Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Dec 2012, 22:53   #41
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Dintr-un link cu un interviu al lui Mungiu, pus aici in urma cu citeva luni, am inteles ca el ar fi convenit cu autoarea ca numele ei sa apara pe afise, ca sursa de inspiratie a filmului, nicidecum ca scenarista. Daca autoarea este si scenarista si numele nu i-a aparut acolo unde trebuie, are tot dreptul sa fie repusa in posesia titlului care lipseste din credite si daca e asa probabil deja a inceput o actiune in sensul asta. icb1, ai ceva surse legate de subiect?

Discutia dintre autoare si regizor e interesanta, dar in final, filmul e un produs diferit de carte, nu cred ca Mungiu s-a angajat in vreun fel sa pastreze directia cartii/cartilor sau convingerea autoarei. In mesajele de mai sus nu am remarcat nimic legat de discutia asta.

Legat de afise, poze si link-uri la afise, cred ca mult mai simplu este sa gasim lista tarilor in care a fost distribuit filmul, daca asta e atit de interesant. Tarile respective probabil si-au facut afise proprii sau au preluat alte afise deja create, dar nu vad deloc rostul postarii pozelor respective aici.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2012, 23:33   #42
icb1
Junior
 
icb1
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 67
Quote:
Te rugam sa le postezi imediat daca le gasesti. De preferinta in rezolutie foarte mare.
Desigur,
Le-am pus deja aici așa cum permit mijloacele acestui Forum, atașate ca fișere de 39kb! . Va trebui să le postez în pagina filmului pentru că numai acolo se pot încărca poze și afișe de dimensiuni mari, aici -pe Forum-nu se pot încărca unele poze la dimensiuni mari.

Last edited by icb1 : 24 Dec 2012 at 23:43. Reason: corecții mărunte de text
icb1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2012, 23:39   #43
icb1
Junior
 
icb1
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 67
Alte afișe

Originally Posted by anaemona:
Dintr-un link cu un interviu al lui Mungiu, pus aici in urma cu citeva luni, am inteles ca el ar fi convenit cu autoarea ca numele ei sa apara pe afise, ca sursa de inspiratie a filmului, nicidecum ca scenarista. Daca autoarea este si scenarista si numele nu i-a aparut acolo unde trebuie, are tot dreptul sa fie repusa in posesia titlului care lipseste din credite si daca e asa probabil deja a inceput o actiune in sensul asta. icb1, ai ceva surse legate de subiect?

Discutia dintre autoare si regizor e interesanta, dar in final, filmul e un produs diferit de carte, nu cred ca Mungiu s-a angajat in vreun fel sa pastreze directia cartii/cartilor sau convingerea autoarei. In mesajele de mai sus nu am remarcat nimic legat de discutia asta.

Legat de afise, poze si link-uri la afise, cred ca mult mai simplu este sa gasim lista tarilor in care a fost distribuit filmul, daca asta e atit de interesant. Tarile respective probabil si-au facut afise proprii sau au preluat alte afise deja create, dar nu vad deloc rostul postarii pozelor respective aici.

El o fi făcut acest acord, dar noi nu l-am văzut. Mai mult, pe afișe din Olanda, Franța și Rusia nu apare menționată de loc autoarea Tatiana Bran --asa cum este menționată pe afișul românesc pe care îl vedeți postat aici în prima mea postare ! Iar aici eu nu fac reclamă pentru regizor, sau pentru autoare. Deci, nu voi posta nici-o listă! Va trebui să postez afișele mari din străinătate doar în pagina filmului, pentru că aici mijloacele tehnice limitate nu o permit.
Mult succes la continuarea discuției, și vă doresc un Crăciun Fericit!
Pax vobiscum!

Last edited by icb1 : 24 Dec 2012 at 23:40. Reason: corecții mici de text
icb1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2012, 23:41   #44
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by icb1:
Quote:
Te rugam sa le postezi imediat daca le gasesti. De preferinta in rezolutie foarte mare.
Le-am pus deja aici așa cum permit mijloacele acestui forum, atașate ca fișere de 39kb! . Va trebui să le postez în pagina filmului pentru că numai acole se încarcă poze șu afișe la dimensiuni mari, aici nu.
Da. e regretabil, dar am o sugestie. Ai putea sa imparti un afis mare in bucati mai mici si sa pui toate bucatile aici. De fapt mai bine nu un singur afis, ci toate, fiecare impartite in multe bucati mici pe care sa le putem asambla apoi. Personal sunt foarte interesat de cel in swahili.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2012, 23:47   #45
icb1
Junior
 
icb1
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 67
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by icb1:
Quote:
Te rugam sa le postezi imediat daca le gasesti. De preferinta in rezolutie foarte mare.
Le-am pus deja aici așa cum permit mijloacele acestui forum, atașate ca fișere de 39kb! Va trebui să le postez în pagina filmului pentru că numai acolo se încarcă poze și afișe la dimensiuni mari, aici nu.
Da. e regretabil, dar am o sugestie. Ai putea sa imparti un afis mare in bucati mai mici si sa pui toate bucatile aici. De fapt mai bine nu un singur afis, ci toate, fiecare impartite in multe bucati mici pe care sa le putem asambla apoi. Personal sunt foarte interesat de cel in swahili.

Mărturisesc că eu nu cunosc renumita limbă swahili--adică, regretabil, n-o vorbesc. .. încă!
De celelate limbi menționate am o idee destul de bună. Din nou, prefer să încarc posterele mari în pagina filmului însă probabil c-o să le vedeți deabia în 2013...știți voi de ce!

Last edited by icb1 : 24 Dec 2012 at 23:59.
icb1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2012, 15:30   #46
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
N-am avut timp decat sa citesc pe diagonala.

1. icb1, pozele ingreuneaza foarte mult lectura. N-ar trebui folosite decat atunci cand sunt absolut necesare sau cand e vorba de un topic care chiar presupune imagini. De ex: http://www.cinemagia.ro/forum/showth...95399&page=385

2. Cand pui poze adu-le la o dimensiunea care sa nu distorsioneze formatul forumului. Majoritatea siteurilor de uploadat imagini au resize. Un resize la 640x480 e numai bun.

3. Nu cred ca e foarte relevanta o discutie despre faptul ca Mungiu a respectat sau nu pactul cu scriitoarea, nu incat sa ocupe pagini de discutie.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2012, 16:54   #47
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
icb1, tie iti scapa un lucru. romanul si scenariul sunt lucruri diferite.
exista o gramada de romane extraordinar scrise, cu premii, cu aprecieri populare si de critica, dar asta nu le face automat filme bune. exista o gramada de filme proaste dupa romane bune, si filme bune dupa romane mediocre.
romanul si scenariul au aceasi poveste, e adevarat, dar nu asta conteaza intr-un film.
conteaza cum spui povestea respectiva, si aici iese in evidenta talentul autorului de scenariu si de film. autoarea, doamna Bran, n-are nici in clin nici in maneca cu succesul filmului Dupa dealuri.
dupa romanul dumneaei s-a realizat un film (nici macar nu este o ecranizare, e o inspiratie) care a luat un premiul la Cannes. dar la fel de bine putea sa se realizeze un film prost. ma intreb, daca filmul ar fi iesit prost, dumneaei ar fi avut aceasi atitudine.
se spune ca in Anglia s-au publicat recent vreo 18-20 de volume cu istoriile originale dupa care Shakespeare a scris piesele lui de teatru. deci Shakespeare nu scria povesti originale.
nu povestea conteaza in primul rand, dupa cum vezi, ci cum o spui. asa e si in film, cei de la Cannes nu au premiat o poveste, cu povesti de felul acesta sunt pline ziarele si internetul.
cei de la Cannes au premiat un film pentru felul in care e spusa povestea in film.
__________________
Comme au cinema

Last edited by Mercutio : 25 Dec 2012 at 19:33.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2012, 17:00   #48
icb1
Junior
 
icb1
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 67
Întrebarea cheie despre acest film și postere la acest film

Postările de la începutul acestui thread--ale altor utilizatori-- s-au centrat pe subiectul respectării proprietății intelectuale ale autoarei. De fapt, însă, cum am arătat în ultimele două postări, întrebarea cheie este care-i esența acestei povestiri, fictivă sau nu ? , cu-- sau fără ?-- Dumnezeu, și asta-i chiar foarte semnificativ, este o chestiune centrală pentru întregul film și povestirea, sau povestea din film. Este, sau nu este, adevărată povestirea din acest film, aceasta-i întrebarea?.

NB.
Imaginea de poster a fost cea încărcată aici pe site--în pagina filmului de altcineva, care a venit exact la dimensiunile arătate--alte opțiuni de dimensiuni n-au fost disponibile aici, și era necesară pentru a stabili într-adevăr dacă ceeace a spus autoarea despre modul de prezentare a filmului este sau nu corect.
Deasemenea, posterele din străinătate ale acestui film românesc, care se pare că-i recunoscut pe plan internațional, sunt relevante și sunt deobicei diferite de cel original. Unul din guri a sugerat să se posteze aici în Forum aceste postere străine la dimensiuni mari, ceeace nu se poate face aici în Forum. Am trimis spre aprobare în pagina filmului mai multe postere în alte limbi europeene--engleză, franceză, portugheză și rusă, la dimensiuni mari, însă un afiș în swahili --așa cum a sugerat aici acest guru aici-- nu este disponibil...

Last edited by icb1 : 25 Dec 2012 at 17:37. Reason: complectare de răspuns
icb1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2012, 17:23   #49
icb1
Junior
 
icb1
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 67
A fi , sau a nu fi... ?!

Originally Posted by Mercutio:
icb1, tie iti scapa un lucru. romanul si scenariul sunt lucruri diferite.
.

Câtuși de puțin! -- Întrebarea rămâne:

Quote:
Este sau nu este povestirea din film a unor întâmplări reale?

Nici regizorul și nici autoarea nu clarifică acest lucru. Ce credeți dvs despre acest lucru :

1. Cât din film este ficțiune, și cât este bazat pe întâmplări reale ?
2.Este filmul cu suflet sau nu?
3. Este filmul cu, sau fără (cum a zis autoarea romanelor--Tatiana Bran) Dumnezeu?

Quote:
A fi, sau a nu fi, aceasta-i întrebarea !


Este, sau nu este, acest film fără suflet și fără Dumnezeu, cum a zis autoarea, citată pe site în acest thread, în postările de la începutul threadului cu acest subiect?



Quote:
The most noteworthy aspect of the film was that, Mungiu made a scathing indictment on the church without any biases or prejudices. His intent lay in tackling the fundamentalisms, superstitions, rigid dogmas and the sense of utter denial prevalent in organized religion, without ever turning those practicing and preaching religion into mere caricatures. The story, based on an actual event, began with Voichita (Cosmina Stratan), a demure and compliant nun in a monastery, being visited by the rebellious and sharp-tongued Alina (Cristina Flutur), an intimate friend from their days in the orphanage... Sam Juliano said on Wednesday, 21 November 2012; ... And the fact that Mungiu portrayed such an unbiased, impartial picture of religious dogmas & blindedness, made it a fine watch.
-- http://cliched-monologues.blogspot.c...ills-2012.html

NB.
Dacă autoarea romanelor ar fi fost deja recunoscută universal, desigur că numele ei n-ar fi putut dispare din lista de scenariști. Acordarea creditului acolo unde-i datorat nu poate fi considerată a fi o problemă minoră, iar aici mi se pare legată și importantă pentru stabilirea conținutului adevărat al filmului, precum și a veridicității povestirii din acest film.

Last edited by icb1 : 25 Dec 2012 at 19:25. Reason: adăugare de titlu și afiș
icb1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2012, 18:43   #50
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Ti-a cerut toata lumea sa nu mai pui poze. Tu nu numai ca nu pricepi, ci mai pui o data exact aceeasi poza care ai pus-o deja pe pagina a doua. Daca nu esti capabil sa intelegi un lucru elementar, atunci iti sugerez sa nu iti mai bati capul cu conflictul intre Mungiu si Brad.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2012, 19:15   #51
icb1
Junior
 
icb1
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 67
Originally Posted by Twinsen:
. Daca nu esti capabil sa intelegi un lucru elementar, atunci iti sugerez sa nu iti mai bati capul cu conflictul intre Mungiu si Brad.
Cred că ultima frază de fapt se aplică la ceeace ai postat d-ta în ultimele 4 postări, care n-au de-a face cu topicul acestui thread! Și n-am cum să v-o spun în swahili...!

Iar conflictul dintre cei doi, ca și postările dvs. sunt de fapt :
Quote:
Much ado about Nothing!
icb1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2012, 19:20   #52
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Ok, lasati conflictul si treceti mai departe, Twinsen, arata si tu mai multa intelegere, cel putin icb1, spre deosebire de altii, incearca sa se conformeze si nu scrie mesaje de 1 cuvant. Iar icb1, incearca sa te obisnuiesti cu forumul, Nu toate sunt la fel. Aici preferam sa scriem mai mult si sa desenam mai putin Si serios vorbind, chiar daca pt unii e important cat si cum a respectat Mungiu sursa de inspiratie, mie mi se pare mult mai relevant ce a iesit, cum sta in picioare Dupa dealuri ca opera de sine-statatoare, facand abstractie de scandaluri.

Si legat de afise, Mungiu nu poate verifica fiecare afis in parte daca s-a scris sau nu ceva pe el. Mie mi s-a parut destul de corect fata de sursa de inspiratie, aproape pe oriunde am vazut ceva scris despre Dupa dealuri am vazut si numele scriitoarei. Si el a insistat pe chestia asta atunci cand a venit la proiectia de la retrospectiva Cannes. Oricum asta e mai mult un subiect de barfa prin ziare si are mai putin de-a face cu ce ne-ar interesa pe noi ca spectatori. Pana la urma asta ar trebui sa judecam in primul rand, valoarea filmului.

Last edited by Liviu- : 25 Dec 2012 at 19:35.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2012, 19:28   #53
icb1
Junior
 
icb1
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 67
De acord, Liviu, cu moderația dvs. moderată
icb1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2012, 14:51   #54
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Văzut, plăcut. Să-mi dezvăluie şi mie cineva please momentul în care Mungiu renunţă la obiectivitate şi începe să arunce cu noroi în biserică. Atent la relaţia dintre cele două protagoniste, se pare că l-am ratat.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2013, 17:13   #55
contlacinemagicieni
Senior
 
contlacinemagicieni
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 88
stupid film ... nesimtitu asta de mungiu ... asta nu-i romania in care traiesc ...
cum puii mei de ne etalam rahatu .... ba frate, ba mungiule, macar oglinda de la sifonierul din camera alinei trebea s-o schimbi ca si aia era defecta ... bai, gunoiu se ascunde sub pres, bai ... ba retardatule, dupa dealurile verzi nu suntem noi, majoritatea ... n-am vazut 4,3,2 da' asta n-o sa se intample dupa non-sensu asta de film
contlacinemagicieni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2013, 20:41   #56
manu212
Junior
 
manu212
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 27
Jenant!

"asta nu-i romania in care traiesc"

Dacă nu asta e România în care trăiești atunci care-i? Tu ai impresia că țara asta e toată verde și frumoasă? NU! E plină de cazuri izolate de genul celor prezentate în (deocamdată) 2 dintre filmele lui Mungiu. Dacă ție îți place să îți ascunzi rahatul sub preș, n-ai decât să fii frustrat.
Și dacă tu ai impresia că acest film pătează imaginea țării în străinătate, te asigur că te înșeli.
Tu ce părere ai de filmele americane, de propagandă prin care se îmbată ei înșiși cu apă rece, și nu fac decât să mintă spectatorul străin, modificând sau chiar transformând evenimente istorice? Asta ar trebui să facem și noi?
manu212 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2013, 21:01   #57
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by contlacinemagicieni:
asta nu-i romania in care traiesc (...) bai, gunoiu se ascunde sub pres, bai ... ba retardatule, dupa dealurile verzi nu suntem noi, majoritatea ...
Paradoxal ideea pe care se chinuie s-o exprime contlacinemagicieni e ca Romania reala ar fi mai buna decat cea din filmele lui Mungiu. Dar cand vezi cata badaranie e trantita in exprimarea lui (si nu ascunsa sub pres) si cand intelegi cat de multi romani isi screm mintea ca sa scoata aceleasi chestii ca si domnul asta, parca iti vine sa crezi ca Mungiu e prea optimist...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2013, 23:00   #58
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Eu nu am vazut filmul. Dar nu inteleg ce-are Mungiu cu Romania...in afara de faptul ca el e roman si filmele lui sunt in limba romana.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2013, 23:19   #59
contlacinemagicieni
Senior
 
contlacinemagicieni
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 88
Originally Posted by manu212:
"asta nu-i romania in care traiesc"

Dacă nu asta e România în care trăiești atunci care-i? Tu ai impresia că țara asta e toată verde și frumoasă? NU! E plină de cazuri izolate de genul celor prezentate în (deocamdată) 2 dintre filmele lui Mungiu. Dacă ție îți place să îți ascunzi rahatul sub preș, n-ai decât să fii frustrat.
Și dacă tu ai impresia că acest film pătează imaginea țării în străinătate, te asigur că te înșeli.
Tu ce părere ai de filmele americane, de propagandă prin care se îmbată ei înșiși cu apă rece, și nu fac decât să mintă spectatorul străin, modificând sau chiar transformând evenimente istorice? Asta ar trebui să facem și noi?

Da, imi place filmul american pentru ca-ti arata partea plina a paharului - chiar si atunci cand paharul ii aproape gol.
Si as paria ca daca Mungiu ar face un film despre viata lui Nastase (ca tot ii place sa se inspire din realitate ) ti l-ar arata pe asta doar in haine dungate si pantaloni rupti in cur cum se bese dupa ciorba de fasole servita la mititica. Of course, dupa aia ar baga placa cu viziunea artistului ... viziune care nu se intersecteaza cu ceea ce vad si ce simt in mai cantri. Romania mea e diferita. Si romanii mei sunt diferiti.
Ia, sa zicem, doar set-ul final. Ce se vede prin parbrizul dubitei? Santier in toiul iernii, caini vagabonzi, o adunatura de scolari oficial incolonati, mizerie etc... Intr-o tara atat de iresponsabila doar Mungiu e ala cu boase tari? Sa fim seriosi. Filme si vise fabricate ieftin ...
contlacinemagicieni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2013, 11:07   #60
contlacinemagicieni
Senior
 
contlacinemagicieni
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 88
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by contlacinemagicieni:
asta nu-i romania in care traiesc (...) bai, gunoiu se ascunde sub pres, bai ... ba retardatule, dupa dealurile verzi nu suntem noi, majoritatea ...
Paradoxal ideea pe care se chinuie s-o exprime contlacinemagicieni e ca Romania reala ar fi mai buna decat cea din filmele lui Mungiu. Dar cand vezi cata badaranie e trantita in exprimarea lui (si nu ascunsa sub pres) si cand intelegi cat de multi romani isi screm mintea ca sa scoata aceleasi chestii ca si domnul asta, parca iti vine sa crezi ca Mungiu e prea optimist...


Deloc paradoxal - ideea pe care vreau s-o exprim io e ca domnul asta, numit Mungiu, strica imagine Romaniei.
Si nu stiu daca mesajul asta o sa ajunga la urechile lui, dar cred ca ar trebui sa mai invete ceva meserie si de la cei ca mine, romani adevarati, care tin cu adevarat si vor doar binele acestei tari.
contlacinemagicieni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells