Păreri Spider-Man

(2002)

Omul-Păianjen

marius93 pe 29 August 2009 09:08
Nu multe filme de gen reusesc sa se apropie macar de jumatatea valorii benzilor desenate, insa Spiderman-ul cu Tobey Maguire reuseste sa te surprinda intr-un mod placut.
macec paul pe 09 Iulie 2008 16:45
ma numesc paul si am 9 ani.imi place foarte mult spiderman si jocurile cu el.mie imi place spiderman negru si rosu care ii place si prietnei mele ani .
kakapiciu pe 21 aprilie 2011 18:35
Ce simpatic esti. Daca iti place asa mult de ce i-ai dat 1 stea?
1997orton pe 9 septembrie 2012 18:14
ce dragut....
cezarika21 pe 25 Decembrie 2012 17:35
"Odată cu o putere mare vine şi o mare responsabilitate" (deviza unui film-reper)
Devenit celebru prin benzile desenate publicate în anii '60 de Marvel Comics şi apoi prin câteva seriale de animaţie, supereroul Spider-Man (Omul-Păianjen) este adus pe marele ecran într-o serie de filme care încearcă să-i reconstituie biografia și să-l eternizeze cinematografic precum Superman sau Batman. Acțiunea acestui prim film prezintă transformarea timidului elev Peter Parker (interpretat de Tobey Maguire) într-un supererou după ce a fost muşcat de un păianjen modificat genetic. După ce încearcă să-şi folosească puterile în interesul propriu, un eveniment neplăcut îl determină să-şi schimbe ideea şi să decidă să lupte împotriva crimei.

”Spider-Man” urmează formula binecunoscută a filmelor cu supereroi și se centrează pe lupta dintre bine și rău, conținând și o doză necesară de romantism pentru a aprinde imaginația… citeşte

Yonutz_Yonutz pe 27 decembrie 2012 10:22
cezaerika21, ai pus commentul dupa ce l-ai vazut pe AXN ? Intamplarea face ca pe 25 dec sa difuzat pe AXN primul si al doilea.
Radu1711 pe 04 August 2009 11:01
Radu1711
este un film bun din seria Spider Man avand in vedere ca este primul ii dau u 10
LavyBogdy pe 04 Decembrie 2010 08:03
Spider-man,eroul de care avem nevoie
Un personaj spectaculos,actori ce se potrivesc de minune,acțiune și scenariu bun pt prima parte.Peter Parker,un baiat naiv ce crede într-o lume bună,primește șansa de a face lumea mai bună,mai sigură.Oamenii mereu au avut nevoie de o "icoană" pt a crede în bine.
edy21 pe 28 August 2010 20:10
Prima data cand l-am vazut acum vreo 2 ani l-am vazut la televizor si imi amintesc ca de fiecare data cand era publicitate abia asteptam sa inceapa inapoi sa vad ce se v-a mai departe.Deci extrem extrem de bun film iar finalul ma dat pe spate !!! Suuper !!!
FreakDoll pe 27 Iunie 2009 21:46
Filmul este misto, dar parca Mary Jane era mai... altfel, in sensul bun, in desene. :) In rest, super actor Dafoe!
Andrei.Ciprian pe 20 decembrie 2012 17:54
Ai perfecta dreptate cu Mary Jane!
Andrei.Ciprian pe 20 Decembrie 2012 17:55
"O data cu puterea vine si o imensa responsabilitate"
Primul film din cele trei cu Spider-Man regizate de Sam Raim.In copilarie am fost fan Spider-Man si trebuie sa recunosc ca am asteptat acest film foarte mult.Nu m-a dezamagit deloc si mi-a placut foarte mult.Tobey Maguiare a fost excelent.Este un film pe care il recomand!
up pe 30 Iulie 2009 15:30
uste O.K
este ok filmul nici capodopera ca za sicem e un film bun
serghei96 pe 26 decembrie 2009 14:42
da filmul e bun da ce tie iti place basketul.
bugs pe 04 Decembrie 2010 13:49
Un film spectaculos cu un super-erou la fel de fantastic.
AUREL PIATRA pe 22 Decembrie 2006 11:45
AM VAZUT FILMUL.ESTE BUN.MERITA 5 STELE.
vlad_oprican pe 29 iunie 2018 21:10
Pavel.F pe 06 Septembrie 2012 18:23
este un film foarte bun merita vazut de mai multe ori de la mine are nota zece.
YgReK pe 25 August 2009 10:46
Mi se pare un film foarte reusit !!
Labrinth pe 25 ianuarie 2012 01:22
Exact!
Razvan pe 19 Martie 2003 02:25
Cei care spun ca e stupid/penibil nu cred ca au o parere obiectiva.Filmul este bun din punctul meu de vedere pentru ca are efecte speciale foarte bune,actiunea nu m-a dezamagit,idea care sta la baza filmului mi se pare foarte interesanta,pana si muzica mi-a placut.Intr-adevar,poate idila dintre cei doi i-a dezamagit pe unii dar cred ca s-a vrut cat de cat pastrarea povestii originale din desenele animate.
serghei96 pe 26 decembrie 2009 14:41
da eu tot asa cred cine spune ca e penibil nu-i cu mintea in regula .dar filmul e super
Casy20 pe 06 Noiembrie 2010 10:12
Este un film inspirat din desene animate:D....este un film bine facut:)
Mihai pe 15 Iulie 2008 13:33
mie mia placut filmul. nu conteaza actorii. toti cei care critica cu tot felul de insulte sa tina minte asta de la mine: sunt niste oameni HANDICAPATI!!!!!!!!!
Eustake pe 17 iunie 2009 17:01
Un alt exemplu de utilizare aberanta a unui termen domeniul psihosociologiei.
Sebastian96 pe 10 Decembrie 2012 03:04
Mi-a placut sa-l vizionez ,are efecte bune ...dragut,recomand!
roxza pe 31 Octombrie 2010 21:04
Un film bun ,mi-a placut.Actorul este foarte talentat.
Cristi Weed pe 03 Mai 2008 13:00
nu inteleg de ce spuneti ca e un jaf de film. Incercati sa faceti voi un film si mai vorbim dupa ;)
daniel pe 20 August 2002 00:00
A fost cel mai tare film pe care l-am vuzut.Efectele speciale,muzica,actiunea totul a fost fain.Sper sa apara si spiderman2 .Eu sunt un fan si al desenelor cu el.Tine-ti-o asa in continuare.bafta.
cosmin_kedii pe 16 Aprilie 2012 17:45
Mi-a placut faptul ca au folosit de fapt, Tobey Maguire ca un erou . Acest film a fost foarte remarcabil
gaga pe 31 Iulie 2008 01:25
ii fain
6Patronul9 pe 04 Noiembrie 2018 15:52
"This is why only fools are heroes - because you never know when some lunatic will come along with a sadistic choice."
Acesta a fost primul film de acest gen cu adevarat bun.La vremea sa a facut ceea ce nu multe alte filme puteau si anume a spus o poveste buna si memorabila bazata pe un personaj caraghios de benzi desenate,in acelasi timp avand un foarte mare succes la box-office.Actorii sunt foarte bine distribuiti in rolurile lor,coloana sonora este de efect iar regia este in dulcele stil Sam Raimi.Per total un film memorabil,un mare succes pentru cinematografie si inceputul unei trilogii foarte bune.De vazut !
carmen_angelus_romila pe 19 August 2018 12:51
O surpriza placuta reaparitia acestei povesti fantastice care facea furori ceva timp si care, incepe sa aiba succes si in aceasta noua serie.
AmphitriteMermaid pe 04 Aprilie 2018 16:27
Un film reusit, care se apropie de frumusetea benzilor desenate. Merita vazut.
Bogdan.Alexandru pe 10 Ianuarie 2016 20:12
Un film reusit, te tine in suspans pana la final. Merita vazut.
Rallu..Danielle pe 29 Iulie 2014 15:37
SUPERB
Spider-Man este unul dintre cele mai bune filme cu supereroi facute vreodata. Il ador pe Spider-man!!! Sunt o mare fana a supereroilor,si mai ales al acestuia. Marvel face o treaba extraordinara,ca intotdeauna. O poveste absolut incredibila.Distributia filmului este mai mult decat potrivita,Tobey Maguire jucand remarcabil rolul minunatului Spider-man. O adevarata capodopera!!! Nota 10!!!!
Claudynho pe 31 Ianuarie 2014 15:15
Un film bun, plin de actiune si spectacol...!!!!!!!!!
Yonutz_Yonutz pe 27 Decembrie 2012 10:20
Un film facut la mare arta dupa desenele cu care am crescut. Alegerea actorilor este aproape identica cu cei din desene , parca s-ar fi nascut pentru filmul asta. Efecte speciale la greu pentru anul in care a aparut. Un film care, cand vezi ca va fi difuzat la TV si indiferent de cate ori l-ai vazut, zici " trebuie sa-l vad :d".
deadlord pe 24 August 2012 12:25
Un film obligatoriu de vazut. Tobey joaca foarte bine. Scenariul este impresionant, iar efectele sunt superbe.
MNarcis pe 25 Noiembrie 2011 19:19
L-am vazut cand eram copil si m-a fascinat acest film, cred ca l-am vazut de vreo 3 ori pana acuma (ce pot sa zic eram copil si m-a impresionat) de adulti nu stiu ce sa zic, dar copiilor si adolescentilor sigur il recomand!
CosminHorrorMaster pe 16 Iulie 2011 01:53
Tobey Maguire isi joaca excelent rolul sau. Filmul este la fel ca in desene sau reviste.
Crist11 pe 25 Iunie 2011 17:10
"O data cu puterea vine si o imensa responsabilitate". nimic de spus.
chiba_florin pe 16 Ianuarie 2011 23:02
SUUUUUUUUUPER
capodopera jucata de Tobey Maguire in rolul lui "Spidey"
te indragosteste de acest film imediat

Bobo pe 24 Iunie 2002 00:00
Mie personal mi-a placut ...povestea de dragoste, muzica, efectele speciale...
Cred ca merita sa fie vazut. Deci mergeti la cinema si nu-l scapati!

DAVID GABRIEL pe 23 Iunie 2002 00:00
Cred ca copii au fost incintati.
..putea fi mai bun scenariu . Personajul negativ trebuia mai bine prelucrat atit ca prelucrare computerizata (fata sa i se transforme in acea masca care o purta , pentru ca trasaturile fetei sa i se modifice in functie de stare , eventual si culorile, nu detasabila la fel ca masca omului paianjen care este foarte actuala si pastreaza acelasi aer impresionant de atitia ani) cit si ca personalitate.
Efectele speciale foarte bune , "acrobatul" se misca foarte bine , chiar impresionant cind atirna ca un paianjen cu capul in jos.Totusi cred ca trebuia mai spectaculos zborul printre blocuri , are un aer nedorit de Tarzan.Trebuiau mai multe escalade pe peretii cortina a zgirie norilor,mai aprofundate miscarile de paianjen , mai prezente plasele tipice de paianjen , exploatat stilul de viata a paianjenului care intii isi prinde victima in plasa si… citeşte

TROACÃ LILIANA pe 20 Iunie 2002 00:00
Cred cã filmul este destul de bun,ºi asta nu o spun aºs doar ca sã fie.
L-am vãzut, ºi cel mai mult m-au impresionat efectele speciale destul de bine realizate.Dar cel mai mult m-a impresionat subiectul în sine pentru cã a fost bine"gîndit" bine transpus.
Filmul impresioneazã mult prin efectele speciale dar dupã cum bine se ºtie :nu numai in asta constã un film
foarte bine realizat.

anghel.alex pe 03 Septembrie 2011 14:33
Un film foarte bun, mi-a placut foarte mult. Tobey Maguire joaca excelent.
Cristi Stasi pe 13 Iulie 2002 00:00
Spider-Man este un film bun.Dupa Superman regizat de Richard Donner si Batman regizat de Tim Burton,a venit vremea ca un alt supererou sa apara pe ecrane.Scena care mi-a placut cel mai mult este aceea cand Peter Parker se grabeste sa o salveze pe Mary Jane Watson si isi deschide camasa iesind la iveala costumul de supererou.Este un omagiu adus filmului Superman din 1978 cu Christopher Reeves in rolul principal.Totusi acest film nu se poate compara cu Superman sau Batman.
Nightstranger pe 10 Iulie 2002 00:00
Scurt pe doi: un mare bravo lui Sam Raimi si echipei!
Andra Carligeanu pe 09 Iulie 2002 00:00
Este un film foarte bun! Te face sa visezi. Eu l-am vazut acum o luna shi ceva shi tot mi-l mai amintesc!
Sper sa fie shi ceilalty de aceeashi parere!

marian buhnici pe 19 Iunie 2002 00:00
Eu cred ca filmul e bine facut (efecte speciale, costume, muzica, actiune) dar lasa de dorit la partea sentimentelor dintre cei doi (Peter si Mary Jane). Era mai frumos daca avea un happy-end (nu?).
Pana la urma e un film bun care merita vazut.
Parerea mea

Mister X pe 12 Iunie 2002 00:00
Eu de cand am vazut reclama la filmul asta, si pana cand l-am vazut la cinematograf, m-am interesat cum a fost realizat filmul si cam cum e, si filmul este cel mai tare, cu efecte demne de Matrix, si pot spune k este al doilea film care este preferatul meu, dupa The Matrix si eu nu ma duc la orice filme, ma duc numai la filmele cu niste efecte speciale iesite din comun. Sa va dau exemplul unui prieten cu care am fost sa vizionez filmul: prima oara cand i-am zis sa mergem la Spider-Man, mi-a zis ca de ce sa mergem la un film care e inspirat din benzi desenate, k e de copii mici, dar dupa ce filmul s-a terminat si am iesit din cinematograf, mi-a spus ca s-a inselat enorm si ca ar mai vrea sa-l vada o data si ca asteapta, ca si mine continuarea (daca va exista una).
IN FINAL VA RECOMAND ACEST FILM SI SPER SA VA PLACA LA FEL DE MULT PE CAT MI-A PLACUT SI MIE.

Gherasim Tudor pe 07 Iunie 2002 00:00
Cine s-ar fi gandit ca un film inspirat din benzile de desene animate ar aduce atatia bani? Ei bine trebuie sa vedeti si voi filmul ca sa vedeti de ce isi merita banii. In primul rand trebuie sa va placa eroul ca sa va placa si filmul. Efecte speciale deosebite cum de altfel ne-am obisnuit cu filmele americane. Nu imi sta in fire sa critic un film dar exista si cateva faze de-a dreptul hilare. Am sa amintesc doar una:
apritia lui Peter costumat in trenning ?!? ...restul le gasiti voi. Toate ca toate dar filmul e unul reusit si merita sa il vedeti si voi.

Diana G. pe 02 Iunie 2002 00:00
Super efecte, super actori, super distributie...

Well done!

oprica stelica pe 01 Iunie 2002 00:00
Dupa parerea mea acest film este unul dintre cele mai frumoase.Multi alti regizori ar fi dorit sa faca acest film.
Dar prima data eu am crezut ca acest personaj este din desene animate.Doar acuma mi-am dat seama ca acest personaj este cel mai bun dintre toate.

LA REVEDERE.

Miron Silviu pe 27 Mai 2002 00:00
Parerea mea despre acest film este excelenta, eu cred ca am vazut toate filmele carea au aparut la noi pe ecrane si sunt de parere ca acest film dupa dessenul animat dupa care a fost luat trebuia facut mai demult, din pacate tehnologia nu ne-a permis sa o facem decat acum, ma bucur ca in sfarsit un vis a fost implinit, spider man "in carne si oase" daca nu asa cel putin pe marele ecran, sper ca parerea mea sa conteze si sper ca macar totul sa fie bine in continuare, abia astept ca sa vizionez acest film
Cu placere: Silviu

Tyybi1 pe 06 Septembrie 2012 09:30
Cei de la Marvel au facut o treaba perfecta prin benzile desenate. Acest film este exact ca in BD. Obligatoriu de vazut.
Labrinth pe 25 Ianuarie 2012 01:26
Reusita!
Actorii si-ai jucat foarte bine rolul!Au lucrat ceva la el si la body-ul lui Tobey Maguire!dar, a mers, efectele speciale extraordinare!
fireskull pe 08 Octombrie 2010 16:32
spider-man este un film foarte frumos plin de actiune:)
Go1 2 3 4