Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 May 2007, 16:49   #1
Chantal
Junior
 
Chantal
 
Join Date: May 2003
Location: Bucharest
Posts: 66
Sunshine

Nu a vazut nimeni "Sunshine"? Sau nu v-a placut?
Eu l-am vazut ieri si marturisesc ca mi-a placut foarte mult. In afara faptului ca sunt o fana a genului SF si cand vad nave prin spatiu sunt captivata instantaneu, acest film m-a impresionat si din alte motive. Regizorul este cel de la "Trainspotting" si am fost foarte intrigata sa vad daca regasesc ceva din "Trainspotting" in spatiu. Ei bine, n-am fost dezamagita, pentru ca ideea a fost ok si regia foarte buna. Montajul exceptional, din punctul de meu de vedere. Cadrele de imagine subliminala au fost foarte interesante, nu mai vazusem acest procedeu folosit atat de mult in vreun film.
Soundtrack-ul de asemenea foarte bun.

Un minus pentru actori, care nu au fost cea mai buna alegere.
__________________
… We are such stuff
As dreams are made of, and our little life
Is rounded with a sleep.
(The Tempest, IV, 1, 17)
Chantal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2007, 08:52   #2
larinho80
Senior
 
larinho80
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
si sa nu uitam muzica absolut dementiala.da,filmu e ok chiar daca e un amestec de multe alte sf-uri.
__________________
eu m-am nascut inca de la inceput,nu dupa
larinho80 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2007, 11:22   #3
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
poezie horror, ce mai...
si eu ma miram de ce nu scrie nimeni despre Sunshine, si nu-mi venea sa incep eu, pentru ca filmul ala m-a dezarmat total: incontinuu aveam impresia ca e ceva ce-mi scapa

imagini misto, filmate de NASA (adica ce se vede pe ecran e pe bune)
actorii sunt misused, intr-adevar

si mi-a adus f. bine aminte de "tulburatorul" "Event Horizon"...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2007, 12:50   #4
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
am observat si eu imaginile subliminale... nush ce au incercat cu asta dar pot sa spun ca filmul a avut o gramada de lipsuri... in timp ce coloana sonora a fost superba. Replicile erau de multe ori false sau spuse fara patos... putina empatie acolo ca doar salveaza omenirea ... de ce trebuiau inventate atatea complicatii astfel incat sa moara 80 % din echipaj.... de la un moment datr asteptam finalul sa vad ce poate paylodu' ala.... da degeaba.... nici o grando-explozie solara nimic.... lumina doar ... si speranta pentru arcticii terrei
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2007, 13:08   #5
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Am vazut doar reclama in cinematograf si pot spune ca in ea e cam totul, iar celor scrise aici despre film le dau mare dreptate.
Coloana sonora nu e cumva "furata" de la Requiem for a dream???
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2007, 13:24   #6
larinho80
Senior
 
larinho80
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
e piesa aia da e reorchestrata,da e doar in trailer
__________________
eu m-am nascut inca de la inceput,nu dupa
larinho80 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2007, 16:19   #7
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
hmmm..n-am vazut inca filmul dar dupa ce am citit demolarea pe care i-a aplicat-o gorzo sunt curioasa, desi subiectul este atat de reciclat si reciclabil...
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2007, 22:17   #8
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by StefanDo:
poezie horror, ce mai...
si mi-a adus f. bine aminte de "tulburatorul" "Event Horizon"...


daaa,"incitantul" "event horizon",care dupa cum incepuse(cu genericul ala bubuitor,pe o bucata remixata de orbital)ziceam ca e rupere.asta reuseste sa fie aproape la fel de prost,ratand(dar si nimerind) in aceleasi locuri ca si eh.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2007, 09:46   #9
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Vazut si eu.

FOARTE tare! Psihedelic rau, si cu o metafora solara foarte misto! Un minus pentru scenariu (tema prost si insuficient exploatata -> the burning man, si final cam siropos si cliseistic), insa filmul e absolut psihedelic, cum ziceam.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2007, 07:58   #10
sade
Junior
 
sade
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 60
si eu care credeam ca un asemenea subiect nu poate fi zdravan la "minte" si mai ales nu poate iesi decat o replica nedorita la The Core. S-au spus destule pana acuma si mai adaug sentimentul acela de back & forth (tiparul ala gen mai reusesc ceva si mai apare o problema si tot asa) care predomina de obicei in majoritatea filmelor de acest gen dar aici twistul este totally original. twist care inevitabil duce la ideea de rip-off dupa Event Horizon - tot un capitan, tot dus cu "cabessa" si la fel de gross intr-o foarte timida "expunere" care spre final chiar oboseste.

nice piece of work.
__________________
"you go in, it's there, it's pissed & it's gonna eat us... so please go right ahead"
sade is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2007, 22:19   #11
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
8.5/10. Un S.F. misto cu un final bombastic. Danny Boyle a facut-o, si cine o sa vada filmul asta nu o sa-l uite prea repede...zic eu. Acum, nu zic eu ca stiu toate principiile stinitifice folosite in filmul acesta, dar vad ca sunt putine greseli mentionate la goofs pe imdb si chiar ma bucur. Cat despre film, personajele sunt caricaturizate bine si repede, astfel retinem numele personajelor destul de devreme in film...ceea ce ajuta. Efectele speciale sunt intre frumoase si foarte frumoase, nu prea exagerate, astfel nu se lauda producatorii ca folosesc computerele la maxim. Scenariul e bine facut, parca personajele ziceau ce vroiam eu sa zica, cel putin unele din ele. E un film, dupa parerea mea, care l-as vedea cu placere din nou, si chiar am s-o fac...in viitorul apropiat.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2007, 12:00   #12
tva
Novice
 
tva
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi
Posts: 20
Send a message via Yahoo to tva
Pentru mine e important ca un film SF sa fie plauzibil. Star Trek e un bun exemplu, avem holograme, teleportare, viteze superluminice etc lucruri care desi deocamdata sunt departe de noi pot fi realizate, cel putin in teorie. Teleportarea e o realitate, bine, nu la nivelul din Star Trek dar mai avem cateva mii de ani sa ne perfectionam. Cand am citit despre Sunshine ca e vorba despre o echipa de astronauti plecata sa arunce in aer soarele pentru a-l reaprinde am zis ca are sens povestea. Se stie ca soarele se va stinge intr-un final, acel final e la distanta de cateva miliarde de ani dar vom ajunge la el eventual. Actiunea se petrece insa intr-un viitor foarte apropiat, nu cred ca sunt mai mult de 40-50 de ani din zilele noastre. Se pare ca scenaristii s-au gandit si la asta, pentru ca am aflat de pe imdb.com urmatoarele. Soarele nu moare din cauze naturale, este infectat cu un nucleu supersimetric numit Q-ball care ii afecteaza materia normala. Bomba din film trebuie sa distruga aceasta particula pentru a permite Soarelui sa revina la normal. Are sens, imi place.

In plan vizual filmul arata excelent, nava este credibila si Soarele arata absolut impresionant. Prima parte a filmului m-a dus putin cu gandul la Armageddon, un alt film in care cei mai buni dintre cei mai buni se lupta cu natura si cu ei insisi pentru supravietuirea speciei umane. Din pacate, cand incepusem sa ma obisnuiesc cu atmosfera, filmul o ia pe aratura rau de tot. Si nu doar sub aspectul scenariului care devine de duzina si modul de filmare se strica pana la punctul in care nu mai intelegi mare lucru din imaginile care se perinda cu repeziciune pe ecran. Cateva frame-uri avem Soarele arzand, apoi un monstru nu cu mult mai putin incins, iar Soarele, monstrul, eroul, Soarele, eroina, vedere de ansamblu asupra navetei, iar Soarele si din nou monstrul. Care monstru? Mai conteaza? E suficient ca-l avem in film pentru a strica tot ce se construise in prima jumatate de ora. De la o poveste psihologica despre supravietuire in conditii extreme trecem la o goana nebuna pe culoare cu ugly bad guy suflandu-ne in ceafa. Bleah.

Regizorul, Danny Boyle, are in CV cateva productii destul de reusite incepand cu excelentul Trainspotting, trecand prin The Beach si 28 Days Later si incheind cu surprinzatorul Millions. Chiar nu stiu ce s-a intamplat, e prea mare diferenta dintre prima si a doua parte. Pacat, mare pacat.
Actorii sunt discreti nu e mare lucru de spus despre ei, eroul principal in prima parte e Soarele si in a doua cel ce nu va mai fi numit. Remarc doar ca s-au achitat bine de slujba fara a impresiona cu ceva in mod deosebit.

+ Imagine absolut impresionanta
+ Mi-a placut explicatia dezastrului care a lovit Soarele
+ Chipo Chung cea care si-a imprumutat vocea pentru computerul navei, Icarus, face o treaba excelenta

- Twist-ul din final e fortat si strica impresia buna lasata de film pana in acel moment
- Personajele sunt foarte fade, practic nu ne atasam de ele si astfel nu suntem impresionati de moartea unuia sau altuia
- modul de filmare din final e obositor si enervant
tva is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Aug 2007, 23:10   #13
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
E un film bun, de vazut. Are doze bune de suspans si cateva cadre impresionante, pacat ca spre sfarsit apare

[spoiler]

creatura aia care vbise cu D-zeu 7 ani. A stricat tot filmu`

[/spoiler]

Oricum, e bun, merita.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells