Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Jan 2009, 18:14   #1021
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by nume:
http://www.imdb.com/title/tt0099141/
Imi place porcarioara asta cu buget pt. ca a fost printre primele americane vazute la video. In plus e cu Goldie Hawn, in forma maxima pe vremea aia. Intre cei doi se simte ca e ceva, in plus si melodia - Aaron Neville - bird on a wire.
Redifuzat aseara de Antena1.

da, l-am urmarit si eu aseara...la mine intra la 'guilty pleasure'...mi-a placut de fiecare data filmul
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 19:08   #1022
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Cinemania:
...la mine intra la 'guilty pleasure'...
Ceva de genu', alaturi de Marisa Tomei, Goldie Hawn intra la categoria "favorite". Iar Gibson imi place fie si numai pentru Mad Max-uri.
Cei doi fac unul dintre cele mai misto cupluri din cinema in filmul asta.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 11:28   #1023
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Fermat's Room (2007)

concept asemenator celui din Cubul...lipsesc violenta si bizareriile

un puzzle construit destul de bine, tensiunea crescand odata cu fiecara piesa dezvaluita si pusa la locul ei

Santi Millan (aka Pascal) mi-a placut foarte mult
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2009, 00:02   #1024
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Vazut ieri noapte Blindness si In Bruges.
Blindness s-a dovedit peste asteptari, o adaptare foarte corecta dupa romanul lui Saramago (care de altfel mi-a placut foarte mult). Din trailer se anunta un thriller kitshos, dar din fericire n-a cazut in acest pacat. Soundtrackul e excelent ales si sustine foarte bine povestea.

In Bruges cred ca a devenit preferatul meu pe 2008 (alaturi de TDK care e deja de suflet). M-am tot gandit la el toata ziua, am ramas cu impresia unui crossover intre Jarmusch si Guy Ritchie. Collin Farrel face probabil cel mai bun rol al lui.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2009, 00:20   #1025
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Twinsen:
Slumdog Millionaire - 3/10
O combinatie kitchoasa de clisee indiene si vestice, ambalate intr-un film comercial pana in maduva oaselor. In Trainspotting protagonistul plonja intr-o toaleta, descoperind o lume subacvatica. Boyle recreaza scena in Slumdog Millionaire, dar aici gaseste doar cac*t. Emblematic pentru intregul film.

sunt de acord ca e comercial in sensul ca e mainstream si entertainment, dar asta nu inseamna ca nu mi s-a parut foarte bun! autoironic pe alocuri, iar prin alte parti te face sa crezi ca totul va lua o intorsatura destul de f.ucked up (ceea nu se intampla, dar m-am saturat de intorsaturi f.ucked up slab motivate).

Autoironia de care vorbeam se desfasoara pe multe nivele (a propos, stefando greseste cand zice ca filmul merge pe o singura kestie!) inclusiv cu un soundtrack cu insertii urban cool (hip-hop & electro) pe fundalul unui mumbai pe care greu l-ai categorisi drept asezare urbana!

da, scenariul este perfect liniar, previzibil si cliseistic, dar felul in care este ambalat (regie, imagine, montaj, sunet etc.) este ceea ce face din slumdog millionaire un film bun!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2009, 10:48   #1026
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Supastar:
da, scenariul este perfect liniar, previzibil si cliseistic, dar felul in care este ambalat (regie, imagine, montaj, sunet etc.) este ceea ce face din slumdog millionaire un film bun!
Din punctul meu de vedere scenariul e centrul filmului, restul (regie, actorie etc) nu reprezinta decat un mod de a-l interpreta si de a-i da viata. De aceea nu prea mi se intampla sa dau note peste 4 unor filme cu un scenariu prost sau cliseistic, indiferent cat de bine sunt regizate sau jucate. Forma e importanta, dar nu devine fond decat in unele cazuri rare.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2009, 12:08   #1027
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Twinsen:
Din punctul meu de vedere scenariul e centrul filmului, restul (regie, actorie etc) nu reprezinta decat un mod de a-l interpreta si de a-i da viata.

this is SOOO wrong!
un film poate fi extraordinar de bun indiferent de subiect! nu spun ca nu conteaza deloc scenariul, dar daca tu numai asta urmaresti de ce nu citesti cartile? (sau scripturile?)
si vrajeala cu forma/fond e depasita de mult timp in ciuda omniprezentei sale in licee! mai ales in cazul asta in care e gresita categorisirea scenariului drept "fond" si a RESTULUI drept "forma"!

slumdog millionaire, desi daca il rezumi poate parea rasuflat, are micile lui detalii scenaristice savuroase, iar filmul in ansamblul sau este extrem de FRESH!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2009, 13:10   #1028
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Undefeated (2003)

slabut

l-am urmarit doar pt John Leguizamo...din pacate Leguizamo nu a fost cea mai buna alegere pt a-l juca pe boxerul Lex Vargas
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2009, 15:35   #1029
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Supastar:
si vrajeala cu forma/fond e depasita de mult timp in ciuda omniprezentei sale in licee!
Amice, "vrajeala" cu diferenta intre forma si fond nu va fi depasita vreodata, chiar daca tie nu ti-a placut sa inveti la liceu despre ea. Ce pot sa fac daca nu-mi place melodrama banala? Sa ma consolez ca montajul e reusit si actorii sunt simpatici? Imi pare rau, nu e genul meu.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2009, 15:59   #1030
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Twinsen:
Amice, "vrajeala" cu diferenta intre forma si fond nu va fi depasita vreodata

have fun in the 19th century!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2009, 16:29   #1031
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Esti cool.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2009, 16:41   #1032
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
si mie mi-a placut slumdog mult!! are un mod de a imbina muzica si imaginile cum nu am mai vazut in nici un film. in plus are un RITM incredibil- putea sa aiba orice poveste in spate, un asemenea ritm de imagini si muzica tot m-ar fi lasat cu gura cascata. dar si povestea are suspans-ul ei. in plus saracia Bombay-ului -fotografiata magistral!- e impresionanta si ea, si mai ales cum iti e aruncata in fata, imagine dupa imagine. unul din cele mai inovatoare filme pe care le-am vazut in ultimii ani.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2009, 00:52   #1033
jo27
Junior
 
jo27
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 43
mai sint aprox. 70 minute pina la inceperea globurilor.....intru pe cinemagia....si vad in discutie un film nominalizat.....iar parerile scrise ma duc la un alt film, deasemenea nominalizat, pe care l-am vazut azi.... Mamma Mia! adica.....vreau sa spun ca o stupizenie de poveste ca asta rar mi-a fost dat sa vad, insa.......Abbaaaaaa....m-a facut sa-l urmaresc pina la capat si chiar sa-i dau o nota de trecere.

Despre Slumdog, intr-adevar scenariul sufera, insa punerea in scena este excelenta, chiar daca este un film comercial.[/b]
jo27 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2009, 00:04   #1034
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
...revazut asta seara o parte din Plutonul lui Oliver Stone, pe Cinemax...

e genul de film care te lasa cu gura cascata. pur soc si perplexitate. si angoasa. iti vine sa intri in ecran si sa urli...OPRITI!


aplauze pentru Tom Berenger si pentru Charlie Sheen...interesant e "cum poti juca in parodii despre razboi seria HOT SHOTS dupa ce ai jucat in Plutonul"
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2009, 00:25   #1035
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
foarte tare ºi coloana sonorã...acel fenomenal Adagio for strings de Samuel Barber...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2009, 14:00   #1036
ionsalajan
Novice
 
ionsalajan
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2
SWEENEY TODD (2007)

L-am vazut si eu aseara si mi s-a parut un film bun. Toti artistii au jucat excelent. Singurul punct slab in opinia mea este chiar muzica. Nu cred ca e ceva memorabil in ea. Daca in The phantom of the opera pot spune ca retin si acum tema principala, din asta nu prea am retinut nimic. 8/10.
ionsalajan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2009, 00:33   #1037
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
C'est la vie, mon chéri - 6/10 Tocmai cand ziceam ca rar dau o nota peste 5 unui film cu scenariu lipsit de originalitate, trebuie sa o fac. :lol: E o poveste de dragoste care am mai vazut-o de cateva ori, dar niciodata intr-o forma atat de reusita. Chemistry incredibil intre protagonisti, sunt convins ca multi romantici cu un simt critic mai putin pronuntat ca mine i-ar da 10.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2009, 01:46   #1038
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Nici Pitbull nu cred cã analizeazã un film mai la sânge decât tine. :shock:
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2009, 03:15   #1039
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
I think you live too much in the past. Cred ca notele astea mici sunt datorate faptului ca tinzi mereu sa compari filmele din prezent cu cele de pe vremea cand notiunea de "cliseu" era inca destul de straina cinefililor. In majoritatea filmelor de astazi gasesti mereu ceva ce s-a mai facut inainte si tu taxezi scump aceste "ceva"-uri. Ar trebui sa accepti asta si sa treci peste,sa fii constient ca Hollywoodul nu mai este ce era si sa te resemnezi. Daca nici un film recent aparut nu se ridica la asteptarile tale,ar trebui sa ai asteptari mai "low",ca sa continui sa apreciezi si filmele de astazi,nu doar cele de ieri. Eu cand notez filme,ma raportez fata de ce se face in prezent...nu pot de ex sa-i dau lui The Curious Case of Benjamin Button o nota de 4,cand este cu mult peste altele ce s-au facut in 2008 (Ar insemna sa ii dau unui film precum Max Payne nota - 2) ,dar tot se invarte undeva pe la 7-7.5.

I'm a sucker for old movies too si mai nou experimentez mai mult cu filmul european,dar incerc sa ma bucur de ambele "lumi" 8).Simply enjoying the movies while I still can...

On topic: Am revazut The Truman Show! :happy:
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2009, 10:20   #1040
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
In principiu nu ma intereseaza daca un film a aparut recent sau acum 50 de ani, in America sau Coreea, sau cat e de popular/aclamat de critici. Important e ce vrea sa transmita, vreau sa simt ca un un artist si-a pus o parte din experienta, dorintele si gandurile sale in filmul acela. Prin urmare filmele comerciale facute strict pentru audienta, care nu reprezinta cu adevarat pe cei care le-au facut, pica din start sub 5. Aici intra cam 95% din filmele hollywoodiene. Pe celelalte, le raportez la mine, la experienta si modul meu de a gandi, pentru a ajunge la o nota. Suna egoist, dar la fel face oricine are cat de cat o gandire proprie si e sincer.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells