Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Mar 2009, 21:08   #1
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Federico Fellini



Daca ar ceva ce nu va place la Fellini ,care ar fi acel lucru?
Melanjul de fantasy si baroc, subtilitatea neorealismului sau insa fac de revazut aproape orice film al sau.(Oare cum ar fi un remake al lui...Tim Burton (sau Lars von Trier,cu predilectia lor pentru macabru,satanic) la "Povestiri extraordinare" ,regizat de Fellini si Louis Malle...)
Clasament:
1.La strada
2.81/2
3.La Dolce Vita
4.Noptile Cabiriei
5.Satyricon
6.E la Nave va
7.Roma
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 21:30   #2
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Interesant ca ai adus vorba de Burton,ultima secventa din Big Fish este un omagiu adus lui Fellini. Pentru mine,Fellini este definitia cuvantului "filmmaker" - scria scenarii si filma ceea ce scria,isi punea puternic amprenta pe ele si le facea sa fie "ale lui" si avea des in distributie actori atipici,adica not the usually pretty faces. Ce mai,un vizionar cu pachetul complet. Si in cazul meu tot La Strada e pe primul loc, Amarcord gasindu-si insa si el un loc in top 5.E mult mai usor sa raspunzi la intrebarea cu ce nu ne place la el,decat la ce ne place,fiindca raspunsul e mult mai scurt.Cel putin in cazul meu e o liniutza . Si inainte de a ma certa pentru mesajul meu scurt,promit sa revin dupa ce imi satisfac nevoia acuta de somn...
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 08:59   #3
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
uau, nu pot sa cred ca inca nu exista un topic dedicat lui fellini. desi sunt atat de des pomeniti si admirati si dati exemplu si toate cele, nu prea s-a discutat in topice separate de regizori ca fellini sau tarkovski (sau nu s-a mai discutat de mult timp). da chiar, oare exista topic despre tarkovski ?(daca da, sa-l reinviem, cine are rabdare sa caute)

revenind la fellini, da, nu prea are ce sa nu-ti placa. la strada, primul film pe care l-am vazut de el (si care a ramas preferatul meu) mi-a lasat o impresie f puternica (mai ales expresivitatea giuliettei, un chip pe care nu-l uiti usor)
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 09:09   #4
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
vreti un film penal de Fellini ?
no problem, luati d'aci:

Casanova di Federico Fellini, Il (1976) http://www.imdb.com/title/tt0074291/ :sick:

cum autorul lui 8jumate si ladolcevita a facut si ... asta ... ramane un mister :confused:
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 09:12   #5
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
acu am observat un nume fain pt un vin:

La Dolce Vitza ... (de vie) :-P
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2009, 10:44   #6
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Chambord:
vreti un film penal de Fellini ?
no problem, luati d'aci:

Casanova di Federico Fellini, Il (1976) http://www.imdb.com/title/tt0074291/ :sick:

cum autorul lui 8jumate si ladolcevita a facut si ... asta ... ramane un mister :confused:
Fellini nu e singurul regizor de categorie A care a dat-o in bara cu cate un film.Dar asta nu-i umbreste cu nimic adevarata opera.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2009, 11:02   #7
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
@ Buticut,n-am vazut inca
http://www.imdb.com/title/tt0071129/
pana il descarc,vreau o mica analiza a ta,fara spoilere mari.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2009, 11:25   #8
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Pauline Kael:
Fellini nu e singurul regizor de categorie A care a dat-o in bara cu cate un film.Dar asta nu-i umbreste cu nimic adevarata opera.

bineinteles
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2009, 11:35   #9
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Chambord,care film ti-a placut dintre cele felliniene?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2009, 11:44   #10
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
1. 8 juma
2. la dolce vita

ambele sunt in my top 100 all-time

sunt pe lista de vazut: la strada si amarcord

am mai vazut si casanova, de care ziceam dar ... e slab
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2009, 08:48   #11
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Preferatele mele sunt tot 8 1/2 si La Dolce Vita, in aceeasi ordine si undeva mai sus in topul personal, cel putin 8 1/2 e in primele 10. Am mai vazut La Strada si Le Notti di Cabiria insa nu sunt genul de filme care ajung sa-mi fie printre favorite, dar sunt filme foarte bune si cum a zis si bre, expresivitatea Giulettei Masina nu o uiti prea usor, atat in La Strada, cat si in Le Notti di Cabiria. Urmeaza sa vad si Amarcord...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2009, 09:28   #12
chip
Novice
 
chip
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 24
Am vazut joi (TV, arte) Giulietta degli spiriti. Trecuse ceva vreme de cand vazusem filme de Fellini, si m-am bucurat mult sa fiu din nou in fata universului lui (mai ales ca ultimul pe care l-am vazut era casanova, cu care fellini s-a sters din lista mea subiectiva pana joi).
in topul meu l-as pune dupa 81/2. inscenarile teatrale ale lui fellini, mai ales legate de o tema care (in viata mea de cinefil) apartine asa de mult genurilor horror, thriller, sau crossover-ului mystery film m-au facut sa-mi iubesc intensiv televizorul pe tot parcursul filmului (fara intrerupere reclame, doamne-ajuta).
in acelasi timp mi s-e solidifica parerea ca fellini lucreaza mult mai bine cu material alb-negru. eu cred ca filmele lui color sunt luminate excesiv, ceea ce, desi nu tot timpul, dauneaza culorilor si in general atmosferei. o buna parte din acest deficit e contracarat de genialitatea decorului prin culorile expuse, mrejele de materiale si combinari de materiale in care personajele se misca. un contraexemplu in acest sens e scara imbracata in frunze (verzi, galbene si rosii) a vilei lui Iris.
prietena mea, in contrast, e de parere ca lumina e intentionat asa, pentru a crea iluzia unui voal in lumea paralela a Giuliettei.
ma retrag repede, s-a trezit fiica-mea
chip is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2009, 13:07   #13
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Originally Posted by Chambord:
acu am observat un nume fain pt un vin:

La Dolce Vitza ... (de vie) :-P


inregistreaza-l repede, e misto
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2009, 13:27   #14
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Fiind eu mai softy (lucru de care-l suspectez un pic si pe Fellini) in topul preferintelor sunt neorealistele Noptile Cabiriei si La Strada. Urmeaza La Dolce Vita, Otto e mezzo si E la nave va. Apoi ma intorc la neorealistele Il Bidone si I Vitelloni. Ma uit cu o placere copilareasca la: Amarcord, Roma, Ginger & Fred, La Voce de la Luna, si Ispita Domnului Antonio. Ce nu ma prea misca: Satyricon, Casanova si (sorry chip) Giulietta. Ce nu-mi place la Fellini? Senzatia de carton, mucava si solutii de teatru filmat din unele pelicule (ex: laguna venetiana facuta dintr-o panza mare pe sub care bate vantul din Casanova). Culmea e ca aceeasi butaforie este uneori foarte utila pentru a da o senzatie de detasare si de "lumea e un circ" atat de necesara transmiterii mesajului. Oi fi eu un "purist" vizual. Ce-mi place la Fellini: zborul atat de natural catre o realitate "magica" (secventa de varieteu din Noptile Cabiriei e prima care-mi vine in minte). Oricum, universul lui Fellini este extrem de coerent si merita sa-i vezi toate filmele - nu sunt multi alti autori atat de "personali". De aceea n-as numi Casanova un film penal, chiar daca nu e favoritul meu.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2009, 13:36   #15
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
la Amarcord ma uit de cate ori am ocazia. Si daca n-o am, o provoc.
Il pun in topul preferintelor Fellini, sper sa nu supar pe cineva.
E doar o preferinta.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2009, 20:32   #16
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
La strada. Intotdeauna prima. Poate pt ca filmul e frumos si profund fara sa fie "greu" sau "eclectic"
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2009, 16:37   #17
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Incredibilul "Otto e mezzo".
Si majoritatea celorlalte.
Floydule, de ce-ai simtit nevoia sä precizezi cä "La Strada' nu e eclectic? Eclectismul e o träsäturä relativ rarä, pentru ca absenta sa sä merite o mentiune de principiu.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2009, 13:04   #18
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Am revazut "La strada"...Il regasesc pe Fellini cam prafuit,didacticist si unilateral,dar interesant .N-am plans,nu m-a impresionat...Regret .
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2009, 16:48   #19
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Incredibilul I Vitelloni.

Inteleg ca e unul dintre primele filme ale lui Fellini, mai exact al treilea, si contine detalii autobiografice. Traiesc insa o confuzie, intrucat la final, in mintea mea, apar doua personaje care ar putea fi autorul: pustiul numit Guido, care lucra in gara de la ora 3 dimineata si in acelasi timp, unul dintre i vitelloni (the guys), Moraldo, singurul tanar din gasca ce isi face curajul sa abandoneze micul oras de provincie pentru Roma/Milano/Any big city. Sau poate ca ambele personaje sunt unul si acelasi Fellini, prin Moraldo intelegandu-se tanarul Fellini care pleaca in aventura vietii lui in timp ce copilaria lui (micul Guido, Eul copil) ramane in urma, in orasul natal?

Ceva nemaintalnit de mine pana acum: in timp ce trenul pleaca cu Moraldo, vizualizam dormitoarele tuturor prietenilor si familiei tanarului, care dorm, si fiecare camera este filmata "ca" din tren, intr-un travelling accelerat, leganat, exact in ritmul in care se si aude de altfel, mersul trenului. Senzational!

Altcumva, filmul povesteste viata unui grup de tineri intr-un oras uitat de lume, in care inafara de carnavalul anual si cateodata un spectacol sau un concurs de Miss, nu se intampla mare lucru.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 14:33   #20
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Daca ti-a placut I Vitelloni, incearca si Il Bidone. Un film foarte solid, nu degeaba e facut intre La Strada si Noptile Cabiriei.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells