Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Oct 2004, 13:04   #61
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by notorious:
hai, nu mai fi fi asa timid, vorbaretule, si explica de ce e 'penibil'... (daca e nevoie, inca o data, pt ca nu m-apuc sa vad celelalte pagini.)

nu cred c-ar trebui deschis un dialog cu persoanele cu ochelari de cal. trebuie lasati sa manance fanul care le place, si sa moara-n ignoranta lor.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2004, 14:02   #62
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Cred ca notorious vroia sa zica ca Spielberg se exprima de obicei prin sentimente, in timp ce Kubrick e cerebral... Mici probleme cu topica frazei...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/

Last edited by Pitbull : 16 Aug 2009 at 17:44.
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2004, 18:19   #63
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Ce e scris mic este neglijabil... Sunt din ce in ce mai curios ce a vrut notorious sa zica, pentru ca e clar ca altceva a scris.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2004, 13:17   #64
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
am impresia ca minrep intelege cel mai bine ce scriu (s-a mai intamplat odata si pe alt topic unde am fost missunderstood).

nu sunt nebun sa sustin ca kubrick si spielberg si-au sucit stilurile. credeam ca-i destul de evident ca spielberg e cel sentimental ca sa-mi mai fac griji cu topica frazei. oricum eu parafrazam oarecum ceva ce scrisese ALS la 'artificial intelligece': 'atunci cand stilul intelectual-cerebral al lui kubrick intalneste sentimentalismul lui spielberg, iese un mare film ratat'.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2004, 15:57   #65
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Cum de s-a ajuns de la Terminalul la niste discutii atat de acide? Oricum, cred ca ar fi mai cinstit sa comparam acest film cu alte filme ale aceluiasi autor, Spielberg, nu sa trasam paralele care nici nu se pot imagina: cu Tarkovski, de exemplu. Tarkovski este o alta cinematografie, alt nivel. Astfel, comparand Terminalul ca alte filme ale lui Spielberg, constat ca nu este un film rau.
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2004, 16:03   #66
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by Frank:
Cum de s-a ajuns de la Terminalul la niste discutii atat de acide? Oricum, cred ca ar fi mai cinstit sa comparam acest film cu alte filme ale aceluiasi autor, Spielberg, nu sa trasam paralele care nici nu se pot imagina: cu Tarkovski, de exemplu. Tarkovski este o alta cinematografie, alt nivel. Astfel, comparand Terminalul ca alte filme ale lui Spielberg, constat ca nu este un film rau.

n-au fost propriu-zis discutii, s-au platit niste datorii...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2004, 16:19   #67
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Am mai zis eu ca asta-i problema cu romanii: au prea multe polite de platit, prea putine idei constructive, spirit comunitar doar in directia demolarii...
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2004, 21:42   #68
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
spirit comunitar sufocat de rahat de caine comunitar...
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2004, 14:54   #69
Nazgulu'
Novice
 
Nazgulu'
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 12
Bun, revenind, The Terminal mi s-a parut unul din cele mai bune filme ale lui Spielberg, film care denota perfect faptul ca regizorul e, in sfarsit, puternic infipt in realitate.
Filmul e bine facut, atentie mare la detalii(observati mersul de european al lui Hanks). Relatia dintre personajul lui Tom Hanks si tipa e destul de asemanatoare cu cea din Lost in Translation. Din punctul asta de vedere, The Terminal e pentru mine un Lost in Translation mai explicit(cel din urma lasand prea mult loc interpretarii personale in privinta relatiei dintre iubareti).Ce mi-a placut poate cel mai mult e ca oricat de mult sau putin ai intelege din film, il poti indragi la fel de mult. Cat despre colaborarile trecute, actuale sau viitoare dintre Hanks si Spielberg, numai de bine.
__________________
It´s only after you have lost everything that you´re free to do anything.
Nazgulu' is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2005, 22:13   #70
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Re: The Terminal

Originally Posted by MinRep:
Bagati aici!


Mie, personal, mi-a placut foarte mult! Unul dintre cele mai bune filme ale lui Spielberg (la concurenta cu E.T., Lista lui Schindler si Minority Report). O poveste inedita, mai mult un pretext pentru ca Spielberg sa aduca in joc o morala gen Capra (sfarsitul mi-a amintit un pic de "It's A Wonderful Life"). De asemenea, unul dintre cele mai memorabile roluri ale lui Tom Hanks (cu performante remarcabile si a celorlati membri ai distributiei)...
Doamne ce gunoi ! Ce porcarie ! Ce jeg ! :w00t: :w00t: :w00t: :shock:
Cel mai prost film al lui Spielberg. Mi s-a facut rau cand am vazut Steven Spielberg pe genericul de final. Ma asteptam sa fie regizat de un anemic debutant. Nu-mi revin din soc. Ce sablonard, cate clisee. Cel mai prost rol al lui Hanks. Sunt un erou ca am vazut voma asta, merit o medalie.
Ce tare a fost faza cu maturatorul indian care opreste maretul Boing cu un mop. Zecile de mascati care-l inconjoara sunt deliciosi.
Am aflat cu ocazia ca croisantul s-a inventat in Romania.
:sick: Krakozia :w00t:
Wow, micutza il asteapta pe el de sapte ani, are pagerul deschis, doar doar o sa o sune.
Pretextul filmului e penibil, asta sta 9 luni intr-un aeroport ca sa ia o semnatura pe un biscuit de bere de la un jazzman, pentru tac-su, care e mort. Ii indeplineste o ultima dorinta, de parca l-ar incalzi cu ceva.
Finalul e apocaliptic :
Sofer taxi : Incotro?
Viktor: Acasa (birjar)!
Huooo, 2/10

@MinRep Ma dezamagesti.

Un exemplu de cum sa faci un film din nimic, dupa o idee de c****. Scenaristul, plictisit intre doua escale, vede in aeroport niste amarati dormind sub o scara (apatrizi, sunt si la Otopeni), si-i basheste mintea The terminal.
Micutul emigrant dintr-o tara inexistenta infrange sistemul birocratic American. Sa vina-n romanica sa vada cum sta treaba. :shock:
Astia chiar duc lipsa de subiecte, nu mai au de unde sa-si traga seva. Povesti mai interesante cu emigranti le auzi in autobuz.....

Ah, era sa uit, geniala negresa care accepta inelul de la potorican (sau ce dracu' o fi), prin corespondenta, ca si directorul aeroportului, care se vrea un mic sef de inchisoare. Mi-a placut secventa in care isi scapa cana de cafea din mana, montata fara racord. :love:
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2005, 07:38   #71
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Re: The Terminal

Originally Posted by nume:
Cel mai prost film al lui Spielberg. Mi s-a facut rau cand am vazut Steven Spielberg pe genericul de final. Ma asteptam sa fie regizat de un anemic debutant

de acord cu terminalul dar Spielberg e mult overrated.schindler's list e bun, saving private ryan e inca un film de razbel, in AI a facut praf viziunea si numele lui kubrick.singurul lucru la care tipu se pricepe sunt filmele de actiune ok cu bugete mari si cgi pe masura.consider ca prea i se suge p***.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2005, 09:20   #72
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Re: The Terminal

Originally Posted by nume:
Originally Posted by MinRep:
Bagati aici!


Mie, personal, mi-a placut foarte mult! Unul dintre cele mai bune filme ale lui Spielberg (la concurenta cu E.T., Lista lui Schindler si Minority Report). O poveste inedita, mai mult un pretext pentru ca Spielberg sa aduca in joc o morala gen Capra (sfarsitul mi-a amintit un pic de "It's A Wonderful Life"). De asemenea, unul dintre cele mai memorabile roluri ale lui Tom Hanks (cu performante remarcabile si a celorlati membri ai distributiei)...
Doamne ce gunoi ! Ce porcarie ! Ce jeg ! :w00t: :w00t: :w00t: :shock:
Cel mai prost film al lui Spielberg. Mi s-a facut rau cand am vazut Steven Spielberg pe genericul de final. Ma asteptam sa fie regizat de un anemic debutant. Nu-mi revin din soc. Ce sablonard, cate clisee. Cel mai prost rol al lui Hanks. Sunt un erou ca am vazut voma asta, merit o medalie.
Ce tare a fost faza cu maturatorul indian care opreste maretul Boing cu un mop. Zecile de mascati care-l inconjoara sunt deliciosi.
Am aflat cu ocazia ca croisantul s-a inventat in Romania.
:sick: Krakozia :w00t:
Wow, micutza il asteapta pe el de sapte ani, are pagerul deschis, doar doar o sa o sune.
Pretextul filmului e penibil, asta sta 9 luni intr-un aeroport ca sa ia o semnatura pe un biscuit de bere de la un jazzman, pentru tac-su, care e mort. Ii indeplineste o ultima dorinta, de parca l-ar incalzi cu ceva.
Finalul e apocaliptic :
Sofer taxi : Incotro?
Viktor: Acasa (birjar)!
Huooo, 2/10

@MinRep Ma dezamagesti.

Un exemplu de cum sa faci un film din nimic, dupa o idee de c****. Scenaristul, plictisit intre doua escale, vede in aeroport niste amarati dormind sub o scara (apatrizi, sunt si la Otopeni), si-i basheste mintea The terminal.
Micutul emigrant dintr-o tara inexistenta infrange sistemul birocratic American. Sa vina-n romanica sa vada cum sta treaba. :shock:
Astia chiar duc lipsa de subiecte, nu mai au de unde sa-si traga seva. Povesti mai interesante cu emigranti le auzi in autobuz.....

Ah, era sa uit, geniala negresa care accepta inelul de la potorican (sau ce dracu' o fi), prin corespondenta, ca si directorul aeroportului, care se vrea un mic sef de inchisoare. Mi-a placut secventa in care isi scapa cana de cafea din mana, montata fara racord. :love:


e un film cu totul deosebit... unul din cele mai reusite ale anului 2004... nu luati in seama ce zic diversi indivizi patetici, gen "nume"...
genul ala de indivizi frustrati pentru care singurul neuron activ din capul lor e folosit doar pentru a critica... pentru ei nimic nu este suficient de bun pe lumea asta, pentru "valoarea lor" inegalabila... Ca dovada omul asta nici macar nu a votat pt topul anului ci doar a bagat fitile in stilul sau propriu si personal
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2005, 11:26   #73
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Re: The Terminal

Originally Posted by i_matei:
e un film cu totul deosebit... unul din cele mai reusite ale anului 2004... nu luati in seama ce zic diversi indivizi patetici, gen "nume"...
genul ala de indivizi frustrati pentru care singurul neuron activ din capul lor e folosit doar pentru a critica... pentru ei nimic nu este suficient de bun pe lumea asta, pentru "valoarea lor" inegalabila... Ca dovada omul asta nici macar nu a votat pt topul anului ci doar a bagat fitile in stilul sau propriu si personal
Esti prost. Am alte chestii care ma excita, in nici un caz The terminal. Mai citeste in p*** mea si dupa vino cu pareri de 2 lei.

Motivul pentru care nu am votat in topul anului a fost ca nu am vazut filmele deloc. Le-am comentat pe parcurs ce le-am vizionat.
Stai sa vezi "comentar" la Alexander, il revizionez acum, dar am luat o pauza, era sa ma ia somnul.

Daca e sa mi se execute o felatie, aleg varianta feminina. Mersi oricum, pupicuri !
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2005, 21:50   #74
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by nume:
Cel mai prost rol al lui Hanks.

cunoscandu-ti exigenta & alergia la melodramatisme si sentimentalisme, adesea foarte frecvente la spielberg, nu ma mira ca nu ti-a placut 'the terminal'. (dupa cum recunostea MinRep, este foarte 'caprafrankian' , ceea ce pe mine chiar m-a incantat)

dar NICIODATA n-ai sa poti sa ma convingi ca este cel mai prost rol al lui hanks, care a fost toata sarea si piperul filmului !...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2005, 22:36   #75
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Re: The Terminal

[quote="nume"]
Originally Posted by MinRep:
Cel mai prost rol al lui Hanks

la faza asta kiar nu ai dreptate deloc....hanks mi s-a parut un candidat perfect pt un krakovian! parca avea fatza de asa ceva...
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2005, 23:49   #76
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by notorious:
dar NICIODATA n-ai sa poti sa ma convingi ca este cel mai prost rol al lui hanks, care a fost toata sarea si piperul filmului !...
Ma lasi ! :shock:
Bah, daca erati veniti dupa plantatie si nu ati fi vazut nici un film, mai ziceam. Ce oameni ....

Sunteti fenomenali, vorbiti de 8 1/2, de Amadeus, Blowup si alte chestii, dupa care dati cu mucii-n fasole.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2005, 22:35   #77
VladRock
Junior
 
VladRock
 
Join Date: Jan 2005
Location: somewhere around nowhere
Posts: 48
Un film usor si placut ,cu evidenta amprenta a maestrului in 'bizar' si o interpretare obisnuita,dar buna a lui tom.merita 100000 sa dai intr-o dun=minica sa iesi cu iubita la un film
__________________
I kill for one dollar.But you are my friend,so I'll kill you for free!
VladRock is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2005, 15:20   #78
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by vladyork:
cu evidenta amprenta a maestrului in 'bizar'

bizar e felul in care il analizezi pe spielberg.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2005, 18:24   #79
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
maestru la ce? la aruncat bugete imense pe dinozauri si rechini, iar mai nou, pe martienii cu care se lupta cruise?
numai asocierea numelui lu' ala cu termenul "maestru" e deja e prostie dusa spre paroxism.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2005, 21:56   #80
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Originally Posted by Nightwane:
Spielberg n-ar fi in stare sa faca un film de doamne-ajuta nici daca insasi sfantul duh l-ar intepa in cur in repetate randuri.

hahaha... :lol: ...so funny!! :lol: mor de ras!! :lol:
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells