Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Feb 2006, 08:50   #41
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
cu mentiunea ca da Vinci nu a pictat acum cateva mii de ani (really, qwerty), eu zic sa o lasati mai moale cu insultele.
ma apuc d alt topic, sa vad c mai ziceti acolo
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2006, 09:07   #42
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Da din 14 aprilie 1452 sunt numai cateva sute de ani.De fapt am vrut sa spun ca tema tablourilor era de mii de ani.''Io continuero''
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2006, 10:55   #43
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by lestatika_29:
Sfinte Sisoe, dak stiam k o sa va certati precum chiorii, n-as mai fi pus topicuil. fiecare cu parerea lui, nu zic nu, dar va mai lipseste painea, ca vad ca circ e destul.
Frate, ce oameni. Brown nu e un scriitor profund, dar e destul de captivant. cui nu-i convine, sa citeasca altceva, ca nimeni nu i-a pus cartea in brate....
Sfinte (sau Sfântä) Lestatika, nu te grijora, Herbie si cu mine am depäsit de mult faza certatului ca chiorii, acum ne brätisäm si cäutäm sä nu pätim ca orbii (din parabola pictatä de Bruegel, unde primul cade-ntr-o groapä säpatä de un Dan Brown medieval, si toti cârd dupä el).
Cât despre faza a doua, sorry, dar nu întotdeauna se aplicä bine regula "cui nu-i convine, sä citeascä altceva"... Dacä s-au apucat si-au fäcut atâta vâlvä cu cärticicoiul ästa, e normal sä se stârneascä discutiii, nu? Presupun cä si tu, ca orice persoanä cu mintea aflatä mai sus de metatars, te exasperezi (sau "te disperi", cum e trendy acum) când urlä manelele din blocul vecin; cä "asculti altceva", sunt de acord - însä chiar niciodatä n-ai räbufnit sä spui cuiva cä nu le mai suporti?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2006, 11:12   #44
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
Pittbull, numai sfanta nu-mi poti zice (Lestat era vampir, ce dreaq). recunosc, nici mie nu-mi convine knd se aude adi taciune la max de la vecini, dar bag si eu rock, si nu se mai aude. adica pur si simplu ignor ceea ce nu-mi place, compensand prin ceea ce mi-e placut.
ai dreptate, dar totusi nu m-am dus sa-mi bat vecinii, nici nu le-am sarit la beregata (cu coltii mei cei...imaginari), ca ar fi iesit ciocniri serioase. pur si simplu, la fiecare melodie pe care o baga, pun ceva hardcore, chiar daca nu am chef uneori, dar din doua rele il alegi pe cel mai mic, nu? calm, down, ma bucur ca nu mai certi cu "herbie", acum presupun ca va "iubiti" f mult, right?
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2006, 11:20   #45
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ne avem ca fratii!
"Sfântä" era o simetrie cu "Sfinte" (Sisoe). Da-n fond, ce, un vampirolog (sau vampirofil, sau vampirolover) n-ar putea sä-l divinizeze pe Lestat, în legea lui?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2006, 11:24   #46
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
aha, deci tu esti un fel de van Helsing sau ce? ok, stiu k Lestat nu era chiar cel mai tare vampir d p acolo, dar mie mi-a placut? what about u?
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2006, 11:34   #47
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Favorita mea era aia micä, de nu mai crestea odatä... Ala DA paradox vampirologic!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2006, 11:38   #48
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
mda, simpatica Claudia (greatest Kirsten Dunst ever), dar cam sadica. mie mi se parea uneori chiar mai a dreaq decat Lestat. desi e probabil cel mai interesant personaj: o femeie in corpul unei fetite. interesting.
wow, de la ce am plecat si la ce am ajuns sa vorbim......
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2006, 11:40   #49
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ce-ar fi lumea färä off-topicuri?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2006, 11:41   #50
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
probabil o chestie tipicara si fara sens, right?
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2006, 22:45   #51
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
fundamentalistii ataca, pauza, "Codul lui Da Vinci"
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2006, 22:50   #52
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pauzä, adicä "virgulä", nu?

In altä ordine de idei:
Gata, m-am prins, Herbie, stiu de ce ti-e fricä sä ne vedem la vinu' äla bun de care ziceai: c-o sä-ti dovedesc cä-s la fel de fundamentalist, cum e Korben fan Vama Veche!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2006, 23:45   #53
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by Pitbull:
Emi, BeNnY, MinRep - care vä simtiti, mä? :?

Pitbull te-am rugat si eu ceva.

oricum, cine e gigel2k sau cum il chema?
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2006, 23:49   #54
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi mä rugasesi sä nu mai dau räspunsuri scurt-aprobatoare la deciziile tale, gen "Da", "Firesc", "Asa e," sau "De acord".
Gigelk e, evident, un cetätean revoltat.
Da' acuma, cä i-ai deletat protestul, ce mai pricepe lumea? Mai bine taie tot ce-a curs dupä el.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2006, 14:06   #55
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
MI S-A STERS UN MESAAAAAAAAJ????????????????????????????MIE?????

... :hmm: BINEEEEEEE.......BINEEEEEE.....
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2006, 00:04   #56
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Pitbull:
Pauzä, adicä "virgulä", nu?

In altä ordine de idei:
Gata, m-am prins, Herbie, stiu de ce ti-e fricä sä ne vedem la vinu' äla bun de care ziceai: c-o sä-ti dovedesc cä-s la fel de fundamentalist, cum e Korben fan Vama Veche!

nu, drag Pitbull. "pauza" e potrivit si bine gasit aici, pt ca exprima adevarul. 8) voi, fundamentalistii (se poate si "talibanii" ) mai faceti cate o pauza intre doua atacuri in numele credintei: curatati flintele, spalati iataganele de sange, mai recititi o dogma...
nu consumati voi timpul cu "virgule"..., nu credeti voi in gratuitatea gestului...

on topic (calare pe subiect):
in dorinta mea de a vedea cat mai repede capodopera lui Howard, am tras de pe trackere vreo doua bucati cu titlul "The Da Vinci Code" (2006, director Ron Howard). ei bine, a fost (mai este inca) o mare pacaleala. sa nu gresiti ca mine...

P.S. nu stergeti mesajele de pe acest topic. e o adevarata blasfemie gestul vostru cenzuristic. ..
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2006, 08:59   #57
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
in sfarsit, am vazut ceva mai mult din film....
una calda, una rece: raman la parerea ca Hanks, oricat de bun ar fi el ca actor, nu se potriveste in rolul lui Langdon.....
In schimb, toate laudele pt Paul Bettany, perfect in rolul lui Silas, iar peisajele/locatiile sunt superbe, ma mir cum de i-au lasat sa filmeze in unele locuri, dat fiind caracteurl "blasfemic" al cartii......
oooof nu mai am rabdare sa vad filmul..
__________________
Farewell is sometimes hello forever
Lady L
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2006, 12:46   #58
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Ma voi duce cu cea mai mare placere la "The DaVinci Code" la fel cum voi merge si la "M:I III" si "Pirates of the Carribean II". Filmele astea nu au cum sa greseasca si chiar daca dezamagesc ("War of the Worlds" anybody?) tot vor umple salile de cinema. Nu cred ca adaptarea cinematografica dupa romanul lui Dan Brown va starni mari controverse sau ,cel mult, va fi ceva de genul "furtuna intr-un pahar cu apa". Ron Howard este un regizor populist care nu-si permite (sau n-are curajul) sa-si puna oamenii in cap cum a facut Scorsese cu "The Last Temptation of Christ" (undeva pe acelasi filon). Deci vom avea parte de Paris si Londra cu muzee & CO, de Forrest, Amelie, Gandalf si Leon, filmati strasnic intr-un thriller care nu are cum sa dea gres. Mi-am pus de pe acum berile la rece!
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2006, 16:24   #59
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Jean Reno, “leon”-ul francez, este incarcat de admiratie pentru Tom Hanks, dupa ce s-a filmat alaturi de acesta in Codul lui Da Vinci. Zice Jean - intre altele - in revista “Park Avenue”: “Hanks e un fel de Harry Potter al zilelor noastre. El apartine unei categorii foarte rare de actori a caror simpla presenta in cadru te impresioneaza foarte mult”…
adica... asteptam sa vedem.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2006, 13:36   #60
^Neo^
Junior
 
^Neo^
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 27
Send a message via Yahoo to ^Neo^
De astazi se pot rezerva deja bilete la Mall-ul din Bucuresti.
Haideti sa-l vedem mai intai si apoi sa dezbatem filmul vs. cartea etc.
Premiera 19.05.2006.
C.U. all there!
^Neo^ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells