Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 May 2009, 21:23   #1
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
Andrzej Zulawski

n-am apucat sa vad decat un film de el Possesion (1981) http://www.imdb.com/title/tt0082933/ o combinatie de lynch cu cronenberg cu jodorowski cu polanski foarte interesanta, un film despre divort (regizoru cand a facut filmu trecea si el printr-un divort destul de dur si era pe marginea crizei de nervi - si oho ce se mai revede asta in film) personajele tipa isteric mai tot filmu voit exagerat un fel de invers a lu bresson, povestea dupa un moment o ia naspa si incep sa apara idei de la antichrist si al treilea razboi mondial pana la metafora casatoriei perfecte. Sper sa vad si celelalte filme ale lui, dar acu m-am pus pe problema. Pareri?
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2009, 02:27   #2
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Afisul mi-e cunoscut,n-am vazut nici eu filmul,dar cate ai zis ca are in el...deja ma apuca durerea de cap.Adica, e interesant.
Alte filme mai are?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 15:40   #3
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by razi:
n-am apucat sa vad decat un film de el Possesion (1981) http://www.imdb.com/title/tt0082933/ o combinatie de lynch cu cronenberg cu jodorowski cu polanski foarte interesanta, un film despre divort (regizoru cand a facut filmu trecea si el printr-un divort destul de dur si era pe marginea crizei de nervi - si oho ce se mai revede asta in film) personajele tipa isteric mai tot filmu voit exagerat un fel de invers a lu bresson, povestea dupa un moment o ia naspa si incep sa apara idei de la antichrist si al treilea razboi mondial pana la metafora casatoriei perfecte. Sper sa vad si celelalte filme ale lui, dar acu m-am pus pe problema. Pareri?


e bine ca o vedem la pizda goala pe cum o cheama, frantuzoaica aia sexy, are un joc de dolly foarte hot pentru vremea aia, citeva solutionari vizuale ingenioase, dar si faza aia penibila in care sam neil se bate in arte martiale cu diavolu, lucru care, in ciuda umorului cautat, m-a lasat cu un gust neplacut. tot la categoria rateuri as baga si istericalele domnisoarei respective, la fel de deranjante ca si spaimele lui deneuve in repulsion sau ale sarlotei in antichrist.
dar e de vazut, pt ca e un film care spune cu litere mari si sasesutesaisase de semne de exclamare ca orice casnicie se strica atunci cind isi baga dreacu coada.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells