Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Jul 2014, 21:36   #1921
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by anaemona:
Nu cred ca e vorba de nationalism. Pentru mine e important sa cumpar produse coapte, culese cit mai de curind si aduse de la distante cit mai mici
Una e sa maninc fructe tropicale iarna si sa accept asta si alta e sa maninc dovlecei, ardei si rosii adusi de la mii de km, cind stiu ca le pot cumpara pe cele locale.

in primul rand, era o ironie,
in al doilea rand, pentru oricine este important sa cumpere legume cat mai proaspete. contexul, era altul. unii romani au impresia ca producatorii autohtoni nu folosesc si tehologiile sau substantele chimice, in acelasi timp cu semintele aduse din import, ci inca mai traiesc cu speranta ca vor regasi in legumele si fructele de sezon, gustul,calitatitile si naturaletea acelora de altadata, numai daca pietarii prezinta in felul lor caracteristic, ca produsele pe care le vand, sunt romanesti. micii si marii fermieri romani, produc si vand produse agricole care nici mai seamana cu cele de acum 25-30 de ani. si ceea ce este cel mai important, se forteaza cresterea, coacerea. totul pentru profit, pentru bani.
adevarul este ca cumparam de la tarabele din piate si aproape de fiecare data nu avem habar care este sursa acestor fructe si legume proaspete. ne bazam pe fler.de-aia si spuneam ca psihoza asta atinge, uneori, cote paroxistice. cautam cele mai mici semne care sa ne garanteze ca produsele sunt autohtone, fiindca, evident, ar fi o dovada de mare naivitate, ca sa nu zic prostie, sa crezi ce scrie pe cartonul jegos care sta mot, pe gramada de legume sau fructe de vanzare.
cu o taxa modica, orice roman isi poate procura carnetul de producator agricol. nu trebuie decat sa faci un drum la primarie si sa-l iei. apoi, poti vinde linistit, la taraba din piata, cu conditia sa ai acceptul acelora care o controleaza. singurele locuri unde se afiseaza sursele de provenienta ale legumlor si fructelor proaspete, sunt supermarketurile si unele magazine mai de soi. in rest, romanii mananca de toate, ce apuca, ce-i mai ieftin, fiecare dupa posibilitati.
zilele astea s-au copt pepenii galbeni. mor dupa ei. mi-am cumparat, am savurat aroma lor in stare proaspata si mi-a venit ideea de a o conserva, in speranta ca la iarna, imi pot reaminti de vara, fara sa dau o avere pe un pepene galben cu gust de dovleac furajer, adus de la cuca macaii. asadar, ca experiment, am facut doua borcane de compot dintr-un mic pepenas galben.profit de ocazie, ca sa vi-l arat si sa va dau si voua ideea.
072.JPG

Last edited by rvn : 28 Jul 2014 at 22:35.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2014, 21:35   #1922
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
rvn,chiar sunt curioasa cum ti-a iesit ,mie nu mi-ar fi dat prin cap sa fac compot de pepene galben; compotul meu de iarna favorit e cel din gutui,are o aroma si o culoare de mori
Ca si gustul e un deliciu ,nu mai spun.

Si daca tot ai deschis capitol cu borcane ,nu rezist sa nu adaug si eu o contributie.M-am produs recent la tara cu niste dulceata de piersici.Cu dulceturile marea arta e punctul pana la care le legi.
Personal le prefer mai fluide pentru ca pe de o parte mi se par mai fine asa,pe de alta imi plac nuantele mai deschise, luminoase.

Materia prima : 2 kg de fructe si unul de zahar



Si rezultatul :





N-am curatat fructele de coaja ca nu aspir la perfectiune si nici apucaturi maniacale n-am

Last edited by sigalia : 30 Jul 2014 at 22:30.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2014, 22:35   #1923
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
cele doua borcane de compot vor astepta pana la iarna. iti voi spune atunci. intai experimentez, apoi, daca imi place rezultatul, anul viitor voi mari productia. de exemplu, vara trecuta am pus, tot ca experiment, doua pungi cu porumb de fiert, in congelator. nu a fost o revelatie, desi porumbul a fost excelent, rupt de pe camp, in faza de lapte. voi ati incercat vreodata, v-a placut?
si ca sa nu uit: dulceata ta arata senzational, mai ales in decorul de la tara. imi place tare mult cum i-ai surprins culoarea, in lumina dupa amiezii, nu?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2014, 12:30   #1924
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by rvn:
in lumina dupa amiezii, nu?

Desigur,si asta nu din considerente artistice ci din aceea ca la mine e mai dificil cu functionarea dimineata Dupa pranz abia incep sa imi intru in mana si pe la "five o'clock" ajung cat de cat in forma .
Chiar cel mai mare fan al vietii la tara nu sunt eu,dar nu stiu de ce mai aproape de natura am intotdeauna chef de bucatarit.Candva faceam zacusca in casa,ma stimula sa calibrez dupa inspiratia de moment ponderea ingredientelor si sa constat diferentele de gust,dar vremurile acelea au apus,nu cred ca m-ar mai tine nervul.Poate la pensie,la pachet cu Proust .Desi sunt sceptica in ambele privinte.
Porumb la congelator n-am incercat .
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2014, 20:13   #1925
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Leguma mea preferată , raţa !!!

Turducken - a boneless chicken stuffed into a boneless duck stuffed into a boneless turkey


Wiggles - Hot Potato: http://youtu.be/EqllMT7_aoo
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2014, 13:03   #1926
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
si eu care credeam ca, in sfarsit, brem, ne va binecuvanta cu propriul preparat....
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2014, 20:23   #1927
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by rvn:
si eu care credeam ca, in sfarsit, brem, ne va binecuvanta cu propriul preparat....

Un masterchef de mana a 8 a . Am doua retete care nu dau gres niciodata

1 .lapte fiert

2. sandvisuri

bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2014, 21:07   #1928
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by bremen1980:

Un masterchef de mana a 8 a . Am doua retete care nu dau gres niciodata

1 .lapte fiert


Stiu ca tu aici ai facut o gluma, dar dupa mine fiertul laptelui e o operatiune complicata si ingrozitoare.
Exista riscul sa se lipeasca,trebuie sa-l pazesti sa nu dea pe-afara cand se umfla,ca sa nu mai zic de privelistea caimacului,una din fobiile mele.Ever !
Asa ca,traiasca laptele la cutie,pasteurizat si cu indicatia "nu necesita fierbere".E bun,foarte bun,oricate E-uri ar avea ,e bun si chiar daca nu e lapte.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2014, 18:03   #1929
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Am facut ieri o reteta noua, preluata de aici adi hadean cu mici modificari (adica fara menta si lamaie ca nu imi plac in cioco) - e o ciocolata de casa super rapida din ciocolata amaruie, lapte condensat si migdale. Buonissima, adica delicioasa! Doar ca a mea a stat la frigi 2-3 ore pana sa se intareasaca, nu doar una. A meritat insa asteptarea, drept pentru care azi de la lucru ma duc sa mai imi cumpar cioco sa fac din nou . Iaca dovada:



__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2014, 20:34   #1930
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mona, arata superb ciocolata, faceam si eu in tinerete, fara gluma, adica fix pe la 18 ani, invatasem sa fac ciocolata in casa cu lapte condensat, si la gust era asa cum pe-aici e ce numesc ei fudge si poti cumpara cu zeci de arome, inclusiv cacao. A ta pare mai rich, n-am idee cum as putea sa-i spun in romaneste, mai concentrata, probabil de la ciocolata amaruie.

Eu vreau sa va dau o idee de mincare de toamna, poze n-am poate fac data viitoare. Banala salata de ardei copti cu ulei, otet si usturoi. Am redescoperit-o dupa multi ani si am mincat aproape non-stop in ultimele saptamini. Dupa mine se potriveste la orice
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2014, 01:17   #1931
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
la mine in bucatarie a fost ceva vanzoleala zilele astea, fiindca n-am vrut in ruptul capului (si al mainilor) sa renunt la prepararea tradionalelor,clasicelor, delicioaselor, muraturi.
de ani de zile folosesc cam aceleasi retete, daca retin bine v-am mai pus poze ca astea si in fiecare an, cu toata corvoada absolut necesara, rezultatul final, de regula, intrece asteptarile.
am observat ca in ultima vreme la mare moda este metoda prepararii muraturilor cu picant fix dulce sau iute. nu inteleg de ce prefera gospodinele sau gospodinii acest conservant, probabil, sub pretextul sigurantei, se ascunde o mare doza de comoditate. eu raman fidela retetelor Silviei Jurcovan, chiar daca acum, nu mai este nevoie sa legam borcanele cu sfoara, fiindca se gasesc din belsug capace, deasemenea si celelalte ingrediente, ma refer la otet si zahar.
007.JPG
018.JPG
028.JPG
068.JPG
057.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2014, 01:32   #1932
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
tot anul acesta am revenit la o reteta pe care am incercat-o in urma cu ceva vreme, schimband-o un pic. ardeii capia care constituiau baza, au fost inlocuti cu gogosari. deasemenea, desi reteta presupune ca ardeii sa nu fie curatati decat de coaja, initial, i-am curatat si de cotoare. ei bine, anul acesta, am lasat gogosarii intregi. dupa ce i-am copt, am preparat marinata pe care am turnat-o peste ei. i-am acoperit cu capac, au stat ceva timp pana s-au imbibat cu ea, dupa care, au luat drumul celor doua borcane. ma bate gandul sa repet operatiunea, fiindca mai am fix doua borcane goale si ar fi pacat sa ramana asa.
033.JPG
094.JPG
100.JPG
P.S. uitam sa va spun: experimentul numit "compot de pepene galben" a esuat.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2014, 19:59   #1933
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
abia asteptam sa incerc gustul muraturilor...
205.JPG
nu va arat si tocanita picanta de pui.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2014, 21:22   #1934
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Arata foarte bine muraturile, rvn. Ma bucur ca gatesti si mai pui si poze din cind in cind.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2014, 22:47   #1935
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 19:18   #1936
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Aseara m-am hotarit sa fac o crema de ciocolata, extrem de simpla, sint sigura ca am mai pus poze aici, acum ani de zile, dar pe cind vroiam sa-mi pun sa maninc mi-am amintit ca mai aveam ceva bun facut in casa, tot ieri. Asa ca a iesit creatia asta. Nu vreau sa zic ca sint artista, nici in bucatarie si in nici un caz in alt fel, dar a fost fun sa fac aranjamentul asta. Crema alba e un fel de iaurt din nuca de cocos si cashews.



Si pentru ca prea e b(rown)&w poza va pun si ceva mai vesel, ultimele flori pe care le-am cules din gradina - in plus, toate sint comestibile.

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 23:28   #1937
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
divin.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 23:37   #1938
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
la noi nu mai sunt decat tufanele. si nu stiu daca sunt bune de mancat. in schimb, se pune varza la murat pe rupte. romanii se pregatesc de Craciun, inainte de lasata secului.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 23:55   #1939
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
ma bag ca musca'n... Nu ma pricep la bucatarie, doar imi clatesc ochii cu ce postati voi pe aici.
Dar ultima postare, cu acele flori si cu specificatia ca: sunt comestibile.... Hai ca acele ramuri cu flori albastre am mai vazut ca se folosesc. Dar celalalte, panselutele alea sau ce sunt.... WTF? scuzati-mi franceza.

Ma si vad molfaind acele petale si ramanandu-mi una in coltul gurii in timp ce tacticos ma pregatesc de rumegat
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2014, 02:27   #1940
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
rvn, mersi. Ce fac eu e nimic pe linga ce minuni faci tu in bucatarie. Eu mai mult cu pozele

alali, se vede ca n-ai prea dat pe topicul asta, altfel ti-ai fi dat seama putintel mai devreme ca rvn nu e barbat. Ah, un barbat care sa gateasca asa cum gateste rvn, cred ca e visul suprem al oricarei femei. Eu stiu tipa care a fost maritata cu bucatar si nu facea nimic acasa omul, il inteleg si pe el, era satul de ce facea la lucru, doar nimeni nu-si prea continua acasa munca de la birou, decit daca e tot de terminat pentru munca.

alali, sa revin la flori. Absolut toate sint comestibile.

- cea ca o panseluta e nasturel - Nasturtium officinale - pentru ca nu trebuie confundata cu alti nasturei, care nu-s comestibili (desi in mare parte, cu citeva exceptii care sint absolut otravitoare - eu stiu 2-3, absolut toate florile sint mai mult sau mai putin comestibile, depinde de cit timp n-ai mincat, ce acces ai la mincare, etc.)

http://www.sfatulmedicului.ro/Salate...fficinale_3618

Reteta de mai sus e cu frunze, dar e pusa floarea alaturi. Frunzele au un gust mult mai picant decit florile, din cauza asta prefer florile, iar gustul e asa cum am spus, picant, gust de wasabi, daca ai mincat - oarecum hrean, dar wasabi e putin mai soft.

- una galbena si una portocalie cu multe petale micute sint galbenele - extrem de comestibile - amare, dar e chestie de gust. Eu am mincat cam toata vara una pe zi.

- cele 2 flori micute, ca niste stelute sint limba mielului, absolut delicioase, dulci - mult prea putine. Pinca cind m-am apucat, acum, sa caut numele romanesc al florilor, pentru ca in afara de galbenele nu-l stiam la celelalte, nu stiam numele de limba mielului, dar romanii cei vechi au fost atit de intuitivi cu numele florilor - frunza plantei are perisori mici pe ea si e aspra ca limba mielului - eu stiam denumirea englezeasca, borage, care vine de la Borago officinalis, nimic nou ca englezii nu prea merg pe intuitie, prefera calea batatorita a latinilor. La fel e si galbeneaua, calendula in engleza, Calendula officinalis, cit de lipsit de imaginatie poti sa fii

- crengutele sint plante biblice, isop. Se foloseste in special ca planta medicinala, in ceaiuri, dar se poate minca.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells