Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Sep 2010, 00:02   #201
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
eu zic ca sunteti irecuperabili.
formati un public atat de credul, incat....in fine...
nu stiu cine e lelouche, vad ca se da palarios smecher, dar e zero barat.
acum, ce sa zic....e nevoie si de voi in sala..
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2010, 00:13   #202
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
"Aţi avut în minte actorii, încă din faza de scenariu?

Am scris scenariul cu Mimi Brănescu şi Maria Popistaşu în minte"

esec garantat!
nu, omul asta e condamnat la mediocritate.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2010, 00:21   #203
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
bai, daca citesc mai atent interviul de mai sus, radu muntean nu zice nimic despre filmul asta.
adica nu zice ce-i cu el, ce-a vrut sa zica, ce mesaj a vrut sa transmita, de ce l-a facut, etc....
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2010, 01:31   #204
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by keepwalking:
eu zic ca sunteti irecuperabili.
formati un public atat de credul, incat....in fine...
nu stiu cine e lelouche, vad ca se da palarios smecher, dar e zero barat.
acum, ce sa zic....e nevoie si de voi in sala..

Sa-ti fie rusine, SARMA!
Tu chiar nu-ti dai seama ce comportament de mitocan ai?
Intervine un forumist respectabil, cu o opinie pro-film, si numai fiindca nu e de aceeasi parere cu tine, il faci zero barat?
CUM ITI PERMITI???
Crezi ca daca ai scris trei scenarii reusite ("Amatorul", "Megatron" si "Ho, ho, ho!"), gata, te pricepi la cinema?
Ei, afla ca nu te pricepi! Numai tampenii postezi de vreun an, doi.

Retractez public prietenia, bunavointa, increderea, altruismul pe care ti le-am aratat cu o incapatanare care ma plaseaza in categoia Boilor cu Be mare. Nu le meriti nici atatica. Orz stricat pe gaini sterpe.

Continua sa injuri filmele romanesti bune, ca de altceva nu esti in stare!
Si nu te duce la psiholog, ca habar n-ai cu ce se ocupa - cu PSIHOLOGIA, nu cu "psihiatria¨¨ - cum ai zis, complet aiurea (fie mintind, fie din ignoranta.) Ramai cu complexele tale de copilas intarziat, invidios si rau, condamnat nu la "mediocritate" (bine-ar fi), ci la INEXISTENTA (ceea ce e si mai bine).

OBRAZNICULE!

Last edited by Pitbull : 25 Sep 2010 at 16:18.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2010, 02:48   #205
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dupa tonele de laturi aruncate nemotivat, numai din delir alcoolic, asupra lui rvn, Judex a recidivat adineaori, intr-un mesaj care era aici si l-am sters.
Cer sa fie bannat sau definitiv, sau pana iese de la dezalcoolizare.
Totodata, il anunt sa nu ma mai contacteze in nici un fel. Am terminat-o cu el - la fel ca si cu Sarma. M-am saturat sa fiu tolerant, intelegator si bland cu toti dementii furiosi. La Marcuta, nu aici.

Last edited by Pitbull : 25 Sep 2010 at 07:59.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2010, 06:50   #206
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
nu ma pot alatura modului in care keepwalking rosteste uneori lucrurile (expresia 'zero barat' si cele asemenea acesteia - anumite lucruri pot fi tratate cu indiferenta, nu toata lumea trebuie sa stie ceva, pina la urma e o problema de interes acordat propriei vieti. si mai conteaza ca un forumist admira proiectul acesta cind aproape toti criticii plaseaza saci de laude in jurul filmului?), insa are dreptate, cu radu muntean, cel putin.

din interviul acesta si din filmul acesta - cel putin - radu muntean pare un regizor mediocru. si nu pot sa nu zimbesc cind vad ca spune ca a incercat sa pastreze onestitatea in comunicarea pe care o are el, ca autor, cu spectatorul in timpul vizionarii, ca a incercat sa tina echilibrul intre personaje, ca a incercat sa foloseasca aparatul de filmat incit sa nu faca din el un personaj in film.

teoretic suna bine, practic nu face nimic din toate astea, ba dimpotriva.


cit priveste reactia ta, Pitbull, n-am nicio treaba, fiecare cum crede si cum poate, dar gindeste-te la un lucru.
nu cumva tipul tau de atitudine in cazul in care cineva nu e de acord cu opiniile tale (care, evident, sint obiective, exprima valoarea si toate cele virtuoase) - chiar si atunci cind e argumentat - urmeaza acest model: cauti ceva argumente impotriva, daca nu functioneaza incepi sa discreditezi, daca nu functioneaza nu mai bagi in seama problema, ca nu e atit de importanta incit sa vorbesti tu despre ea din pozitia de zeu al valorii, care e vizibila in tot parcursul de mai sus?

Last edited by gionloc : 25 Sep 2010 at 07:11.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2010, 07:58   #207
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, asa e: unii comentatori pe care ii detest (nu voi da nume, ca sa nu rascolesc haznale vechi), procedeaza exact asta cumai observat tu aici. Exemplul lor negativ m-a ajutat sa evit capcana unor asemenea tactici meschin-reprobabile.

Last edited by Pitbull : 25 Sep 2010 at 16:20.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2010, 08:44   #208
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by keepwalking:
acum, ce sa zic....e nevoie si de voi in sala..
asta intrece orice tupeu.
este lipsa de respect fata de spectator. si asta e foarte grav.
DA! este nevoie de noi in sala si de cat mai multi tineri, keep.
nu degeaba a mentionat si RM ca filmul nu a fost facut pentru public, fiindca era constient de nivelul la care se situeaza preferintele spectatorilor in conditiile invaziei de filme comerciale din care nu ramai cu nimic.
"Marti, dupa Craciun", asa cum este, cu "defecte de realizare", "cu simplitate in abordarea subiectului", "cu interpretare actoriceasca mai mult sau mai putin buna", este un film din care TINERII pot invata ceva despre viata si nu numai ei.
spuneai ca RM n-a explicat de ce a facut filmul asta.
te-nseli. a spus si nu o singura data: un fapt real, de viata, cu care se confrunta oamenii obisnuiti de-aceesi varsta cu el, merita sa fie adus in fata publicului. asa a considerat el.
daca n-a apreciat corect lucrul asta, ramane in continuare de vazut...
poate din "stangacia inceputului", ceilalti vor invata ceva.
sunt convinsa ca vor fi si altii care vor dori sa faca filme cu subiect asemanator.
si sa speram ca vor fi mai atragatoare pentru public si mai putin hulite de invidiosi.

Last edited by rvn : 25 Sep 2010 at 08:55.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2010, 09:10   #209
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Pitbull:
Exemplul lor negativ m-a ajutat sa evit capcana unor asemenea tactici meschin-reprobabile.

cind ai postat pozitia mea fata de marti ai aratat ce usor e sa fiu facut KO (de andrei gorzo). cind c.ghevara a spus ca nu e nicidecum un KO, ai plusat ca incurc probleme de fond, dar e scuzabil. cind Lecart spune ca nu crede ca incurc probleme de fond, ai spus ca preferi o masa buna si siesta.

asta e un exemplu cuminte a modului in care te-ai raportat la o situatie,
daca mergem citeva pagini mai in spate (acolo unde spui ca dau cu mucii-n fasole si ca esti ingrijorat de presupusul fundamentalism pe care-l vezi in opiniile mele, ca sa ramin doar la ceea ce imi spui mie), sau ala alte subiecte, lucrurile sint mult mai problematice.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2010, 09:12   #210
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Originally Posted by rvn:
asta intrece orice tupeu.
este lipsa de respect fata de spectator. si asta e foarte grav.

ce respect pentru spectator sa ai cand Garcea si oltenii e cel mai popular film de cinema de la Revolutie incoace?!?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2010, 09:16   #211
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@Gionloc:
Nu e nici un exemplu. Sunt in vacanta, ma mai intrerup sa vorbesc cu unii si cu altii pe-aici, asa ca unele le las in aer, sau mai sar de la una la alta, etc. Nu vedea mereu strategii perfide.

@StefanDo:
Back on-topic, please.
Cu Judex ce facem?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2010, 09:27   #212
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
pai cu judex nu facem nimic. nu mai banez permanent (cu exceptia putinilor irecuperabili) si cred ca a primit mesajul tau si o sa se calmeze pentru o perioada.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2010, 09:31   #213
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sper - dar numai la nivel de forum. Eu cu el I´m over and done.
OK, back on topic.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2010, 11:12   #214
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
fata de cum s-a exprimat Lelouche la adresa mea:

"Sincer, chiar vroiam sa aflu pareri si opinii despre filmul propus. In loc de asta, am constatat ca ma aflu in piata cu mahalagioaice de cea mai joasa speta. Cu Judex, seful de trib cel mai "neinspirat" dintre paminteni (ca sa fiu extrem de dragut in exprimare), cu Kepp si Che asemeni unor mesteri rudari ramasi undeva........hat in spatele carutei."

eticheta pe care i-am atribuit-o, cea de "zero barat", e mult prea eleganta.
uneori, sub o palarie boema si in spatele unor ochelari destepti, se poate ascunde un mitocan cu pretentii de intelectual.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2010, 11:19   #215
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by keepwalking:

"Sincer, chiar vroiam sa aflu pareri si opinii despre filmul propus. In loc de asta, am constatat ca ma aflu in piata cu mahalagioaice de cea mai joasa speta. Cu Judex, seful de trib cel mai "neinspirat" dintre paminteni (ca sa fiu extrem de dragut in exprimare), cu Kepp si Che asemeni unor mesteri rudari ramasi undeva........hat in spatele carutei."


mai taca-ti fleanca, keep!
lelouche a judecat exact dupa mesajele voastre...
VA DATI ARAMA PE FATZA si apoi va simtiti ofuscati?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2010, 11:49   #216
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
"Stimabile" Keep,

In principiu pot spune ca-ti dau dreptate. Esti destul de indreptatit sa afirmi diverse lucruri despre mine, cu atit mai mult cu cit ne cunoastem... deloc. Afirmatiile mele insa s-au raportat strict la dejectiile debitate de alde tine, che, dar mai ales judex. In rest nu am nimic cu persoana ta, care poate fi dintre cele mai respectabile (desi ma indoiesc!), tocmai fiindca abia am aflat ca la umbra unei palarii se poate odihni un bostan.
Dar mai bine haideti sa lasam aceasta atitudine de vendetta care s-a istalat de-a lungul acestor pagini si sa incercam sa "jucam" obiectiv si cat mai fairplay, pastrind insa acea tonalitate si exprimare asemanatoare bunului simt. Sunt de acord ca fiind oameni din medii diferite si cu structuri diferite avem pareri si opinii diferite. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne dam la cap sau sa ne impunem prin marlanie. Eu consider ca cea mai buna "arma" a fiecaruia dintre noi este si trebuie sa fie, argumentul bine intemeiat al opiniilor. Dincolo de asta, lucrurile pot aluneca in derizoriu, in penibil si jigniri gratuite. Nu mi se pare mai destept sau mai smecher cel care se impune cu "forta", ci cel care ma face sa inteleg ca punctul lui de vedere este cel mai apropiat de natura obiectului dezbatut. Parerea mea.

P.S. Sincer keep, chiar m-ai flatat cu referirile facute la palaria si ochelarii din avatar, cu atit mai mult cu cit fotografia il reprezinta pe Rainer Werner Fassbinder (presupun ca stii despre cine vorbesc, nu ma indoiesc). Una peste alta, multumesc.
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2010, 12:00   #217
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
cat despre stilul lui pitbull de a irita oamenii, cred ca acesta e vizibil tuturor forumistilor mai vechi de aici.
gionloc a subliniat bine treaba asta.
bine, el e un tip calm si pe care il lasa rece aprecierile atat de destepte furnizate de pitbull, precum "ai dat-o cu mucii in fasole".
pentru lucrul asta il invidiez si admir totodata pe gionloc, dar si pe altii care nu au bagat in seama hartuirile lui pitbull si si-au vazut de treaba.
prostia mea e ca reactionam la fiecare insulta formulata de pitbull.
incercam sa vin cu argumente, atat cat ma ducea mintea, pentru a contracara expresii de genul "ai dat-o cu bata in balta", "bati campii", etc.
bineinteles, ma enervau toate aceste mistocareli.
dar niciodata nu am facut vreo referire la capacitatile intelectuale sau profesionale ale lui pitbull.
pur si simplu, la orice parere pe care mi-o exprimam vizavi de un film, actor, regizor, el sarea imediat, cu intentia clara de a ma timora, "te faci de ras!", "esti pe din-afara", etc.
pai cum sa nu-ti sara mustarul cand cineva te zgandareste in halul asta?
in fine, am incercat sa rezum o istorie lunga, in care nu eu am fost cel care a ridicat primul piatra.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2010, 12:04   #218
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Lelouche:

P.S. Sincer keep, chiar m-ai flatat cu referirile facute la palaria si ochelarii din avatar, cu atit mai mult cu cit fotografia il reprezinta pe Rainer Werner Fassbinder (presupun ca stii despre cine vorbesc, nu ma indoiesc). Una peste alta, multumesc.

da, stiu lucrul acesta, mai ales ca urmaresc in fiecare luni seara "Berlin Alexanderplatz", pe tvr cultural.
in rest, tot ce spui e ok, sunt perfect de acord cu tine.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2010, 13:33   #219
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by keepwalking:
bine, el e un tip calm si pe care il lasa rece aprecierile atat de destepte furnizate de pitbull, precum "ai dat-o cu mucii in fasole".
.

nu pot aprecia gradul de calmitate al lui gioloc, intrucat nu-l cunosc personal.
dar, un lucru stiu sigur despre el, din atitudinea lui afisata pe acest forum:
este un tip destept, care stie sa inteleaga perfect sensul cuvintelor....
pacat ca nu exista mai multi ca el...forumul ar fi fost mult mai interesant ca nivel de "discutie"...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2010, 14:00   #220
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Lecart:
Pai despre asta e vorba, ca emotia nu lipseste. Sau, daca nu-i emotie, nici indiferent nu ramai. Evident, ne-nvartim in cerc, e vorba de gusturi, de asteptari, de etc.
Te invit sa vezi filmul cat mai de curand iti este posibil si convenabil, insa eliminand (chiar si infimele) influente sau sugestii din topicul asta, cu precadere spoilerele. Apoi putem discuta mult mai constructiv, pe exemple.

asta am incercat si noi de la inceput, Lecart. si eu si Pitbull.am incercat sa-i convingem ca filmul merita intai vazut si pe urma analizat.
dar, ei, in loc sa dea fugutza la cinema, discuta numai pe marginea impresiilor lasate de trailer, a afisului si a cronicilor postate pe site-urile de specialitate.
si la keepy nu e prima data cand face asta....de-aia poate suntem si noi asa inversunati in a-l convinge ca vorbeste despre lucruri pe care le cunoaste doar din auzite sau intelese partial, fragmentat.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells