Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Mar 2009, 19:21   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Lumiere Fest

Pentru cä stirea de pe prima paginä a fost împinsä la spate de altele mai noi, o reiau:
http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=11591

Ce vedem in week-end? Scurtmetraje pe alese!

"Pisica patrata", "Barbatii de piatra si de metal", "In cautarea Fursecului Mecanic" sunt doar trei dintre scurtmetrajele pe care le puteti urmari duminica, 8 martie, de la ora 20:00, la Eurocinema Tinerimea Romana, vizavi de Teatrul Bulandra din Bucuresti, in cadrul Festivalului Lumiere.
Filmele s-au facut in cadrul Cineclubului Lumiere, condus de Mihnea Columbeanu si realizat sub egida Cinemagia, iar proiectarea scurtmetrajelor reprezinta, totodata, primul eveniment pentru publicul larg organizat de Florin Mustata, membru al Cineclub-ului.
Intrarea la proiectie este libera.

Iata ordinea in care se vor proiecta scurtmetrajele:

"Spuneti NU drogurilor!" Diana & Silvia Batorii 12:41 min.
"Ceremonia ceaiului", Ana Argatu 8:24 min.
"Periferia capitalei", Andrada ParaginA 4:56 min.

Sectiunea "DE 10 ORI - BUCURESTI"

"Bucuresti anul zero", Andi Dumitrache 17:20 min.
"In cautarea Fursecului Mecanic" - Florin Mustata 9:45 min.
"O farama de prezent", Olivia Ianculescu 4:58 min.
"Dulce si Amar", George Molesag 14:48 min.
"Off@season", Marius Popescu 6:43 min.
"Pisica patrata", Adina Daca 6:36 min.
"Nimeni", Horia Despa & Andrei Oprescu 9:00 min.
"14 februarie", Bogdan Drumea 4:32 min.
"Memento mori", Flavia Cioceanu 4:24 min.
"Barbatii de piatra si de metal"
- Angelika Herta & Serban Mocanu 16:26 min.

Iata si prezentarea filmelor:
Silvia si Diana Batorii, "Spuneti NU drogurilor", 12'41"
O relatie de prietenie intre doua fete este destramata de aparitia drogurilor in viata acestora. Chiar daca una dintre ele este sustinuta de mama ei sa isi urmeze visele, cealalta o atrage intr-o lume a consumatorilor, in care fiecare actiune gresita are repercusiunile ei.

Ana Argatu, "Ceremonia ceaiului", 8'24"
Ceaiul reprezenta pentru asiatici mai mult decat o bautura, fiind o ceremonie cu toate implicatiile acesteia. Asimilarea ceaiului de catre domeniul comercial schimba paradigma acestuia de la ritual la o simpla bautura aromata, iar revenirea la traditia spirituala a ceremoniei tine de noi, nu de momentul temporal.

Andrada Paragina, "Periferia capitalei", 4'6"
Orasul Busteni, o veritabila statiune montana a devenit in prezent un monoton si neingrijit cartier ocupat de bucurestenii care isi petrec aici vacantele.

Filmele din sectiunea "De 10 ori - Bucuresti"

Andi Dumitrache, "Bucuresti, anul zero", 17'20"
Bucurestiul dupa intrarea Romaniei in U.E., vazut prin ochii diverselor persoane, de la copii la adulti, de la localnici la straini.

Florin Mustata, "In cautarea Fursecului Mecanic", 9'45"
Premisa jocului e una simpla: iti este specificata o zona din Bucuresti, o localizezi pe harta, te duci la fata locului, cauti un indiciu lipit pe un stalp, pe un cos de gunoi, intr-o cabina telefonica sau pe un semn de circulatie, te fotografiezi cu el si castigi o tava de fursecuri facute in casa. Pare simplu, dar oare este numai o cautare ca oricare alta, sau mai mult conteaza spiritul de aventura?

Olivia Ianculescu, "O farama de prezent", 4'58"
Lipscani-ul asa cum il stim. In ultimele zile ale existentei lui. Prins intre prezent si trecut, incercand cu greu sa se transforme pentru viitor.

George Molesag, "Dulce si Amar", 14'48"
Viata intr-o carciuma de cartier: un local pentru barbati, tinuti in frau de o femeie.

Marius Popescu, "Off Season", 6'43"
Eseu cinematografic ce incearca sa surprinda o infatisare mai putin cunoscuta a Gradinii Botanice: cea de iarna.

Adina Daca, "Pisica patrata", 6'36"
Reportajul prezinta un personaj din street art-ul romanesc si felul in care autorul se foloseste de el, oferind raspunsuri la nedumeririle oamenilor legate de aceasta manifestare.

Andrei Oprescu & Horia Despa, "Nimeni" , 9'
Realitatea schimbarilor din Bucuresti prin ochii a doi elevi ce viziteaza Gradina Zoologica de la marginea capitalei.

Bodgan Drumea, "14 februarie", 4'32"
Contrastul dintre traditia romaneasca si superficialitatea acestei "sarbatori" importate din afara se releva prin avalansa de jucarii kitsch care invadeaza strazile capitalei in aceasta perioada. O bucurie pentru comercianti, un calvar pentru simpli trecatori si cumparatori, Valentine's Day este deja o zi de importanta financiara pentru ambele categorii.

Flavia Cioceanu, "Memento mori", 4'24"
Ce inseamna cu adevarat moartea? De ce le e frica oamenilor de acest moment? Oare traditiile funerare ajuta cu ceva? Ce reprezinta de fapt monumentele funerare? Ajuta ele sa se pastreze amintirea omului care a fost?

Angelica Herta & Serban Mocanu, "Barbatii de piatra si de metal", 16'26"
Istoria privita prin ochii unei statui ce zace uitata langa un vechi zid al palatului de la Mogosoaia, dupa ce a stat la loc de cinste in fata Casei Scanteii. In jurul statuii se afla aruncate obiecte care il "transporta" pe reporterul nostru in diverse locuri din Bucuresti. Citatele din Lenin sunt nelipsite, el fiind practic "personajul" principal.



Gloria Sauciuc
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2009, 17:22   #2
slackerflu
Junior
 
slackerflu
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 40
Vorbiti, oameni, indrazniti!
Pentru cei ce nu au fost, trebuie sa stiti ca avem cu ce ne lauda! Calupul de filmulete chiar a mentinut treaz interesul publicului, iar senzatiile create de imagini au fost dozate foarte bine. Eu una m-am simtit minunat, chiar daca la sfarsit ne-am cam fastacit la discutii. Important e ca lumea ne-a apreciat si a fost multumita de efortul nostru. A fost memorabil
Multumim celor care au facut posibil acest eveniment (Florin ) si speram la urmatorul!
__________________
We need to concentrate on more than meets the eye...
slackerflu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2009, 17:31   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sä n-o uitäm nici pe câstigätoarea cea mai concretä, Adina, a cärei "Pisica pätratä" a fost selectionatä pentru Nisa!
Si pe George, care a întrunit detasat sufragiile popularitätii, cu "Dulce si Amar".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2009, 17:40   #4
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by slackerflu:
Vorbiti, oameni, indrazniti!
Pentru cei ce nu au fost, trebuie sa stiti ca avem cu ce ne lauda! Calupul de filmulete chiar a mentinut treaz interesul publicului, iar senzatiile create de imagini au fost dozate foarte bine.
Daca as vedea despre ce e vorba, mi-as spune o parere, asa, am vrut sa scriu un mesaj comentand sinopsisurile dar am zis mai bine lasa...
Pt cei din provincie a fost aproape imposibila motivatia/deplasarea.
Eventual daca se pot pune pe CineMagia cateva filmulete mai rasarite, as putea indrazni sa vorbesc.

Originally Posted by slackerflu:
Important e ca lumea ne-a apreciat si a fost multumita de efortul nostru. A fost memorabil
Felicitari! Nu e simplu sa duci o astfel de treaba pana la capat, important e sa ai o doza sanatoasa de entuziasm.

Originally Posted by slackerflu:
Eu una m-am simtit minunat, chiar daca la sfarsit ne-am cam fastacit la discutii.
Te cred.

Originally Posted by slackerflu:
speram la urmatorul!
Sper sa aveti parte si de o distributie mai buna, o promovare mai profesionista.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2009, 19:07   #5
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Neuptolem:
Eventual daca se pot pune pe CineMagia cateva filmulete mai rasarite, as putea indrazni sa vorbesc.
Cu voia autorilor, se vor pune.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2009, 19:34   #6
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 271
Daca-mi ingaduie Pit ... am sa vin si eu cu felicitari pentru toata lumea; organizatori si participanti si ma simt mândru de reusita voastra. Intradevar.. e un lucru de laudat. Nu am apucat sa vad decat doua exercitii (si-mi cer scuze pentru asta) insa sunt constient de talentul tuturor si-l apreciez.
Imi pare rau si-mi cer scuze ca n-am fost prezent la eveniment. Din pacate mici probleme de sanatate ma cam tin inchis in casa si nu ma lasa sa ies decat daca este neaparat nevoie.

Felicitari inca odata si tot asa

Tudor (pentru cai care inca nu stiu ca asta e numele de cont al meu)
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2009, 19:45   #7
promeee
Novice
 
promeee
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 9
Au fost intradevar reusite !!

Alaturi de public, favoritul meu a fost "Dulce si amar", cred a reusit sa transmita cel mai mult din cele prezente
promeee is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2009, 20:10   #8
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 271
well.. unul dintre cele doua a fost "Dulce si amar".
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2009, 14:41   #9
slackerflu
Junior
 
slackerflu
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 40
Ne-am dat cu totii acordul si acum asteptam sa fie publicate filmuletele pe site, asa ca le veti putea vedea cu totii, daca sunteti interesati.
__________________
We need to concentrate on more than meets the eye...
slackerflu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 12:37   #10
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
Originally Posted by Pitbull:
Sä n-o uitäm nici pe câstigätoarea cea mai concretä, Adina, a cärei "Pisica pätratä" a fost selectionatä pentru Nisa!

Hehe stiam ca era parca ocazia unei expozitii la Paris pentru Alex Ciubotariu. Oricum chiar si asa, brava mai oameni buni!
__________________
Bring your ammo...
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 21:44   #11
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by slackerflu:
Ne-am dat cu totii acordul si acum asteptam sa fie publicate filmuletele pe site, asa ca le veti putea vedea cu totii, daca sunteti interesati.
Vor fi "publicate" filmuletele pe site?
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 21:51   #12
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da. La settimana prossima, sper.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2009, 15:56   #13
frusina_gugulan
Novice
 
frusina_gugulan
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 21
intamplator eram si eu in sala la acest nanofestival.
dincolo de stangaciile inevitabile pentru niste incepatori si pe care nu le voi comenta, trebuie sa remarc ce a fost probabil cel mai mare defect la majoritatea scurt-metrajelor vazute: o grava lipsa de idei. 0 mesaj, 0 tensiune, 0 imaginatie. cu cateva exceptii, filmele alea nu spuneau nimic. 10 minute de peisaj pe fundal muzical nu reprezinta nici un reportaj, cum am inteles ca era tema initiala, nici un film artistic. si asta e doar un exemplu.
un + totusi pentru "barbatii de piatra si metal", care "periat" putin, ar fi putut sa iasa foarte ok.
daca scopul realizarii acestor filme era unul pur didactic, pentru initiere in tehnica realizarii unui film (lucru cu camera, cu actorii/subiectii, sau alte probleme care apar si fata de care imi recunosc ignoranta), atunci imi retrag o parte din comentarii. dar daca se voiau a fi scurt-metraje care sa faca fata cat de cat onorabil intr-un festival studentesc, situatia nu e chiar fericita.
spre surprinderea mea, absolut toate comentariile salii au fost pozitive. ok, trebuie incurajata pasiunea si dorinta de a face film, dar, desi nu am tangente cu domeniul decat ca spectator, ma indoiesc ca lumea cinematografiei e una roz si pufoasa care asteapta pe oricine cu bratele deschise. acei tineri ar trebui sa invete de pe acum cu bobarnacele pe care mai mult ca sigur le vor primi in viitor, daca vor ajunge sa faca film intr-un mod profesionist.
de ce nu am facut eu atunci acele critici? atmosfera din sala era descurajanta. cuma spus un amic care era si el acolo, ar fi fost ca si cum as fi intrat intr-o biserica in mijlocul unei slujbe ca sa spun ca nu exista dumnezeu.
frusina_gugulan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2009, 18:56   #14
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mä bucur cä ai fost în salä; admir atitudinea de respect pe care ai adoptat-o, dar consider cä ar fi fost bine, totusi, sä gäsesti o cale de mijloc - si anume, de a-ti exprima criticile, pe un ton adecvat.
Asa cum ai presupus, filmele aveau strict un scop didactic; personal, nu mä asteptam deloc sä atingä nici mäcar acest nivel (primele contacte ale unor oameni cu aparatul de filmat dau, de obicei, rezultate mult mai stângace, la nivel de grup) si, initial, planificasem doar o proiectie internä, la noi în redactie. Finalmente, am ajuns la Euro-Cinema, datoritä urmätoarelor împrejuräri concurente:
- Contactat de Florin Mustatä, Constantin Fugasin ne-a oferit sala färä ezitare.
- Am considerat cä elevii au nevoie de experienta unui contact cu un public mäcar partial autentic (în afara propriilor invitati; la drept vorbind, niste reactii critice, ca a ta, le-ar fi prins si mai bine!)
- Per ansamblu, filmele au depäsit cu mult asteptärile mele, în contextul unor asemenea exercitii de initiere.
- Concomitent, am väzut un DVD cu circa jumätate din filmele de anul I, semestrul I, ale studentilor la U.N.A.T.C.; statistic, erau mult inferioare (cam asa cum mä asteptasem si eu de la ai mei, în principiu - adicä, la nivelul normal al unor abia-initiati).

Am afirmat acolo cä îmi asum orice neajunsuri ale filmelor - iar tu mi-ai ridicat la fileu un aspect esential: subtirimea de continut. Cu bunästiintä, le-am dat drumul, dupä nici douä luni întregi de cursuri, sä facä aceste prime filme, la nivelul unor "exercitii, eseuri, reportaje poetice, filme de stare, observatii contemplative", färä sä insist (în plan practic; la nivel teoretic, am discutat mult despre asta) asupra constituirii unui substrat foarte solid - care se întelege repede, dar în sens concret se învatä în timp. Am convingerea cä acum, dupä aceste prime lucräri finite, vor asimila mult mai rapid laturile teoretice.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2009, 22:17   #15
andi_dumitrache
Novice
 
andi_dumitrache
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 17
Multumim de aprecieri si critici

Trebuie sa multumesc tuturor celor care semnaleaza cate ceva despre festivalul nostru pe acest topic. Si nu multumesc numai celor care ne lauda, ci deopotriva si celor care ne critica. Mai ales din critica avem de invatat. Frumos ar fi din partea nostra sa reusim ca pe viitor sa-i convingem, pe cei care azi ne critica, sa spuna "Bravo". Mult succes dragi colegi, eu unul sunt mandru sa fiu in mijlocul vostru. Multumesc si lui Pitt pentru modul in care ne sustine si se mandreste cu noi.
andi_dumitrache is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2009, 22:32   #16
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: Multumim de aprecieri si critici

Originally Posted by andi_dumitrache:
Multumesc si lui Pitt pentru modul in care ne sustine si se mandreste cu noi.
We are here to serve, Andi - da' vezi cä am doar un singur te, nu-s Brad.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2009, 22:49   #17
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Au aparut filmele pe site?

Ce parere am avut despre eveniment:nu ma asteptam sa iasa asa de bine...cand am vazut sala aproape plina am ramas fara cuvinte!
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2009, 00:28   #18
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Incä n-au apärut, astept sä revinä Florin si sä-mi dea DVD-ul.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2009, 16:52   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bump up - pentru cei care si-au manifestat interesul.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells