Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Jun 2009, 20:04   #61
vicki
Senior
 
vicki
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 93
Originally Posted by Pauline Kael:
Vicki,(unde-i Cori?)ba cred ca e interesant,doar ca mi-e groaza sa ma uit...Am si eu un fiu.De von Trier zic.

Pauline mi se pare ca von Trier s-a coborat mult fata de filmele cu care ne-a obisnuit_-vezi dancer in the dark,riget, dogville,coco zice ca europa e foarte bun.
p.s Cori e suparata ca pleaca ALS si il vrea inapoi
vicki is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2009, 20:08   #62
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
N-am vazut inca filmul,dar nu cred ca e dezamagitor,poate terifiant.
Cori sa-si miste fundul blond incoace,nu pleaca nimeni. Nu-l lasam pe ALS sa plece.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2009, 20:12   #63
vicki
Senior
 
vicki
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 93
aha, sunt curios ce parere o sa ai dupa ce il vezi
din pacate avem doar un calc si 2 conturi ,o sa intre putin mai tarziu
vicki is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2009, 11:43   #64
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
altu' - 'le silence de lorna'. ideea e ca nu e nimic prorpiu-zis in neregula cu el. e realismul explorat si de robert bresson (printre altii), pesimism existential care explodeaza pe ecran, prin locatii sordide, intuitie umana perfecta in dezvoltarea personajelor, prin reactiile lor, prin nasterea unui rau absurd dar atotprezent, dar care izvoraste din personajele noastre 'bune'. ok, fratii dardenne nu 'zdrobesc corola de minuni a sufletului uman' si niciodata nu se asteapta sa faca lumina in labirintul intortocheat al psihologiilor umane autodistructive si complicate dar...

fratii dardenne, din cate am tot observat, fac acelasi film iar si iar si iar. si asta este problema lor. multi ar putea argumenta pe baza tezei lui jean renoir... 'orice regizor face un singur film, apoi il sparge in bucati si incearca sa il refaca', but i disagree. eu mereu am admirat acei regizori care pot jongla cu genurile, cu registrele stilistice, pastrand mereu niste teme la care se tot intorc.

hitchcock a reusit, pe tema 'acuzatului pe nedrept' sa faca o serie de thriller-e comerciale reusite ('spellbound', 'north by north west') dar si un film ce pare pe alocuri un manifest neorealist ('the wrong man'). woody allen mereu discuta absurdul relatiilor dintre oameni in registre diferite (una era intepatorul 'manhattan', altul era subtil-maturizatul 'hannah and her sisters', altul e hedonisticul detasat 'vicky cristina barcelona').

dar fratii dardenne stiu una si buna - dumnezeu nu exista sau ne face vizite de curtoazie foarte rare. oamenii sunt niste enigme capabile de acte josnice. trebuie mereu sa filmeze la fel si nu care cumva sa foloseasca muzica. doar asta inseamna 'realism' bresson-ian. rezultatul ? tin minte inca si acum efectul pe care l-a avut 'l'enfant' asupra mea (o lovitura adanca in stomac, urmata de depresii temporare), mi-a placut 'rosetta', am strambat din nas la acest 'silence de lorna'.

nu nu ! dardenne-ii sunt minunati doar pt gorzo, care se pare sa fie in stare sa inghita orice 'opera de arta', pt ca plictiseala nu mai exista.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2009, 00:28   #65
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
am văzut 35 de minute (în două reprize) din Speed Racer al fraţilor Wachowski. m-a convins că trebuie inventat un rating nou "nerecomandat persoanelor peste 5 ani" ca să ştie omu să nu-şi mai piardă timpul (să-l ia de pe net, să aranjeze titrarea şi să încerce să-l vadă, nu mai zic de mers la cinema la aşa ceva). nu ştiu cît de bătut în cap tre să fii ca să te entuziasmezi la aşa ceva. nici măcar de amuzament nu merge. e de un infantilism crunt. extra stupid.
după un debut excelent cu Bound, fraţii au făcut şi Matrix - un film interesant şi important (la vremea respectivă l-am văzut de 5-6 ori). apoi sequeluri la acesta - inutile. acum după Speed Racer singura soluţie e să-şi facă harakiri.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2009, 22:59   #66
elysha
Novice
 
elysha
 
Join Date: Apr 2009
Location: Bucuresti
Posts: 1
Mammia Mia - ma asteptam la un film bun din trailer, mai ales cu asa o distributie, insa la jumatatea filmului am renuntat sa ma mai uit la el

Rachel Getting Married - un fel de Tanar si Nelinistit, varianta artistica
elysha is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2009, 23:12   #67
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
....

Filme de 2 lei :
Aliens in the attic ( ma asteptam la altceva )
Knowing ( joc actoricesc de rahat , final excremental )
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 08:27   #68
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
Originally Posted by elysha:
Rachel Getting Married - un fel de Tanar si Nelinistit, varianta artistica

Nu am reusit sa vad decat 20 de minute...
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2009, 11:36   #69
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Chéri... dezamagitor ! Culmea, am fost si la cinema... pe la jumatatea filmului am vazut cum plecau oamenii din sala... Nu stiu cum am rezistat pana la final ! Ce sa zic... am asteptat o redresare... un miracol... o zvacnire !
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2009, 14:04   #70
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Drag me to hell .. pentru ca ma asteptam sa fie ceva mai horror.
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2009, 17:30   #71
adhpliz
Novice
 
adhpliz
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 18
au fost multe filme care m-au dezamagit desi ma asteptam sa fie foarte bune la cata publicitate reclame ....... pe scurt la cati bani au bagat in PR................... as posta si de ce m-au dezamagit dar imi e ca daca incep s-ar putea sa iau bann ca scriu prea mult ..........aceste filme sunt........

1The Curious Case of Benjamin Button
2 The proposal
3 Spread
4 Harry Potter....................... sunt Foarte mare fan harry potter , am citit cartile de foarte multe ori dar David yates ar trebui concediat ...... parerea mea....
5Ghosts of Girlfriends Past
6 New in town
7 cheri
...... daca imi mai amintesc mai postez.... dar anul asta (pana acum) ori am vazut blockbustere care iti iau ochii. si ramai cu "in filmul ala o masina s-a rasturnat si a luat foc" ..... sau filme de calitate(foarte putine )....parerea mea

Last edited by adhpliz : 18 Sep 2009 at 17:39.
adhpliz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2009, 21:28   #72
rm_cristian
Junior
 
rm_cristian
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 65
the unborn, cand am vazut trailerul am ramas super socat si abia asteptam filmul. si bomba....dupa ce l-am vazut am venit acasa fara sa comentez nimic cu prietenii despre film....
rm_cristian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2009, 21:59   #73
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
A da , nici mie nu mi-a placut The Unborn . Sper sa nu faca asa nici la The Orphan.
Si Autumn care din poster parea interesant..
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2009, 14:47   #74
larinho80
Senior
 
larinho80
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
public enemies!!!!!!
__________________
eu m-am nascut inca de la inceput,nu dupa
larinho80 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2009, 15:14   #75
adika
Novice
 
adika
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2
Ice Age 3D - frumusel dar slabut....................cred ca din cauza celorlalte doua...............cel mai tare ramane Ice Age 1
.................................................. .................................................. .................................................. .....................
www.exposhop.ro - expozitia timpului liber
adika is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2009, 17:29   #76
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Final Destination 3D...Ma asteptam sa fie mai scary si mai bloody.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2009, 17:29   #77
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Ce bine ca nu l-am vazut.
Pe primul il vazusem si mi s-a parut crap.
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2009, 17:43   #78
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Nu e crap.Dar nici wow nu e.Oricum e misto ca e in 3D.Sare sangele pe tine.Sau alte organe.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2009, 19:20   #79
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bine zici. Voiam sä-i fac o cronichetä, da' am uitat.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 12:24   #80
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Normal.A fost al doilea cel mai prost dintre ele.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells