Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Mar 2012, 07:57   #281
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by charles:
cred ca primul pas ar fi de revizuit scopul.
Bump.

Nu-i mai pasa nimanui de problema asta?
As dori sa vad si eu cum arata si unele din perspectivele altora. Ca sa ma inspir din ele. Eu pe-a mea am spus-o.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 08:16   #282
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Scopul initial (si sper ca inca a ramas) era sa descoperim niste regizori noi, nu neaparat total obscuri, sau anumite parti ale un regizori chiar mai populari. Asta inseamna sa vedem filmele respective si apoi sa le discutam. Exista o idee mai buna? Eu nu prea vad, fiind pe un forum de cinema nu stiu ce am putea face in afara de a ne uita la filme si de a le discuta, iar filmele alea sa nu fie vazute chiar de toti, ca sa prezinte un element de noutate pentru noi.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 08:21   #283
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Am inteles asta deja. Si am si spus ce cred despre.
Dar intrebarea este de fapt despre scopul discutiilor.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 08:33   #284
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Trecand peste faptul ca fara discutii nu ar mai fi posibil turneul, discutiile au acelasi scop pe care-l are tot forumul. Vrei sa continuam discutia despre scopul forumului? Nu de alta, dar nu prea am timp si parca n-am nici chef.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 08:41   #285
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Nu-i tocmai neavenita extrapolarea la nivelul intregului forum, dar cu siguranta exista diferente si mai multe complicatii de evaluare. Propun sa ramanem la ideea discutiilor din turneu. Cand o sa dispui de timpul necesar, desigur. Si de chef.: ) Pana atunci, astep pareri si de la alti co-forumisti.
(oricum, ne e prea mult de discutat; e vorba de exprimarea unei pareri personale in cateva cuvinte, si de respectarea ei imediata de catre receptor din cauza factorului subiectivitate)
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 08:54   #286
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
BTW, intrebarea legata de scop se suprapune partial peste cea privitoare la metoda.
Prima inteleg lesne de ce poate sa nu intereseze pe unii, dar de ultima ar trebui sa aiba chef toata lumea, zic eu. Raspunsul la intrebare "cum?" ar creste a great deal eficienta discutiilor, IUMO.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2012, 22:50   #287
Albedo
Novice
 
Albedo
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 19
Ce se intampla in caz de egalitate? (asta in cazul in care nu apar voturi/modificari surpriza pe 14 martie intre orele 23-24 )
Propun urmatoarea departajare: in caz de egalitate, regizorul cu cele mai putine voturi pozitive este exclus (pentru a sustine participarea mai departe a celor care au votat +1). Daca egalitatea se mentine, va fi pastrat regizorul care a fost mai intai propus.
Albedo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2012, 23:01   #288
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Albedo, nu mai tin minte cum a fost la turneul trecut, dar se poate extinde o zi sau doua ca sa se voteze doar regizorii care sint la egalitate, oricum e timp pina Duminica noaptea, cind ar incepe turneul propriu-zis. Numararea voturilor plus sau minus nu mi se pare o metoda buna de departajare, pentru ca poate ai dat minus unui anumit regizor, nu pentru ca nu-ti place sau n-ai vrea sa-i vezi filmele, ci pentru ca sint altii care te intereseaza mai mult la momentul asta. Si prioritatile ti le poti schimba in functie de ce regizori care te intereseaza au intrat sau nu in turneu.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 15:48   #289
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Vad ca nu mai voteaza nimeni. Oricum, nu cred ca s-a discutat pina acum, dar chiar daca in general ai dreptul sa-ti schimbi un vot, cred ca nu e corect sa-l schimbi cu 1-2 zile inainte de termenul de votare. Pe viitor ar trebui pus un termen pina la care ai voie sa-ti schimbi voturile.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 15:54   #290
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Aici iti dau dreptate. Ar fi fost o idee buna sa fi pus chestia asta la timp. Data viitoare (daca o sa mai fie asa ceva) o sa adaug regula asta.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 17:30   #291
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
De ce n-ar mai fi? Vine vara, vacanta (pentru unii )
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 21:00   #292
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Intrebare: mai vreti sa votam filmele regizorilor? (chiar daca dupa regulile noi n-ar trebui) Eu cred ca nu-i nevoie, dar daca vreti neaparat o facem si pe asta.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 21:08   #293
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mie mi-e indiferent. N-ai zis ce se intimpla la egalitate, tragi tu la sorti sau altfel?
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 21:21   #294
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Am vrut sa pun chiar asta ca o a doua intrebare, dar ma gandeam ca o sa se prefere inca o zi pentru delimitare. Desi nu prea vad sensul unei zile in plus din moment ce majoritatea deja a votat pana acum. Personal cred ca-i preferabil o tragere la sorti. Any thoughts on this?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 22:27   #295
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
Tragerea la sorti e ok. La filme nu stiu ce sa zic, personal poate as prefera 2-3 modificari, dar oricum in mare parte lista e buna. Si cum eu o sa am foarte putin timp la dispozitie pentru filme (si implicit pentru activitate in turneu), o sa-mi aleg doar o mica parte din dueluri la care voi vota.

Turneul propriu-zis cand incepe? Ai putea lasa o saptamana libera dupa ce afisezi duelurile? In felul asta cred ca fiecare va sti exact ce filme va alege sa vizioneze in functie de timpul pe care il are la dispozitie.
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 23:00   #296
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
E o idee buna sa asteptam o saptamana. Daca incepem luni parca ar fi putin prea rapid.

M-am hotarat sa trag la sorti regizorii care sunt la egalitate. Parca n-are sens sa ne intindem si mai mult. Dupa ce anunt cei 8 o sa propun o formula de aranjare in grupe.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 23:14   #297
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
M-a pus putin in incurcatura tragerea la sorti, as fi fost mai usor cu Altman sau Tati in locul unuia dintre ei, dar poate facem cumva grupele echilibrate.

Propun in felul urmator:

Grupa 1:
Ceylan
Panahi


Grupa 2:
Truffaut
Ozu
Olmi

Ferrara nu cred ca se potriveste cu cei mai vechi, asa ca va merge automat in grupa 1. Ramane intrebarea care dintre Costa sau Arcand sa treaca in grupa 2. Pentru ca Mercutio il cunoaste pe Arcand as vrea sa stiu in primul rand ce crede el despre asta. Dar invit toata lumea sa expuna o parere.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 23:25   #298
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Arcand merge la vechi, la clasici.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2012, 01:26   #299
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Liviu, in legatura cu Denys Arcand.
Filmul Les invasions barbares e cumva partea a doua (dupa 17 ani) a filmului
Le declin de l'empire americain.
deci ar fi mai bine sa pui in etapa 2 Le declin de l'empire americain si in etapa 3 Les invasions barbares.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2012, 01:32   #300
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Ok, le schimb ordinea. Auzisem ceva de genul asta cand am vazut Les invasions barbares, dar nu am dat nicio atentie acum. Daca mai stiti chestii de genul asta let me know

Eu parca nu prea am chef sa astept vreo 10 zile pana sa incepem... mai ales ca daca astept inseamna ca o sa am o saptamana in minus la participare. Cred ca 4 zile sunt destul ca sa gasim filmele din prima runda, mai ales ca nu sunt foarte vechi. Ce ziceti?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells