Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 May 2002, 13:12   #1
maga
Novice
 
maga
 
Join Date: Apr 2002
Location: google
Posts: 9
am citit pe nu stiu cate situri cat de interesant, intrigant e filmul asta.mi s-a spus ca imi va stimula imaginatia ca nici un alt film.ca are in vedere probleme interesante, ca pune in chestiune umanitatea din mine sau mai stiu eu ce. m-au mintit! e un film mic parca facut de niste psihologi amatori sau filosofi amatori.da,e adevarat ca-i dragut filmat cu toata luminozitatea aia sugestiva. dar scenariul e prost si previzibil. asta-i cea mai mare vina a filmului astuia :ca-i previzibil.m-au enervat cumpit toate hipnotizarile alea si lucrurile pe care scenaristii le-au pus in gura lui prot.mai ales o chestie care sper ca nu o sa ajunga la sectiunea replici celebre.kevin spacey e bun dar deageaba.dupa ce filmul s-a terminat intrebarea: tu ce crezi, era extraterestru? a devenit de un ridicol induiosator.ma enerveaza mai ales c-am spus multora ca asta va fi un film mare.nu cred in k-pax.
maga is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2002, 14:55   #2
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
O, cita dreptate ai...Si eu m-am dus la filmul asta crezid ca e vreo genialitate..si cind colo, o porcarioara americana, SUPER previzibila si plictisitoare. Aveam tot timpul impresia ca mai vazusem filmul, poate din cauza unor titluri ca Girl, interupted si Zbor deasupra unui cuib de cuci. Nu spun ca seamana cu astea doua, poate n-au nici o legatura, dar senzatia de deja-vu nu m-a parasit nici o clipa.
Sper ca nu mai scrie nimeni dupa noi, pentru ca, din nefericiere, nu prea ai ce sa scrii despre acest film..
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2002, 10:52   #3
tigerlili
Novice
 
tigerlili
 
Join Date: Aug 2001
Location: prieteni
Posts: 6
Oricit de rau mi-ar pare trebuie sa fiu de acord cu cele de mai sus.
intotdeauna am spus ca sint citiva actori pe care m-as duce s-ai vad si numai daca ar citi cartea de telefoane. Kevin Spacey era unul din ei....m-am inselat.
K-Pax este inca unul din seria care pare ca nu se mai sfirseste a filmelor bazate pe bolile pshice: personalitati multiple, schizofrenie, etc.
in ultimul timp cam toate sint asa. In locul unei povesti interesante si a unor personaje complexe avem povesti medicale si basme de adormit copiii.
precum ar spune Siskel&Egbert (doi critici americani de film) : 2 thumbs down...
tigerlili is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2002, 22:42   #4
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mie mi-a placut K-Pax...intr-adevar are multe aspecte din filmele metionate mai sus de toni, la care s-ar mai putea adauga si altele...si totusi mi-a placut ca in finalul filmului practic nu stii daca el era sau nu nebun...cel putin eu nu mi-am dat seama!
nu cred ca se poate spune ca Kevin Spacey joaca prost...nu cred ca trebuie sa ne asteptam ca toate aparitiile sale sa fie la fel de fascinante ca cea din American Beauty...mi s-a parut personajul din filmul asta destul de plat asa ca nu prea avea cum sa-l faca special...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2002, 13:34   #5
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Daa... si eu m-am asteptat la mult mai mult de la acest film.

Totusi, intrebarea ramane (de cativa ani buni):cine este dom'ne Keyser Soze ala?
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2002, 13:34   #6
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Daa... si eu m-am asteptat la mult mai mult de la acest film.

Totusi, intrebarea ramane (de cativa ani buni):cine este dom'ne Keyser Soze ala?
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2002, 17:22   #7
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Atat Jeff Bridges cat shi [K]evin Spacey SUNT actori. Orice atzi zice voi, mie mi[-]a placut filmul. Nu vreau sa ma leg de generatzia tanara care e [P]ur shi simplu la furaaaaaaaaaaat dar inca mai regret b[A]nii datzi pentru a vedea "[X]XX".

Cat despre Keyser Soze, poate ca este doar un "Ordinary Decent Criminal" aterizat ca din gresheala de pe "K-Pax" intr-un "L.A. Confidential" mult prea "American Beauty"-ful ce tzine mortzish sa pedepseasca cele "Se7ven" deadly sins... :grin:
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2002, 18:52   #8
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
K-PAX a fost un film care mi-a placut...mi-a placut mai multe decat aproape totul ce am vazut in acest an(care, sinceri sa fim, a fost foarte sarac in materie de filme pana in acest moment...poate LOTR(2)...desi tare ma indoiesc ca imi va putea sterge acea senzatie de plictiseala si absurditate pe care mi-a creat-o primul)
Spacey este un actor care merita tot respectul. In K-Pax apar o multime de intrebari fara raspuns, intrebari care cu siguranta daca nu ti le-ai pus deja, si-au cautat un raspuns si din punctul tau de vedere...daca nu era de pe alta planeta, de unde a stiut sa explice toate chestiile cu sistemul sau solar?
Lumea care este descrisa in K-PAX este o lume, care practic te poate inspaimanta. O lume aparent perfecta, in care insa dragostea, importanta dragoste, isi pierde orice importanta...sa inchei cu un citat, caci, cum spunea Edward Furlong, este bine sa inchei cu ceva ce a fost deja spus de altcineva inainte: "Unde dragoste nu e, nimic nu e" Uitati-va la acest aspect al filmului, nu la cel care-i loveste in cap pe toti...nu la cel la care nu necesiti neuroni.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2002, 17:33   #9
christine
Novice
 
christine
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 5
cand am inceput sa-l privesc incepea sa-mi placa dar dupa ce l-am privit sa stiti ca m-a dezamagit foarte tare.e un film stupid.e parerea mea,altii pot zice ce vor.
christine is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2002, 23:13   #10
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
de ce te-a dezamagit? care au fost motivele pentru care il consideri idiot?
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2002, 09:15   #11
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Intrebarile acestea ar trebui subintelese...practic tot ce spui si nu poti argumenta nu este valabil. Exista cateva exceptii, dar acestea deobicei nu sunt valabile in domeniul cinematografiei.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2002, 17:44   #12
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Ma uitam cu gura cascata la [K]evin Spacey. Il vedeam cum haleshte bananele alea cu tot cu coaja... N[-]am crezut ca se poate asha ceva. In plus, daca aparea in cadru un fruct shi daca il mai vedeam shi pe [P]rot privindu-l eram mai mult decat convins de not-happy-end-ul fructului.

[A]poi au mai fost acele mici momente in care s-a povestit moartea fiicei shi a sotziei...

P.S. Shi cand te gandeshti ca "ET"-ii calatoresc asha de ushor pe razele de lumina. Shi mai shi demonstreaza asta :

----------- ADIOS ------------
----------- ALOHA ------------

E[X]traordinar !!!!
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2002, 08:39   #13
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Da... si pana la urma era sau nu ET?
Argumentati!
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2002, 19:47   #14
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Parca ne cam lasa, pana la urma, cu ochii in soare.
Totusi, in mod normal nu ar avea cum sa fie. Nici nu cred ca e. Doar tulubrari psihice l-au adus unde l-au adus.
Si din nou, apare o intrebare: atunci de unde stia toate chestiile cu sistemul solar?
Referitor la fata disparuta, si aici ramane o dilema. Putea sa fi fugit...sau poate nu.
Sau...mai am o idee.
Omul din el, a ramas intotdeuna. Prot in schimb, nu era un om...el lua forma cea mai buna...asa ca, poate atunci Prot chiar a plecat, si ce a ramas este adevaratul om...omul traumatizat.
Este o ipoteza, relativa irealistica, dar...totusi, are oanumita baza, nu? Ar raspunde si la intrebarea cu cunostiintele sale in legatura cu spatiul...
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2002, 21:57   #15
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
si eu sunt de parere ca era extraterestru... sau cel putin o parte din el!
cred ca aici se pune problema credintei. in final nu stiu cat de mult conteaza natura lui Prot. ceea ce mi se pare mie interesant este tocmai ideea ca lucrurile in care crezi trebuie sa crezi pur si simplu fara sa cauti dovezi. Psihiatrul ajunge sa creada in final, tocmai cand pare sa i se dovedeasca faptul ca Prot este practic un om...tocmai cand ar fi avut cele mai putine motive sa faca acest lucru!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2003, 19:06   #16
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
La unele filme nu este neaparat sa cautzi sa le intzelegi.

Important e daca dupa 90 de minute ajungi sa te intrebi "DAR DACA.....????"

[K-PAX] a a facut asta ?
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2003, 22:08   #17
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Eu am spus "dar daca" al meu. K-PAX este un film care te poate pune pe gandit. Clar. Asta daca ai buna-vointa sa o faci.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2003, 14:35   #18
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
K-Pax este un film ezoteric care trimite la generatiile stravechi insa lasa sa transpara si credintele moderniste despre credinta in om,in visele si idealurile acestuia.....
Consider aceasta pelicula formidabila iar Spacey este un actor care a dezvoltat o personalitate ireala si perfecta despre ceea ce reprezinta cu adevarat in viziunea noastra in general un extraterestru.....
+ Jeff Bridges
patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2003, 15:09   #19
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Originally Posted by patch4all:
Spacey este un actor care a dezvoltat o personalitate ireala si perfecta despre ceea ce reprezinta cu adevarat in viziunea noastra in general un extraterestru.....
+ Jeff Bridges

Da chiar... unde scrie [K] atunci cand a[P][A]re un e[X]tratereshtru in cadru trebe' neaparat sa aiba creier uman in gura sau sange pe palme ?
Uite de-asta n-a jucat S. Weaver in K-Pax. :wink:
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2003, 19:41   #20
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Da, bine spui...Weaver nu stiu daca se poate adapta la un film mai...profund...adica, nu am vazut nici unul.
Si, dupa parerea mea, ea a stricat mare parte in Alien 4.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells