Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Jun 2012, 20:22   #1
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Turneul Forumistilor: rvn ne propune Lilja 4-ever (2002)

Film: Lilja 4-ever

Propus de: rvn

Perioada de votare: 2 iunie 2012 - 9 iunie 2012

Oricine vede filmul poate vota fie Thumbs up fie Thumbs down, cu conditia sa comenteze alegerea. Pentru Thumbs down e suficienta vizionarea primelor 60 de minute.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2012, 08:46   #2
dido
Junior
 
dido
 
Join Date: May 2009
Posts: 37
Pfff...

Un film greu de gasit...sa vedem...

Last edited by dido : 03 Jun 2012 at 08:54.
dido is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2012, 09:02   #3
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Nu e prea greu de gasit, ti-am trimis un mesaj privat cu sugestii.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2012, 12:46   #4
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Lilja 4-ever e genial.Un film de-o intimitate dura,cu niste momente de ne-uitat (scenele de pe acoperis sunt favoritele mele).Moodyson ia duritatea filmelor lui Haneke,o diminueaza putin si adauga propria sa poezie eclectica in care ne absoarbe (acesta fiind lucrul pe care l-am apreciat cel mai mult).
Akinshina isi joaca rolul perfect,n-am crezut pentru nici un moment ca personajul care pare simplu,ESTE simplu.

THUMBS UP,clar
10/10
I might add

@rvn Mersi ca mi-ai deschis ochii catre Moodyson,pe care l-am "ignorat" pana acum
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2012, 14:18   #5
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Eu l-am vazut acum cativa ani si pentru ca nu-mi mai amintesc fiecare detaliu,nu pot vorbi cu lux de amanunte.
Lilja 4-ever e un film destul de realist,care arata cat de usor poate sa ia viata unor tineri o intorsatura de 360 de grade atunci cand nu au pic de indrumare.

Faptul ca nu i-a dat nici o speranta fetei,m-a facut sa-l apreciez si mai mult,pentru ca m-am saturat de formula pe care multi regizori o tot promoveaza de la o vreme cu finalul care indica ca va fi bine, chiar daca filmul in sine e prezentat dintr-o perspectiva pesimista.

Evident,
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2012, 16:56   #6
dido
Junior
 
dido
 
Join Date: May 2009
Posts: 37
Thumbs down sau thumbs up??!!

Am vazut filmul si m-a indignat teribil!La inceput l-am urmarit cu placere,in general imi plac filmele cu si despre rusi,seamana cu noi,mai recunosti o icoana sau nelipsita sacosa de rafie,dar acesta mi-a stricat ziua!Cel care a propus filmul are o obsesie cred...celalalt era cu mult sex dar macar era cautat si voit,acesta e despre sexul impus...Ce sa spun...ca fata a fost o victima a imprejurarilor...parca s-a exagerat putin cu duritatea rudelor sau vecinilor...cine stie poate asa o fi la rusi...dar stiu cum e sa fii prins in capcana,sa nu poti sa-ti schimbi viata oricat ai vrea,sa simti ca traiesti degeaba si mizerabil...Volodea m-a iritat la un moment dat!Cred ca cel mai dur moment a fost pentru Lilya atunci cand a indraznit sa spere intr-un baiat si si-a dat seama ca s-a inselat...Concluzia:nu mi-a placut subiectul,dureros,deci thumbs down in schimb filmul a fost in regula deci thumbs up!!!Ma mai gandesc si revin!

LE: Revin...ce era cu lipiciul ala?Ceva gen aurolac?

Last edited by Liviu- : 03 Jun 2012 at 17:47.
dido is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2012, 17:59   #7
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
M-am gandit de la inceput ca s-ar putea sa te lovesti de bariera asta. Nu stiu exact ce experienta ai cu cinemaul, dar imi pot imagina pe baza celor cateva comentarii. Crede-ma ca cele doua filme prezentate pana acum au fost medii in ceea ce priveste "agresivitatea" subiectului si a imaginilor. Cu siguranta vom vedea filme mult mai deranjante asa ca te sfatuiesc sa renunti la participare daca esti in incompatibilitate cu ele, in primul rand pentru ca-i vorba de timpul tau. Eu ti-am zis la ce sa te astepti. Altfel te poti adapta filmelor prezentate si, cu multa rabdare, poti incerca sa scoti ceva ele.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2012, 19:24   #8
dido
Junior
 
dido
 
Join Date: May 2009
Posts: 37
Pace!

Nu violenta imaginilor m-a oripilat,am vazut destule filme dure,cu violuri sau mai ales cele care au ca subiect lagarele de concentrare din cel de-al doilea razboi mondial,doar ca mi-a fost teribil de mila de biata fata...asta m-a intors pe dos!Am spus ca filmul este bun deci:
Thumbs up!
dido is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2012, 13:16   #9
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Incepe nervos, cu o Lilja serios "avariata" alergand pe strazi. Cadrele rapide si muzica foarte bine aleasa (Mein Herz Brennt ) iti ridica putin tensiunea. DIn pacate, intre primele si ultimele secvente ritmul incetineste considerabil si povestea fetei careia viata (si o multime de barbati) i-o trag(e) in mod constant se desfasoara mai degraba lent. Nu e chiar o problema, ritmul e mai mult decat suportabil, dar inceputul promite altceva. Si aici ma gandesc la Trainspotting, care, cu o poveste la fel de dura si de serioasa nu te prea lasa sa respiri.
E genul de poveste deprimanta, imbibata de realism, in care momentele de fericire din viata eroinei nu sunt decat prologul unor nenorociri si mai mari. Ba chiar, uneori, momentele alea fericite potenteaza dezastrele viitoare (relatia cu Andrei). Poate e putin fortata disproportia dintre personajele care o inteleg si vor sa o ajute pe Lilja (Volodea) si personajele care vor doar sa profite de ea (restul). Poate sunt expediate prea repede si superficial institutiile care o pot redresa pe Lilja (scoala, serviciile sociale). Sau poate ca nu, si realitatea e de fapt chiar mai intunecata.
La fel ca si in celalalt film, scenele de sex mi se par bine facute. Aici e filmat cate un singur protagonist (fie Lilja dezgustata fie barbatii dezgustatori) evidentiind egoismul ambelor parti. In schimb, in unele momente regizorul o da putin in bara (scena cu Lilja fugind in slow-motion in urma masinii cu care pleaca maica-sa mi s-a parut putin cam cheesy).
Un film bun, care putea sa fie foarte bun.
Thumbs Up
(ahh, si m-au intrigat scenele cu cei doi "ingerasi", sunt curios ce parere aveti despre ele)
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2012, 17:53   #10
dido
Junior
 
dido
 
Join Date: May 2009
Posts: 37
Ingerasi...daca te iei dupa buna noastra religie ortodoxa cei doi n-ar prea fi fi avut ce cauta in rai,mai ales Lilja...e pacat orice faci si e fenomenal ce se inmultesc bigotii in ultima vreme...In film probabil au vrut sa arate ca daca ai norocul chiar sa gasesti un suflet caruia sa-i pese cu adevarat de tine va ramane alaturi de tine pentru totdeauna...Sau,mai probabil si mai cinic ni se serveste acelasi sirop cu viata de dupa moarte,ce se aplica de milenii si cu care au reusit sa tina masele in frau,adica rabdati voi de toate ca a voastra va fi imparatia domnului...Mie mi s-au parut in plus acele scene cu cei doi cu aripi,ori era drama ,,reala" ori fantezie...in fine...parerea mea...
dido is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2012, 18:17   #11
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
L-am văzut și eu. Întâi aș vrea ca dido, să nu aducă în discuție religia, divinitatea. Există thread în cafenea pentru asta. Fiecare cu credința lui...

Acum să revin la peliculă: Acum mi-e clar că cinematografia scandinavă e, părerea mea, cel mai bun lucru care se putea întâmpla cinematografiei mondiale. Toate filmele scandinave văzute de mine până acum au ceva ce restu' n-au. ( inclusiv cele gore / horror )

Totuși, filmul ăsta mi-a dat o senzație de nimic. Adică nu-mi era nici milă de vr-unul din personaje, nici amuzat n-am fost ( nici n-aveam cum ). Pur și simplu m-am uitat la film, fără pauze și fără să vreau să-l opresc. Foarte rar se întâmplă ca să stau lipit de monitor la un film fără să fac pauze. Singurul moment în care am simțit un nod în gât a fost exact la început când Lylia s-a despărțit de mă-sa, scenă foarte încărcată emoțional chiar dacă de abia cunoșteam personajele.

Despre scenele cu îngeri: nefolositoare, trebuia păstrată maniera realistă a filmului. singurul lucru folositor la aceste scene e că mi-au amintit că tre'să revăd Den brysomme mannen, singurul film pe care nu l-am înțeles în totalitate.

Thumbs Up

Dacă nu participam la "competiția" asta, îmi părea rău. Am descoperim până acum două filme pe care probabil, le vizionam doar din greșeală. De asemenea, realizez că filmele astea serioase sunt chiar faine, și nu mă plictisesc. Abia aștept să văd ce urmează...
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2012, 18:37   #12
dido
Junior
 
dido
 
Join Date: May 2009
Posts: 37
Imi pare rau...

Iar sunt prost inteleasa...nu am nimic cu religia ci cu bigotii...Si nu mai pomenesc nimic de chestiune!Si eu astept urmatoarea propunere cu interes!
dido is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2012, 19:47   #13
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Haha, e amuzant ca Chucky nu vrea sa aduci in discutie religia tocmai pentru ca el are ceva cu ea (cred). Dar nu inteleg de ce sa nu o faci, din moment ce religia are un rol destul de important in film. Si desi scena cu spargerea icoanei poate fi trecuta la capitolul naivitati, scenele cu ingeri m-au bulversat putin. Nu numai din cauza contrastului cu tonul general al filmului ci si pentru ca sunt greu de interpretat. Intre o incercare ciudata de a indulci putin filmul si instigare la sinucidere, posibilitatile sunt numeroase, de asta sunt curios ce va spun voua.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2012, 19:54   #14
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
daca lui chucky filmul asta i-a dat o senzatie de nimic, pe mine m-a intristat si induiosat, in acelasi timp...
socul de inceput, cu plecarea mamei iresponsabile, precipitarea secventelor cu incarcatura emotionala puternica, au avut darul de a te face sa urmaresti cu interes traiectoria dramei acestor doi copii, fiindca este scoasa in evidenta mai mult cea a fetei,dar,in plan secundar, drama prin care trece Volodea si finalul ei, au cam acelasi numitor comun: saracia, lipsa educatiei, o societate debusolata, care-si traieste spasmatic, cu ultimele puteri, zilele de batranete, puternic afectate de stalinism si brejnevism.
nu stiu daca termenul cel mai potrivit pentru a caracteriza filmul este "genial". Marcus a fost, probabil, sub impresia puternica a momentului de final,dar,mie mi se pare valoros, in primul rand prin doza de realism dur, fara nici un fel de complicatii regizorale exagerate si in al doilea rand, prin faptul ca aceasta intelegere a realitatii sociale dintr-o alta tara, vine din partea unui regizor strain. meritul lui Moodyson este extraordinar in cazul acesta. nu i-a scapat nimic, nici un detaliu.imaginea vorbeste de la sine, iar drama Lilyei, oribila si din pacate, fara sfarsit fericit, se petrece netulburata intr-o lume mizera, searbada, trista,inumana,rea, asa cum a ajuns dupa anii grei de comunism si iluzia ca occidentul ii va aduce bunastarea.
nu stiu daca ati observat,imaginile cu blocurile muncitoresti, devastate de mizeria crunta in care oameni fara speranta abia isi taraie zilele,apar insistent, obsedant,chiar,iar scenele de pe acoperis, le asociez cu o eliberare din aceasta lume, eliberare atat de mult dorita de fata, chiar daca, asta a insemnat sfarsitul ei.
scenele in care ea este nevoita sa se prostitueze m-au deprimat. nu imi pot inchipui cum o fata de 16 ani poate suporta asemenea traume si m-am gandit in momentele cand ele se derulau,ca, societatea in care traim, fiindca Romania nu este deloc departe de tarile fostei Uniuni Sovietice, din punctul acesta de vedere, face extrem de putin, pentru a sustine un sistem educational care sa previna si sa reduca, pe cat posibil, ca asemenea retele bine organizate de traficanti, sa nenoroceasca vieti care ar putea avea alte destine...
si...da.suprarealismul scenelor cu ingerasi, m-a induiosat, de-a dreptul. sufletele unor copii nevinovati si disperati, nu puteau ajunge altfel in acele ceruri inchipuite de noi, in fel si fel de moduri...

Last edited by rvn : 05 Jun 2012 at 20:04.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2012, 20:00   #15
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
@White - n-am nimic cu religia în sine, am cu cei fanatici și cei care profită de pe urma ei. în rest am învățat să ignor ceea ce nu-mi place

// iar citesc printre rânduri ... sorry

Last edited by chuckyfan : 05 Jun 2012 at 20:21.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2012, 20:16   #16
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Da, destinele celor doua personaje sunt simetrice. E ironic ca evenimentul care declanseaza drama Liljei (este abandonata de catre mama) se repeta in cazul lui Volodea, care este parasit chiar de catre Lilja. Si mie mi-a placut realismul filmului care e unul din cele mai importante atuuri ale lui dar, pe de alta parte, imi da din cand in cand senzatia ca regizorul are o lista cu chestii pe care trebuie sa le bifeze.
Pai tocmai asta a zis si DIdo, Chucky, deci nu e nici o problema
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2012, 20:53   #17
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
eu nu-mi dau seama ce-a vrut sau ce-ar trebui ca Moodyson sa bifeze.din punctul meu de vedere, el a facut dintr-un subiect dramatic obisnuit, comun, un film pe care eu l-as cataloga, fresca sociala. de-aia am apreciat efortul regizoral al suedezului. a incercat ca drama, momentele devastatoare ale lui, sa aiba in fundal, cu ajutorul incadraturilor dure, fara "machiaj", imaginea locurilor si vietii sociale, din tarile baltice ale fostei URSS, la momentul 2000, adica fix un deceniu dupa perestroika. filmul are tente sociale, politice si religioase, imbinate aproape perfect. asta e parerea mea, ca spectator, senzatia pe care am avut-o dupa vizionare. si repet, chestia asta a reusit-o un suedez. poate Mungiu sau Puiu o faceau mai bine, cu o alta fata, din Ferentari. pana la proba contrarie, pe mine, Moodyson m-a impresionat si filmul a castigat enorm in valoare, datorita, cum am spus, capacitatii lui de intelegere a realitatii sociale dintr-o alta tara...

Last edited by rvn : 05 Jun 2012 at 20:57.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2012, 22:44   #18
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Ei bine, un lucru pe care l-a bifat, in directa legatura cu ce zici tu: Volodea citind dintr-un discurs al lui Brejnev si imaginea lui Lenin pe unul din peretii "bazei de submarine". Cam asta e singura latura politica a "frescei sociale" a filmului. Si e plasata destul de aiurea, fara prea mare legatura cu restul actiunii. Ca a surprins foarte bine realitatile sociale ale unei tari straine...da, de acord, seamana prea bine realitatea asta cu cea din tara noastra ca sa nu ii apreciez acuratetea. Latura religioasa e atinsa tangential iar cea politica lipseste aproape in totalitate. De aici pana la tentele sociale, religioase si politice imbinate perfect e o distanta la fel de mare ca de la un film bun la o capodopera.
LE: inteleg senzatia de "nimic" pe care i-a lasat-o filmul lui Chucky pentru ca in prima faza cam asa m-a lasat si pe mine. Cumva golit de sentimente pentru ca ce se intampla in film nu te afecteaza imediat intr-un mod destul de puternic. Si revin la scenele din inceputul si sfarsitul filmului unde melodia celor de la Ramnstein te copleseste pentru ca exprima exact sentimentul ala de durere, disperare si revolta pe care presupun ca le incearca Lilja. Si e interesant ca, in primele 5 minute intelegi ce simte personajul principal avand foarte putine informatii la indemana. La sfarsit repetarea scenelor ar trebui sa aiba si mai multa incarcatura emotioanala dar din pacate nu au.

Last edited by White1 : 05 Jun 2012 at 23:05.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2012, 18:22   #19
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Ce mi-a placut la Lilja 4-ever:

-Tema filmului; este una importanta si relevanta.

-Muzica, excelent aleasa.

-Duritatea,realislmul, fara ocolisuri, etc.

-Finalul, pe de o parte mi-a placut : Mesajul e pretuieste ceea ce ai , mereu se poate mai rau. Pe de alta parte,nu mi-a placut: daca ai o viata de cacat , nu incerca sa schimbi nimic , nu aspira la nimic, pentru ca vei ajunge si mai adanc in kkt.

-Prietenia celor 2. Scena visului, pe acoperisul blocului, intrerupta repede de realitate a fost excelenta.

Ce NU mi-a placut :

-Un pic prea exagerat , prea unidimensional ( O fi bine spus? ) TOATE personajele, in afara de Lilja si Volodya sunt negative , etc. Orice speranta la o viata mai buna sunt repede stinse. Si in filmele lui Bergman , sa zicem, mai gasesti ceva pozitiv, in acest film nu prea .

-Mi-ar fi placut sa vad motivele pentru care o paraseste maica-sa, un pic mai mult de caracterizare , relatia cu fiica ei, etc. Pana la urma, ea e principalul motiv pentru viata lui Lilja.

-Actorii nu stralucesc. Sa fim sinceri, ''Oksana Akinshina'' nu are o fata foarte expresiva.

-Volodya ca un ''inger pazitor'' al lui Lilja, nu stiu cat de buna a fost ideea.

Per total este un film bun , impactant si greu de uitat. Sunt de acord si cu White1 . Contextele sociale, politice si religioase puteau fi mai bine definite.

Thumbs up

Last edited by oneflyride : 06 Jun 2012 at 19:10.
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2012, 19:24   #20
dido
Junior
 
dido
 
Join Date: May 2009
Posts: 37
Sa mai zic si eu ceva?

Sau mai bine nu...Revin sa spun ca acum,la cateva zile dupa ce am vazut filmul pot judeca la rece si mai pot adauga cate ceva.Am mai spus,filmul asta mi-a stricat ziua nu pentru ca ar fi prost,nu e,nici foarte bun nu e...ci pentru faptul ca pentru unii viata poate fi o mare pacaleala...si mai ales mi-a fost foarte mila de Lilja...m-a intors pe dos...Cand a inceput filmul muzica mi-a atras atentia si cateva clipe am crezut ca vom avea parte de un film de actiune de aceea am fost complet nepregatita pentru ce avea sa urmeze...a fost un soc neplacut!Sincer eu cred ca totusi a fost exagerat pe alocuri...de exemplu faza cu cartofii scapati de gazda pe scari...daca s-ar fi aplecat sa-i culeaga probabil Lilja ar fi avut o alta soarta???Sau ca substrat denota ca si ea a avut o parte de vina pentru ce i s-a intamplat?Ca avea un sambure de rautate in ea???Filmul e departe de a fi o capodopera,este exagerat,este melodramatic si nerealist pe alocuri,grobian in detalii si fortat privitorul sa vada numai si numai raul...Parerea mea...
Iar personajul Volodea chiar m-a enervat,imi venea sa-i dau palme la un moment dat!
Faza cu ingerii a fost gratuita nu avea ce sa caute intr-o ,,fresca sociala"
Si gata!
dido is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells