Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Oct 2004, 10:01   #1
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Topic aberant

Eu stiu ca in Romania toata lumea este homo politicus, insa unul poate fi zoon politiokon cu constiinta, si altul poate fi tristul spargator de seminte, colectionar de filme pe cd (de la 300 in sus, sau de la cit se pune ca esti colectionar?), genul care stie titluri si filme si date, dar in general e varza, sau minorul cu pretentii. Bun, toti acesti indivizi, din care presupun ca unul n-a citit macar un clasic desuet ca Morgenthau (the balance of power, anyone?) sau macar un fitos trendy ca Cioroianu sau un cool precum Boia, vin si isi dau cu parerea despre politica, pe un site, cel putin pina acum fara coloratura politica. Pe linga faptul ca majoritatea posterilor (y compris Leonard, minorep, notorious &co) sint varza, mai si ofilesc imaginea cafenelei cu cugetarile lor marca inregistrata Poiana lui Iocan. Unde pot sa depun o lacrima pentru tristetea lor?

ps: Decat sa bei o bere in vreun pub
Mai bine mergi si organizezi si tu
un Fight Club
S-arunci in aer institutii si palate
Sa intri si tu in ilegalitate


Tristilooooor!
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2004, 11:54   #2
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
din partea mea pot fi sterse/inchise topicurile aberante, inclusiv cel cu politica. Dar tot datorita filmelor am inceput sa-mi pun intrebari despre politica si am inceput sa-mi dau seama ca nu pot ramane indiferent la infinit. De pilda in Born on 4th of July al lui Stone, un film impresionant, nu am putut sa nu observ intentia manipulatoare a regizorului si m-a facut sa ma intreb daca oare nu e simpatizant comunist (stiind si de prietenia lui cu Fidel Castro). De ce in America (in cazul acestui film si nu numai) lupta contra sistemului echivaleaza de multe ori cu a fi de partea comunistilor (Vietnam de obicei)? Desigur, asa cum e facut, filmul ar putea convinge pe oricine, in afara de un roman, care stie ce inseamna cu adevarat comunism, fiindca l-a avut pe Ceausescu. Si totusi, nici capitalismul nu e bun. Atunci ce?

cat despre a face un Fight Club, e ca si cum ti-as zice tie "de ce nu te droghezi?" daca iti place atat de mult Trainspotting, care este clar pro drogs. Oricum mi-am dat seama ca nu ai inteles mare lucru din FC dupa articolul tau (cu gafe gen "manualul micului anarhist"). E doar o metafora chestia cu FC-ul si Project Mayhem, nu trebuie luata mot-a-mot. Si in ciuda parerii tale ca se adreseaza numai barbatilor, cred ca se adreseaza aproape la fel de mult si sexului frumos. e vorba despre lupta dintre sine si partea nesocializata a fiecaruia dintre noi (alter-ego-ul) si faptul ca poti face orice vrei daca te lasi condus de aceasta putere interioara. Toate astea nu au legatura cu sexul, mai degraba cu varsta de 30 de ani (sau in jurul acesteia) cand se spune ca fiecare om trece prin cea mai mare criza psihica din viata.
asa ca, lasa-ma pe mine sa fiu varza pe forum, iar tu fii in continuare varza in revista.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2004, 12:17   #3
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Leonard:

cat despre a face un Fight Club, e ca si cum ti-as zice tie "de ce nu te droghezi?" Oricum mi-am dat seama ca nu ai inteles mare lucru din FC dupa articolul tau (cu gafe gen "manualul micului anarhist"). E doar o metafora chestia cu FC-ul si Project Mayhem, nu trebuie luata mot-a-mot. asa ca, lasa-ma pe mine sa fiu varza pe forum, iar tu fii in continuare varza in revista.


1. Tocmai intrebarile pe care ti le pui dupa vizionarea anumitor filme imi demonstreaza cit de nepriceput esti in chestiuni legate de un anumit common sense in terms of politics & policy-related issues. Decit dezbateri la nivel profan, mai bine nu.

2. Prin faptul ca imi reprosezi ca nu am inteles Fight Club imi demonstrezi, yet again, ca nu imi intelegi aluziile. Stiu ca gindesc prea repede pentru unul ca tine, insa citatul din Luna Amara era o ironie: tradusa pentru oameni ca voi, ar suna cam asa: hai sa invirtim noi viitorul tarii, alegeri, tarele sistemului, pluripartidism, etc in jurul unei halbe cu bere. Legat de articolul din Cinemagia, care a ridicat destule obiectii, imi mentin parerea. De altfel, nici nu am sugerat ca abordarea mea ar fi unica, sau ca exista un singur mesaj pe care filmul respectiv sa il transmita. Iti recomand spre luminarea mintii interviul acordat de catre regizorul american Quentin Tarantino in numarul aniversar Playboy- 50 de ani, in care acesta spunea ca singurul regizor cunoscut de el care vrea ca toti spectatorii sa prinda un anumit/singular mesaj din filmele sale este unul din favoritii tai, Oliver Stone. Stii, nu pun la indoiala probitatea acestui fapt, si regizori precum David Lynch care spun ca un film este o prisma a semnificatiilor (formularea/metafora imi apartine): nu exista sens unic - doar nu sintem pe autostrada -, idee singulara, pentru ca intelesul pentru el are alt inteles pentru altul. Si tot asa, insa nu tin sa te destept acum vorbindu-ti despre plurivalenta semnelor convertite in simbol in varii contexte socio-culturale.

3. Un bun cunoscator al limbii romane foloseste deja forma apropriata "motamo" si nu "mot-a-mot", lucru valabil si in cazul lui "vizavi" etc. De asemenea, prezenta virgulei dupa "asa ca" nu este necesara. In ultimul rind mai trebuie contrazisa afiramatia self-depreciating cum ca ai fi o varza pe forum. Nu esti varza, ci simpla balarie. Iar balariile trebuie stirpite, altfel nu mai cresc frumos crizantemele. Astept reactia administratorului forumului, cel in masura sa raspunda sau nu doleantelor mele.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2004, 13:25   #4
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Ambra Blu:
1. Tocmai intrebarile pe care ti le pui dupa vizionarea anumitor filme imi demonstreaza cit de nepriceput esti in chestiuni legate de un anumit common sense in terms of politics & policy-related issues. Decit dezbateri la nivel profan, mai bine nu.
exact asta am sugerat si eu, ca sunt total nepriceput in probleme politice, de aceea am pus ca titlu topicul cu un citat al "cetateanului turmentat", fiindca asta sunt si eu. Nu e normal ca, daca nu ma pricep intr-o chestiune sa cer ajutorul cuiva? Atunci de ce mai exista forumul, daca nu pentru schimb de idei? Nu ca opiniile forumistilor m-ar fi lamurit de ceva, dar cel putin am incercat. de ce nu imi raspunzi tu la obiect daca esti asa destept si priceput si cult?

2. nici nu am spus ca singurul mesaj al filmului e cel invocat de mine.

3. A propos (sau apropo) de reactia administratorilor, sper ca vor tine cont si de incalcarea regulii privitoare la "atacul la persoana"
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2004, 16:02   #5
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by Leonard:
3. A propos (sau apropo) de reactia administratorilor, sper ca vor tine cont si de incalcarea regulii privitoare la "atacul la persoana"

Nu. Ei aplica numai ce reguli vor
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2004, 16:52   #6
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Nu inseamna ca daca unii dintre noi nu sunt asa de "titrati" , "culti" si "fitzosi" , trebuie numiti balarii, tufe bla bla bla.... Ce sa spunem!!! Daca n-am citit cartile pe care le-ai citit tu, sau n-am vazut filmele trebuie obligatoriu sa ne carabanim de pe forum. Ce ar fi sa ramai numai tu aici , solitar si ganditor, un mare guru intelept. Daca esti asa de destept de ce te amesteci printre plebe? Revista , spre deosebire de forum, e mai politicoasa , ca deh, se adreseaza unui nr. mai mare de indivizi. Si cam atat. A, mai are ceva in plus -" E IN CULORI MAI MULTE , SI ARE SI POZE".
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2004, 20:20   #7
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
1. Unde va este umorul? Ce vreti, daca se apropie alegerile... E normal ca unele discutii sa divagheze, de ce e asta asa grav? Am vazut si discutii pe imdb care divagau, si uneori asta era partea cea mai interesanta... Unde vedeai oamenii asa cum sunt ei, si nu niste pseudonime.

2. De ce e grav ca niste oameni care nu au lecturile la zi scriu pe Forum? E Forum, poate asa mai invata si lumea cate ceva... In esenta toata lumea e aici pentru ca are un amor pentru filme... si invata din discutiile cu altii.

3. De ce e lumea asa de intoleranta cu greselile de scris? This is internet! Mai pune omul si virgulele aiurea, da' se compara asta cu 'vede-ti'? sau schimonoselile gen 'kiar', 'kipurile'? Nu stiu dar mi se pare ca lumea e tare rautacioasa pe aici... Nu se iarta nimic... Se discuta orice numa' filme in detalii nu. Toata lumea se ia de toata lumea. Eu nu sunt in domeniu, dar ma asteptam ca macar cei care sunt- si se pare ca ei sunt destul de multi- sa ne explice si noua ageamiilor in ale filmului -si sa ne explice fara insulte si fara morga- de ce sunt opiniile lor despre filme, etc fondate. Ca doar Forumul e pentru TOATA lumea, si pentru cei care ca job zilnic rup bilete in tramvai.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2004, 21:16   #8
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
@Ambra.... Eu as spune ca sunt alte 20 de topicuri mult mai aberante decat acela... Rau ar fi ca lumea sa ne ia in serios...
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2004, 23:53   #9
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
m-a contaminat tristetea lui Ambra - are dreptate pe acest palier, e greu sa suporti mult timp prostia, e agasant, e enervant s. cl.-, dar nu cred ca topicul despre alegeri e aberant. as spune ca e revelator. cu acest prilej eu "m-am lamurit" cu unii tipi de aici, care altfel "navigeaza", s-ar spune, onorabil. nu consider pe cineva inteligent, daca nu are un minim instinct politic...

@leonard
ce se intampla cu tine? gandesti atat de liniar, parca ai fi o "faza" de curent continuu. de ce alungi imaginatia cand "judeci" un film. bagi totul in scheme prestabilite...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2004, 01:36   #10
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by herbert:
@leonard
ce se intampla cu tine? gandesti atat de liniar, parca ai fi o "faza" de curent continuu. de ce alungi imaginatia cand "judeci" un film. bagi totul in scheme prestabilite...
te inseli. nu pot scrie (si nici nu vreau sa scriu) pe forum tot ceea ce gandesc. nu ai de unde sa stii ce imaginatie am eu. insinuarile tale nu ma impresioneaza.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2004, 10:33   #11
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Leonard:
te inseli. nu pot scrie (si nici nu vreau sa scriu) pe forum tot ceea ce gandesc. nu ai de unde sa stii ce imaginatie am eu...

ma bucur ca esti impacat/ in deplin acord cu prestatia ta de aici. n-am insinuat nimic, am "judecat" - subiectiv - gandurile tale care, uneori, mi se par puerile. ce gandesti in alta parte - n-am de unde sa stiu. eu il "cunosc" doar pe leonardu' cinemagic.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2004, 21:19   #12
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Re: Topic aberant

Originally Posted by Ambra Blu:
Eu stiu ca in Romania toata lumea este homo politicus, insa unul poate fi zoon politiokon cu constiinta, si altul poate fi tristul spargator de seminte, colectionar de filme pe cd (de la 300 in sus, sau de la cit se pune ca esti colectionar?), genul care stie titluri si filme si date, dar in general e varza, sau minorul cu pretentii. Bun, toti acesti indivizi, din care presupun ca unul n-a citit macar un clasic desuet ca Morgenthau (the balance of power, anyone?) sau macar un fitos trendy ca Cioroianu sau un cool precum Boia, vin si isi dau cu parerea despre politica, pe un site, cel putin pina acum fara coloratura politica. Pe linga faptul ca majoritatea posterilor (y compris Leonard, minorep, notorious &co) sint varza, mai si ofilesc imaginea cafenelei cu cugetarile lor marca inregistrata Poiana lui Iocan. Unde pot sa depun o lacrima pentru tristetea lor?

ps: Decat sa bei o bere in vreun pub
Mai bine mergi si organizezi si tu
un Fight Club
S-arunci in aer institutii si palate
Sa intri si tu in ilegalitate


Tristilooooor!
Eu unul sunt perfect de acord cu tine, doar ca, atata timp cat exista topicuri despre fotbal, lyrics, Formula 1, handbal, bancuri etc., nu vad de ce unul despre politica incurca atat de mult (posterii sunt varza peste tot).

Si as mai mentiona ca am citit "Intre inger si fiara" si "Mitul democratiei", thank you very much.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2004, 23:46   #13
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
si ce daca ?
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2004, 12:17   #14
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Re: Topic aberant

Originally Posted by MinRep:

Si as mai mentiona ca am citit "Intre inger si fiara" si "Mitul democratiei", thank you very much.

Harasel, du-te acasa.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2004, 13:30   #15
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
deles mangaua? nepoate stai jos ca e maturat! sunt deja acasa ! repet daca n-am citit ce ai citit tu ,trebuie sa ne caram toti de aici ? se pare ca in opinia ta asa ar trebui . Si inca ceva , continua sa scrii in revista ! Succes !
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2004, 13:42   #16
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by nume:
deles mangaua? nepoate stai jos ca e maturat! sunt deja acasa ! repet daca n-am citit ce ai citit tu ,trebuie sa ne caram toti de aici ? se pare ca in opinia ta asa ar trebui . Si inca ceva , continua sa scrii in revista ! Succes !

nu te ataca aiurea ca nu era vorba de tine. de ce te simti tu, cind era vorba de o discutie simpla, la un compot si un fursecut, cu un puiut.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2004, 13:56   #17
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
stiu asta ii scriai lui mindrep , cred ca nu are nevoie de avocati, dar nu styu daca aroganta asta a ta duce undeva .
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2004, 14:20   #18
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Ambra Blu:
era vorba de o discutie simpla, la un compot si un fursecut, cu un puiut.
banalã, de-a dreptul...




P.S: mindrep e aproape noua...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2004, 14:38   #19
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
nu stiu daca e bine sa se vorbeasca dsp politica
oricum mie mi-e totalmente sila de acc subiect
articolu dsp fightclub este prost si cu asta basta
leonard nu mi se pare a fi prost
nici ambrablu
si totusi uneori intrebarile valoreaza mai mult decat raspunsurile
chestia cu cerutul aprijinului administratorilor mi se pare totusi o prostie
la fel ca atacurile la persoana a fost "just a trend" care s-a fumat long time ago
unde sunt fursecurile?????
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2004, 22:22   #20
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
nici eu nu sunt de acord cu o multime de subiecte din Cafenea...de fapt, nu prea sunt de acord cu discutiile care nu au nici o legatura cu filmul, dar inteleg ca unor useri le plac...asa ca pur si simplu intru foarte rar in Cafenea, lucru pe care ti-l recomand si tie Ambra, daca te deranjeaza ce se discuta acolo (desi eu in locul tau nu m-as plange, intrucat si tu ai creat astfel de subiecte! din fericire insa, nu sunt in locul tau, si cred ca e mai bine asa.... )

mai tare decat subiectele din Cafenea, ma deranjeaza atacul (nejustificat) la persoana...mi se pare ok sa contrazici un anumit user, sa il critici pentru ceea ce spune, dar nu mi se pare normal sa-l jignesti...trebuie sa existe o anumita decenta in mesajele fiecaruia.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells