Păreri A Time To Kill

(1996)

Vremea răzbunării

Nepotul pe 23 Februarie 2013 06:19
Am terminat filmul cu ochi an lacrimi,spre rusinea mea deabia azi lam vazut ,suntem oameni indeferent de rasa ,culoare ,relegie
Pavel.F pe 08 August 2012 13:24
un film foarte bun merita vazut de la mine are nota 9.
matew10 pe 17 Iulie 2012 12:36
Razboaiele inter-rasiale au constituit intotdeuna o provocare pentru regizorii adepti ai unei epici realizate din diferite unghiuri. Presiune versus sange rece, razbunare versus rabdare, intimidare versus istetime, fanatism versus intelepciune, trasaturile celor doua tabere una mai dornica de a baga piciorul in gura celeilalte. Avem parte de o prestatie de exceptie a tinerilor avocati: responasabilul McConaughey, inteligenta Bullock si determinatul procuror Spacey. Mi-a placut jocul actoricesc a lui Jackson si elementele negative din ambele parti. Un thriller controversat ce ramane la latitudinea fiecaruia sa-l priveasca cu obiectivitatea unui document.
Salbaticul pe 14 Octombrie 2020 01:30
Ce naiba vrea să însemne acest film? Se pune la îndoială diferența de rasă? Și eu care credeam că în SUA democrația este la ea acasă din toate punctele de vedere și sunt anti-segregaționiști. Se pare că fum fără foc și invers nu este. Să nu uităm ce s-a întämplat la ei exact în primăvara acestui an.Interesant filmul,eu îi acord un 7.
kakapo pe 08 Ianuarie 2014 21:29
...tulburator...o drama cu un impact colosal asupra comunitatii unui stat american ai carui membri - unii dintre ei - manifesta idei si conceptii ultrarasiste ce depasesc cu mult limita umana a convieturii...
...totodata, filmul incearca sa sugereze ca reconcilierea dintre albi si negri este posibila si ca, desi o parte dintre oamenii puternic ancorati in trecutul rasist american nu vor sa recunoasca abolitionismul si egalitatea in fata legii a negrilor si a albilor, macar copiii acestora pot sterge atrocitatile comise de grupurile extremiste si-si pot uni destinele intr-un viitor comun...

user-64d3dfe3e0752 pe 20 Ianuarie 2024 00:42
Opinia mea despre percepeția anumitor persoane care își dau cu părerea despre un film este in felul următor!
Actori americani nu și-au vândut demnitatea in acele vremuri, filmul are conotații despre evenimente dramatice istorice care au schimbat gândirea cu privire la drepturile civile!
America stăpâneste cea de-a " Șaptea artă"! Cum poți să critici daca nu știi nici măcar cu se " mănâncă" această industrie!
Nu critica nimic din ce a fost acum 20 sau 30 de ani, acum este totul relativ , devii credibil doar daca dovedești că știi cât de cât ceva!

mada_madalina93 pe 30 Martie 2023 02:11
Obligatoriu de vazut! Matthew McConaughey si-a jucat rolul impecabil. Filmul este o drama cu un final neasteptat.
lili22 pe 03 Octombrie 2022 00:32
Un film notat cu un calificativ exagerat, plin de clisee si de greseli. Kevin Spacey a fost bun.
Kuba pe 26 Aprilie 2022 23:07
Un film tare pt genul lui. O dramă dureroasă care reamintește că in poporul american există mulţi ticăloși rasiști indiferent de culoare.
Așa ca un Ferentari românesc.

Alezuza pe 15 Martie 2022 00:32
Genial! Un film superb, o distributie de exceptie, ca sa nu mai mentionez ca e dupa o carte de John Grisham.
daNi.ro pe 13 Februarie 2022 00:37
Nu pot sa cred ca doar in 2022 am vazut acest film ... ce distributie ... ce final ...

Obligatoriu de vazut

saklu007 pe 21 Decembrie 2021 01:41
SUPER TARE FILMUL SI EMOTIONANT. SI EU SUNT TATA DE FATA , POSIBIL AS FI FACUT LA FEL ...
Giulia29 pe 17 Noiembrie 2021 03:42
Hellooo cinemagia..imdb
Se da 10 cu felicitari la prestatii de genul asta..Abia mi-am restabilit pulsul.
Smrs pe 08 Decembrie 2019 16:31
Cu o actiune prea intinsa, putin cam lenta dar dramatica, filmul nu foloseste aceste doua teme ale reusitei rasunatoare a unui avocat si razbunarea tatalui pt ce a patit fiica lui la cotele unei capodopere sau a unui film foarte bun, cum avem exemplele Taken sau The Judge cred..sau orice alt film care se bazeaza pe aceste idei de baza. Dar filmul se salveaza fenomenal prin finalul sau..prin pledoaria lui Jake, prin modul in care transeaza o situatie total contrara in favoarea sa, apeland la emotie. Un discurs fenomenal, pt care merita sa derulezi filmul pana la capat. Fara acest final, era un film oarecare. Pacat parca pt toata pleiada asta de super actori care au compus intreaga distributie.
carmen_angelus_romila pe 03 Noiembrie 2018 20:21
Un film foarte bun in care esenta povestii sale demonstreaza ca, o democratie adevarata, cladita de oameni cinstiti si constiinciosi, aparatori ai dreptatii, v-a avea sorti de izbanda, indiferent de prejudecati rasiale.
ioanaa_ioana pe 10 August 2018 20:34
Trebuie sa vezi dincolo de latura artistica. Filmul a fost creat pentru a distorsiona imaginea plina de vechi si noi puscariasi intro presupusa democratie. La noi lipsesc negrii dar democratia tinde sa fie aceeasi caciala.
Dragos.87 pe 03 Martie 2017 22:23
Chiar daca actiunea este lenta,are un ritm bun care te tine conectat pe toata durata filmului.Un film care l-am savurat destul de bine cu actori de prima clasa,care si-au aratat indemanarea actoriceasca.Scenariul a fost bun cat si regia chiar daca aceasta a fost cam lenta.E genul ala de film care te tine atent in fata ecranului si nu te plictiseste sub nici o forma.Nu pot sa ii dau mai putin de 8 pentru ca are acea minima doza de suspans dar nici mai mult pentru ca are o actiune prea lenta,dar cu siguranta merita vazut!
andystarx pe 12 Martie 2016 21:22
Acestui film ,pur si simplu nu ii pot acorda mai putin de un 8,fiindca actingul a fost impecabil,distributie de exceptie,iar subiectul dur,un asemenea deznodamant,nu cred ca s-ar putea intampla in realitate !Il recomand spre vizionare tuturor !
karenin08 pe 26 Martie 2013 23:27
Un clasic exceptional!Recomand tuturor celor care cauta filme "bune" si cu un mesaj intens!
cosmin742000 pe 03 Octombrie 2012 20:36
O ecranizare foarte buna dupa romanul lui John Grisham .John Grisham este insa un autor usor de ecranizat.
Giulia29 pe 17 noiembrie 2021 03:48
mai ales pt un mascarici ca tine. nu te auzi ma ce aberezi,idiotule.
xerses pe 14 Februarie 2012 12:12
Ce mai este de adaugat cand stii ca vei urmari actori atat de buni?Superb filmul.....
radu3455 pe 22 Decembrie 2013 11:09
o drama de calitate cu niste actori foarte talentati,mi-a placut scenariu dar si prestatia lui Matthew McConaughey.Recomand
Andrei.Ciprian pe 01 Mai 2012 17:44
Bun!
Un film mai mult decat bun cu o distributie glorioasa.Are de toate si il recomand pentru ca merita! Trebuie vazut
mtraianc pe 29 Aprilie 2012 00:55
9/10
super actori ,,super film .. consider ca am spus tot ........................
mikella_sora_mititelu pe 04 Aprilie 2015 14:16
extraordinar
nu mai stiu de ce fel erau lacrimile.De tristete,de revolta,de neputinta,de bucurie.........dar am plans de la inceput pana la final.........cum de nu am vazut filmul acesta pana acum?
user-5f863b5b004e5 pe 14 Octombrie 2020 02:48
filmele difuzate sunt bune dar nu poți lungi un film de două ore la patru ore ..prea multă publicitate 15 min film și 20 de min publicitate este prea de tot de aceea nu aveti nici ratinguri din cauza reclamelor dar până la urmă vă interesează banii nu părerea oamenilor..rusine.
mitza2003ro pe 30 Decembrie 2019 23:43
Foarte bun!
Un film remarcabil cu o distribuție de exceptie.E un film pe care orice cinefil n-ar trebui sa-l rateze.
flori0304 pe 19 Aprilie 2010 16:55
a fost cea mai buna drama care am vazut-o vreodata
aryenne pe 13 Noiembrie 2011 22:04
filmul este de-a dreptul impresionant, merita vazut
psihologu pe 30 Mai 2010 19:11
foarte bun ...merita vazut........nota 10 cu felicitari...........
robertsandu pe 02 Ianuarie 2014 01:06
A Time to Kill (Dramă, 1996)
7/10

Pentru mine a contat că, deși se arată a fi de partea lui Carl Lee Hailey (Samuel L. Jackson) și a avocatului său (Matthew McConaughey), filmul nu glorifică crima din răzbunare, ci conștientizează urmările unui asemenea act. Cu câteva scăpări – eu cred că s-a insistat inutil pe scene vag legate de principalul fir narativ, iar anumite momente au fost exagerate de dragul divertismentului –, A Time to Kill reprezintă așa cum trebuie relația paternală profundă dintre un tată și fiica sa. Mai mult decât atât, filmul are tăria de a rosti cu voce tare un lucru controversat, dar pe care mulți îl gândesc: unii oameni chiar merită să moară.

rvn pe 2 ianuarie 2014 15:05
filmul inseamna mai mult decat relatia profunda tata-fiica. hai sa analizam putin atmosfera.
robertsandu pe 2 ianuarie 2014 15:29
@rvn, mie mi s-a părut totuși că A Time to Kill înclină balanța prea mult într-o parte, pelicula lui Joel Schumacher este prea virulentă în direcția liberală pentru a reuși în direcțiile la care probabil te referi tu. Relația tată-fiică este principalul punct de atracție al filmului în opinia mea. În jurul ei se construiește senzația că Carl Lee, altminteri un criminal, este de fapt eroul filmului. Pentru că a făcut probabil ce ar fi făcut mulți tați americani dacă ar fi fost în locul lui. Sunt curios să aflu ce ai găsit tu foarte valoros în filmul ăsta dincolo de ce am scris eu.
Ilila pe 17 Aprilie 2010 14:18
O pleiada de staruri (cel putin privita din perspectiva actuala) care-si duc misiunea la bun sfarsit. Un McConaughey care nu joaca intr-o comedie romantica (!), un Spacey cinic si fermecator (desi e intr-un rol nu tocmai pozitiv).. si nu in ultimul rand o Sandra Bullock tanara, frumoasa si talenta.
Manusa pe 13 Decembrie 2011 09:39
Pot sa spun ca filmul m-a incantat, actiunea a fost extraordinara, atat ea cat si actorii care au jucat remarcabil. unde era ceva normal sa joace asa deoarece toti actorii au fost unii dintre cei mai buni din cinematografia americana. Un film care mi-a placut foarte mult si care merita vazut.
mihaelatb pe 03 Martie 2012 18:52
in ciuda parerii generale, eu nu am cazut pe spate in urma vizionarii acestui film.Poate si fiindca nu agreez stilul lui Grisham?! Actiunea prea moralizator sudista -pentru gustul meu- Este adevarat ca orice tata normal ar fi facut asa, dar ca legea sa-l absolve, mi se pare prea tras de par.
Ce m-a impresionat a fost jocul actoricesc.
De la McConaughey la Bullock-mai aproape de Oscar (e drept pentru rol secundar) decat in The Blind Side - iar negativii Kevin Spacey si Samuel L. Jackson, foarte buni si ei. A iertati-ma, ultimul este un amestec de pozitivo-negativ, dar este atat de nesuferit pe tot parcursul filmului, ca la final pare ca i-a facut o favoare avocatului ca i-a permis sa-l apere. Il prefer in negativul negativ din Pulp Fiction .

mesersmith pe 20 Martie 2012 19:51
Un film care nu stiu cum mi-a scapat pana acum si pentru care ma felicit ca l-am vazut chiar si acum.
Un film bun, un film intens ca si traire, un film pe care nu trebuie sa-l ratati.

MNarcis pe 05 Noiembrie 2011 14:31
O drama care te lasa fara cuvinte, un film superb si foarte emotionant, avand la baza un final foarte bun si imprevizibil, obligatoriu de vazut acest film!
cezarika21 pe 29 Aprilie 2012 15:01
Justificarea şi nepedepsirea unei crime
Un atac rasist soldat cu un viol şi cu o tentativă de crimă asupra unei negrese are ca rezultat uciderea violatorilor albi de către tatăl negresei (pe nume Carl Lee Hailey), de teamă că justiţia ar putea să se dovedească prea blândă cu violatorii şi să-i elibereze. Tatăl pledează nevinovat pe motiv de nebunie temporară şi cere să nu fie pedepsit pentru că uciderea săvârşită de el poate fi justificată conform legii. Judecarea sa împarte oraşul în două tabere cu idei contrare.

În ciuda interpretărilor foarte bune ale actorilor, scenariul este în proporţie mare neverosimil. Menţionez numai depoziţia poliţistului împuşcat în genunchi (în care spune că nu este supărat pe criminal) şi finalul (dacă Carl Lee Hailey e criminal atunci ar trebui să stea la puşcărie, dacă e nebun atunci ar trebui să stea la un azil). Din film reiese că… citeşte