Păreri Flight

(2012)

Zborul

MrHolmes pe 07 Februarie 2013 23:39
Cine esti?
Remarcabil filmul, si e de vazut de catre toti oamenii, prezinta latura dramatica a dependentei de alcool si droguri, minciuna in care ajung sa traiasca acesti oameni, si chiar daca a pilotat fantastic, regulile sunt regului si adevarul adevar.
margott pe 06 Februarie 2013 22:38
Imi place Denzel Washington, dar cred ca ar trebui sa mai incerce si alte roluri, pentru ca finalul filmelor in care apare a devenit usor de intuit. Cred ca de la American Gangster nu l-am mai vazut intr-un rol negativ. Revenind la film, ma intreb cum e posibil sa-ti ascunzi dependenta de alcool intr-o asemenea meserie.
MNarcis pe 09 Februarie 2013 13:47
Primele 47 de minute din film sunt excelente, tensiune la maxim, dialoguri interesante, pe alocuri amuzant (etc), insa din minutul 50 ceva se intampla si filmul decade usor, dar sigur intr-o mediocritate ''de zile mari''................pt fanii lui Denzel Washington merita vizionat, pt restul publicului nu-l recomand!
eko pe 27 Ianuarie 2013 03:47
Eu unul sunt dezamagit ma asteptam la mai multa drama , actiune (prabusirea avionului)... De prestatia lui Danzel Washington nu ai ce comenta e de nota 10 dar parca a fost prea lung. De la un geniu ca Robert Zemeckis vroiam mai mult , nu stiu parca i-a lipsit ceva. nota 7
iulibc pe 17 Noiembrie 2012 18:01
Filmul este acceptabil, Denzel W. a interpretat superb rolul. Comic a fost individul de pe scarile spitalului, la atata bautura cat avea el in casa si in cap, ma mir cum nu a lesinat cand a intors avionul cu burta-n sus..
stix pe 20 noiembrie 2012 15:48
ai vazut filmul?a aparut?sau comentezi doar din trailer.
iulibc pe 28 decembrie 2012 15:31
"online"
Vegetarian pe 05 Aprilie 2023 22:50
58 ani Denzel Washington pilot
60 ani John Goodman

Iulidesprefilme pe 29 Mai 2022 13:30
Talentul regizoral al lui Zemeckis, talentul actorului Washington fac din acest film o dramă puternică, pe care o urmărești cu reacții, atitudini, sentimente diferite față de fapte și, mai ales, față de comportamentul personajului principal...
yanysboy pe 16 Aprilie 2020 02:22
Ce face băutura asta din oameni, distruge vieți, familii.... să ai control asupra ta este cel mai bun lucru posibil, un film de nota 8.
Recomand.

carmen_angelus_romila pe 26 Iunie 2019 22:04
Avand la pupitru tehnic, un regizor capabil, iar in rolul principal pe carismaticul actor de culoare Denzel Washington, in zi mare, realizarea americana, nu poate sa fie decat o indiscutabila reusita cinematografica.
cezarika57 pe 11 August 2018 21:30
Interesant de vizionat, chiar daca denzej Washington nu este la "capacitate maxima
6Patronul9 pe 01 Aprilie 2018 22:28
O drama de exceptie de la maestrul Zemeckis.Denzel Washington face un rol remarcabil in acest film despre conflictul cu tine insuti.O pelicula pe care o recomand cu drag tuturor !
user-5a7cc204bf54f pe 08 Februarie 2018 23:34
Fain film. Lasa loc de gandit. Din punctul meu de vedere e de nota 10.
Dragos.87 pe 03 Iunie 2017 21:39
Foarte bun filmul deoarece arata efectele nocive ale alcoolului si cum iti poate distruge viata foarte repede.Denzel Washington este o alegere foarte inspirata in rolul principal pentru ca se descurca foarte bine.Nu este un film pentru cei carora le place actiunea.Un film care nu trebuie ratat!
nyuszi pe 02 August 2015 17:08
N-a fost ce-am crezut ca va fi (film de actiune, poate ceva gen "Non-Stop"), dar m-a prins, si mi-a placut mult. Denzel Washington a jucat foarte bine, si mi-a placut ideea de a face un film care se concentreaza pe umanitatea "eroilor". In general faza cu avionul ar fi fost la sfarsitul filmului, Whip ar fi fost doar eroul, si n-am fi aflat niciodata ce s-a intamplat dupa. Dar aici importante au fost personajele, nu actiunea.
Magicul pe 29 Iulie 2015 08:27
Senzational!
Este un film extraordinar, l-am vizionat zilele trecute si mi-a placut enorm de mult cum a jucat Denzel Washington, imepcabil! Povestea este senzationala si prezinta viciile umane intr-un mod senzational!
diz3lgirl pe 29 Decembrie 2014 13:31
interesant
dramele nu intra in genul meu preferat, dar filmul asta chiar merita vazut
iulian94 pe 06 Februarie 2014 15:34
Un film foarte bun cu Denzel Washington, el interpretand genial rolul de pilot alcoolic . Filmul merita vazut.
DaniMar pe 05 Februarie 2014 23:08
E chiar obligatoriu de vazut;macar pentru DW care e genial!
andyy pe 07 Octombrie 2013 23:45
Un film sensibil, prin subiectul tratat, despre dependenta, viciu, care poate pata sau chiar distruge pentru totdeauna oameni care au calitati iesite din comun. Un subiect care readuce in atentie o problema care trebuie tratata cu maxima responsabilitate atat de catre cei vizati dar si de cei din jurul acestora.
vladimir84 pe 18 August 2013 22:47
Inca un film in care Denzel Washington se depaseste pe sine. Finalul este neasteptat si surprinde placut. Mirific!
Bayard pe 13 August 2013 14:35
Flight este un film despre dependenta si cam atat. Denzel face un rol extraordinar, dar filmul nu e pentru toata lumea. Eu am vazut trailerul, stiam ca pilotul e alcoolic, dar ma gandeam ca filmul o sa se axeze pe investigatie, pe proces... nici vorba. Desi personajele sunt credibile, pana la urma este o problema cand eroul care ocupa 99% din film este in fapt vinovat. A pilotat fiind beat si drogat.... a salvat oamenii aia facand o manevra exceptionala (apropo, introducerea filmului cu accidentul este foarte reusita), dar asta nu-l disculpa. Chiar daca ateriza avionul perfect, il bagi la inchisoare pt ca a fost iresponsabil.

PS: Spoiler. M-a cam deranjat happy-endul, cu el scapat de dependenta, se impaca si cu fiul, si cu prietena... poate un final mai intunecat ar fi fost mai potrivit pt tonul filmului. 9-10 pt Denzel, dar doar 6 pt film.

alyn.alyn pe 20 Iulie 2013 00:39
FASCINANT!
Fascinant, foarte foarte tare filmul, merita vazut 2 ore incredibile!
alexandrache pe 17 Iunie 2013 15:52
Un film care nu e apreciat de toata lumea dar cinefilii stiu ce inseamna un film bun....Denzel ridica nivelul in orice film
radu3455 pe 08 Iunie 2013 10:44
un film foarte bun,cu un scenariu inspirat mi-a placut,dar si ma-i mult mi-a placut de Denzel Washington un actor fabulos,un film ce nu trebuie ratat nota 9
gogutz pe 03 Iunie 2013 23:32
Interesant
Da...un film care prezinta viciile si unde ne duc ele,povestea foarte interesanta si vrea sa mai arate ca este adevarata si chestia cu ''justitia este oarba'',mai multe de zis nu am, mi-a placut, Denzel in unele faze foarte caraghios si amuzant,o interpretare foarte buna!Recomand tuturor!
Alexandru001 pe 25 Mai 2013 02:22
De vazut.
Mergea totusi putin mai picant subiectul...cam tot filmul a stat inecat in alcool, dar merge vazut.
mirco2000 pe 08 Mai 2013 15:25
Filmul l-am vazut deoarece Robert Zemeckis, este unul din regizorii pe care-i admir, asa ca nu puteam rata aceasta ultima isprava. Ce nu m-am asteptat, sa ma impresioneze atat de tare jocul lui Denzel Washington. Practic regizorul i-a dat mana libera! Iar Denzel a dat un recital de virtuozitate, in rolul unui pilot, pasionat de meseria pe care o face, dar care are o mare problema, este alcoolic. Subiectul dependentei a fost tratat in numeroase alte filme, dar tandemul Zemeckis- Washington, dau o nota personala si inedita subiectului.
deadlord pe 01 Mai 2013 11:39
Un film bun cu un scenariu complex, regie foarte buna si o distributie suoerba si plina de actori ofarte talentati. Un film ce merita vazut.
mebubu2007 pe 14 Aprilie 2013 23:59
desi sunt fana D. Washington acest film mi s-a parut o adevarata dezamagire. inceputul a fost mai mult decat promitator dar pe la jumatatea filmului.....m-am plictisit teribil. din punctul meu de vedere nu e cine stie ce de capul lui.
Utube pe 14 Aprilie 2013 20:53
Este o dramă, a cărei acțiune se desfășoară pe două planuri care, ulterior pe cum se desfășoară filmul, acestea se intersectează după care, spre final, se despart. Primul plan al acțiunii îl are ca protagonist pe Denzel W. în rolul unui comandant de aeronavă iar în al doilea plan, eroina principală este Kelly Reilly (Sherlock Holmes – Mary M.), o femeie singură cu probleme mari referitoare la consumul de droguri și alcool.

Interpretarea actorilor este foarte bună, D.W. strălucind și reușind un rol de zile mari, cum aproape că ne-a obișnuit de foarte multă vreme încoace, reușind să transmită extraordinar de bine toate trăirile, sentimentele, zbuciumul interior precum și lupta teribilă pe care o duce personajul interpretat de el cu demonii care-i macină existența zilnică. Începând cu expresiile feței, atitudinile exprimate,… citeşte

DiCaprio21 pe 31 Martie 2013 19:40
un film foarte bun , pot spune chiar o lectie de viata despre dependenta de alcool , un denzel washington cu un rol interpretat excelent .. merita vazut acest film !
emy_sinaia pe 31 Martie 2013 01:51
De vazut.
Aparent un zbor de 40 minute nu ar fi fost deloc periculos pt cei 102 oameni de la bordul cursei 227, un zbor obijnuit daca avionul ar fi fost reparat la timp... Un pic cam lung dar foarte bun cu actori excelenti.
mishu88 pe 25 Martie 2013 07:38
prea multe droguri
... dar ca să fie atractiv, iacă-tă că ai și din astea. Un film dur, deși eroul este plin de minciuni (însă și profesionist în d-ale muncii lui), reies până la final onestitatea și slăbiciunea unui bărbat!
delfitexas pe 22 Martie 2013 14:25
Ce dor aveam...
Un film cu adevarat BUN, un film facut ca la carte, cu un protagonist super si un gand bun la final.
Denzel este in nota lui obisnuita, nu ai ce sa ii reprosezi dar parca se putea mai bine, Robert Z. ne arata ca parca nu vine dupa succesele de acu ceva vreme si este inca timid, astept sa revad un film cu adevarat colosal facut de el, ca un Forrest G. asa...

Ghemot pe 16 Martie 2013 21:09
Un film foarte bun...cum dealtfel ne-a obisnuit Denzel Washington!!!
sabinalin pe 07 Martie 2013 12:24
Imperfect.
Acest film mi-a adus aminte de alte doua pelicule care ocupa un loc de cinste in memoria mea cinefila: procesul si sentinta mi-au amintit de "Procesul de la Nurnberg", cu acea confruntare inubliabila intre personajele interpretate impecabil de Spencer Tracy si Burt Lancaster, iar privirea din final a eroului are ceva din intensitatea celei a lui Anthony Quinn la ultima scena din "A 25-a ora". Daca as fi fost membru al Academiei Americane de Film mi-ar fi fost foarte greu sa optez la premiul Oscar intre Daniel Day Lewis si Denzel Washington, ce-i drept il luam in considerare si pe Anthony Hopkins, ignorat din motive obscure pentru admirabila interpretare a lui Hitchcock. Foarte probabil as fi votat pentru Denzel care a reusit sa ma emotioneze cel mai mult dintre cei trei... In plus, dupa vizionarea celor noua filme nominalizate la Oscar la categoria Cel mai bun film, consider ca si… citeşte
lolosu pe 06 Martie 2013 16:56
Only Denzel.
Cam asa ceva..Un scenariu interseant,prestatia lui Denzel este impecabila iar finalul filmului este neasteptat..
body3DevinA pe 02 Martie 2013 12:26
Filmul este bun dar trailerul il face sa para mai bun decat este... Denzel Washington isi merita Nominalizarea pentru, cel mai bun actor in rol principal, jucat bine rolul de betiv, in 2004 a mai avut un rol asemanator in Man on fire... Film de nota 8 care merita vazut !!!
Jenny_pisica pe 02 Martie 2013 11:04
Un film bun, dar mi-a fost greu sa-l vad pe domnul capitan Denzel un alcoolic. E un actor de nota 10 si cred ca putea mai mult.
In 2012 Oscarul a lasat de dorit.

08anamaria21 pe 26 Februarie 2013 16:01
Nu sunt critic de film dar mi-a placut!
Mi a placut , parca a lipsit ceva dar nu stiu exact ce!
NmpN pe 26 Februarie 2013 05:31
Nu stiu de ce acest film este la categoria Drama , pentru ca nu este deloc asa . Inceputul este unul foarte bun insa usor , usor incepe sa te faca sa iti pierzi din interes si actiunea dispare. Cred ca era mult mai bine daca era mai dramatic deoarece personajul principal parca nici nu trecuse printr-un soc , totul era roz .Subiectul este unul foarte bun iar Denzel Washington face iar un rol de apreciat. Coloana sonora a fost un alt lucru ce m-a dezamagit iar finalul a fost unul previzibil si slab. Cu toate astea recomand acest film .
zuzaky76 pe 25 Februarie 2013 00:27
Cine?
Cam ce actor ar fi putut juca in rolul lui Denzel?
bogdan_done_2008 pe 23 Februarie 2013 22:41
speranta
un fil cu un mare impact emotional Traim antr_o lume plina de vci pe care nu ni le dorim Dintrun om bun a ajuns un nimen Pentru a scapa cu viata platesti prin libertate
maryus_94 pe 23 Februarie 2013 10:13
Super Denzel
Duap parerea mea DW face un rol foarte foarte bun bravo lui
Mihaita19 pe 21 Februarie 2013 20:22
Nu pot sa fiu obiectiv :)) . Chiar pot spune ca am vazut cam toate filmele cu Denzel Washington. Distributia? Ma repet Denzel W. si ajunge sa faci un film, pe deaspupra spune un adevar crud al dependentei, ca te simti stapan pe situatie desi din exterior se vede contrariul.
Este o "dramedie" daca se poate spune asa are urme de comedie, sau sa nu zic urme, are momente comice dar filmul se vrea a fi unu' dramatic(chiar este) si comedia este umbrita de aceste momente uneori tragice. Per total e un film bun, chiar merita o nota mai mare pe imbd.
Spoiler:
Desi a aterizat avionu' cumva si a salvat 98 de persoane, companiile cauta sa "se scoata" din problema defectarii tehnice a avionului, dand vina pe pilot. De aici in colo lucrurile se tot schimba in favoarea\defavoarea protagonistului, tinand cinefilii cu un semn de intrebare mereu.

Flight – Adevarul te va elibera | Raluk.ro - Filme, restaurante, cafenele, ceainarii, baruri din Bucuresti
[...] Flight este un film bun in sensul ca nu te obliga sa-ti fie mila de personajul principal, Whip Whitaker (Denzel Washington). Norocul lui Zemeckis sta in jocul lui Washington si John Goodman, cu toate ca Goodman apare putin cat sa zici ca-i guest star dar efectul prezentei sale este garantat. Povestea lui Whip este corecta, nu sta in castigarea milei publicului, de fapt, nota de originalitate a povestii este ca ajungi sa-ti doresti sa-l vezi pe Whitaker pedepsit. Si taman atunci se produce efectul de geniu. Cine se simte nevinovat sa arunce primul piatra. Este foarte usor sa dai sfaturi, sa mizezi pe teoria “spune adevarul si totul va fi bine”. Daca adevarul ar aduce atat bine inseamna ca multe inchisori ar fi goale. Cam asa sta treaba cu Whip Whitaker, fortat de imprejurari sa aleaga intre o viata traita in minciuna dar cu aura de erou sau sa-si infrunte demonii cu tot cu adevarul de rigoare si consecintele ce apar de pe urma adevarului. De consecinte de cele mai multe ori ne este teama. [...] citeşte
Sorin87 pe 29 Ianuarie 2013 23:08
Flight este o drama foarte bun cu actori foarte buni si povestea filmului despre un pilot ce a salvat foarte multi oameni intr-o prabusire de avion fiind sub influenta bauturilor alcoolice.nota 10
DragonMaster pe 27 Ianuarie 2013 00:12
Un film care nu te plictiseste
Acest film este regizat de Robert Zemeckis care este un regizor foarte bun iar printre cele mai importante filme se numara:Seria Back to the Future,Forrest Gump,Cast Away,Contact.Filmul Flight s-a dovedit unul foarte bun cu un scenariu interesant care nu te plictiseste deloc iar rolul lui Denzel Washington a fost unul de exceptie pentru care a si fost nominalizat la Oscar pentru cel mai bun actor in rol principal si o nominalizare la Globul de Aur pentru cel mai bun actor (drama).Este un film pe care il recomand si caruia ii ofer nota 8.
ryn137 pe 26 Ianuarie 2013 14:17
colosal
Denzel,joaca magistral,super actorul,super actiunea filmului,drama actiune,l-as clasa eu,oricum merita vazut,mai ales ca nu prea anticipezi ceea ce se va intampla ca intr-un film slab de actiune,l-am vazut recent la recomandarea unui prieten si eu recomand si dau 10 plus
AdriAdrianna98 pe 14 Octombrie 2018 19:21
Un film bun c-o poveste interesanta si-un final pe masura. Ideea destul de originala si bine interpretata. Cam multe glume sexuale fara haz bagate de umplutura.
Go 1 2 3