Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Video/DVD

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Jan 2003, 19:33   #1
ViX
Novice
 
ViX
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 4
In categoria "cinematografului de acasa" se pare ca ati omis cel mai dezvoltat segment care e reprezentat de DivX Movies .... painea piratilor ...!

Cu parere de rau trebuie sa spun ca de ceva vreme vad filmele inainte de a ajunge in cinematografe la noi .... si asta pentru ca se intarzie aparitia filmelor pana deja apare varianta pe DVD, varianta ce este imediat piratata si care ajunge publica pe internet .... Nu pot spune daca e un lucru bun sau un lucru rau .... dispare placerea de a viziona filmul intr-un cinema ... insa curiozitatea ma impinge mereu sa apelez la astfel de vizionari ....

In loc de incheiere ... o veste:
Se spune ca pirateria atinge cote alarmante in Europa de Est ... poate ca asa e ... insa radacina acestui fenomen se aflta tot in "tarile civilizate" ... tari de unde provin DivX-urile copiate de pe dvd-uri ... si nu numai ... mai nou, in multimea de pacaleli care circula pe net drept "Lord of The Rings - The Two Towers" am dat peste film ... versiune filmata in cinematograf ... slaba calitativ insa acceptabila ..... si probabil curiozitatea isi va face efectul si voi vedea si acest film mai devreme de 28 februarie cand e programata premiera in romania! (nota: search kazaa veti gasi o versiune din 3 fisiere a filmului)

ciuc all! :smile:
ViX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2003, 01:31   #2
moovyluver
Novice
 
moovyluver
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 8
In regie filmele circula cu mult inainte de a aparea la cinema, deja se stie asta. Cat despre placerea de a vedea un film la cinema... a ramas o placere doar daca e vorba de Multiplex, ca in rest 'vesnicele' cinema-uri bucurestene iti tabacesc fundul dupa jumatate de ora de stat pe scaunele tari de lemn, sunt intzesate de prosti care fac misto si vorbesc tare in timpul filmului, si copiile peliculei sunt facute prost de vezi mereu microfoanele deasupra actorilor. Multiplex e singura varianta intr-adevar buna, dar scumpa. Si daca ai un sistem audio bun acasa, la calculator, nu e nimic mai placut decat sa te bucuri de un film nou, in liniste, cu mancarea si bautura proprie cu care de altfel la Multiplex n-ai voie. Asa ca filmele de pe net raman o alternativa destul de placuta.
moovyluver is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2003, 15:00   #3
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Permite-mi sa nu fiu deloc de acord. Poate doar cu unii care mai fac galagie, dar daca nu te duci mereu seara, nu ar trebui sa ai problema asta. Problema cu intepenitul pe scaun nu prea am avut-o; feeling-ul insa e cel pentru care nu dezaprob cinema-urile. Chiar daca uneori mai atarna cate o panza de paianjen din tavan... :wink: ca la Corso...
Iar chestia cu microfoanele e vina proiectionistilor. Mare pacat. Unii chiar inca mai cred ca este o greseala a celor care au facut filmul. La Studio am vazut Adaptation prima jumatate cu microfoane iar rola a doua fara. Mi se pare mie sau chiar se poate face un zoom de la aparat?
Apoi la PC mai e si partea cu stricatul ochilor, care la mine e destul de acuta, avand in vedere ca stau cu nasul in el toata ziua, si asta nu ca sa ma joc sau pentru filme. Pe de alta parte, un TV + DVD Player "de salon" merita din plin. Chit ca discurile sunt o avere.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2003, 21:01   #4
moovyluver
Novice
 
moovyluver
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 8
Si in cazul meu, ultima 'patzanie' cu microfoanele deasupra a avut loc tot la Adaptation la Studio, unde, la fel, juma de film a fost cu si cealalta fara. Plus ca atunci cand au schimbat rolele au oprit vreun minut filmul, spre plictiseala si nervii celor din sala, si mai era si un mos in spate care sforaia tare de tot si toata lumea radea, dar asta e alta poveste :))). Dar pentru mine, care stiam ca nu cei care au facut filmul sunt de vina pentru 'scaparile' alea,era ft stresant sa aud pe toata lumea din jur ofticandu-se de fiecare data. La Mall e intr-adevar super sa vezi un film, dar am remarcat ca fabuloasele boxe surround laterale de acolo functioneaza destul de slabutz, de regula ft incet, si numai la anumite sunete se aud. La mine acasa la bietul meu sistem 4.0 boxele laterale sunt vii tot timpul, si se aude mereu in ele muzica filmului si atmosfera, ceea ce la Multiplex rareori se intampla. Nu stiu de ce nu si le folosesc cum trebuie, dar asta e. (Ce sa mai zic despre boxele laterale de la Scala si Corso, care sunt puse acolo de design).
moovyluver is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2003, 16:43   #5
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Cam asta e Dolby Surround. La Scala si Corso si Patria adica. Mall-ul, din cate am vazut, ca inca nu am fost inca pe acolo, nu are "decat" Doby Digital, Dts si SDDS. Intensitatea difera insa mult si in functie de rola, calitatea ei. Si de cum o pastreaza personalul.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2003, 13:45   #6
Scorpion
Senior
 
Scorpion
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 83
Efectele de surround difera de la film la film, existand filme in care lipsesc de tot sau sunt simtite foarte putin (Mulholland Drive) si alte filme in care sunt prezente pe tot parcursul filmului (xXx sau LOTR2 )
Nu cred ca starea rolelor de film influenteaza in vreun fel sunetul, poate cel mult imaginea. Si la mall nu au SDSS ci numai Dolby Digitl si DTS (desi nu am vazut vreun trailer cu dts in fata vreunui film pana acum).
Scorpion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2003, 15:27   #7
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
In cazul filmelor cu sunet Dolby SR optic sau Dolby Digital, starea copiei de proiectie influenteaza calitatea sunetului, pentru ca acestea se gasesc "scrise" pe film. De obicei, zgarieturile sau splice-urile prost executate fac ca pista DD sa nu mai poata fi citita si atunci decoder-ul se schimba automat in Dolby SR, pana cand primeste din nou informatie corecta DD. Evident, calitatea sunetului optic e mult mai slaba (mai ales dpdv al informatiei din canalele de surround) iar trecerea de la un sistem la celalalt e acompaniata de o schimbare de "nivel" perceput, precum si de multe ori de pacanituri enervante.

In cazul celor DTS, sunetul se gaseste pe un suport diferit (CD), asa ca e mai "protejat" de stricaciunile care pot aparea la imagine. Totusi, daca pelicula e suficient de stricata incat codul de timp care se gaseste pe ea pentru DTS sa fie afectat si acolo se poate intampla ca decoderul sa decida sa treaca la pista de sunet optic...

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2003, 12:20   #8
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Spui ca , virgula, coloana sonora dts e pe un cd. Vazusem in XtremPC acum ceva timp cum ca sunetul dts este pe pelicula, si pe stanga si pe dreapta, astfel incat probabilitatea ca ceva sa se auda prost sa fie foarte mica. Daca e pe cd e excelent! Asa se explica de ce cand apare punctul cela oval (sau rotund) [probabil unde au fost lipite rolele] nu se aude vreun pacanit. Ca la Dolby SR. Si mi-a placut la Mall ca nu au decat o rola mare si nu mai trebuie facuta schimbarea. [Prilej pentru unii sa comenteze ca s-a taiat din film - desi uneori chiar cred ca au dreptate].
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2003, 17:28   #9
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
La Mall nu au o rola mare, doar le lipesc mai bine. Am fost eu odata si au incurcat ordinea rolelor.
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2003, 16:08   #10
kta
Novice
 
kta
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 4
Originally Posted by snatchro:
Apoi la PC mai e si partea cu stricatul ochilor, care la mine e destul de acuta, avand in vedere ca stau cu nasul in el toata ziua, si asta nu ca sa ma joc sau pentru filme.

Numai in cazul in care nu ai legat PCu' la TV ...
8)
kta is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2003, 11:26   #11
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Nope. Inca n-am bani de placa video noua. Cel putin nu pentru urmatoarele 12 luni. Mai mult dau pe filme la cinema... 8)
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2003, 09:52   #12
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Originally Posted by Scorpion:
... la mall nu au SDSS ci numai Dolby Digitl si DTS

Am vrut sa dau un reply la aceasta afirmatie mai demult, dar am uitat...
De ce am afirmat ca la Mall este si SDDS? Pentru ca scrie aici:
http://www.cinemagia.ro/v1/index.php...e/theater&ID=1
Desi pe acolo cand am fost n-am vazut nicaieri scris DTS sau SDDS. Doar un insert cu DD inainte de inceperea filmului.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells