a message via Yahoo to cineva
Misto articolul! Bravo autorului. Ma bucur ca a mai aparut si ceva de rau despre "15". Si nu neaparat de rau, cat corect. Nu mai stiu unde, am citit o cronica favorabila pana la Dumnezeu. Daca nu as fi vazut filmul, as fi crezut ca Sergiu Nicolaescu a dat in sfarsit lovitura. Nu pot sa inteleg cat de "batut in cap" trebuie sa fie cel care a scris respectiva cronica... Cum poti sa ridici in slavi - desi termenul este pueril fata de "incarcatura emotionala" a scrierii - o asemenea sub-productie? Si de ce? Pentru bani? Pentru ca Nea'Serj ti-e prieten?
Mie mi-ar fi rusine, zau asa...
__________________
Cristi Dumitrescu
Delta RFI
cineva is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2005, 14:44   #57
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
referitor la "15" aveti dreptate, dar totusi, Serji merita mai mult respect ca incepe sa fie tratat ca si Luc Besson !!!!
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2005, 10:12   #58
A|ma
Novice
 
A|ma
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 11
cred ca sergiul nicolaescu ar trebui sa mai stea p`acasa si mai lase filmele ca se vede ca a imbatranit
A|ma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2005, 10:34   #59
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Scurt si la obiect!
("Casa" lui e Senatul. Da... ar mai trebui sä stea si pe acolo! - Valabil si pentru altii.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2005, 18:58   #60
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
trist avand in vedere ca Serji era un regzr inovator si creativ ............ insa ani au trecut si nu au avut mila .............
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells