Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Nov 2002, 15:06   #1
calexandru
Novice
 
calexandru
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 17
"Vlad Nemuritorul" - bataie de joc

Va rog omeneste sa nu mergeti la acest film.Este o bataie de joc la adresa inteligentei,la adresa culturii si poporului nostru.Pare o schita de teatru cu copii de scoala.Ce montaj,ce interpretare,ce coloana sonora...Nu avem nevoie de astea...Lasa ca prostii de romani se pacalesc si acum si platesc sa vina...Jignitor

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: calexandru pe 2002-11-24 16:08 ]</font>
calexandru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2002, 23:18   #2
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
lol
te cred pe cuvant din moment ce asta e primu tau mesaj pe forum.
imi inchipui ca atat de dezgustat ai fost incat ti-ai facut un id numai pentru a spune asta lumii.
noroc cu tombola aia,nu?ti-ai lasat numele pe tichet acolo?poate castigi masina ce-o dau astia...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2002, 13:26   #3
calexandru
Novice
 
calexandru
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 17
Multumesc pentru gandurile bune;poate ma intelegi de ce ma revolt atat de tare daca ai vazut filmul.M-a dezgustat atat de tare incat nici la tombola nu am depus ticketul :smile:.Ma bucur ca strigatul meu de disperare a fost auzit macar de un suflet.Sa ma auda si altii!!!!!!PLS
calexandru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2002, 13:59   #4
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Asa iese filmul cand regizorul-producator chemat la cadru spune trageti fara mine ca eu am de facut niste calcule contabile.
Din pacate, asta nu e o gluma gen Ed Wood, ci chiar s-a petrecut pe platourile de filmare de la Vlad.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2002, 00:49   #5
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
nu ii iau apararea filmului, ca nu l-am vazut si nici nu prea am cum in viitorul apropiat. dar din situl oficial deduc ca se vrea un efort comercial, ca producatorii vor sa cash in pe singurul mit cu indiscutabil potential din toata cultura noastra (desi, din pacate, autorul nici macar nu era roman, dar deh, a pus transilvania pe harta pentru omul de rind occidental)

un lucru nu inteleg: de ce sa fie vlad interpretat de marius bodochi si doar cu vocea lui marcel iures? marcel avea si infatisarea ideala pentru rol, si mai era si singurul nostru actor cu un inceput de faima mondiala. straniu, cel putin. poate cineva care a vazut filmul sa imi explice si mie.

si ce as mai vrea sa stiu: e cit de cit bun ca film de groaza? te tine pe marginea scaunului? cit despre adevarul istoric, etc., sa nu le pomenim ca nu cred sa aiba rost discutia.

si daca popovici e si producator, normal ca avea de rezolvat de-ale bugetului :smile:. nu vad nimic rau in a da unui second unit director sarcina de a trage scene mai putin importante.

deci, avem un film cu potential de cariera internationala sau asta a fost doar "socoteala de acasa"?

ricciotto



ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2002, 16:23   #6
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Filmul este, intr-adevar, o porcarie. Eu m-am dus l apremiera, sa nu cumva sa ratez un film romanesc facut misto, cu Adrian Pintea. Ce tzeapa am luat....incredibil, de foarte mult timp nu am mai vazut o imbecilitate mai mare. BTW, scenariul e semnat Nicu Covaci..ce treab o fi avut Covaci cu scrisul scenariilor??
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2002, 20:28   #7
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Bataia de joc e evidenta chiar din website. Lasand la o parte design-ul jenant, combinatiile de culori orbitoare (care a fost ala cu ideea de glow rosu in jurul credits-urilor ca sa nu se poata citi nimic?) si TK-ul + encodarea facuta in joaca, macar greselile de ortografie puteau fi corectate...

N-ar fi nimic rau daca ar vrea sa aiba valente comerciale, dar production value-ul e atat de ieftin incat nici macar pentru categoria B nu cred ca se califica. Cum sa faci un film in 2002 care sa arate asa? Din trailer si still-uri as spune ca second unit director-ul a delegat mai departe cadrul pana a ajuns sa fie filmat de vreun PA amarat, pentru ca altfel nu se explica.

Oricum, cand o sa am timp o sa ma duc sa-l vad, din curiozitate: uneori filmele de genul acesta sunt atat de proaste incat trec dincolo de absurd si devin cult... desi tot trebuie sa aiba un sambure de coolness pentru asta. :grin:

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2002, 23:39   #8
calexandru
Novice
 
calexandru
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 17
Asa cum spuneam si in primul mesaj,banuiesc ca s-au gandit la bani si la fraierii de romani care,pana la urma(trebuie sa recunoastem) au pofta si de niste filme romanesti bune.

Eu chiar am avut asteptari mai ales ca au abordat un subiect destul de exploatat si credeam ca il aduc intr-o lumina noua.Insa nu stiu ce au facut cu el,l-au ascuns dupa ceva opac;chiar nu imi dau seema ce e in mintea lor.

Business-to-business,inteleg dar trebuie sa castige amndoua partile.

Si cred ca Iures a fost prea baiat destept ca nu a jucat...stie el ce stie...

Cand am vazuit Filantropica am crezut ca e un nou inceput-dar ala era Caranfil nu ...micul rebel sau cine e baiatul asta
calexandru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2002, 23:51   #9
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
i mare. BTW, scenariul e semnat Nicu Covaci..ce treab o fi avut Covaci cu scrisul scenariilor??

[/quote]

da,scenariul era semnat de nicu covaci,dar aparent astia i l-au cumparat si au facut ce-au vrut din el.
omu' neaga orice legatura cu filmu asta.chiar el spunea ca au facut o mizerie din ceea ce el scrisese.
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2002, 03:29   #10
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
eh, amyd, daca era sa judec filmul dupa site, n-as mai fi pus nici o intrebare :smile: dar sint totusi meserii extrem de diferite si ma feresc sa trag concluzii interspecii. desi recunosc ca ar fi trebuit sa imi dea de gindit 'sinopsis'-ul de acolo, ala e clar ca venea de la echipa de productie si era ininteligibil, m-au lasat nervii in timp ce citeam. dar dadeam vina pe vreun temp de serviciu lucrind peste program si pe lipsa de coordonare intre web team si restul lumii. ca sa vezi hal de optimism :smile:

multumesc pentru lamuriri!

cu un oftat,

ricciotto

p.s. si nici "plan 9 from outer space" it ain't, ha? chiar, care o fi cel mai penibil film romanesc? :smile:
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2002, 14:39   #11
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
si daca popovici e si producator, normal ca avea de rezolvat de-ale bugetului . nu vad nimic rau in a da unui second unit director sarcina de a trage scene mai putin importante.

lol care second unit ca era o singura echipa...

apropo, am inteles ca "regizorul" n-a reusit sa termine facultatea de profil de la Hiperion...
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2002, 14:46   #12
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Iata o intrebare pentru cinefili:
Cum credeti ca au fost obtinute imaginele din film cu New York-ul?
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2002, 17:03   #13
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Quote:
On 2002-11-28 15:46, crydead wrote:
Iata o intrebare pentru cinefili:
Cum credeti ca au fost obtinute imaginele din film cu New York-ul?

Ne iei la misto, nu? Nu am remarcat ca s-a filmat ceva la New-York. Scenele de-acasa de la madam Bleont sint filmate in Parcul Rezidential de la Baneasa, iar scenele din Crypta cred ca s-au filmat in Bucuresti...parca niste amici imi spuneau acu' vreo 2 ani ca au facut figuratie intr-un film cu dracula....asa ca.....Da' care e site-ul filmului, ca io nu am vazut ...
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2002, 17:51   #14
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Scenele din New York sunt in cazul cel mai bun cumparate de la o companie de vanzari de stock-footage (exista 2 sau 3 mari, e usor de verificat de la care s-a facut tranzactia) si in cazul cel mai rau furate fara plata drepturilor de autor.

Either way, sunt probabil cele mai ieftine dpdv financiar cadre din film si totusi sunt de departe cele care arata cel mai bine. Paradoxal, nu? :grin:

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2002, 19:19   #15
calexandru
Novice
 
calexandru
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 17
Credeti voi ca au cumparat imaginile?Poate le-au luat dintr-un film mai vechi de pe un cd-rom chinezesc si l-au montat direct.
Parea un screen-capture,nicidecum banda cumparata.
ma vad nevoit sa repet:JENANT!!!
Iar domnita aia Elisabeta tipa ca fraiera':'Vlead....Vlead...' ...iar m-au luat nervii!!!
calexandru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2002, 21:28   #16
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
oricum filmul asta nu se afla pe lista prioritatilor mele, dar acum cand am vazut cum l-ati disturs, chiar nu mai am nici o urma de dorinta sa merg la el...
eu nu reusesc sa inteleg insa de ce regizorii romani se incapataneaza sa faca filme care se vor comerciale, cand este mai mult decat evident ca Romania nu e pregatita de asa ceva...dupa parerea mea, singurele filme care se pot face aici si care pot redresa oarecum cinematografia romaneasca, sunt cele de genul Filantropica si Occident adica aflate la granita dintre comercial si arta...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2002, 21:34   #17
calexandru
Novice
 
calexandru
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 17
Hello,

Filantropica a fost chiar reusit insa Occident m-a cam dezamagit.Bine ca nu am fost si la Turnul din Pisa :smile:
Insa cu toata nemultumirea mea cred ca o sa merg sa vad Furia.cred ca o un mix de copie intre Fast & Furious si altceva.Pare interesant.
Daca si cu asta ma pacalesc jur ca nu mai merg la un film romanesc o perioada.
Oricum sa nu renuntati la ideea de a va sfatui bine prietenii sa nu mearga la Vlad.
Intrebati-i pe cei patiti!!!
calexandru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2002, 13:41   #18
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
[quote]
On 2002-11-29 20:19, calexandru wrote:
Credeti voi ca au cumparat imaginile?Poate le-au luat dintr-un film mai vechi de pe un cd-rom chinezesc si l-au montat direct.
Parea un screen-capture,nicidecum banda cumparata.
ma vad nevoit sa repet:JENANT!!!

RAAAAAAAAAAASPUNS coreeeect: screen-capture! Castigatorul CALEXANDRU a castigat marele premiu, i se vor returna banii cheltuitzi pe bilet
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2002, 16:54   #19
gyovanna
Novice
 
gyovanna
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 3
din cate vad sunt singura careia i-a placut filmul.dar de muzica din film ce aveti de comentat ?
gyovanna is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2002, 23:14   #20
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Gyovanna...nu te vad bine... :smile:

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Danny pe 2002-12-03 00:15 ]</font>
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells