Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Jul 2010, 02:09   #1
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Scurta istorie a cinematografiei

Veti posta aici topuri/liste cu, sa zicem, 10 (mai multe sau mai putine, nu conteaza) filme/regizori din fiecare decada, incepand cu anii 50-60 (sau de cand doriti/cunoasteti) si ajungand in zilele noastre, filme pe care le recomandati oricarui iubitor al celei de-a 7-a arte sau celor care vor sa o patrunda, filme care v-au impresionat, care au lasat urme, care au nascut controverse, filme care nu trebuie sa lipseasca din raftul niciunui cinefil. In fine, ati inteles ideea. Cateva cuvinte despre fiecare perioada n-ar strica (presimt ca cineva imi va recomanda o carte). Stiu ca exista Repere.., but what the hell, que sera, sera.

Multumesc celor care-si vor rupe din timpul lor si vor contribui astfel la consolidarea culturii cinematografice a celor mai tineri dintre noi.

Ii rog pe vanatorii de puncte si pe ageamii sa se abtina.

Last edited by omudindulap : 13 Jul 2010 at 11:14.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2010, 09:37   #2
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Dupa parerea mea, daca chiar vrei sa "patrunzi" aceasta arta, cartile sunt un element mai mult decat esential. Din pacate nu si suficient.
Problema numelor (filme si regizori) e una destul de banala; bornele cinematografice se descopera destul de usor si timpuriu. Daca nu ai facut-o inca (desi nu pareai genul; poate te astepti la ceva mai ezoteric) ... netul e ticsit de topuri, chiar si IMDb e impartit pe decade si nu-i rau deloc.
Sau alt exemple: http://www.films101.com/
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2010, 09:41   #3
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
E foarte greu sa scotocesti prin cotloanele mintii si sa te intorci in timp, dar am incropit citeva topuri, going back to the sixties . So, intorcindu-ne in timp, pe decade, citeva dintre favoritele mele:

2000 – 2009

1. Mulholland Dr. (David Lynch, 2001)
2. Inland Empire (David Lynch, 2006)
3. Spider (David Cronenberg, 2002)
4. No Country for Old Men (Ethan & Joel Coen, 2007)
5. Le conseguenze dell'amore (Paolo Sorrentino, 2004)
6. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (Andrew Dominik, 2007)
7. Memento (Cristopher Nolan, 2000)
8. 4 luni, 3 saptamâni si 2 zile (Cristian Mungiu, 2007)
9. Antichrist (Lars von Trier, 2009)
10. Der Untergang (Oliver Hirschbiegel, 2004)


1990 – 1999

1. Lost Highway (David Lynch, 1997)
2. Naked (Mike Leigh, 1993)
3. Twin Peaks: Fire Walk with Me (David Lynch, 1992)
4. Seven (David Fincher, 1995)
5. The Thin Red Line (Terrence Malick, 1998)
6. The Big Lebowski (Joel Coen, 1998)
7. Eyes Wide Shut (Stanley Kubrick, 1999)
8. Reservoir Dogs (Quentin Tarantino, 1992)
9. Exotica (Atom Egoyan, 1994)
10. Insomnia (Erik Skjoldbjærg, 1997)

1980 – 1989

1. Blue Velvet (1986, David Lynch)
2. The Shining (1980, Stanley Kubrick)
3. Bad Timing (1980, Nicholas Roeg)
4. Dead Ringers (1988, David Cronenberg)
5. Blade Runner (1982, Ridley Scott)
6. Blood Simple (1984, Joel Coen)
7. The Elephant Man (1980, David Lynch)
8. Nostalghia (1983, Andrei Tarkovsky)
9. The Element of Crime (1984, Lars von Trier)
10. Spoorloos (1988, George Sluizer)

1970 – 1979

1. Eraserhead (David Lynch, 1976)
2. Viskningar och rop (Ingmar Bergman, 1972)
3. Alien (Ridley Scott, 1979)
4. The Exorcist (William Friedkin, 1973)
5. A Clockwork Orange (Stanley Kubrick, 1971)
6. The Texas Chain Saw Massacre (Tobe Hooper, 1974)
7. Stalker (Andrei Tarkovsky, 1979)
8. Don’t Look Now (Nicholas Roeg, 1973)
9. Picnic at Hanging Rock (Peter Weir, 1975)
10. Solyaris (Andrei Tarkovsky, 1972)

1960 – 1969

1. Persona (Ingmar Bergman, 1966)
2. 2001: A Space Odyssey (Stanley Kubrick, 1968)
3. 8½ (Federico Fellini, 1963)
4. Night of the Living Dead - (George A. Romero, 1968)
5. Psycho (Alfred Hitchcock, 1960)
6. Repulsion - (Roman Polanski, 1965)
7. Carnival of Souls (Herk Harvey, 1962)
8. The Good, the Bad and the Ugly (Sergio Leone, 1966)
9. La Dolce Vita (Federico Fellini, 1960)
10. Doctor Zhivago (David Lean, 1965)
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2010, 10:36   #4
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by Federico:
Dupa parerea mea, daca chiar vrei sa "patrunzi" aceasta arta, cartile sunt un element mai mult decat esential. Din pacate nu si suficient.
Problema numelor (filme si regizori) e una destul de banala; bornele cinematografice se descopera destul de usor si timpuriu. Daca nu ai facut-o inca (desi nu pareai genul; poate te astepti la ceva mai ezoteric) ... netul e ticsit de topuri, chiar si IMDb e impartit pe decade si nu-i rau deloc.
Sau alt exemple: http://www.films101.com/

Ma gandeam ca acest topic sa constituie un punct de plecare pentru tinerii forumisti. Evident ca procesul de patrundere a cinematografiei este unul complex si de durata, dar m-am gandit ca am putea deschide cumva mintile noului val ( ca tot se poarta sintagma) de spectatori de film care-si duc veacul prin cafenele, discutand despre tzoale si fotbal. Sa le aratam ca exista si altceva dincolo de albastrei si vampiri amorezati. Stiu de carti, stiu de topuri, am vazut si ceva filme la viata mea, dar de ce sa nu vorbim si aici despre asta, chiar si prin banala listare a unor nume de regizori si filme?!

Mersi pt efort, Win.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2010, 10:52   #5
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Laudabila initiativa ta dar, din pacate, cam sortita esecului. Pe cine sa mai educi? Indivizii de la topicul cu Perle... trebuie mai intii sa se intoarca la scoala primara sa repete clasele I-IV, fomistii care au invadat forumul n-au nimic de-a face cu filmul... Cine ramine? Maxim 10 oameni care au ceva de spus dar nu mai au la cine. Solutia ar fi o gratiere generala pentru a pompa singe nou in venele forumului.... Deocamdata, situatia e cam dezastruoasa...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2010, 11:00   #6
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Topicul e totusi unul interesant. O sa revin si eu cu o lista in cateva zile ca inca n-am terminat examenele. Vroiam sa scriu ca nu cumva sa se inteleaga ca e inutil topicul si sa se intample vreo ceva neplacut cu el. Mi se pare o initiativa chiar foarte buna, iar legat de o eventuala educatie pentru curiosi... cine are ochi sa vada sa o faca.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2010, 11:12   #7
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by Windom:
Laudabila initiativa ta dar, din pacate, cam sortita esecului. Pe cine sa mai educi? Indivizii de la topicul cu Perle... trebuie mai intii sa se intoarca la scoala primara sa repete clasele I-IV, fomistii care au invadat forumul n-au nimic de-a face cu filmul... Cine ramine? Maxim 10 oameni care au ceva de spus dar nu mai au la cine. Solutia ar fi o gratiere generala pentru a pompa singe nou in venele forumului.... Deocamdata, situatia e cam dezastruoasa...
Perspectiva esecului nu reprezinta o scuza pentru pasivitate.Daca macar unul dintre cei care trec p-acilea ramane cu ceva, consider ca initiativa nu a fost tocmai un esec.
Eu unul sunt pentru gratiere, dar interesele unora sunt mai presus de doleantele plebeilor.
Ou sont les neiges d'antan?

Last edited by omudindulap : 13 Jul 2010 at 13:59.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2010, 15:52   #8
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
Omule din dulap, felicitari pentru demers, insa intrebarea mea este : cum aduci tinerii pe paginile acestui forum si cum reusesti sa le captezi atentia cu postul tau?
Nu spun ca este imposibil, ci destul de greu. Chat-ul si retelele de socializare sunt la moda. Cretinismele si tembelismul sunt floarea imbobocita a timpurilor noastre,din pacate. Pentru Film ar fi nevoie de multa rabdare si vointa sa-l aduci in obisnuinta unor oameni preocupati de inutilitati si futilitati. Poate gresesc.
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2010, 16:51   #9
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by Lelouche:
Omule din dulap, felicitari pentru demers, insa intrebarea mea este : cum aduci tinerii pe paginile acestui forum si cum reusesti sa le captezi atentia cu postul tau?
Nu spun ca este imposibil, ci destul de greu. Chat-ul si retelele de socializare sunt la moda. Cretinismele si tembelismul sunt floarea imbobocita a timpurilor noastre,din pacate. Pentru Film ar fi nevoie de multa rabdare si vointa sa-l aduci in obisnuinta unor oameni preocupati de inutilitati si futilitati. Poate gresesc.
Total de acord, dar acest topic se adreseza in special acelora care deja sunt familiarizati cu forumul Cinemagia. Un singur clic este de ajuns.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2010, 17:38   #10
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Le dam in cap la tineret cu filme de Tarkovsky,WKW,Miike,Godard & f.multi altii si astfel le va intra cinema-ul in sange.

Last edited by alextreme93 : 13 Jul 2010 at 17:53.
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2010, 22:53   #11
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by omudindulap:
acest topic se adreseza in special acelora care deja sunt familiarizati cu forumul Cinemagia.

Din păcate sunt destui familiarizaţi cu forumul, dar care se rezumă la a comenta despre câte o dudă: Wow, ce film bestial!, aşa că e cam greu să le destupi mintea celor care adorm la filme ca 4,3,2.
Au mai existat demersuri similare:
http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=93968
Topicul respectiv e chiar marcat ca sticky, dar tot degeaba, se pare...
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2010, 23:06   #12
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by alextreme93:
Le dam in cap la tineret cu filme de Tarkovsky,WKW,Miike,Godard & f.multi altii si astfel le va intra cinema-ul in sange.
Mie nu mi se pare cel mai bun approach, cred ca e mai bine daca incepi sa vezi filme mainstream classics si apoi sa te reorientezi catre arthouse, indie, non-Hollywood alese cu atentie. Daca incepi direct cu Tarkovski risti sa nu ajungi intr-o fundatura. Ideea sa le prezinti ceva mai accesibil la inceput, sa prinda gustul, ca apoi sa se descurce singuri.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2010, 07:49   #13
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by alextreme93:
Le dam in cap la tineret cu filme de Tarkovsky,WKW,Miike,Godard & f.multi altii si astfel le va intra cinema-ul in sange.
Mie nu mi se pare cel mai bun approach, cred ca e mai bine daca incepi sa vezi filme mainstream classics si apoi sa te reorientezi catre arthouse, indie, non-Hollywood alese cu atentie. Daca incepi direct cu Tarkovski risti sa nu ajungi intr-o fundatura. Ideea sa le prezinti ceva mai accesibil la inceput, sa prinda gustul, ca apoi sa se descurce singuri.

Draga miercuri,afirmatia mea de sus se vrea a fi considerata o gluma,ca d'oh doar si eu & foarte multi altii,presupun ca am inceput cu filme luate de prin top250 imdb(gen The Godfather,Forrest Gump,Blade Runner,Casablanca etc.)Dar,o grama' de tineri le e si lene sa-si puna mintea la lucru la anumite filme(Mulholland Dr.,Lost Highway,Memento & altele)si nu trebuie sa ne miram de ce-i idolarizeaza pe "Vandam","Chichician face caca de pe geam",Seagal si p'aia din Twilight"
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2010, 11:35   #14
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
[O persoana avida dupa Tarkovsky & Co. ar trebui sa fie mai atenta la exprimare.]

Ideea topicului nu este aceea de a servi forumistilor Bergman la felul intai, Godard la felul doi s.a.m.d., pentru ca e posibil sa i se aplece inainte de a ajunge la desert. Si se va intoarce la mintenas la cartofi prajiti. E ca si cum unui proaspat student la filosofie i l-ai baga pe gat, inca de la primul curs, pe Kant si a sa Critica a ratiunii pure.. L-ai distrus.

Nu e cazul sa fim snobi si sa aruncam la plesneala acele nume, doar pentru ca da bine. Adica, domnle, eu ma culc cu Fellini, ma trezesc cu Visconti si ma sterg la fund cu Vandam, voi ceilalti sunteti niste prosti, niste inculti, ciocu mic !

In fine. Observ ca lumea nu se inghesuie p-aici, poate din lipsa de timp, de rabdare sau poate ca oamenii s-au saturat sa se lupte cu morile de vant.

Ce sa zic, ne vedem la cafenea, am auzit ca au bagat aer conditionat acolo.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2010, 11:51   #15
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu s-a bagat aer conditionat, ba chiar se face curatenie peste tot, ca atmosfera sa se mentina curata si respirabila

si eu iti multumesc, omule, pentru initiativa (sustinuta prompt de Wisdom) si sper ca ceilalti useri, chiar daca nu vor posta topuri la fel de elaborate, sa aminteasca de si sa comenteze macar un film care i-a impresionat.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2010, 11:56   #16
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
"Always here to serve". Wisdom.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2010, 11:59   #17
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
scuze, scriam cu un ochi si o mana, celelalte erau pe site la Locarno
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2010, 13:04   #18
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am sa insir o serie de titluri care mi se par de referinta pentru istoria mea personala a cinematografiei. Filmele alese sunt primele care-mi vin in minte, deci e foarte posibil sa nu fie neaparat super artistice, dar sa aibe o componenta emotiva puternica. Categoriile nu sunt neaparat echivalente, ci servesc motivarii deciziei.

Film mut: Cainele Andaluz
Film de actiune clasic: Gone with the Wind
Film de comedie clasic: Some Like it Hot
Film artistic clasic: Persona
Musical: Moulin Rouge
Comedie romanitica: Love Actually
Comedie: As Good As it Gets
Film de copii: Neverending Story
Film cu extraterestrii: Independence Day
Film Fantastic: Lord of the Rings
Film cu si despre droguri: Requiem for a Dream
Film politist: Heat
Film didactic (in sensul ca mi-a deschis ochii despre analiza filmelor) American Beauty
Film romanesc clasic: Nunta de Piatra
Film romanesc post '89: Filantropica si Occident
Filmul preferat: Arizona Dream
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2010, 13:10   #19
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
As Good As It Gets poate intra lejer la comedie romantica. Btw, in dictionar, in dreptul cuvintului "comedie" se afla The Dude, un mugshot cred... Lebowski nu are rival aici...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2010, 14:07   #20
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
Ricutza, am impresia ca Gone with the wind a fost surclasat in categoria filmelor de actiune de The Notebook. cica.
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells