Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Jan 2010, 17:25   #81
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Nu stiu care decreteaza mai abitir, cei din tabara P.A. ori cei din tabara Avatar... Cit priveste vazutul, inca nu l-am vazut dar eu critic filmele astea din principiu. Insa daca, dupa ce il vad, imi face o impresie buna (ceea ce pina acum nu prea s-a intimplat) s-ar putea sa privesc altfel lucrurile. Mi-a placut Cameron cu Aliens, The Abyss si (relativ) Terminator. Problema e ca, in cazul lui Cameron, ca in cazul multora, de altfel, pe masura ce avanseaza tehnologia, scade creativitatea, iar filmele devin gaunoase si fade.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 17:36   #82
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
multumesc.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 17:37   #83
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
am de gând să mă uit eu deseară, asta dacă mai găsesc încă câteva filme pentru care să merite să scriu un DVD.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 20:27   #84
TheDork
Novice
 
TheDork
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 11
Originally Posted by Windom:
Avatar e un spectacol vizual iar ca orice asemenea spectacol, principala lui menire, lasind acum banii la o parte, este aceea de a te instraina de propriul sine. Imaginile ne poarta intr-un tarim fabulos si uitam pentru 2 ore de grijile de zi cu zi, de probleme si framintari (fie furati de mirajul a ceea ce vedem pe ecran, fie adormiti in scaun). Problema e ca dupa cele 2 ore, ai iesit din sala, te-ai dus la buda sa-ti faci nevoile si odata ce ai tras apa s-a dus si impresia lasata de film pe conducta la vale...
P.A. se afla exact la capatul opus, este un film cerebral care nu te baga in "extaz" prin imaginile de pe ecran, ci actioneaza la nivel senzitiv (asta daca ai deschidere spre asa ceva si daca nu ai fost complet anesteziat de cantitatile de blood & guts inghitite pina atunci - daca asta e cazul, e normal sa ai idei preconcepute despre film, sa-l iei in ris ori sa te plictiseasca). Si, intr-adevar, nu e un film pe care sa-l uiti in secunda urmatoare...
Sint doua filme total diferite si nu mai are rost sa le comparam...

"Film cerebral" ? Ce gluma buna , imi zici si mie ce aduce in plus fata de Blair Witch Project? Dar hai sa fim figuranti , sa criticam filme pe care nu le-am vazut si sa laudam alte filme pt ca sunt facute numai cu 2 dolari.
Apropo , nici eu nu am putut sa dorm noaptea dupa ce am vzut filmul - m-am tot gandit la cat de moroni erau cei doi protagonisti ... si la cei care cred in fantome in viata reala
TheDork is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 20:33   #85
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
Azi am vazut PA si la cinemai! Yay pentru scena cu poza si celalalt final, pe care nu le-am vazut prima data. Totusi, chiar ultima faza, in care Katie se arunca asupra camerei, nu m-a speriat asa mult, din cauza cucoanei din spatele meu care ofta si scotea diverse sunete ciudate, care imi provocau rasul.
PA ramane in continuare singurul film horror care chiar m-a marcat...
Am tot citit ca vor face o continuare...credeti ca e o idee buna? Eu sunt cam indecis, in general am fost dezamagit de sequel-uri...

Originally Posted by StefanDo:
eu n-am dormit doua nopti dupa ce-am vazut Paranormal Activity.

Ma bucur ca nu am fost singurul.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 20:35   #86
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Vazut.Nu m-a dat pe spate cu teroarea.O tensiune vaga,impletita cu putina plictiseala,constanta si atat.Au fost de fapt doua momente mai rasarite:cand o apuca dracovenia aia de picior pe tipa si incepe s-o tarasca, si finalul.In rest,mi s-a parut destul de bine aranjat,cu un realism si o credibilitate decente dar pe un fond destul de subtire si cum nici ca se putea mai banal in contextul horror.Oricum,efectul instantaneu a fost onorabil dar pe termen lung n-a durat pana s-apuc sa ies din sala.Morala-un film inutil despre nimic(dar,hei,ce horror e altfel?)
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 22:01   #87
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Thriller, da. A avut suspans, mi-a placut, tot asteptam sa vad daca ce se mai intampla. Horror, cred ca glumiti. Cineva mai sus spunea ca nu a putut dormi 2 zile. L-am vazut cum se vede un horror, cu prietena langa mine, noaptea, cu lumina stinsa, si fara prea multa vorbarie (doar fricosii fac misto la filme horror, nu vor sa se lase cuprinsi de tot in atmosfera filmului). Mi-a amintit de Poltergeist, a fost suspans, scena cu piciorul, destul de freaky, si in rest l-am urmarit ca pe un documentar. Multe, dar multe clisee, mai ceva ca Avatarul blamat. Ouiji? Really? Nu, dar serios... Fucking Ouiji? Daca n-am vazut placa asta in o mie de filme.
Ce mi-a placut la acest film, in schimb, dar mi-a placut foarte, foarte, foarte mult.... sanii tipei. Era dotata amica, si ma gandeam ca in locul lui Micah, si eu as fi ramas in preajma pentru perechea aia de sani, demoni sau ne-demoni. Au fost cateva cadre bune, cand practic ti-i baga intre ochi.
Bun, concluzie: merita vazut pentru suspans, si pentru sani. Dar nu prea e horror.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 02:15   #88
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by marius_em:
Horror, cred ca glumiti. (...) nu prea e horror.
"Singin' In the Rain" musical, cred cä glumiti. (...) nu prea e musical.
"The Stagecoach" western, cred cä glumiti. (...) nu prea e western.
"2001: A Space Odyssey" SF, cred cä glumiti. (...) nu prea e SF.
...etc.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 02:41   #89
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
pitt,
PA nu intra in categoria filmelor enumerate mai sus si nu va intra niciodata. Categoria ingrosata de tine.
Mie imi plac interventiile astea, dar parca nu e chiar asa. Desi suna bine, recunosc.
So far from being a true horror movie.
Asta nu diminueaza cu nimic realizarea lui OP. Dar mai e mult pana departe.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 03:08   #90
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Eu n-am îngrosat nici o categorie, am îngrosat titlurile - chestie pe care o fac întotdeauna.
Färä îngrosäri, as mai putea propune:

Pisica mamifer, cred cä glumiti. (...) nu prea e mamifer.
Mercurul metal, cred cä glumiti. (...) nu prea e metal.
Iarna nu-i ca vara, cred cä glumiti. (...) nu prea e altfel.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 07:18   #91
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

PA-ul meu a ţinut cam... 5 minute, unde, pentru prima dată HomeTheater-ul nu a găsit codec-urile potrivite, m-am "îngrozit" numai de sunet şi subtitrare.

tb să-l văd pe PC, şi sinceră să fiu nu ştiu dacă se merită. spun asta unde am citit (şi am cumpărat) zeci de cărţi pe tema asta, am ascultat şi privit nenumărate emisiuni şi documentare. nu cred că mă mai poate surprinde ceva, da'mă rog, treacă de la mine.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 09:56   #92
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Talking

no, hai că l-am văzut, şi mai-mai să adorm, noroc cu ultimele 15-20 de minute care au fost într-adevăr terifiante! totuşi, ce final cretin!

l.e.Cu un buget infim de numai 11 000 dolari, Activitate Paranormală a fost filmat în doar 7 zile, cu o cameră video obişnuită. A rezultat un film horror cu o doză atât de mare de realism, încât, la fel ca în cazul Blair Witch Project, cu care este similar ca tehnică de filmare, impactul asupra privitorului este incredibil de puternic. O dovedesc încasările internaţionale de aproape 142 milioane de dolari şi poziţia de leader de box office în săptămâna anterioară Halloween-ului.
MediaPro Distribution aduce pe marile ecrane din România Activitate Paranormală, unul dintre cele mai terifiante filme făcute vreodată. Nu ţi-e frică de întuneric? Îţi va fi... Din 8 ianuarie.


(sursa: CineMagia)

Last edited by Dragomara : 09 Jan 2010 at 10:04.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 10:37   #93
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Talking

Originally Posted by Windom:
P.A. se afla exact la capatul opus, este un film cerebral care nu te baga in "extaz" prin imaginile de pe ecran, ci actioneaza la nivel senzitiv (asta daca ai deschidere spre asa ceva si daca nu ai fost complet anesteziat de cantitatile de blood & guts inghitite pina atunci - daca asta e cazul, e normal sa ai idei preconcepute despre film, sa-l iei in ris ori sa te plictiseasca). Si, intr-adevar, nu e un film pe care sa-l uiti in secunda urmatoare...

ăăăă.... cerebral?! mi-a scăpat cumva ceva?!
i-am dat un 5 pentru realism, în rest nu pot spune decât m-a plictisit de moarte prin tema hyper-ultra-mega expirată, tratată. nu am timp să vb despre IQul celor care cred/ practică asemenea activităţi, şi apoi e de-a dreptul jenant pentru mileniul pe care-l trăim.
nu numai că nu prea am ce uita, dar regret enorm timpul pierdut, şi abia aştpt să ajung acasă să-l şterg de pe HDD.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 10:52   #94
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
@Windom

Daca tot ti-a placut PA poate incerci si mockbuster-ul Paranormal Entity (http://en.wikipedia.org/wiki/Paranormal_Entity)
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 11:05   #95
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Da, cerebral, in comparatie cu alte filme horror sau cu Avatarul (la asta m-am gindit cind l-am etichetat drept cerebral - s-au tot comparat cele 2 filme). Filmul e o experienta cerebrala pentru cei care sint deschisi unei asemenea experiente si care nu vad filmul cu idei preconcepute sau cu chef de bascalie (nu zic ca ar fii cazul tau, Drago, dar vezi si BWP - in momentul in care Scary Movie a facut bascalie de el, majoritatea nu l-au mai luat in serios).
So, nu e un film cerebral in liga Tarkovski sau Bergman, e cerebral in liga sa, a filmului horror. Ofera exect ceea ce trebuie sa ofere un film horror - tensiune, frisoane, teama - cu efect, inteligent, nu sperieturi de 2 lei cum gasesti in majoritatea filmelor horror actuale.
Nu trebuie privit din perspectiva (ne)verosimilitatii fenomenelor supranaturale prezentate, trebuie vazut ca un experiment inteligent orchestrat, o incursiune pe tarimul angoaselor, teama aceea primitiva de intuneric, ce pare o nimica toata la lumina zilei dar care se insinueaza treptat in subconstient odata cu apusul soarelui. Coridoarele acelea care apar in film, atit de inofensive ziua, atit de amenintatoare dupa lasarea intunericului. Caminul familial transformat intr-un cuib al angoaselor la lasarea intunericului - asta reuseste cel mai bine sa redea filmul.
Simplu si cu efect. Pentru cei dispusi sa accepte aceasta reteta, desigur...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 11:07   #96
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Cinemania:
@Windom

Daca tot ti-a placut PA poate incerci si mockbuster-ul Paranormal Entity (http://en.wikipedia.org/wiki/Paranormal_Entity)

Exact ce spuneam, alt Scary Movie menit sa-i diminueze efectul...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 11:37   #97
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Windom:
Originally Posted by Cinemania:
@Windom

Daca tot ti-a placut PA poate incerci si mockbuster-ul Paranormal Entity (http://en.wikipedia.org/wiki/Paranormal_Entity)

Exact ce spuneam, alt Scary Movie menit sa-i diminueze efectul...

Nope. Nu e gen Scary Movie. Nici pe departe. Trust me. Termenul de mockbuster dat productiilor celor de la The Asylum, nu se aplica in cazul PE; nici nu stiu la ce naiba l-am folosit
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 11:53   #98
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Cu toate astea, e un "film-capusa", care incearca sa profite de pe urma lui P.A. In ultima vreme au aparut o gramada de asemenea filme, de multe ori facute de amatori, ce au ales calea asta ca sa se afirme, filmul avind un titlu foarte asemanator cu un film baban, de succes. Nu-i frumos...
Strategia mai are si succes uneori, pentru ca o gramada descarca filmul, confundind-ul cu "the big brother".
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 11:57   #99
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Windom:
Cu toate astea, e un "film-capusa", care incearca sa profite de pe urma lui P.A. In ultima vreme au aparut o gramada de asemenea filme, de multe ori facute de amatori, ce au ales calea asta ca sa se afirme, filmul avind un titlu foarte asemanator cu un film baban, de succes. Nu-i frumos...


Foarte corect. Dar asta nu trebuie sa ne impiedice sa mai aruncam cate-o privire si peste asa ceva.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 12:24   #100
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
@Windom - dacă P.A. este cerebral înseamnă că Avatar este un bull shit. oricum, eu, cea care-am fost, azi, foarte furioasă pe mine însămi, constatând că-mi pierd vremea cu filme de 2 lei am luat măreaţa decizie de-a mă uita numai la filme premiate în varii festivaluri, şi la filme care au trecut cea mai importantă probă, cea a timpului.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells