Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Oct 2009, 20:07   #1
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
American History X

Dap stiu ca mai exista un topic,dar contine 3 posturi unul mai inutil ca altul si a fost lasat de izbeliste acum mult timp.
Si American History X nu e tocmai filmul despre care sa nu ai ce discuta si cu ocazia acestui topic ma astept la niste discutii interesante.

Mai intai detaliile tehnice:

Regia:Tony Kaye(care semneaza si imaginea).Scenariul: David Mckenna.
In distributie:Edward Norton,Edward Furlong,Beverly D'Angelo,Avery Brooks,Fairuza Balk si Stacy Keach.
Anul lansarii:1998.
Nominalizat la Oscar pentru "cel mai bun actor in rol principal".

Si acum mica analiza si sa vedem de ce acest film isi gaseste locul in acest board:

Cand cautam un film despre neo-nazisti sau in genere despre acest fenomen putine sunt titlurile care ni se perinda prin minte si cu atat mai putine cele cu adevarat valoroase.
Poate din cauza subiectului dificil si controversat regizorii prefer sa evite asemenea scenarii care le-ar putea ruina cariera.Si nu exagerez deoarece Tony Kaye a avut de suferit de pe urma acestui film.Nu a mai reusit sa faca vreun film si nici nu a reusit sa isi gaseasca un loc bun de munca de-a lungul anilor ce au trecut.
Din fericire pentru el a reusit sa regizeze un film ce s-a lansat in SUA anul acesta(ca romanii nostri sunt preocupati sa promoveze alte bazaconii) si anume "Black Water Transit".
Dar sa revenim la oile noastre si anume controversatul AH X care l-a propulsat pe Edward Norton printre cei mai buni actori din ultimii 10-15 ani.
Demna de luat in seama este si prestatia convingatoare a junelui Edward Furlong pustiul nastrusnic din "Terminator 2:Judgement Day" ,dar care din pacate nu este exploatat la adevaratul sau potential in prezent bifand condica in filme horror de o calitate mai mult sau mai putin indoielnica.
AH X spune povestea lui Derek Vinyard un tanar inteligent care alege sa isi conduca viata dupa principiile rasiste ale nazismului.Derek se distinge de toti ceilalti prin capacitatea sa de cunoastere,argumentare si consolidare a propriilor idei si pareri de aceea sub obladuirea unui mentor mai degraba profitor decat atasat pune pe picioare o gasca de albi furiosi,rasi in cap,tatuati si violenti care sunt gata sa lupte pana la capat pentru suprematia rasei ariene.
O idee nu neaparat gresita daca stam sa ne gandim ca egalitatea dintre rase a devenit in ultimii ani o arma eficienta de santaj.
De aceea scenariul nuanteaza ideea extinzand-o pana la implicarea familiei,educatia tinerilor,viata sociala si adevaratele probleme ale Americii contemporane bagand in aceeasi oala si negrii,asiatici,mexicanii,dar si extremistii.
Se acorda atentie fiecarui factor in cele aproape 2 ore de film necazandu-se in capcana imbecilitatii adica aceea de a critica tampeste anumite curente de idei fara a le analiza in profunzime.
Dar excesul de zel nu face intotdeauna bine Derek atingand punctul culminant(in sens negativ) atunci cand ucide cu sange rece doi tipi de culoare care ii vandalizasera masina primita in dar de la defunctul sau tata(secventa dintilor pe bordura se incadreaza fara probleme in categoria celor mai violente secvente filmate vreodata Kaye intrecandu-l lejer pe Tarantino).
Experienta inchisorii va fi de fapt o lectie pe care Derek nu o va uita niciodata.Obstacolele la tot pasul plus incapacitatea de a se adapta mediului violent din puscarie il vor costa pe protagonist pierderea demnitatii.Violul,adevaratul caracter al "nazistilor" si lipsurile de tot felul il vor face pe Derek sa deschida ochii unei noi lumi si sa devina cu totul o alta persoana.
In acest timp fratele sau Danny care vede in Derek un exemplu demn de urmat ii calca apasat pe urma devenind un skinhead curajos care e in stare sa scrie eseuri despre "Main Kampf".
Intalnirea cu un alt Derek va constitui descoperirea unui nou mod de a concepe lucrurile.
Insa realitatea este mult mai cruda si de ce nu mai aberanta Danny fiind ucis in mod brutal de un tanar de culoare in toaleta liceului in care invata.
Astfel filmul capata o aura impartiala reusind sa adune in jurul o multime de controverse,dar si o multime de sensuri generatoare de lungi dezbateri.
Folosirea celor 2 planuri de imagine:alb-negru si color impletesc inteligent tumulturile personalitatii lui Derek filmul renuntand si la acest capitol la mijloacele impuse dramei sociale.
PUTERNIC - asta ar fi cel mai potrivit cuvant pe care il atribui acestei capodopere si il ingrosez(in mintea mea) exact ca zvastica ce troneaza falnic in dreptul inimii lui Derek.

My eyes have seen the glory of the tramplin at the zoo,
We washed ourselves in niggers blood and all the mongrals too,
We're taking out the zog machine jew by jew by jew,
The white man marches on!

Ar trebui sa urmeze niste discutii interesante.Sper.
Si cu ocazia asta cer stergerea topicului vechi despre AH X.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2009, 11:44   #2
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
La unul din cursuri, un coleg al meu englez a lansat o discutie despre AH X legata de faptul ca desi se vrea un film care promoveaza egalitatea dintre rase, toleranta si tot felul de alte lucruri bune (caci toate atitudinile negative sfarsesc rau in film), daca te uiti cu atentie la mijloacele cinematografice cu care sunt prezentate personajele, se pare ca exista clar o diferentiere dintre "albi" si "negrii". Deci practic el dadea tot felul de exmeple in care incadrarea personajelor sau muzica jucau un rol opus ideilor anti-rasiste din poveste.
La momentul respectiv (ca si acum de altfel) eu nu aveam foarte clar filmul in minte ca sa pot sa-l judec din perspectiva asta. Dar daca tu l-ai vazut recent, ar merita sa te gandesti si la posiblitatea asta.

De altfel, asa cum ai mentionat si tu, asta e un film la care merita sa te interesezi un pic si la ce s-a intamplat pe langa productia lui. De exemplu, eu am inteles ca Norton a avut probleme mari cu finalul propus initial de regizor, ca a iesit un mega scandal, amenintand chiar ca paraseste proiectul. Problemele erau tot la nivel "rasial".
Iar pe youtube sunt tot felul de interviuri cu regizorul care povesteste cam ce s-a intamplat si de ce a ajuns filmul sa aibe forma pe care o are.

Oricum asta e unul din exemplele clare in care regizorul nu stapaneste platoul de filmare (si nu pentru ca ar fi capabil ci pentru ca nu detine el banii pentru proiect).
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2009, 14:04   #3
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Dap stiam ca primul final consta intr-o secventa cu Derek care se rade din nou in cap si iese din casa cu steagul nazist.
Probabil pentru a sublinia si mai evident latura impartiala procedeu ce personal il gasesc foarte corect.
Si ma bucur ca cineva a indraznit sa posteze si pe aici.Imi era teama ca va fi lasat de izbeliste.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2009, 15:23   #4
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
interesant ce zice ricutza

in mod cert tre sa revad filmul, insa altfel de data asta

eu am ramas cu impresia ca e corect si ca reprezinta bine ambele tabere, concluzia aleasa pana la urma fiind ca toate aceste conflicte nu pot avea decat rezultate negative toata lumea avand de pierdut
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2009, 17:26   #5
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Clar e genul de film caruia nu ii poti intelege sensurile dintr-o singura vizionare.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2009, 18:31   #6
Zatoichi
Junior
 
Zatoichi
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 72
L-am vazut o singura data si am fost impresionat.Atata brutalitate intr-un razboi rasial fara rost.Si totusi nu cred ca finalul in care Norton se intoarce la credintele sale neo-naziste ar fi fost mai potrivit.Deja filmul da o lectie dura despre ura si neintelegere,iar inca una despre scimbarea in bine nu strica.
Zatoichi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2010, 21:46   #7
foxyroxy
Veteran
 
foxyroxy
 
Join Date: Feb 2010
Location: Dreamland
Posts: 199
L-am vazut de vreo 2-3 ori,dar e genul de film pe care l-as viziona la nesfarsit.
foxyroxy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2010, 18:46   #8
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Originally Posted by Zatoichi:
L-am vazut o singura data si am fost impresionat.Atata brutalitate intr-un razboi rasial fara rost.Si totusi nu cred ca finalul in care Norton se intoarce la credintele sale neo-naziste ar fi fost mai potrivit.Deja filmul da o lectie dura despre ura si neintelegere,iar inca una despre scimbarea in bine nu strica.
Viața este o luptă,prietene! Văd că nu prea ai înteles filmul.
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2010, 19:57   #9
costobocus
Guru
 
costobocus
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 327
Originally Posted by RomaniaMare:
Originally Posted by Zatoichi:
L-am vazut o singura data si am fost impresionat.Atata brutalitate intr-un razboi rasial fara rost.Si totusi nu cred ca finalul in care Norton se intoarce la credintele sale neo-naziste ar fi fost mai potrivit.Deja filmul da o lectie dura despre ura si neintelegere,iar inca una despre scimbarea in bine nu strica.
Viața este o luptă,prietene! Văd că nu prea ai înteles filmul.

vad ca esti cam pe langa.. nu ti-ai gasit bine locul pentru propaganda..
__________________
Atentie! "Deja devine subiect public cä mint cum respir, si [] n-am nimic sfânt []."
costobocus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2010, 20:41   #10
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by RomaniaMare:
Originally Posted by Zatoichi:
L-am vazut o singura data si am fost impresionat.Atata brutalitate intr-un razboi rasial fara rost.Si totusi nu cred ca finalul in care Norton se intoarce la credintele sale neo-naziste ar fi fost mai potrivit.Deja filmul da o lectie dura despre ura si neintelegere,iar inca una despre scimbarea in bine nu strica.
Viața este o luptă,prietene! Văd că nu prea ai înteles filmul.

Cred ca ai inteles gresit mesajul lui. Dupa cum se vede in mesajele de mai sus, regizorul dorea un sfarsit in care Derek se intoarce la fosta sa "credinta", dar nu a fost lasat, iesind astfel finalul pe care l-ai vazut si tu.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2010, 18:12   #11
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Unul dintre filmele mele preferate.Desi toti actorii si'au interpretat destul de bine rolurile, genialul Edward Norton a fost incredibil.Imi pare extrem de rau ca n'a luat Oscarul.
Scenele din inchisoare au fost cireasa de pe tort.
Cred ca sfarsitul filmului a fost cel mai potrivit.Transformarea personajului n'ar mai fi fost atat de intensa si de profunda daca "s'ar fi intors la credintele sale neo'naziste".Si, oricum, am vazut ca, desi mesajul este destul de clar, destui oameni au devenit si mai inversunati si au perceput total gresit filmul.Va imaginati ce s'ar fi intamplat daca finalul ar fi fost acela, nu?

Originally Posted by danonino:
Nu mi s-a parut ca ia partea ciorilor sau neonazistilor.

Nu crezi ca puteai gasi un cuvant mai potrivit decat "ciorilor"??

Originally Posted by danonino:
S-a adaptat societatii in care traia.

Nu cred ca asta e ideea.Nu si'a schimbat modul de a gandi din dorinta de a se adapta societatii in care traia, deci nu poti pune problema in felul acesta.
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2010, 15:03   #12
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Jesus Christ.

El nu a intrat in grupul neo'nazistilor din inchisoare pentru a se simti protejat.El se identifica cu ei, de aceea a ales sa stea cu ei.Daca protectia ar fi fost scopul sau ar fi ramas pana la sfarsit cu ei, nu i'ar fi umilit si ignorat fiindca nu era de acord cu ceea ce faceau, realizand foooarte bine care sunt consecintele gesturilor sale.
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2010, 15:57   #13
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by danonino:


Nu aveam dictionarul la mine. Intunecatii din film erau ciori, negrii erau mai putin.

Goddamn racist! Cu asemenea mentalitati, nu trebuie sa ne surprindem de situatia in care ne aflam. .

Quote:
Filmul demonstreaza ca rasele nu pot coexista armonios
O RLY?? Si atunci cum de Derek s-a inteles atat de bine cu cel care ii era coleg la spalatorie?

Quote:
Acelasi lucru l-a facut si in inchisoare, s-a dus la neo-nazistii de mana a 14a, a intrat in grupul lor pentru protectie.

Cum a spus si FreakDoll, o face pentru ca vorba aia, cine se aseamana se aduna si cum el se identifica cu acel grup, dorea sa faca parte din el. Este insa profund dezamagit cand constata ca lor nu le pasa de "crezul" lor, aliindu-se cu "dusmanul" (un Mexican parca, daca imi amintesc bine) in scopuri afaceriste. Derek lua mult mai in serios treaba cu neo-nazismul, pentru el era o chestiune de principii si orice abatere de la acel set de reguli si conceptii, era din punctul lui de vedere o tradare a acestei ideologii. Cum Derek a vazut ca n-are cu cine si ca acea gasca nu era una neo-nazista veritabila, merge in tabara adversa, tocmai demonstrand ca putea fain frumos sa traiasca si fara protectia lor, fara sa pateasca ceva.

Cred ca ultima oara l-am vazut acum 2 ani, asa ca nu imi amintesc chiar de fiecare detaliu, dar desi e un film puternic, m-a deranjat faptul ca fratele lui Derek desi vizibil socat si traumatizat de uciderea celor 2 oameni de culoare, precum si de cearta de la masa, totusi, alege acelasi stil de viata. De ce ai alege sa traiesti la fel ca fratele tau, vazand in ce hal a ajuns din cauza asta?

Dupa mine, mesajul filmului e ca oamenii oricand se pot schimba in bine, dar uneori nu pot evita repercusiunile manifestate in prezent, ca urmari ale actiunilor din trecut. Insa merita sa incerci sa te schimbi. Indiferent ce ar fi facut odata eliberat din inchisoare, deznodamantull ar fi fost acelasi, insa asa macar a avut consolarea ca fratele sau si-a schimbat stilul de viata inainte de a muri. Filmul ne arata ca cele doua rase pot coexista pasnic, dar cu o floare nu se face primavara, iar schimbarea trebuie sa vina din ambele parti. Toleranta e cuvantul-cheie. E un proces de lunga durata, anevoios si de cele mai multe ori soldat si cu victime colaterale. Poate vor mai trece ani buni pana sa avem parte de o "toleranta generala", poate nu vom ajunge vreodata la acel stadiu. La urma-urmei, filmul ofera rezolvari la nivel individual, care trebuiesc insa aplicate la modul general. Pic cu pic se face marea . Daca s-ar fi terminat asa cum intentiona regizorul, acele 2 ore ar fi fost in van, protagonistul raspunzand unui atac tot cu un atac, iar acesta fiind un ciclu care se repeta la infinit. Concluzia ar fi fost una dramatica, asa macar cu acest final, o mica portita a sperantei ramane deschisa.

PS: If I don't make any sense at all, it's because I am really, really, REALLY tired
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 04 Dec 2010 at 16:19.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2010, 17:43   #14
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by buticut:
Cum a spus si FreakDoll, o face pentru ca vorba aia, cine se aseamana se aduna si cum el se identifica cu acel grup, dorea sa faca parte din el.
Nu cred ca dorea neaparat sa faca parte din el. Si in cazul meu a trecut ceva vreme de cind am vazut filmul, insa, din cite imi amintesc, Norton isi da jos camasa, etalindu-si svastica, doar in momentul in care se simte amenintat de negri. Eu cred ca si-a dat seama inca de la inceput ca nu o sa faca multi purici cu nazistii aia, diferentele dintre ei fiind mult prea mari.

Originally Posted by buticut:
m-a deranjat faptul ca fratele lui Derek desi vizibil socat si traumatizat de uciderea celor 2 oameni de culoare, precum si de cearta de la masa, totusi, alege acelasi stil de viata.
Aici e relativ simplu - daca inca din leagan fratele mai mare e vazut ca un soi de zeu, modelele, convingerile, intregul sistemul de valori al acestuia, oricit de putrede ori twisted, intotdeauna vor prima in fata alternativei oferite de prieteni, societate si chiar de parinti.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2010, 19:08   #15
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
^ Nu stiu daca neaparat se simtea amenintat, ci mai degraba cred ca gestul de a-si scoate camasa a fost o manifestare a arogantei sale....white supremacy shit. Ceva de genul: "I'm a proud neo-nazi, so beware!". Mie mi se pare chiar invers, ca el era cel care ii ameninta, aratandu-si svastica impunatoare, prin asta spunandu-le ca nu ii e frica de ei. Nu si-a dat seama chiar de la inceput, altfel nu ar fi fost atat de surprins sa afle ca ei isi incalcau principiile pentru a-si satisface necesitatile.

Cat despre partea a doua, it does make sense, desi tot nu sunt sigura ca si-ar schimba atitudinea atat de drastic, din moment ce atunci cand au avut loc evenimentele, nu parea deloc mandru de fratele sau.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 04 Dec 2010 at 20:25.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2011, 15:36   #16
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Unul dintre filmele mele favorite, iar Edward Norton joaca foarte bine.
Ar trebui sa apara mai multe filme pe aceasta tema.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells