Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Apr 2005, 12:37   #2041
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Polar Express - 8.50/10 un film foarte bine realizat...un film foarte bun in jurul sarbatorilor de Craciun...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 26 Apr 2005, 14:41   #2042
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Dark City - 8.8/10 Un SF cel putin definitoriu.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 26 Apr 2005, 15:44   #2043
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Jesus Christ Superstar - 9/10: asa, ante-pascal...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 26 Apr 2005, 18:30   #2044
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Sistemul Nervos - Mircea Daneliuc - un film cu nebuni si despre nebuni. Un film despre traumele pe care le traiesc batranii din ziua de azi din cauza lui Mircea Radu. Realist cat se poate dar subiectul deprimant.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 27 Apr 2005, 00:34   #2045
Kwisatz
Junior
 
Kwisatz
 
Join Date: Jan 2003
Location: Bucuresti
Posts: 42
Send a message via MSN to Kwisatz Send a message via Yahoo to Kwisatz
Be Cool.
Dance scene Travolta - Uma. Nu se ridica la nivelul pulp fiction dar oricum nice touch.
__________________
Cel mai periculos om din lume | Capul meu se rostogoleste pe ultimul trotuar | Eu sunt Nadejde si te caut!
Kwisatz is offline   sendpm.gif
Old 27 Apr 2005, 07:40   #2046
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Be Cool - 6/10 nota pe care o merita...o incercare de a face un film care totusi, aparent i-a lipsit ceva...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 27 Apr 2005, 15:55   #2047
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
hori, ma panenko - o comedie strigatoare la cer, un elogiu adresat umorului absurd, realizata in doar cateva decoruri (dintre care principalul este sala mare in care se desfasoara balul), de o inventivitate sublima a situatiilor si incarcata pana la refuz de o galerie de personaje teribil de pitoresti (dincolo de apucaturile 'din popor', fizionomiile vorbesc de la sine !), desi schitate destul de sumar si usor confundabile...

9/10 (initial, vroiam sa-i dau mai mult, dar am zis sa nu ma fure entuziasmul)

p.s.: milos forman rules !
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 27 Apr 2005, 17:40   #2048
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Originally Posted by notorious:
hori, ma panenko - o comedie strigatoare la cer

rooooaaaarrrrr!

sau, in circumstante comuniste

buna dimineata soare!
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   sendpm.gif
Old 27 Apr 2005, 18:13   #2049
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Mortadelo ºi Filemon - 6/10 ... comedie extraordinara...adik o mai mare panarama de comedie nu ai mai vazut...deci sincer acu...chiar nu ai vazut...

P.S. l-am vazut pe HBO...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 27 Apr 2005, 18:15   #2050
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Lemony Snicket - 1/10 - :sick:
Jim Carey - gr8 withthe dinosaur thing ... rest - bullcrap!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 27 Apr 2005, 21:54   #2051
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Richard Linklater - Before Sunrise (1995) - 8/10

Revazut. Placut. Etc.

Shane Carruth - Primer (2003) - 7/10

Placut si asta, desi pe alocuri devine obositor. Genul de film care l-ar face pe Philip K. Dick sa-si pape dick-ul de ciuda. Si sa ramana Philip K.
Grand Jury Prize Sundance, 2004

Werner Herzog - Mein liebster Feind (1999) - 8/10

Louie, this is the end of a beautiful friendship. Adica povestioare si cancanuri, pretext pentru Herr Werner de a se mai trambala odata prin Peru. Dar, dincolo de vrajeala, raman chestiunile serioase: fotografiile lui Thomas Mauch sau dansul fluturelui. Touchy. A se vedea doar dupa vizionarea celor 5 colaborari Kinski-Herzog.
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   sendpm.gif
Old 27 Apr 2005, 22:02   #2052
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by keyzer soze:
Werner Herzog - Mein liebster Feind (1999) - 8/10

Louie, this is the end of a beautiful friendship.Dar, dincolo de vrajeala, raman chestiunile serioase: fotografiile lui Thomas Mauch sau dansul fluturelui. Touchy. A se vedea doar dupa vizionarea celor 5 colaborari Kinski-Herzog.
Cata dreptate ai.
Vizionarea documentarului se impune numai dupa parcurgerea celor 5 colaborari. Chestia asta o spusesem si eu pe raposatul topic Herzog si Kinski. L-am pastrat pe undeva (cel putin articolul din Procinema) si am sa-l redeschid la cafenea.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   sendpm.gif
Old 27 Apr 2005, 22:53   #2053
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Robert Rodriguez, Frank Miller - Sin City (2005) - 6/10

Vazut juma de ora, injurat mama, dat eject, baut o bere. Pointless. Sigur, vizual e miez din chizda, dar intelectual e plain bullshit. M-a 'nervat stupiditatea cu care, din nou, se incearca gonflarea bd-ului pe marele ecran. La ce bun? Ca fost (in copilariile mele) amator si realizator de bd-uri, il sfatuiesc pe Rodriguez ca data viitoare sa ia Photoshopu si o damigeana de tequila si sa-l invite pe Tarantino la mazgalit bedeuri. Pe hartie. Ca tot fun e.
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   sendpm.gif
Old 28 Apr 2005, 00:28   #2054
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Tape - 5/10 - un dialog de 1h si 26 de minute intre 2 indivizi si Uma Thurman care spun lucruri aparent interesante. Film independent, simplu si coagulat. Tot dialogul este atent portionat dar finalul de 3 minute si cateva zeci de secunde distruge tot.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 28 Apr 2005, 17:48   #2055
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
catev filme vizionate:

Dark City au fost foarte multe filme bune si chiar geniala in anii '90, iar dark city este unul din favoritele mele. Povestea si atmosfera captivanta, imaginea si decorurle geniale, niste 'bad guys' care arata de parca ar fi inspirat agentii din matrix (aparut cu an mai tarziu), muzica atmosferica si actori simpatici (Richard O'Brien este intruchiparea baiatului malefic with cahplin-like hat). prima oara il vazusem in 2001, pe bucati si am retinut anormal de mult din el (a avut un impact foarte mare asupra mea) si acum ca il revad imi dau seama ca nu m-am inselat cand am spus tuturor cat de bun e. Un s.f. de exceptie, unul dintre cele mai bune zic eu, la mica distanta de perfectie.

finding neverland am savurat din plin acest film. trecerea de la realitatea la imaginatie este foarte bine facuta, iar in ultima parte cele doua se confunda si nu prea esti sigur care e care. Depp e senzational, inca o nominalizare meritata (daca era dupa mine ii dadeam oscarul pt piratii din caraibe) iar winslet parca a fost mai buna in sunshine dar nici aici nu e rea, doar nu remarcabila. un film foarte simpatic, singura problema e ca daca nu ai o pozitie FOARTE confortabila, tot filmul o sa te misti intr-o parte si-n alta...

nobody's fool niciodata n-am fost MARE fan paul newman si n-am prea vazut filme cu el, dar a fost filmul acesta la national si m-a convertit... I am now, a paul newman fan 8) ... joaca superb aici, a imbatranit si, in consecinta, joaca roluri de om batran, ceea ce arata ca el CHIAR este un actor foarte bun. desi filmul e pus la "drama", e foarte cald, nu moare nimeni, mult umor autentic, este in mod real un film foarte 'cald'. Loved it.

million dollar baby multi au zis ca filmul acesta e mediocru, iar eu nu inteleg asta... foloseste cliche-uri, si? spune o poveste neremarcabila, si? spre deosebire de alte filme care incearca sa para destepte si iese un kkt, filmul acesta nu se complica si e realizat impecabil. Eastwood spune o poveste simpla si o spune cat de bine a putut. e vorba despre ceva simplu, dar bine facut. nu m-am plictisit, am savurat din plin rolurile actorilor si am simtit a slight "chill" cand swank (care mi-e antipatica in general) a cazut pe scaun, si mai tarziu moare. ce poti sa ceri mai multe de la un film? nu merita oscarul, true, dar era pe second place dupa sideways
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   sendpm.gif
Old 28 Apr 2005, 18:46   #2056
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Matrix-Revolutii 9/10.Bine l-am mai vazut
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   sendpm.gif
Old 28 Apr 2005, 19:29   #2057
Pinky
Guru
 
Pinky
 
Join Date: Jun 2004
Location: Heartbreak Hotel
Posts: 380
Remember the Titans (2000) - 9/10
Rat Race (2001) - 7.5/10
Ray (2004) - 9/10
__________________
"Never let the fear of striking out keep you from playing the game."
Pinky is offline   sendpm.gif
Old 28 Apr 2005, 19:33   #2058
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Brad Anderson - The Machinist (2003) - 8/10

Da. Filmul e super ok, misto filmat, bine interpretat, gloomy atmosphere, tensiune in crescendo care imi aminteste pe alocuri de Hitchcock, scenariu beton, in fine, toate ingredientele pentru un thriller de calitate. Finalul insa este dezamagitor, cu un twist care nu (mai) surprinde pe nimeni si care ucide din fasa vizionarile ulterioare. All in all, un film reusit, mai putin plictisitor decat 'Spider' si mult mai coerent decat suratele asiatice. Sundance style.

Jonathan Glazer - Birth (2004) - 9/10

Brici. Regie, actori, scenariu, imagine, montaj, muzica, toate de nota 10. Ii dau doar 9 pentru ca simt ca Glazer poate mai mult. I-a facut de rusine pe clipangii cu mici bijuterii ca 'Virtual Insanity', ‘Kharma Police’ sau ‘Universal’. Le-a aruncat manusa amicilor Jonze si Gondry cu 'Sexy Beast'. A luat carca de premii cu reclamele la Guiness, berea noastra preferata. Iar acum alearga spre maturitate cu cel mai inchegat produs al sau, un film stapanit perfect, plin de subtilitati si de momente memorabile - planul secventa de inceput, cu alergatorul si umbra sa; prim planul de la opera, cu o Nicole Kidman transfigurata de emotie; marea de sentimente din final, and so on... De remarcat si ost-ul lui Alexandre Desplat (responsabil si pentru 'Girl With a Pearl Earring') si la fel casting-ul care-i face cu lui von Trier: Nicole Kidman, Lauren Bacall si Peter Stormare.

Am pus-o aici si pe asta. - BeNnY
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   sendpm.gif
Old 29 Apr 2005, 01:52   #2059
mihai_t
Senior
 
mihai_t
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 79
"Night of the Living Dead" (G. Romero - 1968) 8.5/10 - L-am descoperit pe Duane Jones, mai cool decat D. Washington si W. Snipes la un loc si m-am convins ca pivnita ramane unul dintre cele mai sigure locuri in caz ca o sa ma trezesc intr-o zi cu o armata de zombie in fata casei. In plus de asta, mi-am dat seama ca ar trebui sa cumpar mai multe cuie si un ciocan mai solid care sa poata sparge capul oricui ar dori sa intre neinvitat in casa mea (I'm half kidding). Ma pregatesc pentru "Onibaba" (Kaneto Shindo - 1964).
mihai_t is offline   sendpm.gif
Old 29 Apr 2005, 04:00   #2060
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
a series of unfortunate events (lemony snicket) 9/10
da, mi-a placut
toata atmosfera de gotic filtrat prin romantism, decorurile, costumele, copii
lam detestat pe carey care da (din nou) cu mucii in fasole si in film (desi are cel putin 2 faze tari, cand vorbeste despre turn si cand reia dialogul despre moartea parintilor)
e un film pentru copii si nu inteleg de ce nu v-a placut
stiu ca nu e original, ca e copy/paste dupa tim burton si ca nu e delok ok sa copiezi, dart in cazul de fata e nederanjant
lipitorile nu erau prea bine facute pe pc, dar cand maryl streep si dustin hofman se inghesuie sa joace intr-un film, anumite lucruri pot fi trecute cu vederea (adica jim carey si lipitorile)
28 days later 7/1o
7 cu mare indulgenta, pentru ca mr boyle imi e antipatic de la the bitch incoace, tocmai pentru chestia pe care o face si in tot filmul asta: in loc sa filmeze oamenii turbati, individu cauta disperat unghiri si incadraturi
senzationale
a stiut totusi sa ia cateva cadre din romero dar nu a inteles ca secretul e filmarea "zombiilor" in "timp real"; romero lasa un mort viu sa traverseze cadru in 40 de secunde, boyle arunca trei fotograme si zburataceste camera...not ok
braindead (aka evildead) 10/10
killbillu filmelor cu morti vii
(mai corect kill bill e braindeadu filmelor cu batati)
mult prea mult sange si mate, te intrebi cand o sa se opreasca si peter jakson Nu Se Opreste
mult prea mult, tocmai de aceea minunat
shawn of the dead 3/10
am cedat dupa 20 de minute
bully 9/10
re-re-re-vazut tot e impecabil
mai putin finalul cam moralizator
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells