Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Jul 2006, 14:07   #1
Ava
Senior
 
Ava
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 141
Send a message via Yahoo to Ava
The Omen

L-a vazut cineva?Eu tocmai am terminat de vizionat..Ciudatel filmul..mi-a placut..A fost dark, fara Rome insorite si faze horror doar in plina noapte..Si unlike usual horrors, filmul asta n-a avut nici macar un partial happy-end.Nu zic mai multe sa nu stric placerea..
__________________
Life sucks and then you die!
Ava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2006, 18:47   #2
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
L-am vazut si eu ieri la cinema. Mi s-a parut mie sau se vedeau groznic de multe microfoane in cadru (cine stie ce varianta nerafinata am apucat sa vad). Oricum, slabut dar agreabil pentru Thewlis, Postlethwaite. Comparatia cu originalul e inutila. Am vaga impresie ca filmul asta a fost facut numai din motive de marketing pentru ca se invarte in jurul datei 06.06.06 ceea ce mi se pare cam jenant, pentru ca in jurul chestiei astea isi construieste plotul si ajunge destul de penibil la un moment dat. Destul de actual (de efect intrepretarea pasilor apocalipsei), dar lipsit de originalitate, se inspira dintr-o groaza de chestii de la "The Shining" la "Final Destination". Filmat alert, cu thrill-uri ieftine, si political statements nu aduce nimic cu adevarat nou. Se scalda in aceleasi ape cu majoritatea remake-urilor dupa clasicele genului horror, adica poate satisface pe cei care nu stiu cu ce se mananca de fapt. E OK faptul ca e dark and gloomy (misto filmata partitura din Italia dar rizibila scena cu scheletul de fetus), ca actiunea a fost mutata la Londra, oferind explicatia perfecta pentru ploaia constanta. Originalul ii da clasa, iar in fata unui "El Dia de la Bestia" acest filmulet ar trebui sa se faca mic si sa se ascunda.
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2006, 19:22   #3
Ava
Senior
 
Ava
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 141
Send a message via Yahoo to Ava
:) Acum vad si eu legatura cu Final Destination, dar aici mi s-au parut intamplarile manevrate de o forta mai malefica decat Moartea. De exemplu, ziaristul a murit exact cand a spus ca ii va lua el viata copilului, deci a fost ca o pedeapsa. Aici nu e moartea asa abstracta:moartea e moarte si raul e altceva.Dincolo se contextul temporal si asemanarea cu alte filme, emotia indusa de povara unui secret cu implicatii chiar asa notabile a facut din filmul asta, pentru mine personal, unul oarecum aparte. De Anticrist si Apocalipsa s-a mai auzit si s-a mai filmat dar fara aplicare si aprofundare in uman ca aici.
__________________
Life sucks and then you die!
Ava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2006, 11:45   #4
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Comparatia cu "Final Destination" era doar la nivel de tehnica, in speta un asa-zis hazard care aduce moartea. Am uitat sa amintesc in postul initial ca nici pozele care prevesteau sfarsitul nu sunt un element tocmai original (a se vedea "The Eye"). Cred ca ar trebui sa vezi originalul lui Richard Donner si mai mult ca sigur iti vei schimba opinia despre varianta 666. Acolo nu se foloseau artificii tehnice ci filmul se axa exact pe acea "aprofundare in uman" pe care o mentionai tu. As mai recomanda si "Rosemary's Baby" undeva pe aceeasi lungime de unda cu "The Omen".
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2006, 13:22   #5
Ava
Senior
 
Ava
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 141
Send a message via Yahoo to Ava
Adevarul este ca eu nu prea am un background de filme vizionate si ma bucur de recomandarea pe care mi-ai facut-o.Sper sa il vad cat mai curand. Thanks!
__________________
Life sucks and then you die!
Ava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2006, 10:35   #6
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Nici o problema! Time is on your side! Mai arunca un ochi si pe la "Horror" (de cand ne promite Nightwane ca revigoreaza thread-ul).
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2006, 14:09   #7
Ava
Senior
 
Ava
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 141
Send a message via Yahoo to Ava
Am apucat si eu sa vad varianta originala. Faptul ca stiam firul epic si asteptam insiruirea evenimentelor cred ca i-a scazut un pic din farmec filmului. Se pare ca aici mai evil decat copilul a fost nanny, iar indoielile si presupunerile de partea amandurora dintre parinti. Mi-a placut faptul ca actiunea a fost mai detaliata si simtirile evident mai pronuntate.
__________________
Life sucks and then you die!
Ava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2006, 17:31   #8
Ava
Senior
 
Ava
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 141
Send a message via Yahoo to Ava
Totusi parca mai dark a aratat remake-ul.
__________________
Life sucks and then you die!
Ava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2006, 17:33   #9
Ava
Senior
 
Ava
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 141
Send a message via Yahoo to Ava
2,3 si 4 merita vazute?
__________________
Life sucks and then you die!
Ava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2006, 21:57   #10
sandokan
Veteran
 
sandokan
 
Join Date: Jul 2005
Location: barlad
Posts: 248
Eu l-am vizionat la CINEMA VICTORIA BARLAD fix pe data de 6.06.2006, fiin dat inpremiera.Nu prea mia facut pe plac deoarece nu a avut nici o scena cu vreun moment happy ...................in rest okkkk.
sandokan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2006, 12:45   #11
Ava
Senior
 
Ava
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 141
Send a message via Yahoo to Ava
Ce ar putea fi happy la Apocalipsa? Poate happy pentru anticristi ca il au pe seful lor printre ei..
__________________
Life sucks and then you die!
Ava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2006, 15:00   #12
sandokan
Veteran
 
sandokan
 
Join Date: Jul 2005
Location: barlad
Posts: 248
AHA
sandokan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2006, 23:10   #13
Ava
Senior
 
Ava
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 141
Send a message via Yahoo to Ava
Undeva pe aceeasi lungime de unda cu The Omen, cum zicea si Terror_IST, Rosemary's Baby implica si vrajitoria in aducerea Anticristului pe lume. Un sot insetat dupa faima in cariera lui de actorie, isi vinde viitorul copil, unor satanisti care ii promit succesul. Fara sa stie, Rosemary e insamantata de insusi The Devil si i se dau tot felul de ierburi hranitoare pentru "bebelus". Ea e atat de prinsa in halucinogene incat nici nu-si da seama ca mananca carne cruda. Dupa ce un bun prieten de-al ei o viziteaza si realizeaza ca ierburile pe care le ia sunt de fapt folosite pentru ritualurile vrajitorilor, este pus sub tacere de acestia, in coma si apoi in moarte. Dupa moartea lui, Rosemary intra in posesia unei carti care ii este lasata de acest prieten, in care se descrie clar situatia ei. Incercand sa apeleze la un alt doctor pentru sarcina ei, se trezeste tot in mainile satanistilor, care se pare ca sunt peste tot. In final se naste Adrian, fiul lui Satan, cu o privire malefica care nu omoara totusi instinctul maternal. Si asa Adrian e crescut cu dragoste sa ne distruga pe noi cu ura
__________________
Life sucks and then you die!
Ava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:46.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells