Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Sep 2010, 20:59   #1
Willy4k
Senior
 
Willy4k
 
Join Date: May 2010
Posts: 132
Atitudine nonconformista "Sex and the city"

Trebuie sa mentionez de la bun inceput ca nu ma numar printre fanii serialului "Sex and the city", insa mi-am propus sa vizionez toata seria pentru a reusi sa mi fac o parere de ansamblu. Acest lucru l as fi putut face si din primele seriale, insa curiozitatea de a vedea cat de departe merg protagonistele nu mi da pace!
Nu pot sa spun ca mi displace aceasta productie, o consider chiar o parodie la adresa femeilor singure si chiar are anumite momente haioase. E un serial placut.
Insa intrebarea se pune: "Sunteti de acord cu atitudinea celor 4 tipe"?
Am incercat de la bun inceput sa tin un fel de evidenta a partenerilor Samanthei spre exemplu si ce credeti? Nu am reusit sa tin pasul?
Oare acestea sunt ingredientele pentru pentru a descrie adevaratele femei din societatea noastra?
Si acum intrebare pentru baieti: v-ar placea sa aveti o relatie stabila cu acest gen de femei (aici ma refer in mare parte la Samantha)! Trecand peste aspectul fizic, care este impecabil pentru o tipa la 50 si ceva de ani, ati fi mandrii cu o astfel de prietena care sa aiba un fel de "Pagini aurii" la activ?
Tin sa specific: ma refer la o relatie serioasa si nu la o aventura!!!
Go get them, tigers!
Willy4k is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2010, 20:45   #2
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Bull Crap ... Sex and the City e un mic , stupid si fara pic de inteligenta sitcom american .
Si ca sa-ti raspund la intrebare : nu as vrea sa am vreo legatura cu o femeie de acest gen ... ba mai mult d-atat le-as da jet fara sa stau la discutii ! Inteleg ... unele doresc aventuri , altele relatii serioase ... dar la un moment dat se mai aseaza omul si la casa lui .
Sex and the City reprezinta acel mic impuls de care au nevoie femeile usuratice pentru a-si continua viata plina de cacat , iar secolul vitezei ar trebui redenumit in secolul femeilor care se vand prea usor !
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2010, 21:54   #3
Willy4k
Senior
 
Willy4k
 
Join Date: May 2010
Posts: 132
Sunt total de acord cu tine.
Insa ce se intampla cu fetele care iau atitudinea celor 4 protagoniste demna de urmat?
Tin sa precizez ca in ciuda faptului ca nu este un serial de exceptie, si a impus totusi amprenta si are un cuvant important de spus. Publicitatea in acest sens are un rol esential!
__________________
Is a small price to pay for happiness because good things comes in small packages!
Willy4k is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2010, 22:04   #4
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Stii ce se intampla cu asemenea exemplare ? Isi gasesc un mos borat cu bani , precum Virinel , si vor duce o viata nelipsita de chestiile materiale dar lipsita de ceea ce e mai important : partea sufleteasca! Cand vor fi pe patul de moarte bat pariu ca nu se vor gandi la masini , bani si alte chestii de acest gen si isi vor dori ca nimic din ce s-a intamplat sa nu fie adevarat si sa retraiasca intr-un alt mod viata ! Asta, draga Wil , inseamna ca vor muri cu foarte mari regrete si ca ajung sa constientizeze partea cea mai importanta cand deja va fi prea tarziu.
As ajunge la mai multe detalii , dar e destul de personal si nu as dori ca orice amarat care isi face prezenta pe forum sa descopere anumite intimitati.
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2010, 23:47   #5
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Am zis sa nu comentez intr-un topic care mi se pare stupid, dar totusi voiam sa intreb daca e chiar asa condamnabil sa iei atitudinea unor femei de cariera, cu slubje bine platite care au ajuns acolo pe meritele lor? Really? Pentru ca daca tin eu minte bine, niciuna din cele patru protagoniste nu era intretinuta de nimeni. Si ce daca si-o trageau cu jumate din Manhattan, si-o trageau din placere, nu din lipsa de bani.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2010, 23:51   #6
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Uite tocmai asta urasc : Preacurvismul !!!

L.E. : plus promovarea acestuia !
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2010, 23:58   #7
Willy4k
Senior
 
Willy4k
 
Join Date: May 2010
Posts: 132
Asa este, insa sunt suficient de inteligente unele dintre ele, pentru a lasa loc si de un mostenitor. Si atunci sunt salvate in mare parte, chiar daca raman cu "adolescentul de varsta a treia", chiar daca nu.
Cel mai grav este ca societatea in care traim promoveaza astfel de persoane, promoveaza incultura si ridica la ranguri sociale inalte te miri ce rebuturi ale societatii. Si desi majoritatea oamenilor care nu sunt de acord cu ceea ce se petrece raman indiferenti, acest lucru se intampla pentru ca este foarte greu sa te faci auzit intr o lume in care banul si prostia au un cuvant important de spus.
Revenind la SATC, tin sa spun ca in anumite episoade, sunt ironizate cat se poate de evident anumite femei care nu se incadreaza in categoria celor 4 protagoniste. Si atunci ce concluzie trebuie sa tragem? Ca este un simplu serial, dar care totusi promoveaza anumite "valori". Persoanele "slabe de inger" ar putea lua ca exemplu ce se intampla acolo si chiar ar putea sa considere ca acesta este modul corect in care o femeie trebuie sa si faca simtita si apreciata prezenta in societate: in baza unei experiente inegalabile.
__________________
Is a small price to pay for happiness because good things comes in small packages!
Willy4k is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2010, 23:59   #8
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Touche !
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2010, 00:31   #9
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Quote:
"Sunteti de acord cu atitudinea celor 4 tipe"?

Aha..

Quote:
v-ar placea sa aveti o relatie stabila cu acest gen de femei (aici ma refer in mare parte la Samantha

Why not? Orice femeie se poate indragosti la un moment dat.

Quote:
ati fi mandrii cu o astfel de prietena care sa aiba un fel de "Pagini aurii" la activ?


Da, am fi mandri.
Apoi, cui naiba ii pasa??

Quote:
Uite tocmai asta urasc : Preacurvismul !!!

Let me just...


Mie mi-au placut tipele. Nu am vazut cele doua filme, dar am vazut niscaiva episoade.
Pentru piosi exista un topic special.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2010, 01:19   #10
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Si totusi unde e 'nonconformismul' in tot fu***ul fetelor? Mie mai degraba atitudinea de 'maicuta' mi se pare nonconformista in zilele noastre . Fetele pur si simplu au facut ceea ce multe ar face in situatia lor... search & use, that is!
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2010, 10:48   #11
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Medicate:
Uite tocmai asta urasc : Preacurvismul !!!

L.E. : plus promovarea acestuia !
Da, chiar asa, cum indraznesc femeile sa se simte bine? Cine le-a dat voie sa plece de la cratita!?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2010, 11:35   #12
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Daca iti place sa te futi cu 'nshpe mii de barbati nu e treaba mea , eu mi-am postat opinia , nu trebuie sa m-ataci in diverse moduri .
Subiectul asta e unul incheiat pentru mine , deoarece nu mai am nimic de zis si voi isca un conflict total aiurea cu fanii zdrentelor !
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2010, 11:37   #13
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Dar sunt sigur ca pentru un barbat e perfect ok
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2010, 01:23   #14
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Quote:
“Honey, you have to let it go. If I worried what every bitch in New York was saying about me, I'd never leave the house.”
Samantha
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2010, 20:18   #15
ice_eyes
Novice
 
ice_eyes
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 15
“Honey, you have to let it go. If I worried what every bitch in New York was saying about me, I'd never leave the house.”
true!!!

Last edited by ice_eyes : 08 Sep 2010 at 20:21.
ice_eyes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells