Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Mar 2008, 11:47   #21
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by redmen:
Dar ai vro legatura directa cu acest "manifest" de ti`ai facut cont special sa raspunzi la lume ? Isi mai facuse careva dar i`a trecut inspiratia intre timp :lol:

Sincerã sã fiu nu ºtiu ce mã dezgustã mai mult aci: filmele proaste ridicate-n slãvi, desfiinþarea celor de calitate, sau postãrile ABSOLUT tembele, ai cãror autori par a avea câte un orgasm ori de câte ori atacã altã persoanã! Mi-e greu sã cred cã într-adevãr au existat perioade în istoria omenirii în care s-a combãtut IDEEA, ci nu omul!

Oricum, scuze, iar am greºit planeta.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 11:53   #22
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
LOL! Eu îþi garantez cã în 10 minute nu pot pricepe ºi reþine ce-a studiat Bordeianu în 4-5 ani de actorie, cã lui nu i-a ieºit aºa cum ar fi trebuit (din punctul nostru de vedere) e cu totul altã poveste, mai trebuie ºi ceva talent pe lângã foarte mult exerciþiu.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 12:05   #23
legardere
Veteran
 
legardere
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rasnov-BV
Posts: 157
Nici nu-ti va cere nimeni asta, trebuie sa intelegi ce e cu rolul si anumit elinii de interpretare, apoi este libera sa il faci cum il vezi tu, si obtin ceva foarte important NATURALETE, care este extrem de greu sa fie simulata, de aia si exista actori care fac toata viata un anumit tip de rol, nu sunt in stare sa scoata naturaletea, si joaca roluri care le ies cel mai aproape de naturalete. Cei care reusesc lucrul asta pe roluri din 2 sau mai multe registre sunt actorii cel putini buni.
Si talentul sa stii ca trebuie "slefuit" si nu sunt necesari numai 4-5 ani de scoala (apropo baiatu a si repetat un an? , actoria era de 4 ani si acu a ramas la 3), de aia se spune ca e 99% transpiratie. E drept ca nu compenseaza cei 1% ramasi, dar au fost si astfel de cazuri.
__________________
Le Conte De Neveres
Chevalier De Lagardere
legardere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 12:58   #24
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Acum sa ne legam si de scenariu...nu numai de actor

Am observat cu totii cum acel taximetrist este pe cale sa-i "impinga" un pumn lui Dan. Cred ca ar fi fost cu mult mai reusit tot scenariul daca totul se termina atunci cand taximetristul era pe cale sa-l loveasca dar sa nu o faca.

Scuze de numarul de modificari...de fapt...incercam culorile textului...raman pe alb
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 12:58   #25
giorgino
Novice
 
giorgino
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3
Egon, n-ai inteles nimic si nici macar nu sunt surprins de asta.
weekend frumos, cinemagie placuta.

Originally Posted by EgoN:
Originally Posted by giorgino:
uite... asta imi place. Un comentariu clar si argumentat.
EgoN, de ce naiba nu te invita astia la cinemateca sa comentezi, sa povestesti si sa introduci publicul intr-o stare, inainte de a incepe filmul !? Ca vad ca te pricepi.

Originally Posted by EgoN:
daca asta e manifest, atunci declar ca ma pish pe el.

nu vad de ce aduci in discutie cinemateca. daca ai vreo legatura cu 'despartire' atunci cu siguranta cinemateca e un loc nefrecventat de tine.

ce argumente vrei la asa o mizerie de film? inteleg ca ai orgoliu, dar daca imi arati o cana de cafea filmata smeker si un actor de telenovela jucandu-si propriul rol, putina autoironie nu strica. e un scenariul prost, interpretare praf si totul e ambalat cu fundite frumoase roz. e un kitsch.
giorgino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 13:28   #26
legardere
Veteran
 
legardere
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rasnov-BV
Posts: 157
Originally Posted by E.Floares:
Am observat cu totii cum acel taximetrist este pe cale sa-i "impinga" un pumn lui Dan. Cred ca ar fi fost cu mult mai reusit tot scenariul daca totul se termina atunci cand taximetristul era pe cale sa-l loveasca dar sa nu o faca.

Pai atunci "pierdeam" mai bine de jumatate din film, deci...
Sincer sa fiu cred ca e o idee buna de luat totusi in considerare, nu mai pierdeau spectatorii 10 minute aiurea in tram-vai, de fapt nu mai pierdeau timpul DE LOC, ca nu mai exista filmul.
__________________
Le Conte De Neveres
Chevalier De Lagardere
legardere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 13:38   #27
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
pt. giorgino:
frate, dar du-te la festivaluri gen Clermont-Ferrand cu manifestul asta al tau si impresioneaza-i pe aia, daca nu-ti convine spatiul asta. nimeni nu e obligat aici sa-ti faca pe plac si sa puna botul la susa asta.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 19:27   #28
mitika
Novice
 
mitika
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 9
Se vede treaba ca sunteti niste buni critici si voi....
Ati facut varza tot filmul. Majoritatea din voi pleaca de la premisa ca Bordeianu isi interpreteaza propria persoana si ca o face super prost. In realitate proiectul nu a vrut sa fie un manifest sau sa isi expuna omul o parere despre romania, ci sa exprime furia personajului ca l-a parasit iubita pentru. Si cum majoritatea facem ne varsam nervii pe altceva...si astfel el isi formeaza o imagine despre lucrurile pe care le-a lasat fata in asa fel incat sa nu fie el de vina.
Bun inteleg ca apare la un moment dat si fata aia care ii cere sa faca poze cu el dar asta nu e neaprat pentru ca el e Dan Bordeianu. Sa privim de exemplu exemplu "Amintiri din Copilarie" la cati ani v-ati dat seana ca Nica nu e Ion Creanga?
Cati din voi ati vazut emisiunea Happy Hour in care Dan Bordeianu vorbeste despreacest scurtmetraj?

Amintitiva ce a spus el acolo...ca eu nu mai tin minte...dar nu a spus nimic despre nici un manifest nimic...a spus ca e un proiect de al lui cu un prieten...proiect la care a lucrat.
mitika is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 19:37   #29
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
LOL! Noroc cu tine, mi-ai fãcut fructul de mango mai digerabil! Din "nobilul" meu punct de vedere, adicãlea din cel al unei persoane care de ceva ani doar ºterge televizorul de praf, Bordeianu e un actor slab, o fi având omul alte calitãþi, dar pânã nu o sã-l vãd în ipostaze pozitive nu am am sã-l laud, sper sã nu fiu condamnatã la moarte pentru "crima" asta! Absolut tembelã comparaþia cu Creangã.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 19:55   #30
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Parerea mea .. e ca lumea se tot oprea sa faca poze cu el .. ca asa e in romania nu poti lucra fara sa te opreasca astia ... si au improvizat pe final la partea cand ii zice taximetristului ca il stie nevasta`sa din telenovele.Asta ca sa salveze filmul .. sau sa nu fie nevoiti sa mai filmeze inca odata.Parerea mea .. e posibil sa nu fie asa totusi
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 20:42   #31
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by Dragomara:
Originally Posted by redmen:
Dar ai vro legatura directa cu acest "manifest" de ti`ai facut cont special sa raspunzi la lume ? Isi mai facuse careva dar i`a trecut inspiratia intre timp :lol:

[color=orange]Sincerã sã fiu nu ºtiu ce mã dezgustã mai mult aci: filmele proaste ridicate-n slãvi, desfiinþarea celor de calitate, sau postãrile ABSOLUT tembele, ai cãror autori par a avea câte un orgasm ori de câte ori atacã altã persoanã!

de aceeasi parere
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 22:22   #32
wihay
Junior
 
wihay
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 27
Salutare,

Este primul meu post aici. Sper ca sa si invat mai multe despre arta filmului, pentru ca de obicei avem ce invata de la alti forumisti, indiferent de tipul forumului, dar, referitor la filme, si din scurt-metraje se pot invata lucruri interesante.

On-topic: La inceput, "Despartire" mi sa parut un pic "agitat" (de la filmarea cu camera in mana operatorului si mi-a starnit un sentiment de deja-vu). Dar montajul interesant, imaginea (mi-a placut ca in secventa din restaurant, nu prea a fost aratata fata, ci doar baiatul caruia aceasta nu i se adresa; de asemenea am observat si umbrele care le poate avea cineva intr-un pasaj subteran (nu stiu cum sunteti voi, dar eu nu m-am dat jos din masina vreodata intr-un asemenea loc sa imi vad umbra :lol: ), actorul (care desi nu prea il sufar s-a mulat pe rol + plus faptul ca nu si-a schimbat identitatea complet, adica a fost recunoscut de tipele acelea din parc, de taximetrist, ca este actor din telenovele). Mi-a mai placut cum a fost filmat genericul de la inceput.

Deci, nu stiu cand au trecut cele 10 minute.

p.s.: N-am vorbit despre ideea care se desprinde din film pentru ca sunt sigur ca au apreciat-o/ criticat-o si altii inaintea mea (inca nu i-am citit).

Saltu, Mihai
wihay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2008, 01:24   #33
albert
Novice
 
albert
 
Join Date: Mar 2008
Location: lulea
Posts: 2
hmm...mi-am recapatat inspiratzia.
Mi-a placut, a fost un interesant scurt metraj.......shi descrierea filmului a fost foarte buna shi necesara.........dar nu pricep ce cauta basketzii roz in minutu 10.25




._. cred ca personajul nostru fara putere e cam fustrat doar !! "Despartire"
albert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2008, 14:04   #34
antitrust
Novice
 
antitrust
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1
Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Baschetzii aia roz sunt ai tipei care se intoarce cand il vede pe saracul Dan pe jos lovit de taximetristul pe care l-a infuriat cu comentarii multe si in jurul subiectului.
Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*In esenta scurtmetrajul mi s-a parut interesat. Cu actorul principal si singular dupa parerea mea (fata si taximetristul isi au rolul asemeni tuturor celor care "cascau") nu am nimic, nu ii cunosc talentul in actorie si n-o sa ma leg de acest scurtmetraj ca sa-l caracterizez...iar in telenovele nu l-am urmarit. Plus ca nu acela ar trebuii sa fie punctul de plecare in ati forma o opinie despre un actor in general. Imi amintesc ca mai demult am vazut o emisiune cu Florin Piersic Jr. in care omul spunea ca daca i s-ar oferii un rol intr-o telenovela ar accepta (desi consider ca este un actor bun si in nici un caz de nivelul unei telenovele) iar motivul principal ar fi banii si de ce nu si o ulterioara cunoastere si deschidere spre public.
Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Si acum ca am vorbit si eu pe langa subiect sa revin la topic...filmul in esenta e interesant prin ideea cascatului scoasa in evidenta de Dan,scenele ce se perinda in imagini, momente de timp peste care s-a trecut dar au marcat personajul intr-un fel sau altul...partea cu autograful mi s-a parut in plus, chiar penibila...iar finalul...fata se intoarce...daca nu am gresit eu in interpretare...de asteptat oarecum.
Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Pentru un prim scurtmetraj prezentat pe site mi-a trezit interesul si o sa mai urmaresc si pe viitor noile aparitii. (ar fi fain sa fie si straine si poate nu doar scurtmetraje...desi cred ca cer prea mult
antitrust is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2008, 15:15   #35
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by antitrust:
Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Baschetzii aia roz sunt ai tipei care se intoarce cand il vede pe saracul Dan pe jos lovit de taximetristul pe care l-a infuriat cu comentarii multe si in jurul subiectului.

Se intoarce pentru ca nu poa` sa plece si sa il lase .. nu ca il vede lovit de taximetrist .. ca doar n`a stat ascunsa dupa colt sa vada ce face ala dupa ce iese din cafenea
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2008, 15:56   #36
wihay
Junior
 
wihay
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 27
Originally Posted by antitrust:
Â*partea cu autograful mi s-a parut in plus, chiar penibila...
Salut,
Partea asta se poate interpreta ca un lucru de care personajul s-a saturat si ii mareste mai mult dezgustul fata de tara si de cei ce "casca" in ea. Ai dreptate, se vede ca nu prea isi are locul in film, dar daca o privesti astfel, pana la urma nu e chiar atat de nasoala.
Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*
Originally Posted by antitrust:
Pentru un prim scurtmetraj prezentat pe site mi-a trezit interesul si o sa mai urmaresc si pe viitor noile aparitii. (ar fi fain sa fie si straine si poate nu doar scurtmetraje...desi cred ca cer prea mult
La cat timp se schimba scurt-metrajele? Cele anterioare se vor pastra pe site? Multumesc.

Numa' bine
wihay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2008, 16:14   #37
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Salut; filmele vor ramane pe site, si vom incerca in fiecare saptamana sa aducem un scurtmetraj nou; cum sunt foarte putini regizori independenti in romania- ii poti numara pe degetele de la o mana - si cum pentru celelalte filme trebuie sa obtii o groaza de aprobari ca sa le urci online (de la CNC, de la producator), e mai usor sa aduci si pui filme independente straine; asta vom si incerca sa facem. Deci vor fi si romanesti si straine.
Daca aveti si voi filmulete facute, trimite-ti-ne; noi le vedem, le "evaluam" apoi decidem daca le dam publicului sa le vada sau nu. E o sansa oricum - daca faci film, sau cunosti pe cineva care se ocupa de asta - sa-ti arati scurtmetrajul atator persoane; in fond asa poti fi cunoscut, ajungi mai usor la potentiali finantatori.
Tehnic se pot pune si lungmetraje; sper eu sa avem cat de curand si filme mai lungi pe site.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2008, 16:22   #38
wihay
Junior
 
wihay
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 27
Originally Posted by Gloria:
Daca aveti si voi filmulete facute, trimite-ti-ne; noi le vedem, le "evaluam" apoi decidem daca le dam publicului sa le vada sau nu. E o sansa oricum - daca faci film, sau cunosti pe cineva care se ocupa de asta - sa-ti arati scurtmetrajul atator persoane; in fond asa poti fi cunoscut, ajungi mai usor la potentiali finantatori.
Pentru a atrage mai multe scurt-metraje romanesti, lasati la Unatc un anunt si studentii de la Regie sau de la Imagine sunt sigur ca vor trimite astfel de filme. Plus ca pentru unul ca mine ar fi foarte fain sa vad filme facute de cei de acolo nu doar o data pe an la festivalul "Cinemaiubit"
wihay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2008, 14:05   #39
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Monologul asta e prea asemanator cu cel din 25th Hour, nu vi se pare?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2008, 16:38   #40
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Ba, da' de unde ati mai iesit cu totii? :shock: filmul e imbecil.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells