Păreri Sting

(2024)

Sting

Mishu25 pe 27 Aprilie 2024 19:27
Chiar e un deliciu pentru cine apreciază filmele cu monștri, nu credeam să mai văd acest gen în zilele noastre făcut ca lumea. Cine a copilărit cu Jurassic Park(primul, nu idioteniile astea noi), Gremlins, Arachnophobia, Goonies se va bucura de acest film
sancticum pe 28 aprilie 2024 11:21
Tu esti talentat rau in interpretarea productiilor cinematografice, ar trebui sa te faci critic de film.
Mishu25 pe 30 aprilie 2024 11:41
bloodthirst, tu ai personalitati multiple pe site? Vrei sa zici ca expresia 'talentat rau' nu e in bataie de joc? Mai ales in contextul in care am scris doua propozitii scurte, deci clar nu e vorba de vreo cronica. Preferam sa te exprimi legat de ce am spus, dar treaba ta, scrie ce vrei din partea mea..
6Patronul9 pe 03 Mai 2024 22:50
Bunicel,nimic special dar e misto sa mai vezi un astfel de film in 2024.Mi-e dor de filmele clasice cu creaturi gen Lake Placid,Anaconda,Python,Crocodile. Ar trebui sa se mai faca.
R_Afc pe 26 Aprilie 2024 23:45
Claustrare jucăușă
Oamenii au obiceiul de a discrimina unele animale. Șobolanii sînt odioși, dar șobolanii din copaci, adică veverițele, sînt simpatice. După ce a crescut în secret un păianjen talentat, Charlotte, în vîrstă de 12 ani, trebuie să se confrunte cu realitatea despre animăluțul ei de companie și să lupte pentru supraviețuirea familiei sale atunci cînd creatura, cîndva fermecătoare și adorabilă, se transformă într-o jiganie mîncătoare de carne.

Păianjenului Sting este creionat într-un stil sobru , arahnidul extraterestru arătînd ca o văduvă neagră supradimensionată și binevoitoare. Imaginea funcționează foarte bine, păstrînd monstrul fără chip și în fără voce drept amenințare anonimă, ceea ce face mai ușor de crezut că Charlotte trece de la dorința de a-l crește la cea de a-l ucide. Cu ajutorul umbrelor, totul face să nu fie clar cît de mare a crescut insecta și creează un tablou înspăimîntător atunci cînd se tîrăște peste un pătuț și zornăie în gurile de ventilație.

Un film horror ușor de privit pentru cei care nu suferă de claustrofobie, o producție tocmai bună pentru a fi vizionată într-o zi de primăvară răcoroasă. Locurile strîmte, umede, cu umbrele întunecate, culori bolnăvicioase și designul de producție inconfortabil creează o senzație de paranoia înfiorătoare. Un loc în care paraziții supraviețuiesc fără probleme, ba chiar prosperă, o insulă imaginară în plină ascensiune.

Per ansamblu, avem de a face cu multe scăpări de logică, ceea ce subminează credibilitatea narațiunii în momentele critice. Cu toate acestea, păianjenul este grozav, iar Charlotte (Alyla Browne) este la rîndu-i foarte amuzantă.

dany6960 pe 20 Aprilie 2024 12:04
Beau de sting / ca sa nu ma prind / ca filmul e banal / de vazut la matinal :))