Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Feb 2006, 19:43   #81
cine-fill
Novice
 
cine-fill
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 16
Prime - un posibil candidat.
cine-fill is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 09:37   #82
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Originally Posted by SPINNING:
As zice si eu Brokeback Mountain.In fond...it's all about love...

Mai degraba all about lust. Dar ma rog, like that all saying goes, "what you call love, I cal sex". 8)
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 18:15   #83
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Quote:
BROKEBACK MOUNTAIN se pune?

se pune ! chiar voiam sa-l propun - 'bb mountain' este probabil cea mai buna poveste de dragoste din ultimii ani or so (chiar daca si 'gegen die wand' si 'bin jip' mi-au placut ENORM). adica intensa, inedita, tulburatoare.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2006, 20:45   #84
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
probabil au mai fost mentionate, dar here it goes:
Before Sunrise & Before Sunset (cel mai finut, inteligent, profund si rafinat duo de filme de dragoste)
Lost in translation

Eternal sunshine of the spotless mind

In the mood for love

Edward scissorhands

wild at heart
(nu pot s cred k lumea a pus mulholland drive si a wild at heart-ul lui lynch (daca tot se vroia lynch). mi se pare un gest de teribilism sa apreciezi o relatie de lesbianism, obsesiva, compulsiva si neimpartasita (si aflata si in plan secundar la prima vizionare a filmului) mai mult decat o relatia de dragoste aflata in prim plan-ul unui film aprox. la fel de bun)
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2006, 14:19   #85
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
Originally Posted by notorious:
Quote:
BROKEBACK MOUNTAIN se pune?
se pune ! chiar voiam sa-l propun - 'bb mountain' este probabil cea mai buna poveste de dragoste din ultimii ani or so adica intensa, inedita, tulburatoare.

De ce nu s-ar pune ? Eu am avut senzatia tot filmul ca Ennis si gay in aceeasi fraza e un paradox ( senzatia imi apartine si nu cred ca merit critici pentru asta ) . Mie mi s-a parut o poveste de dragoste si ... atat , nimik mai mult ( o poveste foarte frumoasa )

Deci filme de dragoste :

Love Actualy

Moulin Rouge

Lost in Translation

Ethernal Sunshine of the Spotles Mind

Brokeback mountain desigur ( traducerea mi se pare un pic fortata , ca sa fiu dragut )

si ar mai fi vreo cateva de care nu imi amintesc chiar acum
__________________
Some times I miss you so much ... i can hardly stand it
Felix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2006, 23:34   #86
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Felix:

Deci filme de dragoste :


Lost in Translation



?????????...think again
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2006, 09:43   #87
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
M-am gandit bine inainte sa scriu ... da eu am avut senzatia ca e un film de dragoste ... acu e doar senzatia mea , proprie si personala :lol:
__________________
Some times I miss you so much ... i can hardly stand it
Felix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 20:30   #88
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Adaug si eu: "2046", "Reconstruction", "Un Long Dimanche de Fiancailles", "Smiles of a Summer Night", "L'Appartement", "Punch Drunk Love", "Matrimonio all'italiana". Am revazut de curand "Before Sunrise"+"Before Sunset" , sublime!
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 20:48   #89
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
mi-am adus aminte de curînd de un serial mai vechi: Pasãrea Spin (The Thorn Birds).
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 20:55   #90
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Terror_IST:
Adaug si eu: "2046", "Reconstruction", "Un Long Dimanche de Fiancailles", "Smiles of a Summer Night", "L'Appartement", "Punch Drunk Love", "Matrimonio all'italiana". Am revazut de curand "Before Sunrise"+"Before Sunset" , sublime!
cu 5 din cele menþionate sunt foarte de acord, sunt ºi favoritele mele (totuºi, dacã 2046, de ce nu ºi In the Mood for Love?), cu Un Long Dimanche nu prea. pe celelalte 3 nu le-am vãzut. le iau ca pe recomandãri. mersi.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 21:11   #91
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Cu multa placere! Am vazut ca mai multe persoane au amintit de "In the Mood for Love" sau "Lost in Translation" asa ca m-am gandit ca nu are sens sa le repet si eu. Mie mi-a placut "Un long Dimanche..." (Audrey Tautou, regia impersonala, izul de Hemingway) desi nu se ridica la nivelul lui "Amelie".

On Topic: Daca stau bine si ma gandesc pe fond muzical de la David Bowie si "Lost Highway" avea o poveste de dragoste (esuata) la radacina.
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 21:58   #92
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by Felix:
Originally Posted by notorious:
Quote:
BROKEBACK MOUNTAIN se pune?
se pune ! chiar voiam sa-l propun - 'bb mountain' este probabil cea mai buna poveste de dragoste din ultimii ani or so adica intensa, inedita, tulburatoare.

De ce nu s-ar pune ? ... Mie mi s-a parut o poveste de dragoste si ... atat , nimik mai mult ( o poveste foarte frumoasa )

LOOOOOOOOOOOOOOOOOL
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 22:09   #93
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Cinemania:
Originally Posted by Felix:

Deci filme de dragoste :


Lost in Translation



?????????...think again

poti sa-ti cer sa argumentezi afirmatia?


@Terror_IST

Tocmai spuneam cu cateva post-uri mai sus de al tau sau incercam sa evidentiez includerea excesiva a unor filme care in ciuda multor calitati si/sau defecte sunt departe de a fi catalogate drept possibly the "greatest love movies...", cele mai multe datorita faptului ca iubirea (fie ea cum o fi) nu ocupa un loc principal in economia filmului....
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2006, 00:10   #94
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
@supastar

life crisis analysis...pe cei 2 ii leaga doar izolarea de sotie/sot...ca apare o scanteie intre ei nu inseamna ca LiT e un love story
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2006, 02:52   #95
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Of course Lost in Translation is a love story! A 'small' one, sure, ain't this though worth A LOT? Asta mi-duce aminte de o replica din "Pieces of April" cand mama in masina zice ca n-a avut nici un moment fericit cu fie-sa, la care batrana, pe care toti o credeau cam debila, puncteaza decisiv: "One moment could be A LOT".

Ce-aveti frate cu Lost in Translation, de ce nu va place? Eu ador filmul asta.... Adica cum, sa zic asa, va place Before sunrise & co. si nu va place Lost in Translation??
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2006, 03:00   #96
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by europe_east:
Ce-aveti frate cu Lost in Translation, de ce nu va place? Eu ador filmul asta....

scumpa mea, Europa nostalgica, linisteste-te, ca nu esti singura. si mie imi place Lost in Translation. ai intelegere pt reactiile (era sa zic nesimtirea) celorlalti...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2006, 08:15   #97
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Originally Posted by Supastar:
cele mai multe datorita faptului ca iubirea (fie ea cum o fi) nu ocupa un loc principal in economia filmului....

Eu unul cred ca in "Lost Highway" iubirea ocupa un loc mai mult decat important in economia filmului. Fred Madison isi iubeste sotia, ea il insala, el o omoara dupa care e inchis si in inchisoare deoarece nu poate concepe ca a comis o crima din pasiune, subconstientul lui dezvolta o noua identitate. Existenta (chiar daca virtuala) readusa pe linia de plutire este zguduita cand se indragosteste de o femeie interzisa and all hell breaks lose David Lynch style. In fond totul se intampla pentru ca Frd Mdison si-a iubit prea mult sotia, nu?
Iubirea (sau mai bine zis pasiunea) lesbiana din "Mulholland Dr.", desi se desfasoara la nivel oniric mascheaza cele doua extreme ale unui personaj zdrobit de intrigile si deceptiile de la Hollywood. Acolo e mai mult iubire de sine (a se vedea scenele cu masturbarea si respectiv jocul erotic al celor doua fete).
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2006, 10:19   #98
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by herbert:
Originally Posted by europe_east:
Ce-aveti frate cu Lost in Translation, de ce nu va place? Eu ador filmul asta....

scumpa mea, Europa nostalgica, linisteste-te, ca nu esti singura. si mie imi place Lost in Translation. ai intelegere pt reactiile (era sa zic nesimtirea) celorlalti...

:hmm:

daca nu esti de acord cu o parere despre un film nu inseamna ca nu iti place filmul respectiv, right?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2006, 13:41   #99
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.ballad of jack and rose. dragostea obsesiva dintre fiica si tata (amplificata in cazul fetii), coplesitoare prin inocenta.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2006, 14:55   #100
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
@europe: evident, nu. e ca diferenþa între ceva mort ºi ceva viu. cam care ar fi pretextul tãu pentru a le compara? faptul cã personajele se aflã într-o þarã strãinã? În LiT avem doi plictisiþi de viaþã aflaþi într-o camerã de hotel nu ºtiu de unde. puþin mã intereseazã cã e în Asia sau în altã parte. nu interacþioneazã cu cultura respectivã. nu se simt bine în ea. în BS&S avem doi tineri de vîrstã apropiatã care iubesc viaþa ºi o vãd totul ca pe o miracol, reflecteazã, interacþioneazã cu cultura ºi civilizaþia localã (Viena, respectiv Paris). ºi legãtura actorilor are ceva imaterial. filmele sunt aproape biografice pentru fiecare din ei ºi pentru regizor. în LiT cei doi sunt ca niºte funcþionari care-ºi fac treaba, îºi joacã rolurile ºi nimic mai mult iar regizoarea o însetatã de premii care aplicã reþete pentru a le obþine. îi poate impresiona doar pe emigranþi, în nostalgia lor. pe mine nu mã pot atinge falsuri de astea.


@terror: sunt un fan Lynch ºi i-am vãzut absolut toate filmele (scurte ºi lungi), dar în general nu prea îl vãd capabil de romantism autentic. El are alte pãsãrici care îl obsedeazã. poate singura excepþie e Wild at Heart care e oricum ecranizare. nu-i aparþine povestea. În Lost ºi Mulholland nu gãsesc 'iubirea' decît ca pretext (ºi pentru cã ea existã în viaþa realã) pentru ideile specifice lui Lynch
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells