Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Feb 2011, 23:39   #21
drcraciun
Novice
 
drcraciun
 
Join Date: Feb 2011
Location: Norge/Noreg
Posts: 9
Rohmer este regizorul meu preferat pentru ca reuseste, dupa parerea mea, cu geniu, sa trimita starea afectiva a personajelor descrise de el de pe ecran direct catre inima spectatorului. Si este intotdeauna atat de empatic fata de personajele lui incat nu te poti opri sa te indragostesti de ele toate, ceea ce sporeste tumultul interior si conflictele pe care le poti avea in tine insusi despre acest lucru.
__________________
Un psychiatre roumain en Norvege
drcraciun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2011, 16:11   #22
theoreme
Novice
 
theoreme
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 22
Iarna aceasta a fost iarna Rohmer pt mine. Am vazut Conte d'ete, Conte d'automn, Pauline a la plage, Le rayon verte si Le signe du lion.

dintre ele, Le signe du lion se diferentiaza major, adica ai impresia ca e facut de cu totul alt regizor. Nu apare neaparat acea estetica a cotidianului despre care s-a discutat mai sus, ci dimpotriva, apare povestea dramatica a unui artist ratat la Paris care se degradeaza pe zi ce trece, ajungand un cersetor notoriu.

In Conte d'ete chiar e foarte vara si in conte d'automne e cat se poate de toamna. Personajele au varsta anotimpurilor: in Vara sunt cu totii tineri, studenti sau fresh grads iar in Toamna sunt femei coapte, frumoase, implinite sau in cautarea implinirii. Ma intreb, Conte du printemps e cu bebelusi?

Pauline a la plage e foarte simpatic, este despre cum vede sexualitatea si erosul fiecare dintre participanti, reprezentand tipare umane si contingente diferite - adolescentul, barbatul matur, barbatul tanar, batranii etc.

Oricum, frumoase vieti au francezii, chiar si cei de mijloc sau cei din popor
theoreme is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2011, 23:14   #23
theoreme
Novice
 
theoreme
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 22
Ah, si ma pregatesc sa vad The bakery girl of Monceau si Suzzane's career.
theoreme is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2011, 22:37   #24
Dl.cinematic
Veteran
 
Dl.cinematic
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 147
Originally Posted by theoreme:
Ah, si ma pregatesc sa vad The bakery girl of Monceau si Suzzane's career.

Pot să remarc că abordarea ta e cel puțin curioasă? Să nu mă înțelegi greșit, e foarte OK că te uiți la filmele lui Rohmer (lucru pe care, într-adevăr, foarte puțini îl mai fac), dar, nu te supăra, transformi totul într-o salată dacă vei persista în a le vedea la întâmplare...Eu zic să rămâi "grupat" - poveștile morale pe rând, cele din cele patru anotimpuri, așijderea, la fel comediile și proverbele etc. După asta, poți face orice paralelă vrei între ele, adică poți să le amesteci, interpretându-le.

Legat de întrebarea de acum două posturi, bănuiesc că ai glumit atunci când ai vorbit de personajele infanți. Nu cred că te aștepți nici să vezi doar moși și babe în "Contes d'hiver". Încearcă, mai degrabă, să te focusezi asupra țesăturii fine din filmele lui Rohmer, nu e unul din regizorii la care să țină raționamente de tipul celor propuse de tine. Ca să nu fiu interpretat greșit, mă opresc aici.

Vizionare plăcută!
__________________
"Comedy is tragedy plus time".
Dl.cinematic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2011, 11:00   #25
theoreme
Novice
 
theoreme
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 22
Sigur, mi-ar fi placut sa le vad grupat, of course, oricine se gandeste la asta, insa motivul pt care nu am procedat asa e unul obiectiv - pur si simplu nu am gasit toate anotimpurile sa le descarc *adica le-am gasit pe toate inafara de primavara si da, evident ca glumeam cu infantii si da, stiu ca nu sunt mosi si babe in povestea de iarna pe care am vazut-o de altfel, dar ma rog, eu fac glme proaste de obicei ). La fel si pt restul filmelor vazute, motivul e acelasi. Thanks for the advices.

Last edited by theoreme : 17 Apr 2011 at 11:22.
theoreme is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells