Păreri Spider-Man

(2002)

Omul-Păianjen

Champion pe 29 Martie 2012 18:09
pt mine orice film cu mare priza la public e... capodepera domnule :D
puffulette pe 14 Ianuarie 2012 14:36
Probabil cel mai bun din serie.. Plin de actiune, iar actorii joaca impecabil, merita vazut
margott pe 01 Decembrie 2011 00:26
Nu prea mi-a placut mie de Kirsten Dunst in filmul asta, in rest - nimic de reprosat primului film din trilogia omului-paianjen. Iar Dafoe, nu stiu daca mai e nevoie sa mentionez actingul lui fara cusur.
supermisto pe 14 August 2011 10:52
da,este cel mai fain film din serie,pacat ca in urmatorul Spider-man din 2012 nu mai joaca aceiasi actori
dulce maria pe 14 Iunie 2007 11:06
imi place mult de el
este filmul si desenul meu preferat
a aparut revista

Gavrila Daniel Ionut pe 17 Noiembrie 2006 16:19
SALUT Ma numesc dany si mie personal imi place filmu la nebunie,e foarte beton si mai ales si efectele speciale au fost ff faine.CEL MAI frumos FILM si o sa-mi placa in continuare este cool filmu si stiu ca si regizoru`l si ceilalti membri sa-u straduit sa il faca o premiera OSCAR SI ACEST MOVIE :) E CEL MAI FRUMOS VAZUT DE MINE ATAT AM AVUT DE ZIS.PA PA :)
danu.gavriliuc pe 18 Mai 2006 14:23
ESTE CEL MAI BUN FILM DIN LUME.ESTE FOARTE SUPER. TOBEY MAGUIRE ESTE IUBITUL MEU ACTOR,CEL MAI SUPER ACTOR DIN LUME.MA UIT LA ACEST FILM IN FIECARE ZI.VREAU MAI REPEDE SPIDER MAN 3
mu_zz_i pe 17 Martie 2006 18:51
Alo! Alo! qucui...aaa,pardon,qqq, mai opreste-te ma din atatea jigniri. Unde te crezi? Pe stadion!? La scoala!? Filmul nu este asa de prost precum il vezi tu si le vezi tu pt ca vad ca le contesti pe toate vehement, mai scapa cate unul, cine stie de ce , poate pt ca atunci iti iei "medicamente! medicamente". Dupa cum spuneam filmul este bun, facut dupa o revista de benzi desenate. Are actiune, are o povestioare de dragoste, are efecte speciale si 0,1 grame de umor. Ce e asa de greu sa vezi in el aceste ingrediente! 4 stele ca sa-ti fac in ciuda.
dany_milanezu pe 02 August 2004 15:53
Filmul este unul bun,mai ales prin felul in care au fost filmate scenele de lupta,care iti dau impresia ca esti acolo.Singurul lucru care m-a deranjat este ca se pune un accent prea mare pe sentimentele eroului,in rest filmul este frumos si placut ochiului.
costel_myx pe 25 Iulie 2004 08:16
Nu ma asteptam sa fie atat de slab interpretat.Dar in fine este doar o parere ,nu pot schimba eu ceva ce deja a fost facut ,nu?parerea mea...se putea si mai bine.Next Time.bye bye.
Stanchescu Ion pe 05 Iulie 2004 19:29
Pentru a fi un film SF ar trebuii sa aibe si ceva stiintific in el dar inafara de fictiunile unui om in cautare de recunoastere (pe care nu o poate obtine in lumea reala) nu se observa decat ramasitele unor vise copilaresti. Deci eu il propun pentru cea mai frumoasa poveste pentru copii, dar sa fie interzis sub 12 ani. Merci.
Denis pe 05 Iulie 2004 17:44
Am citit mesajele neinteresatilor de acest super Sf si multa actiune.sa le fie de bine.A meritat Tobey Maguire si Kirsten Dunst sa joace in filmul asta.Costumele super la fel si scenariile.Dar de Peter Parker la inceput cu ochelari a fost naspa rau de tot.Pentru Constanteni filmul Spider-Man 2 o sa apara pe 9 Iulie la Dacia.Il astept cu nerabdare.As vrea sa stiu ce o sa aiba la Studio si la celelalte cinemaografe din judetul Constanta.Pacat ca Republica este in renovare.
Sa trecem la subiect:
Mia placut cand sa luptat cu Spiridusul Verde,William Dafoe nu prea mia placut cum a jucat.Numai suparacios a fost in filmul asta.Deci FILMUL MERITA CINCI STELE!!!!EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE TTTTTTTTTTTTTAAAAAAAAARRRRRRRRRRRRREEEEEEEEEEEE!!!

Bogdan Honciuc pe 17 Septembrie 2002 00:00
Don't play it again, Sam. Aoleo ce film prost! In special ultima scena, din cimitir, cu cei doi amorezi, este cea mai chinuitoare secventa din istoria cinematografului. Cinefili, nu va duceti! E moartea pasiunii!!!
PS: Ati observat ca toti cei de mai jos care au dat cinci puncte filmului scriu cu greseli de ortografie si nu numai?...

ROZEMARIE pe 09 Septembrie 2002 00:00
Mi-e sila de oamenii care incearca sa-si impuna parerea dar pur si simplu nu pot fi de acord cu aceste calificative
maxime, filmul e stupid, un fel de desene animate mai evoluate (un astfel de exemplu clar e scena de bataie intre Spider si Diavolul verde de la festivitatea Oscorp), o aberatie cu efecte speciale cat de cat bine realizate. Iar idila rasuflata dintre Parker si roscata plinuta pune capac la toate, se putea foarte bine renunta la ea.....O tampenie, cred ca nu trebuia niciodata sa avanseze toata treaba de la stadiul de desene, au stricat tot farmecul.

Andrei B. pe 17 August 2002 00:00
Nu sunt un fan al lui spider-man.Am vazut,insa mai toate filmele ale lui Sam Raimi, cu exceptia lui "Mai iute ca moartea" si "Evil Dead", si m-a impresionat de fiecare data usurinta cu care crea suspansul, cu un buget redus, cu numai cativa actori mai cunoscuti si cu pasiunea sa pentru film. De aceea am fost lovit in cap cand am vazut "Spider-Man"!Incredibil ca omul asta efectiv s-a dus la producatori si i-a rugat sa-l lase pe el sa regizeze filmul, avand atat de putine idei in minte! Dialog stupid, actiune incoerenta,joc actoricesc de mana a saptea (uluitoare dezamagirea lui Dafoe, absolut penibile dialogurile sale cu "raul" din el reflectat in oglinda), iar Raimi inca mai are in vechea lui camera un poster cu paienjenelul. Oare isi da seama ce a dat-o in bara?... A, si inca ceva:in speranta ca dl. Andrei din Bucuresti mai viziteaza site-ul si imi citeste parerea,rog sa-mi scrie la… citeşte
marius pe 17 August 2002 00:00
Spider-man este un film traznet.L-am vazut de doua ori si ma fascinat.Am auzit ca apare si DAREDEVIL si HULK ,o
sa fie beton.BRAVO ACTORILOR SI COLABORATORILOR!!!!!!!!!!!!!!!

Bogdan Diaconu pe 17 August 2002 00:00
E tare!Ce pot sa va spun?Nici eu nu eram asa de tare fan al lui spider-man cum e un prieten de-al meu care si el ,bineinteles,si-a zis si el parerea, dar azi am mers la acest film si am vazut ceea ce e frumos!A fost foarte bine facut!Asteptam cu sufletul la gura si celelalte serii!!!
2014 pe 10 August 2002 00:00
E genul de film care e atat de prost incat nici macar nu merita efortul de a deschide o discutie cu scopul de a-l critica!!!!!!!!!!!! Efectiv nu stii de unde sa incepi! De cand l-am vazut (din pura curiozitate) am tot incercat sa vad ce tot gaseste lumea la el. N-am reusit! Si, credeti-ma, sunt ultima persoana care ar pleca cu idei preconcepute le cinematograf si nu sunt nici pe departe superficiala cu privire la filme! Nici macar Tobey Maguire nu a reusit sa compenseze pentru stupiditatea, naivitatea, lipsa masiva de originalitate, comercialitatea mai mult decat excesiva si lipsa de profesionalism pe care o denota fiecare pixel din filmul ala. Cred ca a facut greseala vietii lui trecand de la filme din clasa "Wonder Boys" la trilogia "Spiderman". Speaking of which... UN film... inteleg... S-au facut si gafe mai mari, cu distributii mai renumite... Dar TREI(!?!?!?)...
La… citeşte

Valentino pe 26 Iulie 2002 00:00
Asa cum a zis si Bogdan Gherasim din Dr. Tr. Severin nu e decat un film nerealist pt. copii. Nu stiu daca numai efectele speciale fac un film bun (asta pentru cei innebuniti de efecte speciale, care, fie vorba intre noi, nu sint sclipitoare). Ca mesaj/idee... nu transmite nimic interesant.
Marius pe 25 Iulie 2002 00:00
Destul de slab filmul. Ma asteptam la ceva mai mult de la o productie atat de intens mediatizata. Efectele speciale sunt de remarcat, dar acestea au ajuns sa nu mai faca singure diferenta, asa ca Spider Man se situeaza pe o treapta inferioara (in opinia mea), nefiind sustinut de o intriga bine inchegata sau de un joc exceptional al actorilor.
Oricum, e un film care merita vazut, macar pentru palmaresul fiecaruia.

Necsulescu Remus pe 21 Iulie 2002 00:00
SUper filmul, din toat4e punctele de vedere. MI-a placut la nebunie. Ca o informatzie, Spider-Man 2 va fi lansat pe 7 Mai 2004 in America si va fi cu Doctor Octopus si Lizard
Marius Vatavoiu pe 14 Iulie 2002 00:00
Deoarece sunt un fan inrait al desenelor animate am fost si am vizionat filmul "Spider-man".Este un film traznet.Imbinarea de efecte speciale si prezenta actorilor bine alesi il fac un film de locul -I-.Succes in continuare!!!
Itcou Roxana-Elena pe 14 Iulie 2002 00:00
DUPA PAREREA MEA FILMUL ESTE FOARTE BUN.AR TREBUI SA FIE SI O CONTINUARE . DAR IN ROLUL PRINCIPAL SA FIE TOT TOBEY MAGUIRE. MI-A PLACUT LA NEBUNIE FILMUL SI CRED CA VOI DEVENI FAN SPIDER-MAN
GRIGORESCU IONUT pe 01 Iulie 2002 00:00
INCA DE CAND ERAM COPIL M-A FASCINAT ACEST GEN DE FILM.DE MULT TIMP AM ASTEPTAT ACEASTA CLIPA-OMUL PAIANJEN SE INTOARCE DE DATA ASTA MULT MAI SPECTACULOS,INCREDIBIL,PLIN DE EFECTE SPECIALE TRANSFORMA ACEST FILM INTR-O LUME A MAGIEI .AM SPERAT CA INTR-O BUNA ZI, VOI AVEA SANSA DE-AL REVEDEA PE NOUL SPIDERMAN,INTR-O LUMINA NOUA.SI IATA CA DATORITA ACESTOR OAMENI MNINUNATI DIN LUMEA FILMULUI CARE AU PARTICIPAT LA REALIZARE VISUL S-A IMNPLINIT CU ADEVARAT ........SPIDERMAN A APARUT PENTRU A DOUA OARA IN VIATA MEA,ESTE MAI MULT DECAT VA PUTETI IMAGINA D-VOASTRA.ESTE UNUL DIN CELE MAI BUNE FILME SF VAZUTE DE MINE.MERITA VAZUT IN CIUDA TUTUROR CRITICILOR CARE I SE ADUC.VI-L RECOMAND CU PLACERE,N-O SA REGRETATI VA GARANTEJ.TIN SA VA ANUNT PE ACEASTA CALE ,SUNT UN MARE FAN AL MARELUI SPIDERMAN SI VA MULTUMESC PENTRU ACEASTA POSIBILITATE DE A-L CUNOASTE MAI BINE PE SPIDERMAN.BYE,BYE AND SEE YOU… citeşte
Andrei Muresan pe 27 Iunie 2002 00:00
filmul este cam de duzina, plin de lisee americane care le gasesti in toate filmele, faza penibile (faza cu balconul si M.J. care tot cade, faza cu ala rau il iarta pe Spiderman si nu il omoara cand ar fi putut face asta), plus
un final previzibil si in general tot filmul este previzibil. dar cum publicul iubeste incoerenta si efectele speciale... a prins bine la americani

Dobrescu pe 27 Iunie 2002 00:00
Ce sa zic despre acest film? E bine realizat, efecte de toate felurile, da sensatzii, imbinat cu romantism , dar... un final cam banal, te cam potzi astepta, in rest merita vazut si te vei simtzii si distra super, mai ales ca are si o gramada de scene comice , va pup pe totzi!!!!
Bot Rares pe 26 Iunie 2002 00:00
Este unul dintre cele mai misto filme pe care le-am vazut vreodata si cred ca nu numai eu de aceasta parere,nu!
ALEX pe 22 Iunie 2002 00:00
Inca nu am vazut filmul!in baia mare ruleaza deabia incepand cu saptamana viitoare... dar ... pentru desenele animate ... dau punctaj maxim :) acum serios.. din trailer sunt sigur ca filmul exceleaza in efecte speciale. sound-ul trailerului e OK. alte pareri din partea mea ... dupa film :)

Numai bine !

Solaris pe 21 Iunie 2002 00:00
Sicer sa fiu am fost dezamagit de film. In afara de ceea ce am vazut in reclama, unde a prezentat toate scenele interesante din film restul a fost umplutura. Stiam subiectul, am fost sa-l vad doar pentru efecte, dar nu am fost deloc entuziasmat. Nici firul epic nu a ridicat nivelul filmului: doua persoane principale, amindoua modificate genetic dintr-o pura intimplare..., o poveste de iubire resuflata... Sincer nimic spectaculos. Prea multa reclama: producatorii se asteapta la peste 1 miliard de dolari, si chiar daca incasarile curg parerea mea este ca s-a cam exagerat.
Anda pe 21 Iunie 2002 00:00
Am asteptat cu nerabdare ca filmul sa apara si la noi si l-am vizionat chiar in prima zi.
Dupa zvonuri ma asteptam sa fie ceva gen Titanic...din pacate a fost putin cam departe de acesta din urma.Si prezenta la cinematograf a fost slaba...in sensul ca nu erau prea multi doritori...
Mie personal mi-a placut, nu exagerat de tare, dar mi-a placut.
Nu mi-a placut sfarsitul...mi s-a parut prea trist.

florin 69 pe 21 Iunie 2002 00:00
Filmul este in general bine realizat dar este loc si de mai bine. Efectele sunt de nota 10 si cu putina consistenta ar intra in lista nominalizarii la Oscar; dar cred ca este destul de departe de premii Oscar sau altceva.
Cristescu Florin Viorel pe 20 Iunie 2002 00:00
Este "BETON" din punct de vedere al efectelor speciale :),in rest...lasa de dorit! :(
Enache Costinel pe 20 Iunie 2002 00:00
Desi nu am vazut filmul pana acum cred ca este foarte bun dar am cam obosit pana am descoperit unde sa scriu parerea personala.
Anitoaei Razvan pe 20 Iunie 2002 00:00
Dupa parerea mea acest film este realizat foarte bine din punct de vedere al efectelor speciale, dar rolul actorilor nu mi s-a parut potrivit!chiar deloc as putea spune.....
Cazan Nicusor pe 20 Iunie 2002 00:00
Dupa parerea mea este un film bine realizat din punct de vedere al efectelor spciale, dar in ziua de astazi asta nu mai este o calitate deosebita. In schimb prestatia actorilor nu este cea mai potrivita. Dupa pererea mea, Tobey nu are ce cauta intr-un film de o asemenea factura....Asta e parerea mea. Merita vazut doar o data, ca sa nu zici ca nu l-ai vazut...daca te intreaba cineva :). Asteptam filme mult mai bune....
Armand pe 18 Iunie 2002 00:00
Am fost la Spider-Man cu prietena mea si cu fratele ei mai mic. Avem 25, 21 si 14 ani, deci ne-am incadra perfect in \"target audience\", cunosteam personajul din benzile desenate, tv, etc.

Am fost toti trei dezamagiti. Mie unul nu-mi vine sa cred ca filmul are 8.1 la IMDB. OK, scenele de acrobatie prin New York sunt bune, dar asta nu e suficient. Povestea, la baza, e buna. Dincolo de asta... povestea de dragoste e mai degraba plictisitoare, desi ar fi trebuit sa fie emotionanta. Kirsten (M.J., fata obistuita, \"the girl next door\") e neconvingatoare, masca Goblinului e oribila...

Ar mai fi multe de criticat, dar ma opresc aici. Filmul nu este chiar atat de rau, dar in nici un caz nu se ridica la inaltimea asteptarilor.

R&N pe 16 Iunie 2002 00:00
dupa cum pare cred ca este un fil bun dar din pacate nu pot sa-l vad deoarece aici in orasul meu nu l-au dat la cinema. Mersi
Cristi stasi pe 15 Iunie 2002 00:00
Un film bunicel
Popescu Daniel pe 15 Iunie 2002 00:00
Consider ca filmul are succesul pe care il are nu datorita calitatii filmului ci datorita bunei reproduceri dupa desenele animate, cu toate ca Green Goblin nu este atat de tare si de principal ca in film. Kirsten Dunst este oribila, Tobey Maguire a jucat mai bine in The Cider House Rules iar filmul este cel mult mediocru. Dialoguri neconvingatoare, putin penibile in unele momente, iar locul 116 pe care il ocupa in top 250 la imdb.com il ocupa numai din respect pr. reviste si pt. ce reprezinta spider-man in copilaria fiecarui american. Totusi, astept a doua parte in 2004 si sper sa-l vad macar pe VENOM.
Bogdan Gherasim pe 12 Iunie 2002 00:00
un film dezamagitor, nerealist, cred ca se bucura de as-zisul sau succes, pt. ca unii pur si simplu s-au saturat de cata publicitate s-a facut la star wars episode: 2.Oricum nu-l putei compara cu Attack Of The Clones.Parac ar fi desenele animate. As vrea sa stiu si eu cate din cacadoriile alea sunt facute de catre Tobey Maguire si care dintre ele. Pur comercial, ca harry potter si alte porcarii pt. copii de gradinita.
ALEXS pe 07 Iunie 2002 00:00
EEEEEEEEEEEEEE TAREEEEE FRATYLOR NU T.REBUIE SA-L PIERDETI ZAU E BENGOS.DE MULT MI-AM DORIT SA-L VAS SI ACUM A SOSIT MOMENTUL!!!!!!!!!!!!
MERG LA FILM, PA!

cleopatra pe 29 Mai 2002 00:00
Super film.Mai intii credeam ca e poveste.Pina la urma m-am convins ca e un roman de dragoste! Peter e asa de dragut!!!!!!!!!!!!!!!!!
M-am indragostit din prima vedere!

mugurel pe 27 Mai 2002 00:00
Cum sunt din Slatina(Olt), adica un oras unde premierele cinematografice nu reprezinta o intiietate, marturisesc ca nu am vazut inca filmul. Secventele urmarite insa pe doverse canale tv ma fac insa ca sa-i dau un calificativ bun. Am citit mai devreme ca efectele speciale nu sunt cine stie ce, dialogurile lasa de dorit s.a.m.d. O zicala veche spune ca gusturile nu se discuta, iar eu sunt de acord cu acest lucru. Prin urmare, respect opinia respectiva. Cui i-a placut(si ii place in continuare)acest gen de filme, ii va placea si de acum inainte. Pentru aceste persoane, dialogurile nu inseamna mare lucru pe linga placerea de a vedea un personaj indragit pe marele ecran, sarin si facindu-i praf pe toti cei care-i sunt impotriva. Una peste alta, filmul SpiderMan merita vazut!
Ungureanu Razvan pe 16 Mai 2002 00:00
Cred ca v-a fi cel mai tare film din anul asta,ma refer la efecte speciale.
andrei pe 15 Mai 2002 00:00
223 milioane dolari incasate la ora la care scriu aceste rinduri (15 mai). Cind ma gindesc cit a costat Evil Dead (primul film semnat Sam Raimi si primul din cea mai tare trilogie horror/parodica din istorie) ma umfla risul: un pumn de dolari. Si, paradoxal, inventivitatea, umorul, inteligenta, dementa, subtilitatea si (asta e) geniul din trilogia Evil Dead se regasesc, vai, infim in Spider-Man, cu tot bugetul lui urias (a costat mai mult toate filmele lui Raimi la un loc). Sa ne intelegem - nu se compara cu dezamagirea produsa de Tim Burton cu Planeta lui Wahlberg, dar intr-un fel e si mai rau: Burton n-avea nici o treaba cu franchise-ul Maimutelor, pe cind Raimi e fan declarat Spider-Man (vezi Lunatics - A Love Story, pe care l-a produs) si si-a dorit din suflet sa-l faca...Daca n-ar avea generic, nici
n-ai sti cine-l regizeaza, seamana cu un episod din Power Rangers, are… citeşte

spanu constantin pe 25 Martie 2002 00:00
este bun filmul si daca este si desene animate mai frumoase
Vorador pe 02 Aprilie 2011 20:37
Unul dintre ce-l mai indragit film cu super eroi . Romantic, usor, copilaresc, interesant, recomandat adolescentilor si celor mai mici dar si celor mai mari.
cosmin742000 pe 16 Iulie 2017 08:45
O mizerie de film pentru trepanati.................................
balika pe 13 Septembrie 2010 21:44
Personaje pe banda rulanta
Inca un superhero pus in fata publicului. M-am uitat la film si nu stiu ce as putea sa zic despre el, fara sa jignesc. Mai bine tac. :))
Dominic pe 28 Aprilie 2004 20:26
Tampenie tampenie tampenie!!The grand final....da'da intradevar frumos final....of of of...tampenie....dar cred ca e ceva cel putzin logic...scena cu moartea tatalui prietenului lui Peter este necesara...pt a strik pretenia stransa dintre cei doi shi pt a avea cu ce continua in Spiderman2.Dar ce ramane sub dileme este...de ce mama focului nu o saruta pe fata mah?:))Dupa cat saliva sarazutzul baiat dupa ia...cat a tras el pentru ea...cat s-a luptat...prin cate a trecut...drama nu sf,:)))Pacat!!Super mega tampenie!!!!!!!!
Go 1 2 3 4