Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jun 2009, 19:20   #61
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Hai sterge topicu asta. Vreau sa vad daca ai singe in tine sa o faci.
Daca esti las si nu stergi topicul asta, inseamna ca admiti o realitate: ca oricit ai scheuna tu si alte cohorte de neispraviti, filmul asta, facut de mine, cum am vrut eu, este un titlu din cinemaul romanesc.

Hai, Buridane.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2009, 19:23   #62
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nici nu mä gândesc. Primele pagini sunt o comoarä.
Gata, tasteazä mai departe. Eu mai am si altele de fäcut. Pa.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2009, 19:25   #63
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Stiam eu ca ti-e frica sa mai comiti gainarii, acum ca ai fost dat in vileag.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2009, 00:21   #64
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by Ambra Blu:
filmul asta, facut de mine, cum am vrut eu, este un titlu din cinemaul romanesc.

Poate gresesc eu ... dar asta nu era un scurt facut pentru diploma de la unatc ? In ce masura se poate numi asa ceva "cinema`ul romanesc" ? Toti care au realizat filme pentru diploma au pretentia sa li se spuna cineasti romani ?

P.S. No offence ... sunt doar curios.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2009, 01:20   #65
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, e un filmulet de diplomä – repudiat de scoalä, atât din cauza vulgaritätii, cât si dintr-a calitätii slabe; conjugate, în fond – fiidcä un principiu estetic de bazä dicteazä o relatie proportionalä între formä si justifcare. Cu cât esti mai îndräznet, socant, nonconformist, revolutionar... (hai s-o zic si pe asta, «iconoclast», cum i-ar pläcea absolventului respectiv sä se auto-eticheteze) cu atât ai mai mare nevoie de un fundament mai solid, la nivelul semnificatiilor, care sä-ti legitimeze cutezanta si excentricitatea demersului.
Or, aici lucrurile stau taman pe dos. Pelicula nu transmite NICI O IDEE, nici o semnificatie, nici un sens. Nu face decât sä fotografieze, sec, o felie de viatä sordidä. Realismul ei (remarcat cu justete de putinii comentatori de mai sus), oricum neimaginativ (observatorul n-a descoperit nimic nou în realitatea din jur, pur si simplu a extras ceva ce se vede si cu ochiul liber), e flagrant de insuficient ca sä justifice o asemenea iesire din canoane (sexualitate explicitä, limbaj grobian, etc.). De aici, justificatul repros de vulgaritate gratuitä: nu spune nimic - nu face decât sä arate... simplu exhibitionism, care nu justificä defel grija tipicarä a detaliilor, constructia reusitä a atmosferei, precizia si autoritatea directorului de imagine, sau folosirea unei actrite ca Meda Victor (mi s-a frânt inima s-o väd înjositä asa, si-i recomand cu cäldurä sä fie mai exigentä când acceptä roluri; amicitiile colegiale pot motiva aparitii inofensive - dar nu si asa ceva.) Iar scuza Bietului MF cä l-a fäcut "cum vrea el" e puerilä si neprofesionistä, vädind nu personalitate, ci încäpätânare nätângä; cu totii facem "cum vrem noi" câte ceva, mäcar o datä pe zi (dimineata e cel mai sänätos), dar nu ne läudäm cu asta; e un lucru firesc, deloc eroic. Un motiv de mândrie ar fi sä faci ceva cum trebuie, ceva care sä emotioneze, sä convingä (iar aici nu mä refer la amicii care te bat pe spate, la comentatorii diplomati - sau ipocriti - ori la cei care pur si simplu n-au chef de injuriile Bietului MF), si mai ales sä comunice o semnificatie - dar, pentru asta, ai nevoie de talent, inteligentä si, mai ales, continut.
Ca atare – cu regret, nu: nu este unul dintre acele exercitii de examen care prin valoarea lor acced în patrimoniul cinematografiei românesti. Indiferent de decizia conducerii universitätii, de diversele promoväri private si eventualele tertipuri folosite pentru a-l aräta, non-valoarea lui intrinsecä rämâne aceeasi. Singura sansä ar fi : alt scenariu, alti autori = alt film.

Last edited by Pitbull : 28 Jun 2009 at 10:47.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2009, 23:12   #66
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
BMF,

Ti-am vazut filmul. E OK. Foarte atent si foarte ambitios (cu asta ne-am obisnuit deja de la tine), mi se pare unul din putinele scurturi (nu-i po' zice scurte, ca e masculin evident) cu iz britanic intr-un bazin de sensibilitate uneori cam latina.

Nu cred ca va lasa urme in istoria filmului cu F mare asa cum sperai, cat ar fi de mic bazinul de care vorbeam si cat de subtiri ar fi noii pesti care-l populeaza, sper insa ca ti-a lasat niste urme importante acolo unde conteaza: in buget, in minte, prin casa, pe tricou, prin baie, pe parbriz si ce mai stiu eu pe unde.

Nu-i discut neajunsurile. Sunt putine, in comparatie cu soliditatea constructiei. O sa zic doar ca as fi vrut facut altfel finalul, dar sincer, nu conteaza. Ma revolta insa sa aud ca nu poti sa-l trimiti in festivaluri - pare facut pentru asa ceva. Zic sa mai vorbesti cu ei, toata lumea ar avea de castigat.

Felicitari tuturor celor care au lucrat la film (pe multi ii cunosc) si care au facut treaba buna din, mi se pare mie, resurse putine.

Tie, un sfat. Lasa-l dracului de F mare, chemarea Istoriei cu gonguri. It's a cheap trap. Vezi de alea mici, acolo sta bucuria si placerea de a face. Si dupa ce le recastigi pe astea, sa fii sigur ca vine si F.
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2009, 00:55   #67
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Facem filme noi,
Care se lasa cu pule si batai,
C-asa-i la noi.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2009, 11:23   #68
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by corinka:
"ok, si?"
Si nimic.

Si totul era nimic, asadar?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2009, 12:13   #69
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am vazut si eu (spre rusinea mea abia acum) filmul.
Mi-a placut ideea si cred ca e o problema de actualitate. Nu mi-a placut insa personajul prostituatei si nici cum a fost jucat. Mi-ar fi placut sa fie mai prezenta cumva (desi imi place cum e descoperit personajul) si nu asa de timorata de la inceput. Mi-ar fi placut sa cred ca ea are macar o urma de indoiala ca nu se va termina totul prost.

In rest, m-a facut sa ma gandesc la propria mea intalnire de gradul trei cu politia. Ma asezasem 10 minute cu o prietena pe o banca seara la fantana la universitate (inainte sa ne indreptam fiecare spre casele naostre), si a venit un libidinos sa se bage in vorba cu noi. Si noi nu stiam cum sa scapam de el la modul cat mai calm ca sa nu ne trezim cu o palma peste fata sau ceva. Si el tot vroia sa ne atraga intr-un club. Ma rog, la un momentdat s-a ridicat si a plecat, am plecat si noi, facem trei pasi si ne trezim cu un politist in spate. Si politistul suparat nevoie mare ca de ce n-am raspuns de prima data cand ne-a strigat. Noi i-am zis ca suntem totusi intr-un loc relativ aglomerat si nu am auzit si nici nu ne-am dat seama ca vorbea cu noi. Apoi a inceput sa ne chestioneze ca ce vroia tipul ala de la noi. Si i-am explicat care a fost situatia si ca nu stiam nici noi cum sa mai scapam de el. Si dup-aia era intrigat ca de ce nu am venit la ei sa le cerem ajutorul. Si le-am zis ca nu ne-a dat prin cap. Politistul ne-a cerut actele sa ne legitimam, i le-am aratat, si0a notat el ceva pe-acolo si ne-a lasat in pace. Dar oricum ne-a facut sa ne simtim ca inamicii publici.
Pe mine m-a distrat insa teribil ideea ca am fost suspectata ca as putea face ceva neregulamentar. Eram si eu si prietena mea imbracate super casual, cu pantaloni lungi, labartosi, nimic decolatat, nimic ostentativ, nici macar nu eram fardate sau ceva. Nu l-am inteles nici pe libidinos cum s-a gandit el ca ar putea sa ne prosteasca, si nici pe politisti.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2009, 16:01   #70
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by corinka:
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by corinka:
"ok, si?"
Si nimic.

Si totul era nimic, asadar?
plus o secundä (de viatä!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells