Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Sep 2005, 14:30   #41
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Anonimul vine gratis.

http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=2277&hist=0
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2005, 14:37   #42
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
da. asta inseamna reanturare.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2005, 18:43   #43
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Is you in or is you in?

Us people from the pub gotta stick togheter.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2005, 12:59   #44
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Frank:
Surprizã: mie mi-a placut Canton. Ca regie mi se pare notabil: are atmosfera, stare. Cred ca si povestea se poate rezuma de un om cu mintea mai agera. Mi se pare foarte curat. Ce nu prea imi place este jocul celor doi cantonieri.

mai ales unu - ala, eliodor sau cum l-o fi chemind (a jucat si-n 'apartamentul' - unde era bun pt ca nu scotea o vorba ...)

dar mihai constantin este genial! ce prezenta!! umple ecranul...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2005, 20:38   #45
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Scriem aici despre filmele vazute acolo? Hai sa scriem aici despre filmele vazute acolo.

Ten Minutes Older: The Cello

Histoire d'eaux (Bertolucci) - Un jeg plictisitor. Care se vrea profund dincolo de subtilitate. Si dincolo de ochiul vacii in care se fixeaza camera.

About Time 2 (Mike Figgis) - Ideea (imaginea impartita in 4 bucati in care se intampla chestii diferite) este misto, dar transpusa un pic prea haotic.

Ten Minutes After (István Szabó) - Se vrea un fel de violenta conjugala care nu e deloc violenta sau impresionanta in vreun fel. Pur si simplu tipu vine acasa beat, ea il injunghie, cheama salvarea, roll credits. Not my idea of fun.

One Moment (JirÃ* Menzel) - Asta cred ca mi-a placut cel mai mult. Un fel de retrospectiva asupra vietii unui individ. Si imagini foarte misto (ma refer la culori) si fade-uri intre infatisarile tipului la diferite varste. Mi s-a parut frumos, scurt si onest, spre deosebire de toate celelalte. Si un pic funny.

Addicted to the Stars (Michael Radford) - Starring tipul din Layer Cake. Un tip se duce-n spatiu si se intoarce mult timp mai tarziu si-si gaseste fiul la vreo 80 de ani, el ii spune "i knew you'd come back" si moare. Dupa aia asta pleaca din nou. Realizarea relativ ok, dar inspirat din mult prea multe parti ca sa i se acorde vreun merit.

The Enlightenment (Volker Schlöndorff) - In primul rand filmat foarte foarte misto, din perspectiva unei insecte care zboara printre niste germani la un pseudoparty. Textele extrem de labaroase, dar sunt ale unui tip care presupun ca e filozof sau ceva, ma rog, daca e ignorata vocea, filmul e ok.

Vers Nancy (Claire Denis) - Un fel de somnifer in franceza. Nu stiu de asta, ca am cam adormit.

Dans le noir du temps (Jean-Luc Godard) - Incepe promitator si foarte misto textele cu the last 10 minutes of (love, fear, eternity etc.), dar la sfarsit rupe ritmul si orice common sense. He lost me.

Ajungem la mult mai interesantul Ten Minutes Older: The Trumpet

Dogs Have No Hell (Aki Kaurismäki) - Absolut genial. I am speechless. I have no speech. Toate dialogurile bitersweet, seci puse-n antiteza cu muzica din filme americane anii 50-60 sunt coplesitoare. Good to the last drop.

De celalalte scriu putin mai incolo.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2005, 11:50   #46
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
slab rau the cello.

gotta sleep thru... 8)
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2005, 13:45   #47
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
eu la ten minutes after al lui szabo - cel mai slab scurt din cele doua filme -am ras la scena injunghierii sotului, unde n-a fost nici un pic de sange, nici pe camasa omului ala, nici pe cutit. voit sau nevoit, a fost aiurea. iar actorul care juca rolul victimei era infect saracu'.
la polul opus : int.trailer-night si dogs have no hell. dar si wenders, chen... cam tot trumpetu' de altfel.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2005, 22:26   #48
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
And now, a HUGE post from, me.
Nimeni nu-l va citi but what the heck.

Retrospectiva anonimul:

10 minutes older: The cello - asta e slab.

Jeg:

- Bertolucii a fost un jeg. Plicticos, vai ce poetic, vai ce p***.
- cel Godard nu m-a atins deloc.
- Addicted to the Stars (Michael Radford). Neinteresant.
- Ten Minutes After (István Szabó), jeg neinteresant, violenta conjugala my ass. major letdown. Nici maca nu-i camp.

Interesant:

- About time 2, Mike figgs pare un jeg, dar are o idee interesant. Pacat ca a fost cam tembel in exprimare. Tipul principal care vorbeste e misto.
- One moment, viata unui tip. Tipul e simpatic. Dragut.
- The Enlightenment, un tantar sta pe langa niste oamenii si contempleaza timpul a la greek style. Textul din V.O. mi-a adus aminte de scena din I.Q. in care un savant dovedeste in mod stupid ca timpul nu exista, funny. Filmat FOARTE bine. Dragut.

Revelatia:

- Vers Nancy (Claire Denis), am vrut sa-l urasc si l-am urat. Un tip batran, gen zen, si o fata in tren vorbesc despre societate, cum e omogena si cand apare un intrus se dezechilibreaza, multe cuvinte lungi, philosofie etc. Plictiseala, ma vedem cate un cadru exterior, cate o imagine a unui timp negru care sta in tren. Am fost doar vag atent la ce se vorbeste dar e atat de bine construita chestia incat nu trebuie sa fi atent la tot. Faza de final m-a naucit, intra perfect. Bravo fata.

10 minutes older: The trumpet - asta a fost misto.

Jeg:

- Lifeline (VÃ*ctor Erice), neimpresionant, lent, plicticos, viata la tara, vai cata poezie, stai sa ma duc pana la baie.

Bun:

- Ten Thousand Years Older (Werner Herzog), interesant, dragut. Un trib pierdut meets the present day, techonolgy and stuff. Nush daca chestia e reala, dar e bine facuta. NU am simtit nevoia sa ma sinucid dupa ce am vazut asta.
- Twelve Miles to Trona (Wim Wenders), un tip face supradoza si cauta un spital, nu gaseste, devine hipiot, dar e salvat in the last moment. Tipul e varza (ca actor), dar fazele surealiste sunt foarte bine facute.
- Int. Trailer Night (Jim Jarmusch), jarmusch mi-e simpatic mai nou, e misto chestia asta, dar nu e remarcabila, we've seen this before in coffe and cigaretts (well...). Oricum, NEXT!

Genial:

- We Wuz Robbed (Spike Lee), alegerie din 2000, the real thing. Oamenii sunt fff misto, al gore e simpatic as always, foarte bine facut. Go go spike lee.

- Dogs Have No Hell (Aki Kaurismäki), KAURISMAKI!!!! Genial. Gen, versiunea finlandeza a unui film epic de dragoste american din anii 50. Avem un tip in palton, cu palarie, o gagica, un tren, the works. Actorii sunt tari, replicile vin cand trebuie, cum trebuie si muzica e gen "the greatest movie ever made", but everyone is... indiferent and cool. Superb. Iar titlul e... :huh:

- 100 Flowers Hidden Deep (Kaige Chen), un tip nebun cere niste mobila invizibila sa fie mutata. E atat de "warm" fata de tipul chinez, si e atat de simpatic si inocent. Just soooo cute.

Death in Gaza - Foarte misto facut. Se vede mana unui documentarist BUN. muzica e tare, povestea e... Documentar. Cei doi baieti sunt bine alesi. Dar most of all, e filmat exceptional. Pacat ca a murit, dar asa filmul are o POVESTE. Go down in history, why don't you.

Persons of Interest - cam plicticos, dar interesant. Tipul 'jazzy' e senzational.

Terror in moscow - rusii sunt dobitoci. interesant pt ca e real, but w/e.

Before Dawn - Foarte bun. Misto facut. Singurul care merita un premiu.

Ala animat cu plastilina... - simpatica, dar nu se compara cu Fallen Art, are you ppl BLIND?

Canton - e ok, dar nimic senzational. Gen viata se misca greu, pauze lungi in vorbire, rutina etc. Nimic nou, dar facut cat-de-cat ok.

Nori de vara - a luat premiul dar cam e jeg. NU merita nici un premiu. au fost ATATEA chestii mai misto, pana si "Happiness" (care mi-e mi-a placut la nebunie) era mai misto. Poezie, plictiseala, laba (I am a bit blunt).

Adam and Paul - Foarte misto. Versiunea irlandeza a Dumb and Dumber. Doi tipi junkees in a day of life. Funny stuff, si sunt atat de tembeli incat e greu sa nu-ti placa. Desi filmul e trist si are o nota foarte realista, tot e simpatic... Replicile despre romani sunt antologice, pe sistemul: "That's sooooooooo TRUE".

Mai e o zi, let's hop to it.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2005, 22:56   #49
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
doamne, ogto, cum ai putut sã reziºti la toate astea într-o zi? Ai o rãbdare de fier, omule! (mai ales cã bãnuiesc cã le mai vãzusei ºi la Sf Gheorghe)

am vãzut doar

Death in Gaza complet (remarcabil efortul de a realiza acest documentar), la Persons of Interest am plecat de la jumate. Mi-era deja silã. Nu ºtiu, dar arabi, israelieni, israeliþi, palestinieni, evrei mie-mi sunt tot una ºi toate subiectele legate de chestiile astea (terorism, rasism, religie, fanatism...) mã obosesc. N-aº vrea sã trãiesc prin zonele alea, poate nici chiar în New York.

Adam & Paul a fost funny parþial. e un film cu doi amãrîþi, trist ºi comic în acelaºi timp. cea mai notabilã secvenþã a fost cea cu Caramitru (nu mã prinsesem din prima cã e el). dialogurile despre România ºi Bulgaria delicioase.

Ieri am vãzut Îmbrãþiºare pierdutã. Mi-a plãcut secvenþa cu femeia care venise sã probeze sutien. spre sfîrºit m-am plictisit.

despre cinema studio: groaznice scaunele, mai ales la etaj. ºi acum am dureri de picioare la cît de strivite au stat.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2005, 02:31   #50
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by ogto:
- Dogs Have No Hell (Aki Kaurismäki), Iar titlul e... :huh:


Titlul e replica la numele unui film de desen animat - All Dogs Go to Heaven.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2005, 02:34   #51
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Leonard:
Nu ºtiu, dar arabi, israelieni, israeliþi, palestinieni, evrei mie-mi sunt tot una ºi toate subiectele legate de chestiile astea (terorism, rasism, religie, fanatism...) mã obosesc. N-aº vrea sã trãiesc prin zonele alea, poate nici chiar în New York.


Same here.
Nu stiu daca e ingrijorator sau imbucurator sa vad cit de asemanatori in gusturi filmice sau cit de obtuzi in opinii sintem ambii.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2005, 15:08   #52
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
ten minutes older: the cello
bertolluci - o glumita cu iz de raj khapur. not my style 6/10
mike figgis - nu am inteles mare lucru, dar m-a cucerit pe alocuri . 8/10
jiri menzel - un pian si sevente sepia..sa zicem 7/10
szabo - slab. 6/10
claire denis - poate cineva sa-mi reproduca, in mare, ce au vorbit cei 2 in tren? si pontita de final, usor fortata. 7/10
schlondorff - o zapaceala cu mult umor. 8/10
radford - dragutz. 8/10
godard - toate colajele alea, 'breathless'. 10/10


ten minutes older: the trumpet:
kaurismaki - ma asteptam la un twist ceva, dar ntz, n-a mai aparut. cred ca e un film facut prin somn de aki. 8/10
victor erice - foarte elegant si incarcat simbolistic. 9/10
herzog - national geographic . 7/10
jarmusch - stylish&cool. 9/10
wenders - trip pe autostrada, who cares? 7/10
spike lee - un fel de m. moore mai talentat 8/10
chen kaige - cel mai poetic si frumos din toate scurtele. 10/10
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2005, 18:10   #53
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mai exista si alte serii de scurtmetraje din categoria Ten Minutes Older in afara de cele listate mai sus? ca as fi curioasa sa le vad...
mie ambele mi-au placut foarte mult...totusi as spune ca ten minutes older:the cello sunt ceva mai inclinate spre poezie...cred ca per total mi-a placut mai mult decat the trumpet...desi din acesta mi-a placut enorm filmul al doilea, nu mai tin minte cine l-a regizat (oricum se poate vedea mai sus), cel cu copilul...e bestial!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2005, 18:14   #54
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
death in gaza.
"when I was born I didn't know my friends but when I grew up I got to know them" +
"how come people are so eager to kill that they're ready to die for it?".
superb documentar.

cam atat...
__________________
black mambo.
16mm is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2005, 09:56   #55
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
'death in gaza' fusese aratat si in 'fest. filmului britanic' de anu trecut.
eu il vazusem la berlin si i l-am recomandat lui kiri.
e zguduitor.
documentaru, nu kiri!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2005, 13:39   #56
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
..kiri.

foarte bun documentarul. vazut a doua oara nu pierde nimic din ce "moarte la moscova" si inca vreo doua au ratat lamentabil la segunda vista.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2005, 15:57   #57
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Apropo de Adam si Paul /filmul in care joaca si Caramitru/: este dragut, dar nu mi-a placut sfarsitul. Personajele sunt foarte miºto, dar parca ma asteptam la un alt sfarsit. Nu stiu, poate la ceva mai putin sec, pentru ca relatia dintre cele doua personaje era intr-adevar o relatie speciala.
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2005, 15:34   #58
ionut_marin
Novice
 
ionut_marin
 
Join Date: Dec 2005
Location: Romania
Posts: 7
Cel mai bun film romanesc pentru mine e "Moartea domnului Lazarescu". Este extraordinar de intens si de pasionant, si privirea pe care o atinteste asupra naturii umane este cea mai clara si mai sfredelitoare (dar, atentie, niciodata nedreapta sau inchizitoriala) pe care am intalnit-o la cinema in ultimii ani. Vazandu-l, te poti simti violentat si ravasit si dus undeva unde nu vroiai sa mergi, dar in acelasi timp iluminat, chiar readus la viata.

Cred ca daca era englezesc lua cel putin un Oscar
__________________
Distrati-va pe cinste!
ionut_marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells