Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Sep 2012, 16:11   #141
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by reivan:
am citit regulamentul dar pentru capul meu sec e cam greu de prieceput.
Deci daca vreau sa ma inscriu spun doar " Vreau si eu nenea te roooooooooooog ?
Un rezumat: trebuie sa votezi de doua ori inainte de a avea voie sa te inscrii.

Marcus, nu provoca omul.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2012, 16:13   #142
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
ok , o sa devin un domn..poate-mi schimb si avatarul
si tot nu inteleg de ai cu mine

L.E multumesc Twinsen.
Ma bucur ca mai sunt si oameni normali pe aici :-s

Last edited by reivan : 03 Sep 2012 at 17:05.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2012, 22:22   #143
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Vreau si eu sa ma reinscriu. Ma dernajeaza ca sunt pe ultimul loc in clasament
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2012, 22:25   #144
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
You're back, MinRep.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2012, 22:37   #145
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by MinRep:
Vreau si eu sa ma reinscriu. Ma dernajeaza ca sunt pe ultimul loc in clasament
perfect. deranjament cat mai profund!
T., eu de ce nu apar pe lista reinscrisilor??????

Last edited by rvn : 10 Sep 2012 at 22:40.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2012, 22:46   #146
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by rvn:
T., eu de ce nu apar pe lista reinscrisilor??????
Pai cand ai cerut sa te reinscrii?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2012, 14:05   #147
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by rvn:
T., eu de ce nu apar pe lista reinscrisilor??????
Pai cand ai cerut sa te reinscrii?
ah, uit mereu ca daca vrei ceva, trebuie sa ceri.
cer, na!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2012, 14:31   #148
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Vezi, a avut dreptate cine a spus: "cere si ti se va da".
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2012, 20:30   #149
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
Adica Iisus.

/ Am si eu o propunere. La finalul turneului ar fi interesant sa-si faca fiecare un top 5 alcatuit din filmele inscrise in competitie, iar apoi, in functie de cum va arata topul final, userii care au propus filmele de pe primele locuri sa primeasca un mic bonus la coeficient.
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2012, 09:10   #150
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
@loud.rocks
N-ar fi corect pentru ca foarte putini useri au vazut toate filmele. Daca cineva a vazut doar cele mai proaste 5 file din turneu va vota pentru ele, afectand scorul celorlaltor filme.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2012, 15:03   #151
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Reinscrie-ma si pe mine te rog, Twinsen.

ah, OK

Last edited by oneflyride : 28 Sep 2012 at 15:07.
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2012, 15:05   #152
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Conform regulamentului, trebuie sa votezi de doua ori inainte de a avea voie sa te reinscrii.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2012, 22:49   #153
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Dorinta mea de a ma ocupa de acest turneu scade cu fiecare saptamana in care e un sigur comentariu la film. Pana la urma atat turneul (cat si cinemagia ca forum in general) e ceea ce facem noi din el.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2012, 10:13   #154
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
Mda, programul incepe sa devina din ce in ce mai incarcat pentru toata lumea.. Eu cel putin luna trecuta am reusit sa vad doar doua filme, si alea la cinema, deci in afara concursului acesta sau a celui iconoclast...
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2012, 10:20   #155
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Nu cred ca de vina e programul incarcat ci..lenea. Asa cum se gaseste timp pentru postarea atat de frenetica la Cadre preferate...., Recunoaste filmul..Recunoaste personajul..unde e o adevarata intrecere, se poate gasi si pentru a scrie cateva randuri despre filme. Dar e mult mai comod sa se gaseasca scuze..
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2012, 18:45   #156
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Imi cer scuze anticipat daca sunt negativist si descurajant dar... teoria mea e ca exista ceva putred in insasi esenta intregii idei.
omudindulap a pus odata cu foarte mult fler punctul pe i. El nu participa fiindca nu-i plac temele pentru-acasa. M, de asemenea, vorbea candva despre vitalitatea libertatii si spontaneitatii ca ingrediente in tot ce tine de pregrinajul nostru de cinefili. And I think she was on to something. E un aer de mecanicism, o atmosfera cazona in toata treaba asta... si asta se bate-n cap cu ceea ce au in vedere din capul locului consumatorii de arta in general. Sa-ti faca altii programul si-nca pe termen lung... that kinda kills it. Pauline Kael, also, zicea in Eseul Ei ca se simte terifiata in fata ideii de a-si bate-n cuie in agenda, cu un car de zile inainte, la ce film o sa se uite.

Dar, in ce ma priveste, eu as mai fi putut trece peste asta din cand in cand. Timpul si lenea la fel. Isi baga si ele coada, dar nu pot sa urlu la luna de frustrare din cauza asta. La mine principalul motiv e incompetenta. Nu mai intelg critica de film. Dac-am inteles-o vreodata. Abia mai pot sa scot cu forcepsul doua trei propozitii despre un film. Si alea cvasi-oligofrene. La All That Jazz , de exemplu, chiar incercasem. Revazusem filmul de doua ori chiar. Am citit chestii despre el, m-am gandit, dar - nihil, at the end of the day. Nu stiu ce-am. Si-am citit o groaza de chestii in domeniu. Cred ca m-am imbolnavit de trained incapacity. Sintagma introdusa - nu rade, ma - de autorii Studying Contemporary American Film: A Guide For Movie Analysis.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2012, 21:38   #157
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Federico:
E un aer de mecanicism, o atmosfera cazona in toata treaba asta... si asta se bate-n cap cu ceea ce au in vedere din capul locului consumatorii de arta in general. Sa-ti faca altii programul si-nca pe termen lung... that kinda kills it.
Oh, da. Threadul despre Kontrol are in clipa asta vreo 140 de vizualizari, desi nu s-a postat decat un singur raspuns. Presupunand ca fiecare s-a uitat in el de doua ori, adica o data cand l-am dechis si o data la raspuns, putem estima ca vreo 70 de oameni l-au citit. Vrei sa-mi spui ca din aia 70 de oameni, nimeni nu voia sincer si din libertatea lui de cinefil sa vada un film de 7.6 pe imdb, care are si regie excelenta, actori buni si destul divertisment? Sau ca, vezi doamne, ar trebui sa traim autistic experientele noastre cinefile alegand sa ne inchistam doar in ce vrea muschiul nostru sa vada si respingand ce ne recomanda alti cinefili?
Originally Posted by Federico:
Nu mai intelg critica de film. Dac-am inteles-o vreodata. Abia mai pot sa scot cu forcepsul doua trei propozitii despre un film. Si alea cvasi-oligofrene. La All That Jazz , de exemplu, chiar incercasem. Revazusem filmul de doua ori chiar. Am citit chestii despre el, m-am gandit, dar - nihil, at the end of the day.
Federico, tu chiar crezi in povestea asta cu critica de film? Eu ca programator am intrat in contact cu modul in care sageata aia numita cursor se misca pe ecranul monitorului tau. E un lucru simplu, nu? Misti de mouse si se misca si sageata pe ecran! Ei bine, in spate complexitatea e remarcabila. La fiecare miscare a mainii tale pe mouse mii de mesaje se trimit intre sute de componente care le "citesc" si eventual "fac ceva" in consecinta. Totul pentru ca o singura mica sageata sa sa miste pe un ecran. Creierul meu ar fi complet depasit daca ar trebui sa proceseze tot ce se intampla in softul calcularului cand se misca o mica sageata pe ecran. Si tu crezi ca vreun om e capabil sa faca vreo critica obiectiva a unui film care contine miliarde de forme si culori si oameni si poveste si montaj si sunet si muzica etc etc?

Sau ca sa te iau pe un domeniu "uman", de ce crezi ca psihologia n-a reusit pana acum sa ajunga la o teorie unanim acceptata si de fapt ramane foarte ancorata in speculatii si efecte pe care nu si le poate explica sau reproduce constant? Din acelasi motiv, complexitatea psihicului uman e astronomica, dar chiar si asa e depasita incomparabil de complexitatea lumii care il inconjoara.. Si tu ai vrea ca nea criticu' de film sa-ti serveasca nu stiu ce afirmatii obiective, revelatii sau explicatii?

Traba cu "critica de film" la turneu e foarte simpla: te uiti la nenorocitul ala de film si zici ce ti-o trecut prin cap cand l-ai vazut! Si alegi alb sau negru, adica thumbs up sau thumbs down. Greu, Doamneee....

Last edited by Twinsen : 29 Oct 2012 at 21:41.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2012, 17:56   #158
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Federico:
Dar, in ce ma priveste, eu as mai fi putut trece peste asta din cand in cand. Timpul si lenea la fel. Isi baga si ele coada, dar nu pot sa urlu la luna de frustrare din cauza asta. La mine principalul motiv e incompetenta. :[/b].
as da orice ca motivele sa fie astea si pentru mine. incompetenta este culmea euforiei creatoare. cu alte cuvinte, poti scrie tot ce-ti trece prin cap, fara sa-ti pese prea mult de ceea ce cred altii.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2012, 11:36   #159
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Twinsen:
Federico, tu chiar crezi in povestea asta cu critica de film?
Pai, avand in vedere ca analizele lui Rob Ager (thanks, Win) la The Shining si The Exorcist m-au bagat in sperieti mai rau decat filmele insele... Sau cand l-am descoperit pe Niles Schwartz (s-a lasat muistu' intre timp) mai ca n-am avut si o erectie... Sau ca cronica-video a lui Zizek pentru Children of Men, Bordwell la Gertrud si A Man Escaped, Jim Emmerson cu critica de montaj a unui pasaj de actiune din TDK (cautati: 'In the Cut' ) imi pun carbuni incinsi intre fund si scaun... Sau ca Gorzo m-a convins sa vad un film de care nu voiam s-aud initial si pe care aveam sa-l vizitez ulterior de vreo 12 ori... se poate spune ca da, cred.
Originally Posted by rvn:
incompetenta este culmea euforiei creatoare. cu alte cuvinte, poti scrie tot ce-ti trece prin cap, fara sa-ti pese prea mult de ceea ce cred altii.
E un sambure de adevar in ce spui tu aici, rvn. E pe principiul: the only thing that interferes with my learning is my education. Dar in cazul meu: 'cronicile' incompetentilor precum iiii (nu vreau sa jignesc, serios, I'm just stating a fact) ma fac sa-mi doresc sa nu ma fi nascut, pe cand celelalte... vezi mai sus.
Quote:
Treaba cu "critica de film" la turneu e foarte simpla: te uiti la nenorocitul ala de film si zici ce ti-o trecut prin cap cand l-ai vazut! Si alegi alb sau negru, adica thumbs up sau thumbs down. Greu, Doamneee....
Pai, si-atunci care mai e ideea? Daca nu putem sa ne aruncam unul altuia decat platitudini de-asta fara niciun dram de provocare congitiva? Anyway, eu sunt 'cazut', am muscat din Pomul Cunoasterii, nu mai pot sa zic ca 'filmul e realist, misto filmat si actorii naturali' fara sa-mi vina sa-mi zobr creierii de jena.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2012, 12:03   #160
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Federico:
nu mai pot sa zic ca 'filmul e realist, misto filmat si actorii naturali' fara sa-mi vina sa-mi zobr creierii de jena.

I feel you bro. In prinicipal de asta nu mai scriu nici eu, ca filmele oricum le vazusesem (in afara de cel propus de karenin), dar nu reusesc sa ma motivez indeajuns incat sa-mi pierd destul timp ca sa scot ceva coerent. Nu de alta, dar cand n-ai talent si nici experienta la scris iti ia ceva timp sa bagi 2 vorbe de suflet.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells