Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Jan 2012, 07:50   #121
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Oldman si Dujardin sunt de trei ori mai buni decat jocul fara vlaga al lui Clooney din The Descendants.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2012, 10:11   #122
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Premiul asta de ieri lasa loc de ceva indoieli la Oscar, mult mai mult decat cel de la actrita in rol principal unde probabil tot Viola Davis o sa castige. Cele de loc secundar sunt deja stabilite de mult timp... acum au fost cel mai tare confirmate.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2012, 15:59   #123
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Daca Viola castiga, ar face bine sa se gandeasca la un alt fel de discurs, cel de la SAG a fost bleah , parca prea cerseste Oscarul ala. In rest, acum e mult mai interesanta competitia la Best Actor, ne indreptam spre o noapte mare a Artistului, mai ales avand si suportul lui Harvey.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2012, 17:58   #124
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Originally Posted by buticut:
Daca Viola castiga, ar face bine sa se gandeasca la un alt fel de discurs, cel de la SAG a fost bleah , parca prea cerseste Oscarul ala. In rest, acum e mult mai interesanta competitia la Best Actor, ne indreptam spre o noapte mare a Artistului, mai ales avand si suportul lui Harvey.

Pai avand in vedere ca e cel mai bun film de la Oscaruri si care chiar le merita,sa speram ca o sa fie noaptea numai a lui.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2012, 20:10   #125
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Eu nu înțeleg de nicio culoare ce e cu Artistul ăsta.
Nu l-am văzut, dar a fost bătut și la Cannes și nici n-a luat așa multe premii ale criticilor. Nu mai vorbesc de faptul că box officeul e foarte slab. Cu alte cuvinte puținora le place.

N-am nimic cu tipii ăia, filmele cu OSS 17 sunt geniale, dar ălea n-au luat nimic. Și acum iau premii în stânga și-n dreapta?

Sigur, ca de obicei filmele cărora li se face cea mai multă publicitate câștigă, dar de unde au ăia atâția bani să promoveze The Artist?
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2012, 20:40   #126
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Mie mi-a placut foarte mult The Artist si din partea mea poate sa ia ce premii vrea, ca nu ma supar . Daca Oscarurile ar tine cont de popularitate, am avea iar castigatori precum Rocky in detrimentul unor filme precum Taxi Driver. In plus, The Artist se bucura de sprijinul lui Harvey Weinstein si asta nu e de lepadat.

http://www.deadline.com/2012/01/osca...n-the-vod-age/

Oricum anul asta filmele nominalizate s-au descurcat slabut la Box Office. Cel mai rasarit e The Help, singurul de altfel care a facut peste 100 de milioane.

The Help Buena Vista $169,613,000
War Horse Buena Vista $75,617,000
Moneyball Sony / Columbia $75,524,658
The Descendants Fox Searchlight $58,848,000
Hugo Paramount $58,691,000
Midnight in Paris Sony Classics $56,453,900
Extremely Loud & Incredibly Close Warner Bros. $21,106,000
The Artist Weinstein Company $16,744,000
The Tree of Life Fox Searchlight $13,303,319
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2012, 21:05   #127
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Dar întotdeauna Oscarurile au fost concursuri de popularitate. Asta e ideea: se felicită între ei pentru că au făcut o treabă bună și au distrat lumea.
Sigur în ultimii 10 ani box officeul filmelor nu a fost mare deloc, dar măcar înțelegeam ce fac. Dar un film franțuzesc, mut, alb negru, fără succes la public, cu succes doar moderat la critici...
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2012, 21:15   #128
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Foarte bine!O palma peste fata pentru mainstream si pentru Hollywood.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2012, 21:32   #129
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Nu înțeleg. Premiile astea chiar sunt date de cei de la Hollywood. E ca și cum tu dacă ai avea de ales între tine și altcineva și l-ai alege pe celălalt ar însemna că îți dai o palmă peste față.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2012, 21:45   #130
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by sergiuseling:
Dar întotdeauna Oscarurile au fost concursuri de popularitate. Asta e ideea: se felicită între ei pentru că au făcut o treabă bună și au distrat lumea.
Sigur în ultimii 10 ani box officeul filmelor nu a fost mare deloc, dar măcar înțelegeam ce fac. Dar un film franțuzesc, mut, alb negru, fără succes la public, cu succes doar moderat la critici...

Asta e ideea, dar inainte se lua mult mai mult in calcul si succesul de Box office. Acum vreo 20 de ani nu cred ca un film cu 'succesul' lui The Hurt Locker ar fi castigat ceva. The Artist n-a fost succes moderat la critici, a fost extrem de bine primit. Inca de cum iesise de la Cannes mi se parea genul de film care ar putea triumfa la Oscaruri, avand in vedere tematica, chiar daca ma temeam ca filmat in alb negru si fara sunet ar putea fi doar un gimmick. Din fericire, n-a fost cazul, fiindca filmul e bun prin merite proprii.

The Artist e atat de appealing pentru ca reuseste pe de-o parte sa ne arate farmecul acelei perioade, din perspectiva actorilor, a publicului aplaudand frenetic si a producatorului incantat de ceea ce vede pe platou, iar pe de alta parte pentru ca sustine ideea ca adaptarea la vremuri noi nu inseamna uitatul trecutului. In timp ce personajul principal este incurajat sa mearga inainte, noi ca spectatori suntem incurajati sa ne revizuim atitudinea fata de filmele din trecut, fara de care nu am putea avea ceea ce avem acum. Tindem sa inaintam, fara sa apreciem asa cum trebuie primele filme care au reprezentat baza cinematografiei. Vedem in paralel decaderea unui artist si cresterea alteia de la o simpla figuranta la o actrita de top. Personajul lui Dujardin mi-a amintit mult de atitudinea lui Chaplin care pentru multa vreme a refuzat sa faca filme cu sonor, desi acestea cresteau tot mai mult in popularitate. La urma urmei, asta stia el sa faca cel mai bine si i-a fost teama de schimbare, dar in cele din urma, s-a gandit ca daca tot e sa faca filme cu sonor, ar trebui sa o faca in stil mare si a scos Marele Dictator . Artistul e un film care nu doar celebreaza acea epoca in particular, ci lumea filmului in general.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2012, 22:07   #131
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Bine primite sunt cam toate. Dar de acolo până a fi apreciate unanim de toți și plasate pe primul loc în mai toate clasamentele ca The Hurt Locker ori The Social Network e cale lungă.

Acuma poți discuta cât vrei filmul și poți să-l lauzi, e clar că sunt unii cărora le place ca și ție sau lui marcusARCUS, dar văzând box officeul nu prea sunt mulți de aceeași părere. În orice caz sunt destui să-i dea premiile astea.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2012, 22:23   #132
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Daca e sa ne luam dupa BO, sunt in minoritate, fiindca dintre cele nominalizate, Copacul si Artistul sunt preferatele mele si ele stau cel mai prost la BO . Mai am de vazut Hugo, care are sanse mari sa urce la mine pe podium si Extremely Loud..., insa al doilea nu cred ca ma va impresiona prea tare, looks too sugarish for my taste.

Apropo de SAG-urile de aseara, nu prea ma pricep la seriale, sunt familiarizata cu cateva, dar nu apuc sa vad multe...insa au fost ridicoli. Pana si Betty White a recunoscut oarecum cat de ridicol a fost sa castige DIN NOU pentru un serial la care nu se uita nimeni. Mai, si mie imi place de ea, e simpatica, dar ce e mult strica. Ce sa mai zic de Alec Baldwin care a castigat pentru a 6-a oara consecutiv, cand pentru Steve era ultimul sezon de The Office. BE a luat ensemble-ul si au urcat vreo 30 de persoane pe scena. Steve Buscemi a castigat din nou si si-a cerut scuze in fata fanilor lui Michael Pitt ...
Paul Giamatti a primit un SAG pentru un rol de 10 minute in care doar clipeste - a si lipsit de la premii, probabil neimaginandu-si ca o sa castige si Kate Winslet a castigat tot ce era de castigat. Macar Jessica Lange m-a convins ca intr-adevar premiile erau in direct si ca nu vedeam o reluare de anul trecut. Jeez, parca nici nu s-au mai obosit sa vada ceva. Macar la filme au mai fost niste surprize, pentru mine Dujardin, iar pentru altii Dujardin + Davis. Eu o vedeam ca favorita in categoria ei, dar multi credeau ca Meryl va castiga. O ceremonie cu momente awkward, printre care si discursul HUH? al lui Mary Tyler Moore. Noroc cu aparitia fetelor din Bridesmaids cu al lor Scorsese drinking game si cu Tina Fey care i-a furat bautura lui Buscemi . Make her a host!
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 30 Jan 2012 at 22:38.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2012, 22:47   #133
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by sergiuseling:
Nu înțeleg. Premiile astea chiar sunt date de cei de la Hollywood. E ca și cum tu dacă ai avea de ales între tine și altcineva și l-ai alege pe celălalt ar însemna că îți dai o palmă peste față.

Hai sa fim seriosi, The Artist e film american, orice ar scrie la distributie.

Cat despre critici:

http://www.rottentomatoes.com/m/the_artist/

http://www.rottentomatoes.com/m/the-social-network/

http://www.rottentomatoes.com/m/hurt_locker/

http://www.imdb.com/title/tt1655442/awards

Last edited by Liviu- : 30 Jan 2012 at 22:54.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2012, 23:41   #134
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
E film francez. Bani francezi (și belgieni), companii de producție franceze, regizor francez, staruri franceze, ce mai vrei? E clar ca lumina zilei, dar probabil că nu vor să-l promoveze ca film francez și de aia te-au indus în eroare.

Cât despre critici, din ce văd au luat premiul de la câteva asociații de critici, celelalte 2 au cam luat de peste tot. Iar reviewurile sună mult mai bine pentru celelalte 2 de asemenea. Uită-te numai la ce cuvinte sunt folosite pentru a descrie filmele. Distractiv, șarmant, încântător, omagiu...
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2012, 00:26   #135
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu m-a indus nimic in eroare. N-am vazut inca filmul, dar tind sa cred ca din cele 100 de minute, 95 sunt in totalitate americane. Ce daca apar nume straine pe ecran pt cateva secunde daca tema si executia sunt cat se poate de americane?

Pai daca ne uitam la parerile criticilor o sa gasim unanimitate aproape fata de Artistul si pareri mult mai diversificate la ToL. Per total Artistul a placut mai multor oameni, chiar daca poate ToL a placut mai mult celor la care a prins. ToL e de altfel singurul film care a fost mai apreciat per total anul asta din cate se pare (dupa datele culese de cei de la TSPDT) si sincer nu vad academia dand vreodata premiul cel mare unui astfel de film. Ma mir ca a prins nominalizarea...

Cred ca nu te-ai uitat la link-ul ala. Uite o comparatie:

The Artist:

Boston Society of Film Critics Awards
Broadcast Film Critics Association Awards
London Critics Circle Film Awards
National Board of Review, USA
New York Film Critics Circle Awards
Phoenix Film Critics Society Awards
San Diego Film Critics Society Awards
Washington DC Area Film Critics Association Awards
Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards (locul 2)

PGA Awards
Golden Globes, USA
Capri, Hollywood
San Sebastián International Film Festival (premiul publicului)
St. Louis International Film Festival (premiul publicului)

Tree of Life:

Chicago Film Critics Association Awards
National Board of Review, USA
Online Film Critics Society Awards
San Francisco Film Critics Circle
Toronto Film Critics Association Awards
Los Angeles Film Critics Association Awards (locul 2)
National Society of Film Critics Awards, USA (locul 2)

Cannes Film Festival
AFI Awards, USA (Artistul nu avea cum sa participe)
Gotham Awards

The Descendants nu-l mai pun, am trecut rapid pe la premii si s-ar putea sa aiba chiar mai putine decat ToL.

Sau poate celelalte doua despre care vorbesti tu sunt alte filme. Sa nu se inteleaga ca tin cumva cu Artistul, dar daca facem niste afirmatii sa le sustinem cumva totusi.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2012, 00:55   #136
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Sergiu, ideea e ca desi e facut de francezi, e clar despre Hollywood, iar Hollywood nu e in Franta. Numele de Peppy Miller nu-mi suna prea French, ce sa mai zic de Clifton sau Doris. In plus, mai se bucura si de participarile unor actori americani consacrati, precum John Goodman sau James Cromwell + za Brit Malcolm McDowell. It's a French movie about the American cinema, with an universal appeal. Intr-adevar am auzit si eu ca ar incerca sa il promoveze cat mai putin ca fiind un film frantuzesc, dar daca te uiti la el, vei vedea ca are toate elementele unui film Hollywoodian.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2012, 10:07   #137
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Ca peste tot în lumea asta cine dă banii deține drepturile. După gândirea voastră Star Wars ar fi film extraterestru, iar Gladiator ar fi film roman. Dacă un regizor/scenarist francez se duce cu o idee la niște producători francezi, mai pune în rolurile principale 2 francezi și face filmul nu cred că se mai pune problema ce fel de film e, chiar dacă subiectul e despre extratereștrii, imperiul roman, hollywood ori criza de la noi.

Despre critici, anii trecuți:
http://www.imdb.com/features/rto/2010/critics
http://www.imdb.com/features/oscars/2011/criticsawards

Anul acesta:

Austin - Hugo
Boston - The Artist
Ohio - Drive
Chicago - Tree of Life
Dallas-Fort Worth - The Descendants
Denver- Tree of Life
Florida - The Descendants
Georgia - Tree of Life
Houston - The Descendants
Indiana - The Artist
Internet Film Critics - Tree of Life
Iowa - The Descendants
Las Vegas - The Artist
Los Angeles - The Descendants
National Board of Review - Hugo
National Society of Film Critics - Melancholia
Nevada - Hugo
New York - The Artist
NY online critics - The Artist
Oklahoma - The Artist
Online Film Critics - Tree of Life
Phoenix - The Artist
San Diego - The Artist
San Francisco - Tree of Life
Southeastern film critics - The Descendants
St. Louis - The Artist
Utah - Drive
Washington - The Artist

Are cele mai multe, dar departe de a domina totul într-o măsură să poată influența deciziile unora, nici măcar nu are majoritatea.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2012, 11:05   #138
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
FAG Awards: Hey anybody seen Georgie ?
Predictii Oscar 2012: Reconfigurare traseu
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2012, 12:21   #139
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by sergiuseling:
Ca peste tot în lumea asta cine dă banii deține drepturile. După gândirea voastră Star Wars ar fi film extraterestru, iar Gladiator ar fi film roman. Dacă un regizor/scenarist francez se duce cu o idee la niște producători francezi, mai pune în rolurile principale 2 francezi și face filmul nu cred că se mai pune problema ce fel de film e, chiar dacă subiectul e despre extratereștrii, imperiul roman, hollywood ori criza de la noi.

Clar... ai inteles tot.

Originally Posted by sergiuseling:

Sunt mai irelevante link-urile astea decat alea de pe RT. Astea iau in considerare competitia, ceea ce subiectivizeaza mai mult.

Originally Posted by sergiuseling:
Are cele mai multe, dar departe de a domina totul într-o măsură să poată influența deciziile unora, nici măcar nu are majoritatea.

Nu trebuie sa domine ca sa fie cel mai apreciat, trebuie sa aiba cele mai multe.

Eu am incheiat aici, devine idioata discutia asta.

Last edited by Liviu- : 31 Jan 2012 at 12:25.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2012, 12:53   #140
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Va bateti capul degeaba.Sergiu nu vrea sa inteleaga ca povestea filmului e despre HOLLYWOOD, si cand e vorba despre o productie care omagiaza epoca de aur a cinema-ului,nu mai are vreo treaba ca e francez,olandez,german,italian etc.Cum a zis si buticut,daca-l sustine si Harvey Weinstein e destul de clara treaba.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells