Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Oct 2012, 19:15   #1521
Vortex
Veteran
 
Vortex
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 214
Bai,demult tot imi curg ochii la diferite retete pe care as incerca sa le realizez,dar ma tine constiinta inapoi ca stiu ca dau in bara si arunc tot la gunoi,dar ma pasioneaza dom'le si vai!ce n-as da sa am pe cineva sa ma invete..foarte interesant thred-ul
__________________
“We live only to discover beauty. All else is a form of waiting.”
Vortex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2012, 19:47   #1522
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
vad ca nu mai prididiti cu dedicatii de tot soiul. cum cele literare sunt ultimele scornite si plasate intr-un topic nou-nout, m-am gandit imediat ca as putea sa le dedic si eu (cu ce ma pricep sa fac mai bine), Malombrei si lui Federico, cate o ciupercuta cu orez. sper ca sa alunece mai bine lectura, de care, ei sunt pasionati pana la refuz!
IMG_0076 (2).JPG
IMG_0080 (2).JPG
IMG_0097 (2).JPG
IMG_0090 (2).JPG
IMG_0092.JPG
chiar daca mancarurile gatite de mine sunt profanare, uneori si aristocratii pot uita manierele alese, lingandu-se pe ascuns...pe bot.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2012, 09:10   #1523
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
mda, iar palesc de pofta aici. bv revene
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2012, 19:38   #1524
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
as minti sa spun ca sunt o mare amatoare de mancaruri cu conopida, dar, toamna, cand tarabele pietarilor sunt doldora cu aceasta leguma care nu poate lipsi cu nici un chip din butoiul cu gogonele puse la murat, mi se face dor si pofta de a simti gustul ei altfel de cel acru, asa cum este cel al conopidei murate.
asadar, de 2 lei am cumparat ditamai capatanoaia. mi-a ajuns si de o supa si de-o combinatie cu morcov si fasole verde, lang-o bucatica de fripturica.
puteti incerca si voi. nu este mare lucru si nici nu va sleieste de puteri. in plus, rezultatul va fi ceva diferit de ceea ce mancati aproape zilnic, asta daca nu va place conopida atat de mult, incat sa va avantati dupa ea prin supermarket,in toiul iernii sau verii...
IMG_0082.JPG
IMG_0091.JPG
IMG_0108.JPG
IMG_0093.JPG
IMG_0096.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2012, 20:16   #1525
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
am capatat obiceiul de a mamaligi in fiecare seara de duminica si nu ma sfiesc sa va pun poze cu terciul rezultat si garnitura aferenta. de data asta am pus-o de-o pastrama, cumparata fara premeditare, hotarandu-ma in timp ce baleam in fata vitrinei din magazin....
IMG_0119.JPG
IMG_0125.JPG
IMG_0129.JPG
IMG_0133.JPG

Last edited by rvn : 04 Nov 2012 at 20:21.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2012, 18:02   #1526
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
As deschide un topic de mic dejune, masa mea preferata dar cum probabil as fi singura care sa pun poze, zic ca l-am si deschis.

Suc facut proaspat, de morcovi si alte chestii, care arata oribil si nici gust bun n-are, dupa cum mi s-a reprosat eu sint de alta parere, dar sint minoritara.



Super simplu de facut, chiar de luat la lucru, germenii aia sint productie proprie 99%, adica semintele sint cumparate. Daca ar exista interes pentru cum se fac poate as pune poze, as mai si scrie 2-3 cuvinte, dar am vazut eu ce succes au retetele mele

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2012, 16:11   #1527
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
somon ?
mi-e foame tare...
dar ce`i pata aia neagra de pe paine?
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2012, 16:30   #1528
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Bai dar chestii mai rafinate precum semintele de 1.5 ron /punga de 200g din Kaufland nu haliti ?? E totusi seara de CL .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2012, 17:34   #1529
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
reivan, da e somon afumat. Pata neagra e o bucata de maslina - piine cu masline, cumparata evident.

Apropos de ce zice bremen, decit un kg de seminte din alea cu o tona de sare pe ele, mai bine citeva bucatele de somon Iar in 2-3 lingurite de seminte incoltite ai tot atitea vitamine si minerale cit intr-un castron de salata, fara sa simti ca ai stomacul plin. Sint si extrem de ieftine. O punguta de seminte costa 2-3 dolari si te tine saptamini sau luni. Iar in afara de seminte mai ai nevoie doar de apa si bunavointa. Si bineinteles trebuie sa le iubesti si sa le ingrijesti ca pe niste copii ce sint

Stiu ca nimeni n-a cerut, dar uite portia cea noua pe care am "gatit-o"



Si un alt mic dejun

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2012, 17:37   #1530
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by bremen1980:
Bai dar chestii mai rafinate precum semintele de 1.5 ron /punga de 200g din Kaufland nu haliti ?? E totusi seara de CL .
ba da. tot ce se afla gratis la tonetele promotionale ale firmelor din Carefura, Selgroasele si Metro.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2012, 23:54   #1531
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Putin dulce, pentru oricine are nevoie

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2012, 00:12   #1532
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
anaemona, ce sunt seminţele acelea?

eu am încercat să fac grîu încolţit. dar cum sunt acasă numai dimineaţa şi seara tîrziu şi acolo trebuia schimbată apa din 6 în 6 ore, n-a ieşit nimic. dar dacă nu le trebuie mai mult de un weekend ca să iasă rădăcinuţele alea, no, asta e, mai stau şi pe acasă. sau car borcanul după mine . merg cu iaurt?

rvn, mersi, acuma am văzut. tre să iau şi eu zenitul să fac nişte poze la ceaiul ăsta de urzici, că are un verde aşa de faaain.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2012, 01:06   #1533
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mal, semintele mele sint alfalfa - lucerna si mustar. Sint enorm de multe seminte pe piata si poti incerca orice. Eu fac curent naut incoltit. Poti incerca fasole cu boabe mici. Griu n-am incercat niciodata. Am incercat hrisca, care e excelenta, dar nu-mi place pentru ca toate spalaturile alea ii scad valoarea nutritiva, o multime de vitamina B se pierde cu toate clatirile cu apa, pentru ca e o grina gelatinoasa, se inmoiae f. usor. Am mai incercat fenugreek, care e iarasi excelent, nu stiu cum se traduce, indienilor le place mult. Chiar am vazut de curind un documentar, Welcome to India, in care arata cum cultiva pe plaja, direct pe nisip si cit creste in 3 zile, e incredibil.

Sa revin la subiect si intrebari. Lucerna, trifoi, mustar - testate de mine cresc asa cum le vezi in 3-4 zile. Pui semintele seara in apa si scurgi apa dimineata. Apa trebuie scursa f. bine, altfel prind mucegai, poate asta a fost problema ta. Primele 2 zile le tii la intuneric, apoi le pui la lumina sa se inverzeasca. E de ajuns sa le clatesti de 2 ori pe zi - apa scursa f. bine. Trebuie sa pui niste voal rezistent, plasa, ceva prin care semintele sa nu cada cind le speli si sa poti face asta super rapid - intr-un minut, inainte sa pleci din casa dimineata. Daca vrei neaparat le clatesti inca de 2 ori seara, daca nu, la 12 ore. Cind cresc mai maricele, dupa 2 zile, poti sa schimbi plasa initiala cu ceva cu gauri mai mari, prin care sa se scurga coaja semintei, care e usor amara si sa ramina doar partea frageda, verde. Atunci trebuie sa le clatesti ceva mai mult ca sa se intimple asta. In primele 2 zile o apa e suficienta.

Merg cu iaurt, pe piine, in salate, pe orice e cremos, in supe, dar puse la sfirsit, nu gatite. Daca iti faci smoothies merg si acolo, dar mie nu-mi plac.

Merge la fix ceaiul de urzici aici. Le-ai cules tu sau le-ai cumparat? Eu mi-am plantat, dar anul asta abia am avut productie de citeva ceaiuri, la anul cred ca doar din asta beau.

Sfat: culege urzicile sa faci ceai cind sint maturizate, inainte sa infloreasca, nu neaparat imediat ce sint fragede si sint bune de mincare. Inainte sa infloreasca au cea mai mare potenta.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2012, 18:01   #1534
SakuraBlack90
Junior
 
SakuraBlack90
 
Join Date: May 2011
Posts: 44
Anaemona pentru o secunda am crezut ca-ti lipseste ceva apoi m-am gandit ca nici eu nu sunt prea sanatos ca sa te pot admira
Placinta cu mere pfai... deja balesc pe tastatura
Semintele ...hmmm o sa incerc si eu intr-o zi dar nu prea curand. As incerca niste seminte de dovleac coapte sau floricele.
Te rog eu pune si niste poze cu "fenugreek" sa vad si eu cu ce se mananca
SakuraBlack90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2012, 19:50   #1535
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Prea artistica poza..nu inteleg cu ce e "dulcele "
mi-e asa poftaa ..
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2012, 20:15   #1536
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Placinta cu mere.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2012, 19:24   #1537
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
anaemona, mulţam fain pentru informaţii. da, cred că problema cu grîul a fost că trebuia scurs mai bine. eu mergeam pe ideea că mai bine mai mult decît deloc . încerc de data asta cu corecţiile de rigoare. şi încerc şi cu alte tipuri de seminţe, să văd ce găsesc prin plafaruri. e bine că merg cu orice, orice merge cu orice şi poate fi cît mai repede întins / tocat / presărat / amestecat şi mîncat e binevenit
urzica o cumpăr în pachete de la magazine naturiste şi nu cred că ştiu cei de acolo cînd o culeg producătorii, sau poate ştiu, data viitoare îi întreb. interesantă ideea cu creşterea urzicilor. taică-meu îşi mai făcea într-un timp rezerve de frunze de zmeur şi coacăz pentru ceai, dar tot timpul uit să-mi iau şi eu o pungă.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2012, 12:32   #1538
jansic
Guru
 
jansic
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bright Side of the Moon
Posts: 1,026
Breakfast

jansic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2012, 18:16   #1539
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
In asteptarea pozelor cu sarmale, salate de boeuf si alte bunatati...

O salata, ca-i mai simplu de gatit:



Si inca una:



Nu eu am facut pastele, da' macar le-am mancat. E o realizare si asta.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2012, 19:38   #1540
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Cine a facut pastele? Ce-s alea, scoici? Nu se zice ca ajuta la...? Sau alea-s stridiile?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells