Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Apr 2005, 13:24   #1
sy
Novice
 
sy
 
Join Date: Apr 2005
Location: bucuresti
Posts: 2
Mihai Bica

SA VORBIM DESPRE ACTORI...
sy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2005, 21:48   #2
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Cine mai e si asta.n-am auzit in viata mea de el si cred ca si Cinemagia n-a auzit de el.Daca ne faci sa intelegem,atunci vom vorbi.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2005, 16:40   #3
sy
Novice
 
sy
 
Join Date: Apr 2005
Location: bucuresti
Posts: 2
....da normal k nu ai auzit...dar poate aI AUZIT DE OANA ZAVORANU...NU MA MIR!!! LA CATA LIPSA DE CULTURA E IN TARA ASTA....SI TE ASIGUR CA DACA NU A AUZIT CINEMAGIA...,CINEMATOGRAFIA A AUZIT...DAR N AI TU TREABA CU ARTA,,,SI NICI CU CEEA CE INSEAMNA A FII ACTOR!!MARS LA TELENOVELE!!!!!!!!!!!!!!!
sy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2005, 21:10   #4
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
uh, sy... :huh: ce debut stramb... :hmm:
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2005, 21:32   #5
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ei bine, da. MIHAI BICA.
A terminat în 1988, la Olga Tudorache, în serie cu Emi Popescu, Cici Bârborä, Marius Rogojinski, Mälina Petre... Acelasi an, clasa paralelä: Natasa Raab, Diana Gheorghian, Angel Rababoc, Misu Coadä, Adi Titieni... Rol de absolvire: Oberon, în "Visul unei nopti de varä", de Shakespeare. Rol paralel, la examenul celeilalte clase: Seful, în "Stress", de Mircea Paul Iaunban... - ästa, Iacoban.
Cel putin atunci, la începuturi, era un actor excelent. Ambele roluri i-au iesit ireprosabil. L-am chemat la probä pentru filmul meu de debut, rol principal; trei candidati: Mihai Bica, Nicolae Cristache, Laurentiu Lazär. Toti trei, la fel de buni - dar, desigur, Pulazär - adicä... PUIU Lazär, mai matur, mai cu experientä, le-a dat clasä. Tovaräsu Dulea (tartor - si! - peste distributii), l-a ales pe el. O datä în viatä, a gresit-o si el bine.
Din päcate, cariera lui Mihai Bica în cinema a rämas nesemnificativä. Leru, în "O varä cu Mara", de Cornea (rolisor bun, într-un fâs de film)... Mai târziu, janghina aia de buticar fu.tangiu din "Dragoste si apä caldä" de Mironescu, productie Daneliuc - din nou, rol principal bun într-un film nul.
Ce mai stiu, e cä acum vreo zece ani era directorul Teatrului din Sibiu.
Un actor bun, care din päcate s-a pierdut... Poate nu-i târziu - dar... cine stie?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2005, 21:57   #6
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Pitbull:
MIHAI BICA.
Impresionanta biografie, n-am auzit de el ....
Originally Posted by Pitbull:
de Mironescu
Initial am crezut ca e vorba de tristul care a regizat Calculatorul marturiseste ('88 ) :sick: . L-am cautat pe google, jegu' amintit mai sus e in regia lui Mircea George Cornea. Intre timp mi-am amintit ca Mironescu a "regizat" Martorii disparuti cu Szobi Cseh - singurul film in care cascadorul (cc) are pretentii de actor. Aceste doua filme (pe langa multe altele) intra cu gratie in categoria jeguri absolute bastinase (@Pitbull - astea merita un topic in care sa ne spargem in informatii, de dragul de a le mai aminti cineva pe undeva.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2005, 22:16   #7
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Coincidentä: frectia aia de "Calculatorul märturiseste" (titlu initial: "Urma stergätorului de urme" ) era de George (Ginel... Vaginel...) Cornea, cel care l-a distribuit pe Bica în "O Marä cu vara" - ää... invers. Da' asta, asa, doar ca sä ne mai spargem în informatii, vorba ta.

In esentä, ambele noastre mesaje, luate împreunä, spun acelasi lucru:
Cä un actor foarte bun (l-am väzut pe scenä, l-am remarcat si în rolisoarele din filme proaste, l-am avut si în fata camerei video la probe), s-a pierdut în peisaj, si acum nimeni nu mai stie de el... si e päcat.
Mai on-topic de-atât, ce-ar putea fi? Si mäcar pentru valoarea lui potentialä, Mihai Bica merita un topic. Cä topicul n-o sä träiascä mult... nu e vina lui.
DACA oarece sibieni pot vorbi ceva despre unele roluri de-ale lui la teatru, care sä poatä dovedi cä actorul de altädatä mai existä (si existä bine!), chiar INSIST s-o faceti. Din päcate, n-am mai fost la Sibiu din 1978...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2005, 22:27   #8
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Pitbull:
s-a pierdut în peisaj
Asta poti sa spui (mie mi-ai spus-o si in particuler) si despre protagonistul tau, care a ajuns sa faca un fel de penibil teleshoping (sau cum dracu' s-o chema) live pe ETNO TV :w00t: .
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2005, 22:47   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Exact! Nu este altul decât - vezi mai sus - Laurentiu Lazär, pentru prieteni Puiu Lazär, pentru intimi Pulazär. Un actor EXTRAORDINAR si un om MINUNAT. Si din päcate, tara-l stie dându-se rotund cä vai ce bine-i merge lui de când ia Prostamol Uno! Zäu cä s-a si brodit! Prostatä, prostitutie, si alte prostii... Da' ce sä-i faci - si actorii e oameni; nu träieste cu aer.
Lasä, bine cä le plouä cu bani Mugurilor Mihäescu si altor Garci! (Apropo de confuziile de valori, si de "ce lume tälâmbä / ce dreptate strâmbä".) Toate-s praf, lumea-i cum este, si ca dânsa suntem noi.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2005, 23:02   #10
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Pitbull:
Prostatä, prostitutie, si alte prostii...
Asta poti sa spui si despre Andrei Duban. L-am vazut in Sase personaje în cautarea unui autor. Nu stralucea dar mai avea o sansa.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2005, 01:31   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mda, "Zuzuc"... Care la al doilea film al meu mi-a dat o probä superbä, iar la filmare, exact aceeasi secventä a ratat-o total... Se mai întâmplä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2005, 21:28   #12
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
L-am vazut pe Mihai Bica in mai multe piese de teatru la Sibiu...Mi-aduc aminte acum de Don Quijote si de Sinucigasul (Nikalai Erdman). Din pacate prestatia lui a fost medie...Nici in calitate de director al teatrului Radu Stanca nu a fost un bun administrator, drept urmare ia luat locul Constantin Chiriac. Stiu ca de vreo 5 ani s-a pierdut in Bucuresti, dar nu stiu ce face efectiv.
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2005, 00:15   #13
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Aha... Multumesc de informatii.
Cine stie, poate-l mai väd pe undeva.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells