Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Feb 2008, 14:19   #41
}desire{
Novice
 
}desire{
 
Join Date: Dec 2007
Location: cluj
Posts: 21
Originally Posted by VaVaVuum:
Hmm, nu te-a convins Bjork? Sau accentul lui Deneuve ti-a spulberat concentrarea? Se poate, se poate...
E lungut filmu, dar mie mi s-a parut bine calibrat.

Prefer sa plang la filme cum ar fi The notebook sau Raise your voice , unde lumea e mai putin cruda si finalul te face sa vrei sa mai vezi filmul de cateva ori, desi e posibil ca si Dancer in the Dark sa aiba un happy end.
Totusi depinde de gusturile fiecaruia. Asta e parea mea... :happy:
__________________
Optimismul este credinta care duce la realizari. Nimic nu poate fi rezultat fara speranta si incredere. HELEN KELLER
}desire{ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2008, 15:44   #42
Planmaker
Veteran
 
Planmaker
 
Join Date: Apr 2007
Location: a not-so-very-pleasant place
Posts: 179
Send a message via Yahoo to Planmaker
On my list we have:

"Eternal Sunshine of the Spotless Mind"
"Forrest Gump" (in mod ciudat, de multe ori pe parcursul filmului :huh: )
"25th Hour" (tot la sfarsit, care mi s-a parut genial )

Cam atat (mai rar plang la filme ).. Daca mai mi-aduc aminte, mai zic

LE: A, da.. si "Raizing Arizona", tot la sfarsit bineinteles. Ai naibii frati Coen, au reusit sa faca dintr-o "comedie prosteasca" un film emotionant
Planmaker is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2008, 21:31   #43
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Dead Poets Society
Once upon a time in America
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2008, 21:19   #44
savoria
Veteran
 
savoria
 
Join Date: Feb 2008
Location: Bucuresti
Posts: 149
Love story
Message in a botle
La vita e bella
savoria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2008, 08:32   #45
danscurtu
Novice
 
danscurtu
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 5
test
danscurtu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2008, 09:22   #46
danscurtu
Novice
 
danscurtu
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 5
srry pt mesajul anterior
vreau sa va zic despre un film pe care nimeni nu l a enumerat mai devreme si care mi a aburit hardcore ochelarii la final.
sunt barbat si nu am obiceiul sa plang la filme; filmul l am vazut acum ceva timp, eu fiind mai mic si poate vazandu l acum nu as avea aceiasi reactzie
filmul se numeste Merlin, are doua partzi si a fost facut pt televiziune sub egida Hallmark (singurul film deosebit facut de studiourile lor daca ma intrebatzi)
este vorba de viatza vrajitorului Merlin povestita la persoana intai. Spre deosebire de alte ecranizari ale povestilor cavalerilor mesei rotunde, aceasta este cu totul aparte, scenariul este extrem de bine gandit, merlin nu este vrajitorul super puternic si atotstiutor, ci este prezentat sub aspectul sau uman, cu greselile, slabiciunile si trairile specific umane. Filmul este regizat f fin, atmosfera degajata este extraordinar de frumoasa si calma, personajele principale sunt create cu mare arta, iar atmosfera de poveste este parca mai puternica decat in orice alt film american cu buget mare.
totul este frumos si captivant pana la final cand intervine partea lacrimogena despre care tre sa va povestesc
filmul are nu mai putzin de patru finaluri; adica: zici ca s a terminat, te pregatesti sa pleci si mai apare o chestie care schimba datele povestii, iar la fiecare am plans ca o muiere care se uita la telenovele.
primul final este cel al povestii in sine care precum v am zis este spusa la pers intai, al doilea final este cand realizezi de fapt ca tot filmul a fost de fapt povestea lui merlin spusa unor copii, el fiind extrem de batran, un cersetor amarat care spune povesti pentru bani si care la intrebarea unui copil daca mai are vreo putere magica raspunde ca l au parasit de tot; al treilea final este cand dupa ce ramane singur se apropie de el un vechi si batran prieten intr ale magiei si ii spune ca prietena ( marea lui iubire ) este de fapt in viatza si il indruma spre locul unde o poate gasi; o gaseste si se reintalnesc amandoi batrani, un mos si o baba, se bucura mult ca se reintalnesc si incep sa faca baza unul de altul ca au imbatranit;
si, al patrulea final si ultimul, este cand merlin, care declarase ca a imbatranit si si a pierdut toate puterile, ii spune tipei: "i have one more magic left", si o foloseste sa i transforme pe amandoi in tineri, asa cum erau atunci cand au fost despartiti.
gata, v am plictisit destul
ps: sa nu confundatzi filmul cu o serie de continuari prea comerciale si puerile scoase ulterior ; este vorba de fimlul cu doua partzi numit Merlin cu San Neil si Isabela Roselini
danscurtu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2008, 11:02   #47
Holden
Junior
 
Holden
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 51
O lista (destul de cuprinzatoare) e urmatoarea:

1. Cinema Paradiso
2. La vita e bella
3. Bleu (Kieslowski)
4. Billy Elliot
5. The Straight Story
6. The Hours
Holden is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2008, 11:11   #48
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
ultimele doua filme la care am plans in mod cat se poate de hilar - adica in pumni, pentru ca n-aveam servetel si, fiind vara (in cazul primului) nici maneci :oops: , au fost asa:
Soom (Breath) al lui kim ki duk - vazut in mai 2007 la cannes
Vanatorii de zmeie (vazut saptamana trecuta).

Gata, m-am spovedit.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2008, 16:15   #49
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Eu mai de grabã aº avea o listã a filmelor la care plângi dupã timpul pierdut cu vizionarea, mã rog, dar nu se cade sã fim negativiºti, aºa cã mai bine tac.

Unul dintre cele mai emoþionante filme la care pot sã zic cã m-am jelit intens a fost cel pe care l-am vãzut acum mai bine de 10 ani la TV, istoria un câine al cãrui stãpân moare, iar animalul continuã sã-ºi facã rutina "petrecadu-l" la serviciu, ºi mai apoi aºteptându-l lângã mormânt, ani de-a rândul! A fost de-a dreptul deprimant! Nu cred cã existã persoanã cãreia sã-l fi povestit ºi sã nu fi bocit un pic.
Am vãzut recent Nuovo Cinema Paradiso ºi l-am gãsit mai de grabã tragic, decât lacrimogen. Acelaºi lucru l-aº spune ºi despre Orele.
---
(am o prietenã care nu se uitã deloc la asemenea filme, sau la emisiuni "lacrimogene", pentru cã o demoralizeazã, mie acest gen de filme îmi plac la nebunie, însã sunt de pãrere cã nu existã emoþie care sã poatã fi trãitã identic de cãtre douã persoane diferite).
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2008, 18:46   #50
savoria
Veteran
 
savoria
 
Join Date: Feb 2008
Location: Bucuresti
Posts: 149
corect....
Elektra - chiar ca am plans dupa timpul pierdut. puteam sa-l fructific altfel
savoria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2008, 21:26   #51
legardere
Veteran
 
legardere
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rasnov-BV
Posts: 157
Filmele cu Will Farell, bine ca au fost numai 1 si jumate

de ce o vrea asta sa se inventeze oscar pentru rol de comedie? oare chiar se ia in serios?
__________________
Le Conte De Neveres
Chevalier De Lagardere
legardere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2008, 21:27   #52
savoria
Veteran
 
savoria
 
Join Date: Feb 2008
Location: Bucuresti
Posts: 149
Originally Posted by legardere:
Filmele cu Will Farell, bine ca au fost numai 1 si jumate

de ce o vrea asta sa se inventeze oscar pentru rol de comedie? oare chiar se ia in serios?

e jalnic ca actor sau ca ce vrea el sa arate ca e
savoria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2008, 21:36   #53
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
-California dreamin'
-City lights
-Amelie
-As good as it gets
-Lantul amintirilor si tot restul (cine a trait epoca, intelege)
-Pustiul
-toate filmele americane cu scena finala in stadion si ei care isi spun in fata ce au de spus si publicul aplauda
-Pas in doi, poate, nu mai stiu
-Love Story
-Umberto D
-pistruiatul, cind se duce el si se intilneste clandestin cu omul de legatura, care era tac-su
-Toate filmele cu emotie bine construita

Nu inteleg in ruptul capului cum poate cineva sa plinga la Dancing in the Dark. Eu asa manipulare grosolana pe fata n-am vazut in viata mea. Omul asta nu face decit concepte de manipulare, sa se ia de mina cu moore, dupa mine, doar ca el e mai "artistic". Lucreaza cu tuse infiorator de groase si de artificiale. Spectatorii sint niste soareci de laborator, iar el se amuza impungindu-i, la limita indecentei.
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2008, 15:51   #54
Holden
Junior
 
Holden
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 51
Originally Posted by Dragomara:
Am vãzut recent Nuovo Cinema Paradiso ºi l-am gãsit mai de grabã tragic, decât lacrimogen. Acelaºi lucru l-aº spune ºi despre Orele.
---
(am o prietenã care nu se uitã deloc la asemenea filme, sau la emisiuni "lacrimogene", pentru cã o demoralizeazã, mie acest gen de filme îmi plac la nebunie, însã sunt de pãrere cã nu existã emoþie care sã poatã fi trãitã identic de cãtre douã persoane diferite).

Ai dreptate. Insa cand am construit lista respectiva nu m-am gandit la filme lacrimogene (exemplu clasic - Titanic) ci la filme care declanseaza emotie, fara sa implice o forma de manipulare sentimentala grosolana (e.g. Dancer in the Dark). Poate singura exceptie care contrazice regula este La vita e bella. In rest, ce pot sa zic - Billy Elliot si Cinema Paradiso sunt doua ipostaze ale copilariei pierdute, Straight Story e povestea reintalnirii / impacarii dintre doi frati si Bleu este covarsitor prin imbinarea perfecta dintre imagine si muzica (finalul cel mai cutremarator pe care l-am vazut pana acum).
Holden is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2008, 18:25   #55
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Cred ca filmul cel mai emotionant din istorie ramine totusi City Lights si imediat dupa el vine Pustiul. Cred ca nu a mai existat si nu stiu daca va mai exista un geniu absolut ca Chaplin, atit de desavirsit din atitea puncte de vedere si atit de complex, simplu si uman.
Imediat dupa ele vine Mai bine nu se poate, filmul pe care mi-as fi dorit sa-l fac eu.
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2008, 13:36   #56
Eva Braun
Novice
 
Eva Braun
 
Join Date: Mar 2008
Location: Jerusalem 925
Posts: 9
fdffd

uh ... daca stau bine sa ma gandesc, eu nu prea plang la filme ca nu`s genu` ...

dar am plans cand am vazut Schindler`s List ( aka lista lui schindler) cu scenele alea de la holocaust, ce m`au impresionat, pt ca eu mi`am pierdut strabunicii evrei acolo. fiind si eu evreica stiu ce naspa e sa treci prin asa ceva . in fine ...
__________________
chiar vrei sa ma auzi ?????? risti sa`ti pierzi viata si timpanele ? thelis na akousis ???
Eva Braun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2008, 22:03   #57
Dita
Novice
 
Dita
 
Join Date: Mar 2008
Location: Bucuresti
Posts: 11
the painted veil
bicentennial man
love in time of cholera (la asta aproape am plans tot filmul :-")
meet joe black
a walk to remember
la vita e bella
feast of love
beautiful mind
the illusionist
green mile
the gladiator
the House of Flying Daggers

la astea am plans eu
Dita is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2008, 22:21   #58
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Dita tu eºti un sentimental incurabil! Acum o sã fiu rea, ºi-am sã zic cã m-am uitat de 2 ori la "Dragostea-n vremea holerei" ºi niciodatã nu am apucat finalul treazã! Mã rog, am o scuzã, am citit cartea, ºi ori de câte ori vãd un film comentat de cârcotaºii de pe-aci am ori un nod în gât tot strâduindu-mã sã pricep ce nu le-a plãcut lor, ori sunt eu însãmi ºi dorm de rup, dacã e noapte, cã oricum mã mai uit încã de vreo 5 ori, pânã "pricep" ºi io ce-au "înþeles" ei din prima etc. etc.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2008, 22:28   #59
Dita
Novice
 
Dita
 
Join Date: Mar 2008
Location: Bucuresti
Posts: 11
da, sunt sentimentala, uneori ma uit la un film doar daca stiu ca o sa plang (rar, ce-i drept, dar o fac si pe asta)
uitasem sa spun ca eu am plans si la dirty dancing putin (nu spun scena la care am plans, ca poate sunt si altii care vor sa vada filmul)
Dita is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2008, 11:37   #60
Lady B.
Novice
 
Lady B.
 
Join Date: Apr 2008
Location: on the road to Mandalay
Posts: 24
Jeux d'enfants (scena din final)
Shakespeare in love (replica lui Paltrow: "This is not life, Will. It's a stolen season")
__________________
Think locally, fuck globally
Lady B. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells