Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Nov 2006, 17:21   #1
Sagi
Junior
 
Sagi
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 46
Vreau sa fiu scenarist!

Dupa ce am vazut cat a evoluat topicul "Vreau sa fiu actrita!", m`am gandit sa ma fac si eu scenarist.
Ok....am vazut cateva carti propuse de voi pentru a incepe, am cautat pe la vreo 2 biblioteci(din Constanta, una mare si alta mica), si nu prea le`am gasit. Vreau sa stiu pe unde as putea gasi ceva materiale si/sau scenarii de filme oarecum cunoscute, dar sa fie in romana. Adica scenariul unui film strain tradus in romana, ca sa-mi fie mai usor sa inteleg cu ce se mananca, pt ca ceva idei am.
Mersi mult
Sagi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2006, 17:37   #2
irene marlyne monroe
Guru
 
irene marlyne monroe
 
Join Date: Dec 2004
Location: bucuresti
Posts: 1,006
Send a message via AIM to irene marlyne monroe
Re: Vreau sa fiu scenarist!

Originally Posted by Sagi:
Dupa ce am vazut cat a evoluat topicul "Vreau sa fiu actrita!", m`am gandit sa ma fac si eu scenarist.
Ok....am vazut cateva carti propuse de voi pentru a incepe, am cautat pe la vreo 2 biblioteci(din Constanta, una mare si alta mica), si nu prea le`am gasit. Vreau sa stiu pe unde as putea gasi ceva materiale si/sau scenarii de filme oarecum cunoscute, dar sa fie in romana. Adica scenariul unui film strain tradus in romana, ca sa-mi fie mai usor sa inteleg cu ce se mananca, pt ca ceva idei am.
Mersi mult

sal esti o alta clona a mea,ori asemanatoare/?diferenta e ca eu sunt eu sunt speciala si nu se compara.ok bafta iti doresc din tot sufletelul meu daca asta iti doresti cu adevarat sa se implineasca caci stiu cum sunt visele ,iar neimplinirea lor ne ofilesc/.
__________________
irene marlyne
irene marlyne monroe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2006, 17:37   #3
alakazam
Banned
 
alakazam
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 105
Well...

Iti era greu sa scrii si tu aici?! Trebuia neaparat sa deschizi un topic nou despre asa ceva?! Apropo: cartile recomandate de astia de pe forum nu se gasesc de parca le-ar fi inghitit pamantul...
Si inca ceva... Chestia cu cititul de scenarii straine... Eu tot nu m-am lamurit (asa sunt eu la cap - ca Mos Ion Roata): notatiile si indicatiile sunt aceleasi ca si in engleza (chestiile alea de genul Voice over, Off screen, Close up etc.)? Ca sa nu ma trezesc dupa-aia ca am scris scenariul cu indicatii scenice in engleza si ele de fapt erau "inafara camerei", "inafara ecranului", "prim plan"... BLA BLA BLA BLA... :o
alakazam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2006, 17:50   #4
Sagi
Junior
 
Sagi
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 46
da....in legatura cu deschiderea noului topic, in mare parte am gresit, dar am facut altul pentru ca il celalalt a inceput sa se abereza, sa fie toti offtopic, se certau, etc.
si in legaura cu scenariile, stiu eu, un film de hollywood parca e diferit fata de unu romanesc, facut de un regizor romanesc. Eu am zis sa imi recomandati ceva, dar mi-ar place sa citesc un scenariu de la "Saw", "A Million dolar baby", etc........
Sagi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2006, 18:39   #5
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Re: Vreau sa fiu scenarist!

Originally Posted by Sagi:
Dupa ce am vazut cat a evoluat topicul "Vreau sa fiu actrita!", m`am gandit sa ma fac si eu scenarist.

geniala motivatie profesionala! poti sa le spui asta si alora de la inscriere la cursuri de scenaristica! :happy:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2006, 20:53   #6
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Se para ca incepator e putin spus, exista mai multe grade si la incepatorii astia. nici eu nu-s departe de tine dar recomand (daca nu stiai) cateva site-uri si carti:

http://www.screenwriting.info/

Aici de pe cinemagia (trebuie sa fii logat), poate nu ai fi gasit-o prea usor:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...t=1117&start=0

http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=536

Daca poti comanda din State cateva carti de aici si sa fii expert in traducere si adaptare, in 6 luni vei scrie un scenariu genial:
http://www.oscars.org/nicholl/bibliography.html

+ aceste doua carti deja existente in Romania pe care eu le caut si am sa le mai caut pana ce am sa le gasesc cautandu-le:
John H Lawson - "Teoria si tehnica scenariului"
"Spre o poetica a scenariului cinematografic" de Dumitru Carabat, editura Pro, 1997.

Ar mai fi multe de spus...cauta sa intri pe atelierul de scenaristica/ www.liternet.ro la editura/scenarii. sau www.poezie.ro la scenariu si cauta sa vezi daca sunt de film sau teatru, este mare diferenta, daca iti doresti mult sa scrii scenarii.
Aaa, uitasem articolul lui valskript:
http://www.agonia.net/index.php/arti...nsara@pcnet.ro

bafta!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2006, 21:01   #7
Sagi
Junior
 
Sagi
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 46
Re: Vreau sa fiu scenarist!

Originally Posted by Supastar:
Originally Posted by Sagi:
Dupa ce am vazut cat a evoluat topicul "Vreau sa fiu actrita!", m`am gandit sa ma fac si eu scenarist.

geniala motivatie profesionala! poti sa le spui asta si alora de la inscriere la cursuri de scenaristica! :happy:

Din caz ca nu ti-ai dat seama era doar o gluma.

Iti multumesc pentru materiale Neuptolem.
Sagi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2006, 21:24   #8
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Cu mare placere Sagi!
Putem face acest topic al nostru, al incepatorilor, poate sa ne apucam sa scriem cateva scenarii (oricat de oribile ar fi) aici.
Nu lua in considerare ce spun altii, sunt oricand binevenite noi topicuri despre scenaristica, dupa mine nu ar strica nici 20!

Propun o chestie noua:
Stabilim impreuna pe acest site, un sinopsis cutremurator, ideea biciuitoare de care spunea Pitbull (mi-a placut mult asta) apoi fiecare il dezvolta pe 10-15 pagini de Final Draft, fiecare cu conceptia lui de a scrie, de la incepatori ca noi, pana la studentii de la film sau deja consacratii scenaristi.
Apoi vedem cam ce ne diferentiaza, ca stil, exprimare, calitatea dialogului, forta intrigii, impactul deznodamantului etc. Mhm?
Se alatura cineva?
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2006, 21:39   #9
Sagi
Junior
 
Sagi
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 46
Eu unu ma bag, chiar mi-ar prinde bine chestia asta, dar sa nu le stricam forumul, ne facem un topic in Atelierul de scenaristica. Il fac eu chiar acum.

Am vrut sa-l fac dar nu pot.
Poate cineva sa ne dea acces sa postam acolo ?
Sagi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2006, 22:32   #10
alakazam
Banned
 
alakazam
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 105
Ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha

Asta chiar e amuzanta: auzi la el - ma duc sa-l fac chiar acum... ups! nu pot sa-l fac... Ha! ha! Nu, nu va poate da nimeni acces, intrucat atelierul de scenaristica e mort si i s-a facut deja parastasul... Moarte clinica?

Oricum, chestia cu "prea multe topic-uri" n-am spus-o din rautate, ci ca pe o simpla observatie...
alakazam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2006, 22:47   #11
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Stai cuminte alakazam, omul va intra imediat pe Atelier, si pana la urma nu depinde de tine sau de mine.
O sa-l vezi acolo, cat de curand.
Tu ai facut ceva? Ai gasit vreo carte despre scenaristica?
Ai gasit "Spre o poetica a scenariului..." o caut disperat si am sa o tot mai caut disperat pana cand disperat fiind am sa o gasesc in culmea disperarii mele.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2006, 23:13   #12
alakazam
Banned
 
alakazam
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 105
I'm weird, you're weird, they're weird, we're all weird...

Originally Posted by Neuptolem:
Tu ai facut ceva? Ai gasit vreo carte despre scenaristica? Ai gasit "Spre o poetica a scenariului..." o caut disperat si am sa o tot mai caut disperat pana cand disperat fiind am sa o gasesc in culmea disperarii mele.

Let's stick it to the man! Iti sugerez sa bagi un thread aici... Sunt multi oameni care doneaza carti sau informatii despre carti pe acel sait de "cersit"... Uite un topic care sa iti demostene botez... ups! adica sa iti demonstreze: CHIAR EU L-AM PLASAT ACOLO!
alakazam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2006, 08:51   #13
Sagi
Junior
 
Sagi
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 46
dar de ce trebuie sa fi asa pesimist ?
sper ca o sa fie ceva in atelier, cat de curand.
__________________
Life is like a coin, you can spend it on anything, but you can spend it once.
Sagi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2006, 18:28   #14
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Ai sperat bine.
Eu mi-am luat lancea si scutul scenaristicii si ma arat viteaz pe un munte in asfintit in fata armatelor inamice. Stiu ca e posibil sa mor, dar nu-mi pasa, nu mai am ce pierde, sunt constient de nulitatea existentei mele daca raman sub carapacea ezitarii si pesimismului.
Poate ca primul meu inamic, este Cazeemeer, dar il provoc la o lupta deschisa in scenaristica, si daca este mai bun, voi decideti, ma declar invins, insa ar fi un castig sa-l conving sa scrie ceva, pe acest razboinic experimentat in arta filmului ce are un stil de lupta foarte artistic.


Am postat pe Atelier, detaliat, ideea mea, nu de resuscitare a atelierului (e absurd), de reincarnare a lui sau de revitalizare.
Noi suntem vitaminele acestui atelier si fara noi, fara voi, isi va gasi sfarsitul. Eu cred in el! Cred intr-un om care a castigat concursul HBO (ceea ce pentru mine momentan, este o utopie, un ideal indepartat, atat de indepartat... am nevoie de un maestru care sa ma indrume, la fel ca si voi).

Si cobor spre armatele inamice, deocamdata singur...
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2006, 19:48   #15
alakazam
Banned
 
alakazam
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 105
LIFELONG VIRGINS

Originally Posted by Neuptolem:
[...]ideea mea, nu de resuscitare a atelierului (e absurd), de reincarnare a lui sau de revitalizare. [...]

Eu sunt ortodox si nu cred in reincarnare... Cat despre revitalizare - nu prea consider a avea sens... Vream sa aflu mai multe despre diferentele dintre rom^na si engleza in ceea ce priveste prescurtarile didascaliilor scenaristice (de genul V.O., O.S. O.C. M.O.S. etc.), dar m-am resemnat a afla de la cineva avizat... Ori exista cunoscatori si nu vor sa invete si pe altii, ori nu exista cunoscatori... Ori sunt cativa care stiu si ei anumite chestiuni, dar nu foarte bine, totul fiind oarecum ambiguu... :lol:
alakazam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2006, 20:23   #16
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Neuptolem:
Ai sperat bine.
Eu mi-am luat lancea si scutul scenaristicii si ma arat viteaz pe un munte in asfintit in fata armatelor inamice. Stiu ca e posibil sa mor, dar nu-mi pasa, nu mai am ce pierde, sunt constient de nulitatea existentei mele daca raman sub carapacea ezitarii si pesimismului.
Poate ca primul meu inamic, este Cazeemeer, dar il provoc la o lupta deschisa in scenaristica, si daca este mai bun, voi decideti, ma declar invins, insa ar fi un castig sa-l conving sa scrie ceva, pe acest razboinic experimentat in arta filmului ce are un stil de lupta foarte artistic.


Cu marea-i greutate manusa-ti asupra obrazului cade-mi. Constient si eu de nulitatea existentei tale, la provocarea-ti sa raspund aleg. Deschideti dara zagazurile Atelierului, pentru ca ea - oh, a scrisului spada ! - arata-s-ar si deschide-ni-s-ar ale melodramaticii topici porti de clestar! Si sa ne avantam pe cele mai inalte culmi ale luptei exprimarii stupide si fortate, pentru ca maiestria-ni sa se dezvaluie.
PS: Nu se pune virgula intre subiect si predicat.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2006, 21:41   #17
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Pt alakazam:

Cînd vocea unui personaj se aude, dar acel personaj nu se afla fizic în acel loc, în dreptul lui se specifica (V.O.) - Voice Over (voce peste). Aceasta tehnica nu este folosita decît în cazuri extreme.
De exemplu: in "Legendele toamnei" la inceput, cand indianul vorbeste, sau Fight Club, exemple cu gramada, sau American Beauty, vocea lui Lester etc.

Cînd personajul care vorbeste nu se afla în cadru, în dreptul lui se specifica (O.C.) - Off Camera (în afara camerei de filmat) sau (O.S) - Off Screen (în afara ecranului). Aici sunt foarte multe exemple si se gasesc in majoritatea filmelor, le vei observa si singur.

Intra pe:
http://www.agonia.net/index.php/arti...nsara@pcnet.ro
Era acolo, nu ai intrat se pare. M.O.S. nush ce-nseamna dar nu cred sa fie ceva f important, scrie tu ceva genial si sa nu stii doar asta...am sa caut si am sa aflu.

Pt Cazeemeer:
Ce manusa? Ce obraz? Ce melodramatici? Ce porti de clestar?
In coborarea-mi spre armatele inamice un las intalnesc: este puternic, este inarmat, insa a sa spada a scrisului ii scapa din mana, al lui rost este sa ma descurajeze pe mine, al lui destin este sa-i spuna unui copil visator ca-i melodramatic si stupid, al lui scop este sa puna accentul pe gramatica decat pe lupta in sine.
Urla langa mine, ma atinge cu taisul armei lui, dar nu reuseste sa-mi provoace o zgarietura, pentru ca eu: Neuptolem, am invatat de la al meu parinte arta razboiului constructiv, incat acesti mici colti, aceste mici insulte fataliste imi amintesc de amantele-mi care sub propria-mi iubire incearca sa-mi produca zgarieturi pe piele...


Te vei convinge de fiasco cand scenariul meu cuceritor iti va implanta revelatia restructurarii tuturor existentelor tale pe cinemagia si expunerilor sfidatoare in fata temerarilor absorbiti de arta de a scrie spre deosebire de blamabilii vorbitori insolenti superfluu-pizmuitori.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2006, 22:02   #18
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Neuptolem:
Pt Cazeemeer:
Ce manusa? Ce obraz? Ce melodramatici? Ce porti de clestar?
In coborarea-mi spre armatele inamice un las intalnesc: este puternic, este inarmat, insa a sa spada a scrisului ii scapa din mana, al lui rost este sa ma descurajeze pe mine, al lui destin este sa-i spuna unui copil visator ca-i melodramatic si stupid, al lui scop este sa puna accentul pe gramatica decat pe lupta in sine.
Urla langa mine, ma atinge cu taisul armei lui, dar nu reuseste sa-mi provoace o zgarietura, pentru ca eu: Neuptolem, am invatat de la al meu parinte arta razboiului constructiv, incat acesti mici colti, aceste mici insulte fataliste imi amintesc de amantele-mi care sub propria-mi iubire incearca sa-mi produca zgarieturi pe piele...


Te vei convinge de fiasco cand scenariul meu cuceritor iti va implanta revelatia restructurarii tuturor existentelor tale pe cinemagia si expunerilor sfidatoare in fata temerarilor absorbiti de arta de a scrie spre deosebire de blamabilii vorbitori insolenti superfluu-pizmuitori.

Si daca ai incerca sa scrii normal? Nu de alta dar chiar nu are sens ce scrii. Cum imi va implanta scenariul tau o revelatie? Si ce naiba e restructurarea existentelor (mai multe existente?) mele pe Cinemagia?
Insa aia cu "pizmuitori" a mers drept la tinta. Dincolo de ingeniosul calambur care nu e nicidecum specific copiilor de clasa a V-a, ai reusit sa vezi pana in sufletul meu. Ma citesti ca pe o carte. Motivul pentru care ma iau eu de tine este invidia. Sunt un invidios care cand se gandeste ce scenariu cuceritor o sa scrii tu se apuca sa-si roada unghiile si sa posteze mesaje pline de ura. Fiindca adevarul e ca vreau sa fiu ca tine. Esti idolul meu nedeclarat.
Oricum, daca vei reusi sa fii la fel de spiritual si in scenariile tale, iti prevad o cariera mareata. In orice alt domeniu.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2006, 22:17   #19
alakazam
Banned
 
alakazam
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 105
I'm weird, you're weird, they're weird, we're all weird...

Originally Posted by Neuptolem:
Pt alakazam:

Cînd vocea unui personaj se aude, dar acel personaj nu se afla fizic în acel loc, în dreptul lui se specifica (V.O.) - Voice Over (voce peste). Aceasta tehnica nu este folosita decît în cazuri extreme.
De exemplu: in "Legendele toamnei" la inceput, cand indianul vorbeste, sau Fight Club, exemple cu gramada, sau American Beauty, vocea lui Lester etc.

Cînd personajul care vorbeste nu se afla în cadru, în dreptul lui se specifica (O.C.) - Off Camera (în afara camerei de filmat) sau (O.S) - Off Screen (în afara ecranului). Aici sunt foarte multe exemple si se gasesc in majoritatea filmelor, le vei observa si singur.

Tu acuma faci b^z~ sau chiar nu ai inteles nicio iota din ce am spus? Omule, merci pentru truda ta, dar eu stiam inca de cand m-am apucat de incatat scenaristica ce inseamna acele prescurtari (apropo - am mai mentionat pe-aici ca stiu engleza foarte bine, asa ca nu vad sensul prescurtarilor traduse)... Deci, lasa-ma sa te informez ca M.O.S. (sau M.O.M.) inseamna Without sound si, respectiv, Without music, adica scena muta pentru a mari suspansul sau pentru a derula intamplari de genul flasback scurt... Vei spune probabil ca se prescurteaza W.O.S. ... Ei bine, eu asa am gasit prescurtarea (vine de la un regizor german care a inventat-o prin pocirea specifica nemtilor termenul "without" in "mithout"...)...
Ce vreau eu sa stiu este daca aceste prescurtari americane se pastreaza si in scrierea unui scenariu romanesc sau avem si noi adaptarile noastre... Spre exemplu - am putea foarte bine si foarte corect sa scriem I.C. (adica Inafara camerei)... Las-o balta, omule... M-ai lamurit de nu se mai poate...
Originally Posted by Neuptolem:
Intra pe:
http://www.agonia.net/index.php/arti...nsara@pcnet.ro
Era acolo, nu ai intrat se pare. M.O.S. nush ce-nseamna dar nu cred sa fie ceva f important, scrie tu ceva genial si sa nu stii doar asta...am sa caut si am sa aflu.
Bre, asta o aveam de mult (n-o sa-ti vina sa crezi) de la insusi autorul ei, care este un cunoscut din lista mea de Yahoo! messenger... Mai mult: o stiu aproape pe de rost...

Inca odata ai descoperit si tu focul...
alakazam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2006, 22:35   #20
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Da, Cazeemeer, eu de fapt vreau sa urmez o facultate de regie, scenaristica e mai mult o chestie de: ca sa ajung regizor mare sa am si idei de film personale. Iti multumesc pentru complimente si ca ai recunoscut adevarul...


Acum serios, hai sa o lasam cu atacurile astea neconstructive. Pace! K nu am nimic de castigat si nici tu. Acum sper sa nu ma ataci cand am lasat garda jos... :happy:
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:20.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells