Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Mar 2010, 12:24   #1
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Fenomene inexplicabile

Mi se pare destul de interesant ca aproape pe oricine intrebi daca a patit ceva ciudat la viata lui sau i s-au povestit intamplari de genul are ce sa raspunda.
In ce credeti, in ce nu credeti? Ce teorii puteti povesti? Ce articole ati gasit ? etc etc ... ati prins ideea.
Topic bun de utilizat in noptile lungi.

Last edited by copila_satanista : 22 Oct 2010 at 11:57.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2010, 12:45   #2
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Da. Eu pot sa-ti citesc minea. Fii atenta:

... sani... multi sani...femei cu sanii mari... si picioare lungi... sex... in public...

Eee? Eeee? Sunt bun sau sunt bun? Cine-i urmatorul? Ca azi sunt in forma.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2010, 12:46   #3
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
cred ca ai gresit directia si ai citit-o pe a ta
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2010, 12:53   #4
Amantul_Taciturn
Senior
 
Amantul_Taciturn
 
Join Date: Jun 2009
Location: Castalia
Posts: 96
Nu ştiu dacă este un thread potrivit, insa doresc sa impartasesc o experienta personala. Deunazi, la cateva etaje sub mine se auzeau tot felul zgomote ciudate. Initial am crezut ca e vorba de vreun ospat al inteleptilor sau de vreo agapa a absolventilor, dar cum zgomotele nu incetau si fiind cuprins de curiozitate am coborât şi am apelat la acest obicei ancestral la romani, anume trasul cu urechea si iata ce-am auzit: Cred întru Romica Puceanu, zeiţă de la Vidra postmodernă, mama a tuturor, a pămîntului şi a apei, Gaia suplă, impraştietoare de voie bună şi extaz. O diva celestă! Ţie iti aducem aceasta ofranda incă pâlpâitoare. Auzind eu o asemenea grozavie, am fost cuprins de ceea ce grecii numea frica pioasă, drept pentru care am urcat uşurel către propriul apartament.
__________________
Nous etions une bande de desesperes au coeur des Balkans.
Amantul_Taciturn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2010, 13:44   #5
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Dupa zeci de nopti petrecute prin cimitir sau turnuri parasite si batut in clopot noaptea la 12 fix, copil fiind si in compania bufnitelor, nu s-a intamplat absolut nimic ne-natural, deci io inca nu cred d'le in din astea pana nu vad cu ochii mei.

Na, o data am pradat tot laptele venind de la bunici si trecand prin cimitir; tin minte ca m-am speriat un pic, da' cred ca mai mult de bataia care urma s-o incasez acasa pt bidonul gol, si nu de creanga de care m-am impiedicat.

Vreau si io sa vad o fantoma, ceva. Sau macar sa joc table cu ala de cara coasa. Si sa-i dau 12-12. Ar fi ceva.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2010, 14:02   #6
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Bro, fantomele se iegzista.
Am revazut aseara South Park - Bigger, Longer & Uncut. Deci Kenny mort il avertizeaza pe Cartman de venirea lui Satan+Saddam.
Plus ca scrie-n Libertatea.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2010, 16:19   #7
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

Io am trăit câteva episoade de clarviziune, telepatie şi vise premonitorii. Chestiile astea mi se întâmplă cel mai adesea când sunt foarte stresată, trebuie să iau o decizie importantă etc.

Prin adolescenţă am fost mai mult decât fascinată de paranormal, am citit câteva cărţi, şi-am fost o ascultătoare fidelă al emisiunii "Univers interzis" de pe România Tineret (Radio 3).

Chiar aşa, or mai exista astfel de emisiunui, şi pe ce posturi de radio?!

Când am să am timp şi chef am să vă povestesc cum m-am întâlnit cu Dumnezeu.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2010, 16:20   #8
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Oreste parca avea o emisiune pe nush ce post...nu stiu cat de reusita e
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2010, 16:31   #9
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by copila_satanista:
Oreste
Oh, da, existenţa acestui tip de măscărici mass-media ţine într-adevăr de paranormal!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2010, 10:50   #10
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
"Oreste ori nu este." parca la carcotasi auzisem glumita.
Pe B1tv isi duce trainicia.

marius_em: ghiceste-mi-o pe a mea ca stau.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2010, 21:13   #11
vlad4s
Guru
 
vlad4s
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 509
Sincer mie ce mi se intampla in viata de zi cu zi sunt semne cu ce o sa mi se intample in viitor!
De exemplu se intampla sa dau peste niste numere si acele numere erau defapt note la teste sau ore la film sau diferite chestii pe care urma sa le intalnesc!
Destul de misto nu?
vlad4s is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2010, 11:40   #12
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
10 coincidente uimitoare

Gemenii morti pe autostrada

Doi gemeni finlandezi de 71 de ani au murit in incidente identice cu bicicleta. Pe acelasi drum, la doua ore distanta unul de altul. Pana si ofiterul de politie care s-a ocupat de accident a povestit ca "mi s-a ridicat parul pe mana cand am auzit ca erau frati gemeni. Ma face sa cred ca a fost voia cuiva de sus"

Alta moarte suspecta!
In 1975, un barbat din Bermuda a fost lovit accidental de un taxi si a murit pe loc. Un an mai tarziu, fratelui omului a murit in acelasi mod. Incredibil este ca a fost lovit de acelasi taxi, condus de acelasi sofer ce avea in dreapta acelasi pasager! (Sursa: Phenomena: A Book of Wonders, John Michell si Robert J. M. Rickard)

Calugarul salvator

Joseph Aigner era un pictor semi-cunoscut in secolul 19 in Austria. La prima impresie, era un tip trist - a incercat de trei ori sa se sinucida. Prima data la 18 ani cand a incercat sa se spanzure, dar a fost oprit de aparitia unui calugar. La 22 de ani a mai incercat o data, dar a fost salvat de acelasi om. Opt ani mai tarziu, a fost condamnat la moarte pentru opiniile sale politice, dar si atunci a fost salvat de calugar. La 68 de ani, Aiger a reusit in sfarsit sa-si gaseasca moartea dupa ce s-a impuscat in cap. Ceremonia funerara a fost condusa chiar de calugarul ce acum n-a mai ajuns la timp.
(Sursa: Ripley's Giant Book of Believe It or Not!)

Mostenirea castigului

In 1858, Robert Fallon a fost impuscat mortal, ca act de razbunare din partea celor cu care juca poker. Se spune ca Fallon castigase 600 de dolari, dar a trisat. In locul sau a ajuns un jucator nou care a preluat cei 600 de dolari si i-a triplat in scurt timp. Politia a aparut pentru a investiga crima si a cerut in primul rand ca banii sa fie dati familiei celui ucis. Au ramas socati sa descopere ca noul jucator era chiar fiul lui Fallon!
(Sursa: Ripley's Giant Book of Believe It or Not!)

Straini in tren

In 1920, trei englezi calatoreau separat cu trenul prin Peru. Cand s-au prezentat, erau singurii trei din tot vagonul. Au ramas socati cand au aflat ca numele unuia erau Bingham, al altuia era Powell, iar cel de-al treilea se numea Bingham-Powell. Nu erau rude in niciun fel.
(Sursa: Mysteries of the Unexplained)

Ploua cu bebelusi

In Detroit, in 1930, o mama inconstienta si-a lasat copilul nesupravegheat, iar acesta a cazut de la balcon! A avut insa uluitorul noroc de a pica peste sarmanul Joseph Figlock. Atat Figlock cat si copilul au scapat ca prin minune. Un an mai tarziu, acelasi bebelus a picat de la acelasi balcon peste ACELASI OM! Din nou, au scapat nevatamati.
(Sursa: Mysteries of the Unexplained)

Descoperirea de la hotel
In 1953, un reporter de televiziune - Irv Kupcinet - era in Londra pentru a asista la incoronarea reginei Elizabeta a II-a. Stand la hotelul Savoy a gasit cateva obiecte ce purtau numele lui Harry Hannin, care culmea ii era prieten bun. Culmea, Hannin, jucator la Harlem Globetrotters, era in Paris si tocmai ii trimitea lui Kupcinet o scrisoare prin care sa-l informeze ca a gasit o cravata cu numele lui scris pe ea!
(Sursa: Mysteries of the Unexplained)

Razbunarea glontului

Henry Ziegland a crezut ca a fentat soarta. In 1883 s-a despartit de prietena sa, care din deprimare s-a sinucis. Fratele fetei, coplesit de furie, l-a urmarit pe Ziegland si l-a impuscat. Apoi fratele s-a sinucis si el. Doar ca Ziegland nu era mort, glontul i-a sters fata si s-a oprit in copac. Multi ani mai tarziu, Ziegland s-a decis sa taie copacul in care s-a oprit glontul, doar ca n-a reusit sa o faca prin lovituri cu toporul. A pus astfel dinamita si a vrut sa-l arunce in aer. In urma exploziei, glontul a zburat din copac si l-a lovit in cap! Ziegland a murit pe loc.
(Sursa: Ripley's Believe It or Not!)

In final, alti doi gemeni

John si Arthur Mowforth erau gemeni si locuiau la 100 de kilometri unul de altul in Marea Britanie. In seara zilei de 22 mai 1975, cei doi au fost dusi la spital de urgenta acuzand dureri in piept. Au ajuns acolo cam la aceeasi ora si au ambii au murit de infarct la scurt timp dupa ce au fost preluati de medici.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2010, 11:52   #13
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Pe 5 aprilie 1959, la orele 11.24, Bică Căciulescu a comandat o bere pe terasa restaurantului Bucegi. Peste exact 4 ore şi 40 de minute, Bică Căciulescu a plecat spre casă, lăsând bacşiş 1 leu şi 20 de bani.
A doua zi, pe 6 aprilie 1959, la orele 11.24, Lică Băciulescu a comandat o bere pe terasa restaurantului Bucegi. Peste exact 1 oră şi 20 de minute, Lică Băciulescu a plecat spre casă, lăsând bacşiş 4 lei şi 40 de bani.
A treia zi, pe 7 aprilie 1959, restaurantul Bucegi a fost închis pentru dezinsecţie.

(sursa: Anuarul statistic al Fenomenelor cu Guler)
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2010, 11:56   #14
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Sa-mi zica mie cineva ca -n tara sfinta nu se intimpla minuni :

http://www.ziare.com/magazin/inedit/...o-luna-1049469
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2010, 12:17   #15
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Mi s-a intamplat si mie o chestie ciudata: vroiam sa fac un calcul, o impartire de tipul 21:13. Iau telefonul, cu gandul sa folosesc calculatorul. Ghiciti cat era ceasul !
21:13.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2010, 12:20   #16
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
dar vi s-a intamplat sa va ganditi sau sa vorbiti cu cineva despre anumite persoane, iar, dupa cateva ore, chiar sa le intalniti?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2010, 12:27   #17
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
eu am o matusa care (zice ca) se gandeste la o persoana si dupa cateva minute persoana respectiva o suna
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2010, 12:45   #18
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by keepwalking:
dar vi s-a intamplat sa va ganditi sau sa vorbiti cu cineva despre anumite persoane, iar, dupa cateva ore, chiar sa le intalniti?
Da, de aici si vorba ''vorbesti de lup si lupu la usa'', de multe ori.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2010, 13:00   #19
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
De multe ori visez noaptea ce mi se va intampla a doua zi.

Am si vazut o fantoma odata, dar nu ma crede nimeni cu exceptia a doua persoane care au fost de fata. Booo!
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2010, 13:16   #20
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Eu am patit o chestie de multe ori... citesc despre ceva intr-o carte, un lucru mai putin comun si in perioada aia (o zi-doua) ma intersectez de lucrul respectiv cateodata chiar de mai multe ori. Sunt niste coincidente chiar curioase. Spre exemplu ultima faza pe care mi-o amintesc: mi-a imprumutat cineva o carte - "Omul si-a invins Bestia" si am inceput sa o citesc. Fix in seara aia mutam programele la tv si cand am dat pe Discovery parca, era unul care fix atunci a spus : "omul a invins bestia din el". Stiu ca tot cu cartea aia am mai avut o faza dar am uitat care
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---

Last edited by copila_satanista : 22 Oct 2010 at 13:20.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells