Păreri Requiem for a Dream

(2000)

Requiem pentru un vis

Diana_tgv pe 04 Aprilie 2012 15:17
Mesajul e cel care conteaza
Este un film care intradevar are un mesaj, spre deosebire de majoritatea filmelor de duzina pe care le vezi si apoi le uiti dupa o zi. Le-am pus filmul acesta elevilor mei de la liceu si au ramas si eu impresionati. Mi-au zis ca ar fi fost intradevar curiosi sa incerce drogurile dar apoi, vazand ce efecte devastatoare au, nu ar incerca niciodata. 10 stele pentru faptul ca oricine il vede si intelege cu adevarat mesajul, in mod sigur nu si va dori sa le incerce vreodata!
xerses pe 17 Martie 2012 16:28
Acest film demonstreaza cu claritate ce inseamna dependenta si cat de mult deformeaza un om.
radu3455 pe 10 Martie 2012 10:10
o drama foarte frumoasa si foarte bine regizata chiar mi-a placut,plus ca actorii au fost la inaltime nota 9/10
puffulette pe 29 Decembrie 2011 20:30
Tocmai acum am terminat de vazut filmul (inca mai am lacrimi in ochi pentru ca e imposibil sa nu plangi) Acest film este mult prea trist, arata o intamplare prin care multi tineri, din pacate, trec prin ea... Un film care iti arata amprenta ce o lasa drogurile asupra oamenilor, o drama puternica... Dupa vizionarea acestui film am ramas profund impresionata.. pur si simplu nu mai am cuvinte, deja ceilalti useri au spus totul
ValiG pe 28 Decembrie 2011 03:37
M-am uitat de mai multe ori la el, dar prima data cand l-am vazut m-a 'atins' cel mai tare. A si referitor la aia , ca e o chestie de vointa sa te lasi, nu prea cred, spre exemplu ne-ar fi foarte greu daca nu imposibil sa ne lasam de sex. La droguri e si mai rau, e asemanator cu nevoia de a manca sau a bea apa.
Laurica333 pe 02 Octombrie 2011 16:50
Un film in care nu isi are loc nici macar o farama de optimism.Un film bun, la care e imposibil sa nu te gandesti o buna perioada de timp dupa ce l-ai vazut.
adeea_deea27 pe 02 Aprilie 2010 23:30
Filmul asta m-a socat de tot:O Nu ma asteptam sa aiba un impact atat de mare asupra mea....
alkalin pe 28 Februarie 2010 15:04
Tragismul in stare pura
Acest film nu este despre 3 drogati si mama unuia dintre ei. Acest film este despre anatomia tragismului uman. Si alaturi de o coloana sonora de exceptie face o treaba ce nu poate primi decat laude de la cine stie sa aprecieze un film adevarat.
ciobotaru pe 11 Februarie 2010 13:45
frigiderul si drogurile
superb film , ideea este oarecum simpla dar regizorul prin viziunea lui magnifica face aproape o capodopera , MERITA VAZUT !!!
lili22 pe 13 August 2018 23:20
Fain film, e unul din cele mai bune realizate de Aronofsky, interpretare de exceptie.
andrei_oarga pe 26 Martie 2018 15:15
Un film dur si realist,care arată efectele dependentei de droguri si medicamente,coloana sonora buna,regie buna si interpretări realiste,un film ce merita vazut,care e de altfel un semnal de alarma pentru cei care sunt in situațiile respective sau care vor sa se apuce de consum de medicamente sau droguri!
AdriAdrianna98 pe 12 Martie 2018 19:49
Foarte interesant facut, mi-au placut mult unele cadre care parca se jucau putin si cu mintea ta. In rest ce pot sa zic, e un film foarte bun despre efectele si dezastrele pe care le aduc drogurile in viata unui om ce ajunge dependent de ele. Nu e un subiect nou, dar e foarte interesant elaborat.
Robert.Chetan pe 18 Decembrie 2017 00:31
Mi-a placut
Sunt n filme pe acest subiect dar dintre toate acesta mi-a placut cel mai mult...cel putin dintre cele pe care eu le-am vazut .Foarte realist si de-a dreptul tulburator.Coloana sonora contribuie din plin in acest film pur si simplu il face mai bun.Cred eu,daca nu era aceasta calitatea filmului era ceva mai joasa.La capitolul scenariu nu m-a dat pe spate mi s-a parut chiar banal.Chiar si asa un film bun pe care ar trebui sa il vada cei care au sau au avut la un moment dat tentatia de a intra in contact cu aceste substante,De vazut..
diMatteo pe 08 Octombrie 2013 22:30
de vizionat neaparat
Intradevar un film zguduitor, care te pune pe ganduri, te macina in interior, te face sa te gandesti mai mult la viata, la ceea ce ai, sa pretuiesti fiecare clipa, nu cum au facut acei tineri din film.
pisicuta1 pe 20 Septembrie 2013 23:44
un film exceptional,e bine sa fie inteles dar se pare ca cei care au scris comentarii negative ,nu stiu despre ce e vorba in film!
Iulidesprefilme pe 24 Februarie 2013 14:13
Ellen Burstyn rămâne o interpretă năucitoare, coloana sonoră te bântuie, montajul este inedit, Leto a slăbit 11 kg., Connelly este exemplară...
abracadabra_7521 pe 06 Mai 2012 17:59
Un film socant, o "autopsie" a vietii de dependent de droguri. E unul dintre cele mai triste filme pe care le-am vazut, asta si pentru ca e inspirat din realitatea lumii in care traim, o realitate cruda, trista si fara solutie probabil. Filmul e foarte bine realizat si are un impact emotional foarte puternic la care contribuie si o coloana sonora foarte inspirata. Merita vazut.
sotha17 pe 27 Martie 2010 19:26
Obligatoriu de vazut, cu siguranta cel mai bun "stay out of drugs!" message the planet has ever seen.
Actorii se depasesc pe ei, cu siguranta nici Leto, nici Jeniffer nu au facut roluri mai bune pana cum din ce am vazut eu. Acelasi lucru s-a intamplat si cu \Hugh Jackman in The Fountain, regizorul a scos ce e mai bun din ei!

Yulia pe 11 Martie 2010 15:05
extraordinarr de bun....l-am vauzt acum cativa ani..si ramane preferatul meu
DaniMar pe 21 Februarie 2017 21:20
o societate autista face ca drogul sa devina un rau necesar fie ca e vorba de heroina sau de o emisiune tv stupida.Ceea ce socheaza chiar mai mult decat efectul devastator asupra fiintei umane a drogurilor e lipsa de empatie si instrainarea oamenilor.Intr-o astfel de lume insingurarea e cuvantul cheie;sugestiva este imaginea casnicelor care stau pe scaune aliniate langa bloc si par sa nu comunice ,doar dau impresia de comunitate .
andystarx pe 16 Ianuarie 2016 22:26
UN film care arata efectele drogurilor,cu o coloana sonora de senzatie ,cred ca cea mai buna ever ! Dar filmul,pe alocuri,nu m-a impresionat,este oricum foarte dur,dar cat se poate de real !
mikella_sora_mititelu pe 15 Mai 2015 04:28
...Dumnezeule,ce film!!!! Mi-a rupt sufletul si mintea!!!!Nu am mai varsat atatea lacrimi demult!!! un 10 mare,mare de tot!!
ornitoring pe 23 Ianuarie 2015 00:23
zbrrrrrr
nu pot sa cred cum de am vazut asa tarziu un asa film, m-i sa zbarlit paru pe mine am fost unu cu actorii in acelasi timp, superba interpretarea actorilor fara cuvine intri in pilea personajeor la cat de bine e facut acest film.. foarte emotionant
omucuvaloare pe 20 August 2014 19:16
Licurici75 pe 17 Octombrie 2013 20:45
obligat la premii
Film tipar cu mesajul : "drogurile distrug totul" si care trebuia musai sa ia nitele premii. Valoarea premiata i-o da coloana sonora care nici aia nu prea se regaseste in film. Prea plictisitor, liniar si predictiv
Ovidiu239 pe 10 Mai 2013 17:17
Prea pretentios
Un film tulburator si socant in unele momente, care chiar daca nu m-a dat pe spate, m-a convins odata in plus ca drogurile nu sunt bune. Destul de realist filmul, insa putea fi facut mult mai bine. Mi-a placut mult aceasta coloana sonora, care e destul de potrivit pentru acest film, o muzica ce am mai auzit-o in trecut insa nu stiam de unde vine.
Pana la urma e un film bun, care a reusit sa ma tina in priza pana la final, chiar daca pe la jumatate mi-am dat seama ca nu-i vreo capodopera.

MikkaelWolfganger pe 10 mai 2013 18:26
Requiemul lui Aronofsky este mult mai mult decat un alt film cu si despre droguri.Este un film despre obsesie, speranta si..,vise.Drogul reprezinta doar calea prin care personajele incearca si esueaza sa isi implineasca visele. Nu e nici pe departe pretentios.Filmele lui Darren Aronofsky au in general mesaje multiple, iar Requiem for a Dream este printre cele mai accesibile din filmografia lui.Poate ca din punct de vederea al subiectului(desi ma indoiesc) nu este o capodopera, dar ca tehnica de filmare, montaj, sonorizare,scenariu, interpretare...hmm...pai atunci este o capodopera si unul dintre cele mai bune filme ale anilor 2000.
Cryssu05 pe 12 Ianuarie 2012 20:20
nota 10 cu felicitari
exelent..filmul asta m-a lasat fara cuvinte....mai ales ca joaca si jared leto..:X:X
OanaT. pe 16 Septembrie 2011 15:12
Brutal... de adevarat... Jucat si regizat impecabil.
iondragos90 pe 03 Ianuarie 2011 01:51
Drogul!!!
un film care merita vazut de toti tinerii pentru a intelege ce inseamna DROGUL.
aaandra. pe 27 Noiembrie 2010 16:34
poate nu e chiar o capodopera, dar mie mi-a placut enorm de mult.
impresionant, cu actori foarte buni, coloana sonora superba si o atmosfera dramatica. dupa parerea mea, unul din filmele pe care chiar trebuie sa le vezi macar o data.

mircea_pop pe 03 Mai 2010 19:48
Cel mai mult mi-a placut Ellen Burstyn..cat despre coloana sonora...super tare frate ;)
alfea18 pe 09 Aprilie 2010 11:55
coloana sonora este impresionanta! la fel si povestea...
Maemi pe 01 Noiembrie 2009 18:21
Bunicel...bun...foarte bun
Un moment am tot oscilat intre cele de mai sus,si anume:
Bunicel/bun/foarte bun.
Pana la urma, am ales "Foarte bun" pentru ca asa e. Merita acest status...
Oricum, mesajul e clar: Anti-drog... destul de folosit in zilele noastre (si e logic,la cat de fregmentate au ajuns drogurile).
Altceva? nu prea am ce sa zic... merita vazut...

Mesphito pe 14 August 2009 01:16
. Un film genial,o capodopera , care ar trebui sa dea de gandit .Il recomand cu multa caldura >:D< .
nox13 pe 17 aprilie 2012 04:40
fara acel '>:D
nox13 pe 17 aprilie 2012 04:45
>:D< *
sabin pe 26 August 2007 10:38
Am luat-o in sens invers cu creatiile lui Aronofsky,intai am vazut "Fantana",n-am avut placerea cu "Pi".Filmul este admirabil regizat,cu o imaginatie debordanta,probabil i-as fi dat maxim daca l-as fi vazut inainte de "Trainspotting" si "La science des reves".Mesajul antidrog este foarte precis conturat,scenariul este bine scris,regizorul scoate maximum din distributie,coloana sonora merita nota maxima.La o varsta inca frageda,n-a implinit 40 de ani,Aronofsky este pentru americani ce reprezinta Nae Caranfil pentru romani,un mare regizor ale carui capodopere urmeaza sa vina in conditiile in care el straluceste de la primele pelicule.
Luka pe 04 Octombrie 2006 17:57
Traiasca meseriasul de Clint Mansell ca fara muzica lui superba filmul asta era de duzina...Sincer va spun ca m-au disperat flash-urile si inserarile care strica toata atmosfera filmului(as fi inteles daca erau mai putine dar asa sunt chiar suparatoare.Si mie mi s-a parut ca a avut ceva dintr-un documentar...Un plus pt. film ar fi faptul ca,Ellen Burstyn a jucat fff.bine.Chiar m-a facut sa meditez la conditia parintilor singuri si la comportamentul nostru fata de ei.De fapt,filmul m-a facut sa ma gandesc mai mult la lucrurile astea decat la la droguri si efectul lor.Insa,peste ani,cred ca singurul lucru de care o sa-mi aduc aminte din filmul asta v-a fi halucinanta coloana sonora.
madalina pe 29 Septembrie 2006 22:45
e ok regizat filmul....asta nu inseamna ca ne lasam de droguri daca il vedem.filmul e un film ca oricare altul(antidrog) si pe un drogat nu il intereseaza ce i se intampla.si"spun"e ceva asemanator...dar e mai mult psihic.
Anne pe 12 Iunie 2006 15:27
Imi pare foarte rau ca unele persoane nu stiu sa aprecieze acest film,care ne pune in fata o realitate cruda:DROGURILE.Acestea par sa controleze viata oamenilor din ziua de azi!Cunosc un caz concret si nu e acelasi lucru sa vezi in film,ceea ce se petrece intr-o societate!Este foarte crud si malefic ce se intampla!Este oribil!Cred ca acest film ar trebui sa dea de gandit unor persoane...care intr-un final ar putea incerca sa lupte,sa-si controleze propria viata, nu sa se lase dominate de...ceva despre care cred ca le face bine,dar le ruineaza viata!
Matrix pe 14 Martie 2006 19:26
Mi-a placut foarte mult iar Ellen Burstyn e foarte simpatica.
Alx, zis si Beizadealx pe 18 Decembrie 2005 14:15
Asteptam Demult sa ma mai impresioneze un film.
Requiem for a Dream este un film complet si fara cusur, titlul filmului spune tot si "nimik"....
...sinopsisul dvs este sterp, mesajul este altu..
Pacat ca nu se spune nimik despre coloana sonora, care este brilianta....
Clint Mansell & Kronos Quartet
Despre acest film poti spune fara gres ca este "oglinda" zilelor, vremurilor in care din nefericire traim sau "ne prabusim"...

Alexx pe 17 Decembrie 2005 03:38
Singura persoana de care imi pare rau e mama baiatului. Cand esti singur risti sa ramai doar cu visele si sa urmezi drumuri periculoase pentru a ajunge la ele.
Inger Negru pe 17 August 2005 16:26
5 stele clar. E filmul meu de suflet... nu neaparat e vb de droguri, ci dupa cum s-a mai spus, de vise naruite.. Demonstreaza clar ca nu doar drogurile pot duce la dependenta, cat si lucrurile simple, luate zi de zi... toti sfarsesc.. tragic, cel putin. Daca aveti cumva careva cartea, v-as ruga sa mi-o imprumutati sau sa o vindeti sau ceva... mail me in case of smth.. mersi
Alina pe 09 Februarie 2005 22:06
As vrea sa stiu si eu de unde pot face rost de carte "requiem for a dream", in limba romana. v-as fi recunoscatoare. va rog sa-mi scrieti pe adresa de e=mail daca imi puteti spune de unde. merci
Alin pe 25 August 2004 17:57
iulia daca dai 4 stele pt carte, atunci da-le pe un site de reviewuri ale cartilor.de ce le dai aici?
Dan Gerose pe 31 Mai 2004 15:10
Filmul nu e rau. Un pic manierist. M-a enervat ca mi s-a parut un film desprins dintr-o campanie anti-drog, insa mesajul agresiv anti ar putea trezi reactii adverse. In rest, e bine jucat si montat.
Ilila pe 30 Mai 2004 11:29
Pentru rolul din acest film, Ellen Burstyn a fost nominalizata la Oscar (2001) ca "cea mai buna actrita in rol principal" dar, in final, Oscarul l-a castigat Julia Roberts cu rolul din (2000)
pitica pe 30 Ianuarie 2004 13:55
Cred ca este cea mai buna campanie anti-drog...Ceea ce poate parea dur in acest film este faptul ca pare cat se poate de real...mai repede poate fi un documentar decat un film artistic...In concluzie iti trebuie destul sange rece sa poti viziona filmul fara nici un fel de remuscari...
bulinuttza pe 29 Ianuarie 2011 18:17
mi se pare un film mult, muult prea socant. am mai vazut filme de genul asta, care iti transmit un mesaj clar, si fara sa apeleze la atata violenta. mai bine nu.
LavyBogdy pe 05 Septembrie 2010 09:28
Impactul mesajului este foarte puternic unde denotăm clar de ce e capabilă o ființă umană când e dusă la capătul disperării,pierdută în dependență.Adio viață,adio iubire, adio libertate,adio respectul de sine.Magnific! Iar soundtrack-ul e la același nivel.
Personajele te obligă să simți,muzica te obligă să plângi,filmul te obligă să tremuri.

cireasa.de.iarna pe 03 August 2010 12:11
un film foarte reusit cu foarte multe drama....poate prea multa drama....exceptional....
Go 1 2 3 4